ελληνική μουσική
    686 online   ·  210.874 μέλη

    Εριστικά Θέματα Συζήτησης

    DrLove
    28.05.2014, 01:05

    Μιας και όλοι πιστεύουμε ότι είμαστε ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι, έχει αποδειχτεί κατά κόρον σ' αυτό το σάιτ ότι ελάχιστα είναι τα θέματα που μπορούν να προκαλέσουν σφοδρές αντιπαραθέσεις, προσωπικές επιθέσεις και μπουρδολογίες μέχρι το σημείο που θες να χώσεις το δάχτυλό σου μέσα στο μάτι σου και να το σπρώξεις τόσο βαθειά που να γαργαλήσει τον εγκέφαλό σου. Κάποια από αυτά είναι τα παρακάτω και - σαν λάτρης των ακραίων επικοινωνιακών φαινομένων - προτείνω να αβγατίζουν:

    • Πολιτική
    • Θρησκεία
    • Τέχνες
    • Φιλοσοφία
    • Αντισημιτισμός
    • Χιούμορ
    • Ψώνια στην λαϊκή
    • Νταλάρας
    • "Σκυλάδικα"
    • Ιστορία
    • Αθλητισμός
    • "Έντεχνο"
    • Συνεργασίες μεταξύ "έντεχνων" και "σκυλάδων"
    • Το κέρατό μου το τράγιο
    • Υγεία
    • Ψυχολογία - Ψυχανάλυση
    • Καλύτερος κιθαρίστας/τραγουδιστής/μπουζουξής/αφρικανικομονοχορδίστας
    • Διαγωνισμός τραγουδιού Music Heaven
    • Πώς μπορώ να ρίξω κορίτσι/γυναίκα/φουσκωτή κούκλα/νταλικέρη οπαδό του ΠΑΣ Γιάννινα
    • Αυτό το θέμα
    • Νέα απ' όλο τον κόσμο
    • Συνωμοσιολογία
    • Οι εκπομπές του Αυτιά
    • Οι εκπομπές χωρίς τον Αυτιά
    • Ραδιόφωνο
    • Χίτλερ - Στάλιν: Ποιος είναι χειρότερος;
    • Ωρθωγραφεία
    • Δεν λειτουργεί το SAM, βοηθήστε με
    • geia eimai kainourgio melos sthn selida
    • Reality/talent shows
    • Μαγειρική
    • Το SAM λειτουργεί, αλλά έσβησα καταλάθος τις φωτογραφίες του 2011 στην Νάξο
    • Ταξίδια
    • Μπάτσοι
    • Γουρούνια
    • Δολοφόνοι
    • Τεχνολογία

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DrLove, 28-05-2014 01:09 ]


    atreu73
    28.05.2014, 10:55

     Να σημειώσουμε ότι οι διαφορές και τα ξεμαλλιάσματα στα άνωθεν θέματα προκύπτουν κυρίως από τις αντίθετες απόψεις που διατηρούν μέλη εντός της ιστοσελίδος. Αντίθετες απόψεις όμως που σε πολλές περιπτώσεις πράγματι πηδούν ένα βάραθρο λογικών δεδομένων δια να σταθούν υπερήφανα σε σουρεαλιστικές όχθες μανίας, αφρίσματος και λάθος συγχορδιών.

     Θα εκθέσω εδώθε και σε αυτό το σημείο μια θεωρία που πράγματι την κλωθογυρίζω πολύ καιρό στο μυαλό μου περί ιντερνετικών αψιμαχιών. Αυτές οι ειδεχθείς αψιμαχίες κύριοι και κυρίες προσγειώνονται εντός της κεφαλής μας εν είδει παρεξήγησης που όπως όλοι ξέρετε ποτέ δεν υπήρξε ούτε μούσα ούτε θεά. Οι περισσότερες δημοσιεύσεις αναγιγνώσκονται σε ένα περιβάλλον κενού, ούτως ειπείν. Ένα περιβάλλουν που αφήνει ελάχιστα περιθώρια στην φαντασία να προβάλλει μια -ως επί το πλείστον- ολοκληρωμένη εικόνα του συνομιλητή μας, αποκλείοντας αλίμονο τόνο, θέσεις, στάσεις, τάσεις που μια όχι εικονική συζήτηση θα αποκάλυπτε.

    Μεταξύ άλλων στο κενό αυτό πνίγονται προτάσεις όπως:

    - Αναμνήσεις από ένα πικ-νικ στο δάσος που συχνάζαμε μικροί.

    - Άννα αν διαβάζεις πάρε με τηλέφωνο, μου λείπεις.

    Και άλλα πολλά τέτοια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την atreu73, 28-05-2014 10:57 ]


    Hastaroth
    28.05.2014, 12:26

    Νά προσθέσω επίσης ότι στίς αψιμαχίες αυτές φαίνεται πλήρως η διάθεση κάποιων συνομιλητών να απαξιώσουν τους λοιπούς συμμετέχοντες χωρίς όμως να έχουν μελετήσει εις βάθος τίς απόψεις τους,κρίνοντες μόνον επιφανειακώς γνώμες και δημοσιεύσεις που είναι αντικειμενικώς καλύτερα δομημένες και μελετημένες από τίς δικές τους.Ούτω συναντώμεν σχόλια όπως "ναί,τώρα μίλησε και το τέρας τής φύσεως" ή "μιλάνε όλοι,μιλάνε και οι βώλοι" (όπου "βώλος" εστί μικρόν τι σφαιρίδιον και ουχί η πόλις ήτις εξέλεξε προσφάτως δήμαρχον έναν βελάζοντα υπόδικον).

    Διά ταύτα καλόν είναι αι συζητήσεις αυταί να διεξάγωνται viva voce,δηλαδή διά ζώσης και μάλιστα πέριξ τραπέζης φερούσης φιάλας εκλεκτού ζύθου ή/και οίνου και πινάκια πλήρη εδεσμάτων (ουχί όμως κρεατικών διότι δέν μάς φταίνε σε τίποτε τα καημένα τα ζωάκια να τα σφάζουμε γιά να τα φάμε-θα μάς άρεσε,αλήθεια,να μάς φάνε αυτά;).Ωστε τή επηρεία τού ποτού και φαγητού λησμονούμεν διατί ερίζομεν και αρχίζουμε τίς μουσικές και τα τραγούδια....


    -----------------

    Κανείς δέν δικαιούται να με βρίζη εκτός από
    εμένα

    Link
    align=right>[ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 28-05-2014 12:27 ]


    atreu73
    28.05.2014, 12:51

    Θα συμφωνούσα με τα παραπάνω αίφνης και αμιγώς εάν δεν καταβαραθρωνόταν άμεσα, αίφνης και αμιγώς η ξεμυαλισμένη δίδουσα πίστην μου εις τα τόσα λογικώς και φρονίμως κατατεθέντα από την κατάπτυστη φαινομενικότητα της κίβδηλης εγκυρότητας προτάσεως αποχής εκ του κρέατος. Οικουμενικά είναι γνωστόν ότι συθέμελη η φύσις -φυτών συμπεριλαμβανομένων-  συμμετείχε ανέκαθεν εις το λαμπρόν συμπόσιον της ζωής καθώς η χλωρίδα διατηρεί ποιότητες πλείστες, συνυφασμένες άλυτα με το έμβιο και άρα με το δικαίωμα στη ζωή.

    Ο μόνος τρόπος που καθιστά μερικώς έστω εφικτή την ηθική συμβίωση μας μετά της γης θα ήτο η βρώση μας με πεσμένα εκ των δέντρων μούρα. Με μαύρα, άσπρα πεσμένα μούρα.


    Hastaroth
    28.05.2014, 13:31

    Προφανώς και προδήλως η δια μαύρων μούρων διατροφή μας είναι εφικτή,ουχί όμως και η διά λευκών,αφού ώς γνωρίζομεν τα μούρα δέν πάσχουν εξ αλβινισμού.Διότι εάν υπήρχαν και άσπρα μούρα,τότε οι τρώγοντες αυτά θα ήσαν ασπροπρόσωποι,αφού ώς εκ τής βρώσεως πολλών άσπρων μούρων,θα αποκτούσαν και άσπρη μούρη.Οθεν η αποχή εκ τού κρέατος εξακολουθεί να παραμένη η πλέον ηθική διατροφή,παρέχουσα υγείαν και σφρίγος και άλλα τοιαύτα υγιεινά,διότι εκτός τών άλλων υπόκειται και εις χαμηλόν συντελεστήν ΦΠΑ (τί λέω ο μα..κας,γ... το κεφάλι μου,που είπε και ο πρωθυπουργός μας όταν τον έπιασε κρίση ειλικρινείας).


    DrLove
    28.05.2014, 13:32
    Πότε θα ξεμαλλιαστείτε; Πλήττω.
    Hastaroth
    28.05.2014, 13:36

    Εμένα με ξεμάλλιασε ο Θεός-εξ ού και η φαλάκρα...


    atreu73
    28.05.2014, 14:08
    Τέμνετε αγαπητέ την ευθείαν εις δισδιάστατη επιφάνειαν εκ του ύψους, όπερ και μετατρέπετε ταύτην εις πολυπεπίπεδον τρισδιάστατον σχήμα. Εν τη φύση όλα όσα εξυπηρετούν ανθρώπινες ανάγκες καθίστανται αυτομάτως άμεμπτα και πέραν χαρακτηρισμών. Σας παραπέμπω στον δεύτερο κανόνα του έργου «ηθική, αυτή η κλώσα » του περίφημου γερμανού φιλοσόφου Εμμανουήλ Καντ. Η έννοια απαλοιφής της κρεατοφαγίας είναι άρρητα συνδεδεμένη με την σχεδόν βίαιη αστικοποίηση των ανθρώπων. Αι γεωργοί και κτηνοτρόφοι που κινούνται εις τα πέριξ του χώματος γνωρίζουν πώς να αγαπούν το ζώο. Πως να το αγαπούν και να το τρώνε. Και αφού επιμένετε εις την πολιτικοποίηση της συζητήσεως, ναι. Ο πρωθυπουργεύων οφείλει να υποτάσσεται στην αμεσότητα, στο πηγαίο και στην ελεύθερη έκφραση. Και όπως άλλωστε επαναλάμβαναν κι οι αρχαίοι ημών πρόγονοι: - Που πας το μέτρον Αρίστο;
    Hastaroth
    28.05.2014, 15:15

    Μά και τους γονείς μας τους αγαπούμε,αλλά δέν τους τρώγομεν-δέν είναι άραγε και οι γονείς μας,ώς και ημείς άλλωστε,ζώα με σάρκα και οστά;Ο Κάντ πάντως δέν νομίζω να ασχολήθηκε με τίς κλώσσες,άν και έτρωγε τα ωά αυτών.Αλλά τα ωά είναι κύτταρα,όχι ζώα έχοντα συνείδησιν τής υπάρξεώς τους.Οθεν τα ωά μπορούμε  να τά τρώμε αλλά όχι να τα εκσφενδονίζουμε εις τάς κεφαλάς άλλων ανθρώπων.Ο πρωθυπουργός και οι λοιποί πολιτικοί εξαιρούνται τού μέτρου τούτου διότι αι κεφαλαί αυτών δέν χαμπαριάζουν από ωά και κρόκους.Αλλωστε,ο κρόκος περιέχει θρεπτικά συστατικά,υγιεινά και ωφέλιμα διά τάς κεφαλάς τών πολιτικών,μπάς και βάλουν μυαλό επιτέλους-πράγμα απίθανον εις την παρούσα ζωή μας.Ισως τούτο συμβή εις την εποχήν τών δεκατετράκις εγγονών μας,οπότε όμως ημείς θα είμεθα υπό μοροντιανήν μορφήν εις κάποιο άλλο σύμπαν-ώς γνωστόν,τα σύμπαντα είναι επτά,ίσως και δεκαεπτά,τού δεκάτου εβδόμου όντος πράγματι απείρου και περικλείοντος τα υπόλοιπα δεκαέξι.Θα το μάθουμε αυτό όταν τα διασχίσωμεν άπαντα,οπότε θα είμεθα τελικισταί,δηλαδή όντα πνευματικά,και δέν θα ασχολούμεθα με το τί λέει ο κάθε Σαμαράς και ο κάθε Πεταλωτής (που ελπίζω να μήν τούς συναντήσω σε κάποια απ'τίς επόμενες μορφές μου).


    tallos
    28.05.2014, 16:44
    Η τελευταια αψιμαχια μεταξυ ΤΖΕΦΕΡΣΟΝ και ΚΡΙΣΘΕΣ είναι για οσκαρ,ακομα γελαω.
    Orfeus
    28.05.2014, 18:51

    Λιοντάρια - Χριστιανοί: 7 - 0

    Αμέσως μετά το ντέρμπυ, παραιτήθηκε ο προπονητής των Χριστιανών.  

    Υ.Γ. Στο στοίχημα το είχα παίξει διπλό. 


    Hastaroth
    28.05.2014, 19:59

    Εγώ πάλι γιατί το είχα παίξει τετραπλό;


    KRISTHESS
    28.05.2014, 21:33

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 28.05.2014, 16:44 έγραψε...

    Η τελευταια αψιμαχια μεταξυ ΤΖΕΦΕΡΣΟΝ και ΚΡΙΣΘΕΣ είναι για οσκαρ,ακομα γελαω.

    ζητώ συγγνώμη από όλους δημοσίως για ό,τι συνέβη και πιο πολύ που παρασύρθηκα σ'αυτό το τριπάκι.Δεν έπρεπε.Ήταν λάθος μου και δεν πρόκειται να ξανασυμβεί.


    Hastaroth
    29.05.2014, 09:24

    Εγώ αντιθέτως θεωρώ πως η αψιμαχία ήταν λίαν χρήσιμη.Μάς έδειξε αφ'ενός τον χαρακτήρα τού ΤζέφΤ και την προκλητική/προσβλητική συμπεριφορά του και αφ'ετέρου τον τρόπο σκέψης τής πλειοψηφίας όσων υποστηρίζουν την "συνισταμένη" που αποκαλείται ΣΥΡΙΖΑ,οι οποίοι προτείνουν ανεφάρμοστα πράγματα που ενδεχομένως οι ίδιοι γνωρίζουν ότι είναι ανεφάρμοστα.

    Το γεγονός ότι η εν λόγω αψιμαχία συνέβη μέσα στην συζήτηση γιά τ'αποτελέσματα τών εκλογών,δέν είναι περίεργο.Και σε καφενείο να ήμασταν,πάλι έτσι θα είχε εξελιχθεί η συγκεκριμένη συζήτηση.Απλώς δέν θα μπορούσαμε να την "κλειδώσουμε"......

     


    DrLove
    29.05.2014, 10:16
    Θα μπορούσαμε να κλειδώσουμε τους συζητούντες μέσα στο καφενείο και να φύγουμε.
    Hastaroth
    29.05.2014, 10:35

    Σωστά.Ετσι θ'αποφεύγαμε να πληρώσουμε και τίς μπύρες...


    freak
    29.05.2014, 15:28

    Εγω παντως θεωρω πως ο Τζεφερσον δεν επρεπε να αποβληθει.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 29-05-2014 21:19 ]


    optiras
    30.05.2014, 18:02

    Νομίζω ότι αυτό το κατάφερε ο Jefferson μόνος του... Και μάλιστα σε ένα πολύ ανεκτικό φόρουμ! Παρά τις διαμαρτυρίες, παράπονα, προειδοποιήσεις των άλλων συμφορουμιτών, τα αλλεπάλληλα περιστατικά και τις συστάσεις των συντονιστών δεν έλεγε να αλλάξει τακτική...

    Άρα οι συντονιστές/ διαχειριστές δεν είχαν και πολλές επιλογές, και άρα έπραξαν σωστά! Η προσωπική μου άποψη είναι πως άργησαν κιόλας...

    Δεν θα διαβάσουμε την άποψη του jefferson για το πρόγραμμα του συριζα, αλλά υπήρχε καιρός να το κάνει και δεν το έκανε, η συμφορουμίτισα είχε τοποθετηθεί, το θέμα το είχα ανεβάσει... Άσε που μάλλον θα πήγαινε και εκείνο για κλείδωμα....

    Από την τακτική του jefferson τι θα σου λείψει; Οι προσωπικές κόντρες και επιθέσεις στους άλλους συμφορουμίτες; Το τράβηγμα του σχοινιού; Το αντι-νετικέτ; Ή μήπως οι διαστρεβλώσεις των απόψεων των άλλων; Γιατί από επιχειρήματα δεν είδα πολλά....Και από ποιότητα συζήτησης άσε καλύτερα: κλειδώνονταν τα θέματα το ένα μετά το άλλο, από συζήτηση γυρνούσαν σε "πολιτισμένο" ή και ενίοτε soft flame war... Σκέτη κατάντια δηλαδή....

    Κάτι άλλο που αφορά εμάς, τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ: όταν βλέπουμε ότι κάποιο μέλος γίνεται στόχος επίθεσης από κάποιο άλλο μέλος -η γνώμη μου είναι- να μην μένουμε αμέτοχοι: προς θεού, όχι να κάνουμε επίθεση στον "επιτιθέμενο", αλλά λίγη κριτική δεν βλάπτει... Και αυτό ίσως αποθαρρύνει τέτοιου είδους συμπεριφορές... Κανένας μόνος, στο φόρουμ, στην κοινωνία, στην ζωή!

    Το να είναι κάποιος απολίτιστος είναι δικαίωμά του. Το να το ανέχομαι δεν είναι υποχρέωσή μου!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 30-05-2014 18:04 ]


    mary_omikron
    30.05.2014, 19:37

    Παράθεση:

    Το μέλος optiras στις 30.05.2014, 18:02 έγραψε...

    Κάτι άλλο που αφορά εμάς, τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ: όταν βλέπουμε ότι κάποιο μέλος γίνεται στόχος επίθεσης από κάποιο άλλο μέλος -η γνώμη μου είναι- να μην μένουμε αμέτοχοι: προς θεού, όχι να κάνουμε επίθεση στον "επιτιθέμενο", αλλά λίγη κριτική δεν βλάπτει... Και αυτό ίσως αποθαρρύνει τέτοιου είδους συμπεριφορές... Κανένας μόνος, στο φόρουμ, στην κοινωνία, στην ζωή!

    Η κριτική δεν θα έβλαπτε, αρκεί να μην παρεμβάλεται μέσα στο θέμα. Τα προσωπικά μηνύματα είναι ο ενδεδειγμένος χώρος. 

    Και υπάρχει πάντα και η επιλογή της αυτοσυγκράτησης και να μην ταίζουμε τα τρολλ.