ελληνική μουσική
    736 online   ·  210.873 μέλη

    Η τραγουδίστρια με τις καλύτερες ψηλές νότες ?

    athensboy21
    28.05.2005, 07:42
    Ποια κατά τη γνώμη σας ελληνίδα και ξένη τραγουδίστρια έχει τις καλύτερες ψηλές νότες?Για μένα τις καλύτερες ψηλές στην ελλάδα έχουν η Μαντώ και η Αρβανιτάκη και απο εξωτερικού η Mariah Carey kai h Sarah Brightman


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 28-05-2005 10:46 ]
    SteliosG
    28.05.2005, 10:48
    νομίζω η Selin Dion (ξέρω οτι το εγραψα λάθος αλλα δε ξέρω πως γράφετε σωστα) είναι μια φωνη που μπορει να φτασει πολυ ψηλα!
    andri14
    28.05.2005, 17:19
    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 28-05-2005 στις 10:48 έγραψε:

    νομίζω η Selin Dion (ξέρω οτι το εγραψα λάθος αλλα δε ξέρω πως γράφετε σωστα) είναι μια φωνη που μπορει να φτασει πολυ ψηλα!





    Celin
    Μονο αυτό
    φίλε Στέλιο!
    Jasmine
    28.05.2005, 23:38
    Χμμμμ....θυμάμαι χαρακτηριστικά από παλιές Ελληνίδες τη Μαρίζα Κωχ... δε νομίζω να την έχει φτάσει καμμία! Από σύγχρονες, η Μαντώ, η Ελευθερία Αρβανιτάκη και η Ελένη Τσαλιγοπούλου μου 'ρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό, από ξένες πάλι, η Celin Dion και η Whitney Houston!
    elenoua
    29.05.2005, 00:02
    oi tragoudistries me tis kaliteres psiles notes einai i Eleutheria Arbanitaki kai i Elena Tsaligopoulou
    nikos_music
    29.05.2005, 00:26
    Σημασία για μένα έχει και πόσο καλές και σωστές είναι οι ψηλές νότες.
    Αν μιλάμε για σωστες και ψηλές νότες τότε σαφέστατα μιλάμε για την Yma Sumac, την Erna Sack και την Μado Robin καθώς και για avant garde τραγουδίστριες σαν την Diamanda Galas και την Sainkho. Φυσικά και η Κάλλας όπως και άλλες πολλές λυρικές τραγουδίστριες έχουν πολύ καλές ψηλές.
    Ρόλο όμως για μένα παίζει πόσο καλές ψηλές νότες βγάζει κάθε τραγουδίστρια ανεξάρτητα απο την "φωνή" στην οποία ανήκει.
    Η Μαρινέλλα μπορεί να μην βγάζει τις ψηλές νότες μιας σοπράνο αλλά έχουν μια δυναμική που θα ζήλευαν πολλές τραγουδίστριες. Όπως στη δεκαετία του 60 πολύ καλές ψηλές είχε η Τζένη Βάνου όταν τραγουδούσε ελαφρό τραγούδι.Τέλειες θα έλεγα.Θα την ζήλευαν πολλές, ανεξάρτητα με την μετέπειτα φωνητική της φθόρά που σε τίποτε δεν θυμίζει εκείνη την εποχή...
    Αλλά και άλλες χαμηλότερες φωνές όπως η Shirley Bassey kai h Barbra Streisand είχαν απίστευτες δυναμικές στις ψηλές τους φωνητικές περιοχές. Και η Whitney Houston. H Mariah Carey έχει πολύ ψηλές περιοχές που όμως στερούνται σε δυναμική.
    Από νεότερες ελληνίδες αυτές που τραγουδούν καλα ψηλά είναι η Μαντώ και τα τελευταία χρόνια η Ελευθερία Αρβανιτάκη. Επίσης σε ψηλή περιοχή τραγουδά η Καλλιόπη Βέττα και άλλες τραγουδίστριες...
    KRITIKOS
    30.05.2005, 05:22
    παιδια μην ξεχναμε την μεγαλη ΜΑΙΡΗ ΛΙΝΤΑ
    iris-the-black
    30.05.2005, 09:48
    Egw tha +fwnisw kai thw=a pw Elenh Tsaligopoulou kai Arvanitaki.
    EffieKakaflika
    30.05.2005, 09:51
    Η Σαββίνα Γιαννάτου έχει τις πιο σωστές τεχνικά ψηλές νότες, αλλά συναισθηματικά γέρνω προς Dulce Pontes και Ελευθερία Αρβανιτάκη.
    piterpiano
    30.05.2005, 11:00
    η μανα μου!!

    XeniaRodo
    30.05.2005, 16:19
    Quote:

    Το μέλος nikos_music στις 29-05-2005 στις 00:26 έγραψε:

    Αν μιλάμε για σωστες και ψηλές νότες τότε σαφέστατα μιλάμε για την Yma Sumac, την Erna Sack και την Μado Robin καθώς και για avant garde τραγουδίστριες σαν την Diamanda Galas και την Sainkho. Φυσικά και η Κάλλας όπως και άλλες πολλές λυρικές τραγουδίστριες έχουν πολύ καλές ψηλές. ....



    Aγαπητέ Nίκο, νομίζω ότι είσαι ο κατάλληλος για να ρωτήσω το εξής:
    θέλω να αγοράσω ένα cd της Yma Sumac, έχω ακούσει πολύ λίγο. Ξέρω ότι είναι από το Περού και ότι είναι πολύ καλή. Mήπως ξέρεις να μου προτείνεις τι ψάξω να αγοράσω?
    nikos_music
    30.05.2005, 18:45
    Quote:


    Το μέλος XeniaRodo στις 30-05-2005 στις 16:19 έγραψε:

    Aγαπητέ Nίκο, νομίζω ότι είσαι ο κατάλληλος για να ρωτήσω το εξής:
    θέλω να αγοράσω ένα cd της Yma Sumac, έχω ακούσει πολύ λίγο. Ξέρω ότι είναι από το Περού και ότι είναι πολύ καλή. Mήπως ξέρεις να μου προτείνεις τι ψάξω να αγοράσω?






    Θα σου προτεινα να αγοράσεις την συλλογη της με τίτλο "YMA SUMAC-DANCE OF THE MOON FESTIVAL". Είναι η καλύτερη ως τώρα συλλογή της
    Από μεμονωμένα album θα σου πρότεινα το "Voice of Xtabay" ή το "Mambo" που είναι και ο πιο εμπορικός της δίσκος και ο πιο "εύπεπτος" ως προς το άκουσμα.....
    Μπορείς να διαβάσεις για την Sumac και άλλες μεγάλες φωνές στο link μου:

    www.geocities.com/marinella_greece/divas.htm

    Καλή ακρόαση!


    nikos_music


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 30-05-2005 18:48 ]
    XeniaRodo
    31.05.2005, 13:30
    Σε ευχαριστώ πολύ Nίκο. Kαι το link σου είναι πραγματικά πολύ κατατοπιστικό και πολύ ενδιαφέρον. ..
    xarisrodios
    31.05.2005, 21:26
    Γύρω στα 92-94 είχε κυκλοφορήσει και στην Ελλάδα ένα διπλό cd με τίτλο το όνομά της... Το πρώτο Cd είχε τα πιο εμπορικά, ας πούμε, τραγούδια της και το δεύτερο τραγούδια κυρίως από την μουσική παράδοση των ιθαγενών της Νοτίου Αμερικής... Στο δεύτερο Cd υπάρχουν κομμάτια που πραγματικά απορεί κανείς πως βγαίνουν τέτοιες νότες από ανθρώπινο λαρύγγι...
    Α-πί-στευ-τη και ανεπανάλητη φωνή!
    xarisrodios
    31.05.2005, 21:34
    όσο για τις ελληνίδες... η Ειρήνη Κονιτοπούλου από τις παλιές και οι Τσαλιγοπούλου, Αρβανιτάκη, Χριστοπούλου από τις καινούργιες...
    Η Τσαλιγοπούλου είχε κάνει μερικά τραγούδια με τον Γαλιάτσο πριν καμμιά δεκαριά χρόνια και η απόδοσή της στις πειραματικές του μελωδίες ήταν συγκλονιστική...
    steliosgr
    02.06.2005, 13:00
    gia xara se olous eimai kenourgios sto foroum ekana egrafi molis xtes,kai genikos simera yaxno to site kai eida oti exei poli enduaferon gia kapion pou agapa*i* tin mousiki,gia mana tis pio yiles notes stin ellada exeis i manto alla kai i ekpliktiki katrina nitsopoulou apo to sigrotima anemos....
    revekka
    02.06.2005, 14:24
    Δεν μου πολυαρέσει ο διαχωρισμός ‘η τραγουδίστρια με τις πιο καλές ψηλές νότες’ γιατί αν δεν έχει η ερμηνεύτρια ένα εύρος, μια ολοκληρωμένη φωνητική ικανότητα, τι να τις κάνει μετά τις ψηλές νότες. Και οι ‘καλύτερες’ ψηλές είναι υποκειμενικό, καλύτερες ως προς τί?!

    Σταματώ να σας κουράζω με τα φιλοσοφικά μου.... για απάντηση θα προσθέσω τη Loreena McKennit και τη Σαβίνα Γιαννάτου

    doritsa78
    02.06.2005, 14:45
    Ειμαι fan της ΜΑΝΤΩΣ απο τοτε που πρωτοξεκινησε.Και ημουν και επισημο μελος στο φαν κλαμπ της.Τοτε ηταν απο τις τραγουδιστριες με την καλυτερη φωνη μαζι με την ΕΥΡΙΔΙΚΗ,ΑΛΕΞΙΑ,ΒΟΣΣΟΥ.Ακομα πιστευω πως εχει πολλα να μας δωσει με τη φωνη της.Μου αρεσουν ακομα η ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗ,ΣΕΛΙΝ ΝΤΙΟΝ,M.CAREY,W.HOUSTON.
    steliosgr
    06.06.2005, 13:10
    tha simfoniso me tin reveka oti simasia ontos den exoun toso i yiles notes kapiou alla to pathos pou vgazei otan tragoudaei kai i energia pou exei pano stin skini kai aporo pos den to skeftika...kai exoume apira paradigmata opos tzortzia kefala apo to sigrotima mple,theodosia tsatsou,euridiki.pou megalosa me ta komatia tis euridikis kai tin thaumazo aperiorista...opos kai i manto pou anefere i doritsa einai poli kali kai itan ta idola tis pop tis dekaetias tou 90 euridiki ,manto,alexia,vevea simera ta onomata ayta ta pio pola exoun xathei i kalirtera aposirthei den xero i euridiki einai energa pleon sto xoro me disko kai emfanisis,tha ithela poli na erthei pali i manto sto proskinio alla genika einai poli diskolo pleon giati oloena simera vgenoun ametrites kaligrames alla afones tragoudistries vevea ayto einai tropos tou legei giati mono pou den tragoudane....... px,pieridi,xrispa,kokinou,k.t.l
    mitsena
    25.06.2005, 00:24
    ΜΑΝΤΩ ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗ W. HIOYSTON(H ΦΩΝΗ.........)