ελληνική μουσική
    564 online   ·  210.848 μέλη

    Ας μου πει κάποιος αν έχω καλή φωνή

    giwrgosgkl
    12.08.2014, 18:15

    opios 8elei na akousei ti foni parakalw na m stili to email tou g na tou stilw thn hxografisi m

    [ τροποποιήθηκε από τον/την pastella, 12-08-2014 21:56 ]


    Chrysanna
    12.08.2014, 19:00

    Κανείς δεν ξύπνησε σήμερα με την επιθυμία ν' ακούσει την φωνή του giwrgosgkl ο οποίος παρεπιμπτόντως γράφει και με τα τόσο αγαπημένα greeklish. Εσύ θέλεις ν' ακούσουν την φωνή σου, άνθρωποι που ξέρουν από μουσική ή ασχολούνται μ' αυτή. Ως ελάχιστο δείγμα σεβασμού προς αυτούς τους ανθρώπους, θα 'πρεπε να ποστάρεις την ηχογράφηση σου και περιμένεις τα όποια σχόλια και όχι να τους δίνεις οδηγίες για το πως θ' αποκτήσουν το πολυπόθητο αρχείο.

    Μια πολύ πολύ φιλική τοποθέτηση. Σε φιλώ...


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 12-08-2014 19:01 ]


    freddieKrueger
    12.08.2014, 19:42

    Μπορεί ο φίλος να μην αισθάνεται άνετα να μοιραστεί τη φωνή του με πολλούς.

    Το υφάκι σου είναι επιθετικό και παίρνεις ανευ λόγου απο τα μουτρα καποιον που δεν εχει κανει κατι επιλήψιμο-εκτός από τα Greeklish-σιγα το πραγμα-.

    Θα μπορούσες να σουν πιο ευγενική.Πέρα απ το ότι απάντησες χωρίς ουσία.

    Εσύ μπορεί να μην ξύπνησες με την επιθυμία να ακούσεις μια νέα φωνή.Γιατί μιλάς εκ μέρους όλων?

    Τεσπα.

    Φιλαράκο άκουσε με.

    Θα σου δώσω σε ΠΜ το e mail μου.Κι αν νοιώθεις άνετα στείλε μου την ηχογράφησή σου.

    Να χεις υπόψη σου κάτι όμως.Ότι κι αν σου πω εγω αντικειμενικα δεν πρέπει να σ επηρρεάσει αν πραγματικά αγαπάς το τραγούδι ή οποιαδήποτε άλλη χρήση της φωνής σου.

    Πραγματικά φιλικά Χρήστος


    Orfeus
    12.08.2014, 20:07

    Παράθεση:

    Το μέλος giwrgosgkl στις 12.08.2014, 18:15 έγραψε...

    opios 8elei na akousei ti foni parakalw na m stili to email tou g na tou stilw thn hxografisi m



    Ελληνικά δεν ξέρεις φίλε; Τι γλώσσα είναι αυτή; 


    Chrysanna
    13.08.2014, 00:24

    Η δική μου αγένεια, φίλτατε FreddieKrueger, δεν πρόκειται ποτέ να επιβαρύνει έναν κλάδο των Τεχνών.
    Εσύ ως μουσικός, που σκέφτεσαι νέες φωνές με τον πρωινό σου καφέ, θυμήσου να τους μάθεις την έννοια του σεβασμού, καλούς τρόπους και καλλιτεχνικό ήθος, πριν απ' όλα.
    Μακράν πιο σημαντικά στοιχεία για ένα παιδί 16 ετών και μακράν πιο σημαντικά για τον χώρο της μουσικής την οποία υπηρετείς, ο οποίος έχει gemisei apo kales fwnes.

    Πιο φιλικά από πριν.
    Χρυσάννα.


    freddieKrueger
    13.08.2014, 00:40

    Έχεις ένα σαρκασμό και μα ειρωνία που σε καθιστά άκρως αντιπαθητική γενικότερα πάντως.

    Εγω απλα θα τροποποιήσω λιγάκι τη φράση σου για να σου απαντήσω.Λες:

    Η δική μου αγένεια, φίλτατε FreddieKrueger, δεν πρόκειται ποτέ να επιβαρύνει έναν κλάδο των Τεχνών.


    κι εγω σου λέω πως 

    η δική σου αγένεια φίλτατη Χρυσάννα πρόκειται να επιβαρύνει έναν κάδο.

    Ακόμη πιο φιλικά απ ότι εσύ απαντάς.





    Chrysanna
    13.08.2014, 00:46

    Πρώτη φορά με προσβάλλει μουσικός. Μέχρι σήμερα ήμουν απλώς αντιπαθητική.
    Σ' ευχαριστώ για την τιμή και την αναβάθμιση. I owe you one...

    {#emotions_dlg.smartass}


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 13-08-2014 00:52 ]


    vert
    13.08.2014, 03:14
    Χαλάρωσε καλή μου... ἐχεις κακιέψει πάρα πολύ τελευταία... Κι ήσουν τόσο γλυκειά... υ.γ. Κι εσύ απαξιώνεις την Ελληνική Γλώσσα χρησιμοποιηώντας τόσες ξένες ατάκες... Τόσο Φτωχύναμε πια??
    Orfeus
    13.08.2014, 07:15

    Εγώ δεν είδα ούτε ειρωνεία, ούτε αγένεια στο κείμενο της Chrysanna. Αυτή όμως είναι η δικιά μου γνώμη.

    Όσο για τα greeklish δεν είδα να λέτε κάτι στον 16χρονο giwrgosgkl που ακριβώς για αυτά, δεν θα έπρεπε να του απαντήσει κανένας. 



    sillia
    13.08.2014, 09:01

    Polla .....polla logia gia to tipota ..... ti zhthse to palhkari?

    Και ήταν τόσο λάθος ?

    Αν βαριόμαστε ή δεν έχουμε ορεξούλα πολύ απλά δεν απαντάμε !

    Καλημέρες όμορφες και χαλαρές !


    STEFANOS604
    13.08.2014, 09:20

    Φίλος μου , που χρόνια δούλευε στο εξωτερικό (Ν.Κορέα ), μου στέλνει συχνά  e-mail πάντα σε greeklish. Όταν αρχικά του το επισήμανα  ότι δεν μου είναι εύκολα αναγνώσιμα αφού  δεν είμαι συνηθισμένος σε αυτό τον τρόπο γραφής μου είπε ότι ακόμα και σήμερα δεν μπορεί να προσαρμοστεί και ότι ο λόγος είναι η συνήθεια καθώς κάποτε δεν υποστήριζαν ελληνικά όλοι οι υπολογιστές αλλά το σπουδαιότερο ότι είναι πιο  γρήγορη η πληκτρολόγηση τους και αποφεύγεται η λανθασμένη ορθογραφία ορθογραφία.

    Μήπως  συμβαίνει κάτι τέτοιο με το φίλο μας ; ή μήπως είναι Κύπριος του εξωτερικού;


    Orfeus
    13.08.2014, 10:10

    Δεν αλλάζει η άποψή μου με όλα αυτά. Να βάλει Ελληνική γραμματοσειρά.
    Έχω φίλους στον Καναδά, στη Δανία, στη Γερμανία, Ελληνικά μου γράφουν! Αυτοί γιατί μπορούν; 

    ΔΕΝ γράφουμε, ΔΕΝ διαβάζουμε, ΔΕΝ απαντάμε σε κείμενα greeklish! 


    STEFANOS604
    13.08.2014, 10:15

    Πιστεύω ότι έχω δίκιο στο προηγούμενο ποστάρισμα μου διότι:

    Ο φίλος μας ξαναδημιούργησε το thread  , με τα ίδια ακριβώς λόγια στα Ελληνικά και που η moderator , σωστά , το έκανε locked !!

    • Το ποστάρισμα του λέει: ‘’πιος θελει να του στιλω ηχογραφησει την φωνη μ??’’
    • Που δείχνει ότι τα Greeklish ίσως είναι η ορθογραφία
    • Σε άλλο thread στο #4 ποστάρει πάλι με Greeklish
    • To προφίλ του είναι γραμμένο ανάμικτα (ελληνικά + Greeklish)

    Θα παρακαλούσα :

    • να μας εξηγήσει και ο ίδιος το γιατί τα Greeklish;
    • Ο φίλος Frieddiekrueger αν έλαβε e-mail (απλά να δούμε αν ήταν αληθινός και 16 ετών και δεν ποστάρισε για πλάκα – που δεν το πιστεύω)
    • Να αποκατασταθούν οι ‘’ διαδικτυακές σχέσεις’’ των μελών
    • Οι moderators: Γιατί να μη σβήνουν τέτοια ίδια threads, ώστε να μη καταλαμβάνουν χώρο στα τρέχοντα θέματα του forum απλά με την επισήμανση ότι διεγράφη στο ήδη υπάρχον thread;



    Orfeus
    13.08.2014, 10:30

    Στέφανε έχεις δίκιο, αλλά αφού "ο φίλος μας" ξαναποστάρισε στα Ελληνικά, έχω κι εγώ δίκιο.

    Υ.Γ. Βασικά, δεν με ενδιαφέρει να αποδείξω αν έχω δίκιο ή όχι. Απλά, η άποψή μου για τα greeklish, είναι πάγια, μόνιμη και δεν με ενδιαφέρει ακόμα και αν ο άλλος είναι ...εσκιμώος!    


    Chrysanna
    13.08.2014, 11:28

    Ήμουν τόσο κοντά στο ότι τα έχω δει όλα σ' αυτή την ζωή και δεν πρόκειται να με σοκάρει τίποτα πια... μου το χαλάσατε!

    Τελευταίο post για το θέμα που δεν ήταν θέμα αλλά με κάποιο τρόπο έγινε και μεγάλο κιόλας.
    Δεν μ' αρέσουν τα greeklish αλλά δεν ασχολούμαι μαζί τους παραπάνω από 1', όσο μου χρειάζεται για να τα διαβάσω. Μ' ενόχλησε ο τρόπος με τον οποίο ένα παιδί 16 ετών, ζητάει κάτι από ανθρώπους εκ των οποίων ο μικρότερος έχει τα διπλά του χρόνια. Το έγραψα όπως ακριβώς θα το έλεγα και στην βαφτιστήρα μου η οποία έχει την ηλικία του και δόξα τον Ύψιστο δεν έχει αποκτήσει ψυχολογικά προβλήματα απ' τον τρόπο μου.
    Τα δύο πρώτα μηνύματα μου ήταν απολύτως εντός του θέματος. Το ύφος μου διαφοροποιήθηκε στο τρίτο μήνυμα για να ταιριάξει στο ύφος του συνομιλητή μου. Θα επιμείνω και στα τρία.

    Με λυπεί το ότι χαρακτηρίστηκα τόσο εύκολα απ' τους περισσοτέρους απλά επειδή "μάλωσα" ένα παιδί για τον τρόπο του αλλά είμαι αρκετά μεγάλη για να ξέρω ότι δεν μπορούμε ν' αρέσουμε σ' όλους! C' est la vie (αυτό για τον Vert :) )


    Φιλιά..


    -----------------

    Shattered Glimpses...

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 14-08-2014 16:25 ]


    sven
    13.08.2014, 14:20
    Τι εμετικές επιθέσεις άνευ ουσιαστικού λόγου αλλά αποκλειστικά και μόνο εξαιτίας διαχρονικών κόμπλεξ και ανασφαλειών, μιας γνώριμης αχαλίνωτης επιθετικότητας και ενός εξίσου αναγνωρίσιμου και διάτρητου ναρκισσισμού... ...αλλά, επίσης, και "εντέχνως" καμουφλαρισμένων κτυπημάτων κάτω από τη μέση... Δόξα στις "υπέροχες" και τόσο μα τόσο "ειλικρινείς", "ανυστερόβουλες" και "βαθιές" διαδικτυακές μας "σχέσεις"...!!!
    freddieKrueger
    13.08.2014, 15:32

    Χαιρετώ τα μέλη της ΜΗ.

    Καταρχήν να ξεκαθαρίσω πως δεν κρίνω άτομα αλλά συμπεριφορές.

    Κάποια χαρακτηριστικά τα οποία εμφανίζονται στη διαδικτυακή μας προσωπικότητα-η οποία μπορεί να αποκλίνει από την πραγματική-μας καθιστούν κάπως και μας χαρακτηρίζουν κάπως.

    Θέλω να γρ΄'αψω στον Ορφεα πως κάποτε είχα πάει στο Εξωτερικό και ήμουν φιλοξενούμενος σε σπίτι στο οποίο στο λαπ τοπ ή τον υπολογιστή δεν είχε ελληνικούς χαρακτήρες.Ετσι κι έγραφα με greeklish.

    Εξήγησα τους λόγους για τους οποίους γράφω σε greeklish και φυσικά έγιναν αποδεκτοίο και σεβαστοί.

    Το παιδί που μπήκε εδώ μέσα να γράψει μπορεί να έκανε αντικειμενικά λάθος να χρησιμοποιήσει Greeklish,μπορεί να μην ήταν και τόσο ορθογραφημένο το κείμενό του,αλλά διάολε ΟΛΟΙ έχουν δικαίωμα να ακουστεί η φωνή τους και η γνώμη τους.Ακόμη κι εκείνων που δεν ξέρουν να τη διατυπώσουν σωστά.

    Επί της ουσίας δεν θεωρώ πως το 16 χρονο παιδί δεν σεβάστηκε το φόρουμ μας.

    Γι αυτό πριν του παίρναμε το κεφάλι ας του δίναμε μια ευκαιρία.

    Δεν είναι σωστό να αποπαίρνεις ή να ενοχλείσαι από τη συμπεριφορά ενός παιδιού που δειλά δειλά μπορεί να κάνει τα πρώτα του βήματα στη μουσική το τραγούδι τη ζωή γενικότερα.

    Δυστυχώς βλέπω πως αρκετοί επικροτείτε αρνητικές συμπεριφορες.Γι αυτό και αυτές διαιωνίζονται.Καλό θα ήταν όσα άτομα τις υιοθετούν να τρωνε ακυρο για να συμμορφωνονται.

    Ετσι θα έχουμε ενα κοσμο ομορφοτερο:Κόσμο ευγενη με το χαμογελο.

    Όλοι μας-βάζω και τον εαυτό μου μεσα-έχει τύχει να γίνουμε αγενείς και ερειστικοί καμμιά φορά.΄'Ομως θα πρεπε να αλλάξουμε και να δείξουμε το καλό ευγενιό μας πρόσωπο.

    Διαφορετικά αν συμπεριφερόμαστε με

    -αγενή ''δυναμισμό''

    -συμπεριφορά ''γαμω και δερνω''

    -σαρκασμο και ειρωνια σε βαθμο κακουργηματος

    τοτε αυτο που μας αξιζει ειναι μια ρατσιστικη απομονωση.

    Επί του θέματος τώρα:Το τραγούδι και το πως ακούγεται κάποιος όταν μιλά είναι ένα θέμα πολύ ευαίσθητο.Πόσο άτσαλα μπορεί να κάνει κάποιος το πρώτο του βήμα!Πόσο αμήχανος μπορεί να νοιώθει και πόσο κρέμεταιθ κυριολεκτικά από τα χείλη των άλλων...

    Θα πρεπει φυσικα να μαθει πως ο κόσμος είναι ο ασυτηρότερος κριτης και πως δε χαρίζεται μα παράλληλα θα πρέπει να μάθει να προστατευει τον εαυτο του.Να συνεχίζει να υπηρετεί αυτό που αγαπά με πείσμα.

    Πόσο δύσκολα βήματα είναι όλα αυτά.Εγω πάντως δεν θα θελα να κάνω τη ζωη κάποιου δύσκολη.Θα θελα να του δώσω έστω και μια μιρκή ώθηση να ενδιαφερθεί για εκείνα που πραγματικά του λείπουν για να γίνει καλός ή καλύτερος.


    Orfeus
    13.08.2014, 16:01

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 13.08.2014, 15:32 έγραψε...

    [...]

    Εξήγησα τους λόγους για τους οποίους γράφω σε greeklish και φυσικά έγιναν αποδεκτοί και σεβαστοί.

    [...]




    Έτσι, ναι!
    Αλλά βλέπεις τη διαφορά; Εσύ το εξήγησες και αυτό σημαίνει ότι "το 'χεις". 

    Κατά τα άλλα, να με συμπαθάτε που επιμένω ελληνικά, αλλά κάνω πολύ καλά που επιμένω και θα επιμένω!!! 


    STEFANOS604
    13.08.2014, 16:12

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 13.08.2014, 16:01 έγραψε...
    ..... με συμπαθάτε που επιμένω ελληνικά, αλλά κάνω πολύ καλά που επιμένω και θα επιμένω!!! 

    ..Η ''Υπογραφή σου'''ομως δεν δείχνει κάποια αντίφαση !!


    Orfeus
    13.08.2014, 19:08

    Καμία αντίφαση Στέφανε.

    Η υπογραφή μου δεν είναι στα greeklish, αλλά στα Αγγλικά!