ελληνική μουσική
    632 online   ·  210.879 μέλη

    Ποιος είναι ο αρθρογράφος που σας αρέσει/προτιμάτε;

    optiras
    18.01.2014, 20:51

    Διαβάζοντας πολλές εφημερίδες/περιοδικά μου τυχαίνει να διαβάζω και πολύ σαβούρα...Είναι αλήθεια ότι το επίπεδο του έντυπου τύπου έχει πέσει πολύ σε σχέση με το-χαμηλό και αυτό -επίπεδο πριν από την κρίση...

    Μέσα στην πληθώρα-ακόμα;-εφημερίδων/περιοδικών υπάρχουν δημοσιογράφοι-πολλοί-που δεν έχουν τίποτα να πουν, άλλοι που δεν έχουν άποψη και αρκετοί που δεν την εκφράζουν...

    Η πλειοψηφία των δημοσιογράφων ακολουθεί το main stream, παίρνει γραμμή και χαρτάκι από ιδιοκτήτες/διευθυντές/πολιτικούς προϊστάμενους...Χαϊδεύει αυτιά,και λέει αυτό που θέλει να ακούσει ο πελάτης...

    Έχετε εντοπίσει αρθρογράφους που αξίζουν τον κόπο να τους διαβάσεις;Σας έχει τύχει να αγοράσετε εφημρίδα-ή περιοδικό -για να διαβάσετε την άποψή του;Έμένα ναι..What about you?


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    18.01.2014, 21:36

    Καλησπέρα. Δεν διαβάζω εφημερίδες σε καθημερινή βάση και δεν  διαβάζω περιοδικά ευρέως φάσματος (π.χ. περιοδικά που απευθύνονται σε γυναίκες). Μια φορά το μήνα τη Κυριακάτικη Καθημερινή γιατί είναι μια παλιά εφημερίδα και έχει ένα κάποιο επίπεδο. Την επόμενη Κυριακή παίρνω το Βήμα, γιατί έχει αρκετό υλικό και ζουμί. Την επόμενη Κυριακή διαβάζω την Αυγή και τη τελευταία Κυριακή του μήνα το Έθνος. Ενίοτε αγοράζω την Εστία για να μη ξεχνώ τα ελληνικά μου. Βίτσια είναι αυτά. Ξέρω ότι ότι δεν απαντώ στο ερώτημα ευθέως, αλλά δεν υπάρχουν για μένα αρθρογράφοι, χρονογράφοι ή εθυμογράφοι που να μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον. Ένα παράαπονο έχω και το λέω τώρα που δεν έχω δουλειά να κάνω: Για μένα η πιό δυσνόητη εφημερίδα είναι "ΤΑ ΝΕΑ". Ποτέ μα ποτέ η εφημερίδα αυτή δεν κέρδισε το ενδιαφέρον μου, αν και δούλευαν και δουλεύουν αξιόλογοι δημοσιογράφοι σε αυτή. Και θέτω μια άλλη παράμετρο για την ερώτηση του φίλου optiras. Μήπως πρέπει να αξιολογήσουμε έναν/μία αρθρογράφο σε συνάρτηση με την εφημερίδα στην οποία γράφει ; Ε.Σ.


    -----------------

    Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο  το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 18-01-2014 21:36 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 18-01-2014 21:37 ]