ελληνική μουσική
    414 online   ·  210.873 μέλη
    TheExtraordinaryGirl
    02.01.2014, 17:43

    Γεια σας και καλη χρονια! Ονομαζομαι Christina, ειμαι 20 χρονων και ειμαι ερασιτεχνης τραγουδιστρια (δεν εχω κανει μαθηματα φωνητικης-οχι απο επιλογη). Αυτη ειναι η πρωτη μου επαγγελματικη ηχογραφηση σε ενα απο τα αγαπημενα μου τραγουδια, και θα ηθελα την αποψη σας (αν υπαρχει κατι που χρειαζεται διορθωση κ.λ.π). 

    Ευχαριστω εκ των προτερων! 

     


    delta66
    02.01.2014, 20:14

    Μπραβο !!!! {#emotions_dlg.thumbup}

    Λιγο πιο πανω (ενταση στη μιξη ) η φωνη ηθελε και λιγο πιο κοντο βαθος


    -----------------

    ....Spyros Delta....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 02-01-2014 20:14 ]


    TheExtraordinaryGirl
    02.01.2014, 21:24

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 02.01.2014, 20:14 έγραψε...

    Μπραβο !!!! {#emotions_dlg.thumbup}

    Λιγο πιο πανω (ενταση στη μιξη ) η φωνη ηθελε και λιγο πιο κοντο βαθος


    -----------------

    ....Spyros Delta....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 02-01-2014 20:14 ]



    Ευχαριστω πολυ!!! Να εισαι καλα!! την μιξη δεν την εκανα εγω.. αυτο με το πιο κοντο βαθος δεν πολυ-καταλαβα..


    delta66
    05.01.2014, 05:45

    Να ειναι πιο κοντη η "ουρα" που αφηνει. (decay μικροτερο)

    Και μαλλον και pre-delay μικροτερο.

    Η δευτερη ρυθμιση ειναι ουσιαστικα η προσομοιωση της θεση μεσα στο χωρο, οπου καθεται ο ακροατης σε σχεση με τη πηγη ηχου (πχ φωνη ή ενισχυτης κιθαρας κλπ).

    Οσο μικροτερο ειναι τοσο πιο κοντα στη πηγη ηχου ερχεται ο ακροατης κι ετσι ακουει πρωτα τη φωνη και μετα του ερχεται το βαθος του χωρου.

    Οι ρυθμισεις του βαθους που εχει η φωνη, την κανουν εκτος απο το να ακουγεται σε μεγαλο αδειο χωρο (decay), κι εμεις την ακουμε απο το βαθος (pre-delay).

    Με καταλληλες ρυθμισεις θα μπορουσε να μην ακουγεται η φωνη, "ξενη" στο κομματι.

    Ελπιζω να μη σε μπερδεψα περισσοτερο. Smile


    delta66
    05.01.2014, 05:52

    Επ'ευκαιριας παραθετω και το δικο μου (κιθαρο) cover στο τραγουδι.

    Θελουμε κι απο ενα πιανιστα, ενα μπασιστα και κι ενα drumer, να βαλει τo δικο του cover στο κομματι και την φτιαξαμε την μπαντα Smile


    iarnold
    05.01.2014, 21:05

    Μπράβο σου Christina! Πολύ καλή δουλειά! Το Cover σου μου θύμησε τον παλιό καλό καιρό της Blondie, της Suzie Quatro, της Lita Ford και της Joan Jett!

    Επίσης, η χροιά της φωνής σου μου άφησε ένα ευχάριστο συναίσθημα!

    {#emotions_dlg.rockon}


    TheExtraordinaryGirl
    05.01.2014, 21:29

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 05.01.2014, 05:45 έγραψε...

    Να ειναι πιο κοντη η "ουρα" που αφηνει. (decay μικροτερο)

    Και μαλλον και pre-delay μικροτερο.

    Η δευτερη ρυθμιση ειναι ουσιαστικα η προσομοιωση της θεση μεσα στο χωρο, οπου καθεται ο ακροατης σε σχεση με τη πηγη ηχου (πχ φωνη ή ενισχυτης κιθαρας κλπ).

    Οσο μικροτερο ειναι τοσο πιο κοντα στη πηγη ηχου ερχεται ο ακροατης κι ετσι ακουει πρωτα τη φωνη και μετα του ερχεται το βαθος του χωρου.

    Οι ρυθμισεις του βαθους που εχει η φωνη, την κανουν εκτος απο το να ακουγεται σε μεγαλο αδειο χωρο (decay), κι εμεις την ακουμε απο το βαθος (pre-delay).

    Με καταλληλες ρυθμισεις θα μπορουσε να μην ακουγεται η φωνη, "ξενη" στο κομματι.

    Ελπιζω να μη σε μπερδεψα περισσοτερο. Smile

    Να σου πω την αληθεια, δεν με διαφωτισες κιολας . Οχι, ενταξει, καταλαβα στο περιπου. Ερασιτεχνης, βλεπεις.. Σε ευχαριστω πολυ και για τις συμβουλες σου!!




    TheExtraordinaryGirl
    05.01.2014, 21:34

    Παράθεση:

    Το μέλος iarnold στις 05.01.2014, 21:05 έγραψε...

    Μπράβο σου Christina! Πολύ καλή δουλειά! Το Cover σου μου θύμησε τον παλιό καλό καιρό της Blondie, της Suzie Quatro, της Lita Ford και της Joan Jett!

    Επίσης, η χροιά της φωνής σου μου άφησε ένα ευχάριστο συναίσθημα!

    {#emotions_dlg.rockon}



    Ευχαριστω πολυ! Να εισαι καλα!! Οι προαναφερθεισες δεν πιανονται με τιποτα..! Επισης, {#emotions_dlg.rockon}!


    delta66
    05.01.2014, 23:47

    Παράθεση:

    Το μέλος TheExtraordinaryGirl στις 05.01.2014, 21:29 έγραψε...

    Να σου πω την αληθεια, δεν με διαφωτισες κιολας .

    Οχι, ενταξει, καταλαβα στο περιπου. Ερασιτεχνης, βλεπεις.. Σε ευχαριστω πολυ και για τις συμβουλες σου!!

    Δεν χρειαζεται να καταλαβεις πολλα προς το παρον.

    Απλα λεγε σε αυτον που κανει τη μιξη, να σου βαζει πιο κοντο βαθος, με λιγοτερο predelay, και πιο "λιγο" γενικα Smile

    Να σε "βαζει μεσα" στο τραγουδι. Να μην ακουγεται ξενη η φωνη.

    Στο συγκεκριμενο, θα μπορουσε να παρει παραδειγμα απο τα reverb (τις ρυθμισεις δλδ) που χρησιμοποιουνται στη φωνη του Mercury και να προσπαθησει να ακουστει ιδια και η δικη σου φωνη. Wink

    ΥΓ Τα λεω αυτα, απλα επειδη το ειπες πολυ ωραια, και ειναι κριμα να στο χαλαει λιγο το πολυ βαθος.

    ΥΓ2 Μπορει (αν δεν εχει "γραφτει" και το βαθος) να στο διορθωσει λιγο σε νεα μιξη, και να το ξανανεβασεις.

    Καλο εισαι να ψαχνεσαι γενικα.

    Εχθρος του καλου, ειναι το καλυτερο ;)


    -----------------

    ....Spyros Delta....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 06-01-2014 03:29 ]


    MixalisP
    08.01.2014, 02:38
    kata tin diki mou apopsi to performance sou pernei kapoies "dior8wseis" i kalitera paratiriseis. Stin Rock mousiki to vibrato sti fwni den xrisimopoieite apo tin arxh tou sustain mexri to telos , alla sto sustain part i fwni einai sta8eri kai to vibrato einai stin oura prin teleiwsei.Genika oi Rockades tragoudane flat kai oi kalifwnoi Rockades (opws o freddie) dinoun ligo parapanw vibrato (alla ligo) gia na diksoun oti exoun fwnara.Episis otan epilegeis na valeis vibrato apo tin arxi tou sustain tote to vibrato sou prepei na einai "sync" me to vamp tou tragoudiou diladi oi auksomioseis prepei na einai sta bpm tou tragoudiou alliws akougete off akouse to merikes fores to xeis petixei alles oxi. Gia na ginw kai ligo pio sigkekrimenos apo to 1:27 mexri to 1:40 , sto mama to exeis petixei sto "ououou" oxi, akou to kai elpizw na katalaveis, yparxei kai allou sto kommati alla ekei einia pio fanero. Leptomeria alla giati na min to veltiwseis kai na eisai spot on!!!! , Genika wraio cover! kali tixi!