ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.832 μέλη

    Χρειάζεται χαρτί λυκείου για να γίνει κάποιος τραγουδιστής?

    giwrgosgkl
    16.08.2014, 17:11

    πεστε μου

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 16-08-2014 17:38 ]


    trelakias
    16.08.2014, 17:38

    Όχι


    delta66
    16.08.2014, 19:52

    Χαρτι απο το Δαφνι ισως ειναι πιο απαραιτητο. {#emotions_dlg.lol}


    -----------------

    ....click to visit Spyros Delta youtube channel....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 16-08-2014 20:08 ]


    STEFANOS604
    16.08.2014, 23:49

    Delta66 , πιστεύω ότι δεν είναι σωστή φραστική συμπεριφορά  και θα ανακαλέσεις ακόμα κι αν ο φίλος ‘’κάνει πλάκα’’ που δεν το βλέπω γιατί και στα ΠΜ που έλαβα , όλα ήταν σε greeklish , είναι απόλυτα λακωνικός αλλά και πρόβλημα να είχε , (απλά πιστεύω ότι έχει μια έπαρση και ναρκισισμό και απλά θέλει μια επιβεβαίωση – που ο ειδικός Frieddie του την απέκλεισε).

    Απλά πιστεύω τα 4 ίδια θέματα που άνοιξε πρέπει να ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ (Οι moderators να ενημερώσουν τη διεύθυνση) και να μείνει μόνο το αρχικό και να μεταφέρει εκεί  τα γραφόμενα του στα υπόλοιπα τρία , γιατί ίσως  και χωρίς να το θέλει , θα συνεχίσει να κάνει ερωτήσεις ίδιου περιεχομένου, σπαταλώντας πόρους της ιστοσελίδας και θέτοντας εκτός επικαιρότητας άλλα πιο βασικά θέματα. Αλλά και να είναι παράδειγμα προς αποφυγή για μελλοντικούς που θα θελήσουν να ποστάρουν με τον ίδιο τρόπο

    Αυτό πρέπει να καταλάβει , αν ήδη δεν το κατάλαβε, όμως όχι με ακραίες εκφράσεις που πιστεύω ήταν της στιγμής λόγω αυτής της μονότονης πολλαπλής δημοσίευσης ίδιων θεμάτων που φαίνονται τόσο απλοϊκά που ίσως δεν έπρεπε να τεθούν σε ερώτηση...


    mary_omikron
    17.08.2014, 00:21

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 16.08.2014, 23:49 έγραψε...

    Delta66 , πιστεύω ότι δεν είναι σωστή φραστική συμπεριφορά  και θα ανακαλέσεις ακόμα κι αν ο φίλος ‘’κάνει πλάκα’’ που δεν το βλέπω [....]

    Απλά πιστεύω τα 4 ίδια θέματα που άνοιξε πρέπει να ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ [...]

    (Οι moderators να ενημερώσουν τη διεύθυνση) [...]

    και να μείνει μόνο το αρχικό και να μεταφέρει εκεί  τα γραφόμενα του στα υπόλοιπα τρία , γιατί ίσως  και χωρίς [....]


    Στέφανε ευχαριστούμε για την καλη πρόθεση να "διδάξεις υποδεικνύοντας". Οι moderators είναι αυτάρκεις σε κανονισμούς και οδηγίες  -χωρίς αναγκαία εξήγηση- και πράττουν συμφώνως. 


    delta66
    17.08.2014, 04:14

    Καταρχας ευχαριστω τους συντονιστες τουλαχιστον, που καταλαβαν οτι το σχολιο μου δεν ειναι  προσωπικο.

    Η ερωτηση ελεγε "για να γίνει κάποιος τραγουδιστής" και οχι "να γινω τραγουδιστης".

    Κατα δευτερον, αν τυχων η ποιοτητα του χιουμορ μου προσεβαλε καποιον τραγουδιστη, ζητω ταπεινα συγνωμη.


    -----------------

    ....click to visit Spyros Delta youtube channel....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 17-08-2014 04:41 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    freddieKrueger
    17.08.2014, 21:07

    Εγώ πάλι καταλαβαίνω πως ο φίλος που άνοιξε το θεματάκι ρωτά και κάτι άλλο εκτός από την έκφραση της άμεσης απορίας του:

    Είναι σα να μας λέει:''Χρειάζεται να τελειώσω το λύκειο ή όχι προκειμένου να πραγματοποιήσω το όνιερό μου?''

    Αν του πούμε πως όχι δεν χρειάζεται τότε είναι σαν να τον προτρέπουμε να εγκαταλείψει το σχολείο για ν ακολουθήσει το τραγούδι,με έμμεσο τρόπο.

    Σα να του λέμε πως το να ''μάθει γράμματα δεν θα του χρειαστεί για να γίνει τραγουδιστής''

    Εγώ φίλε μου θα σου γραφα το εξής:Θα ταν πολύ παρακυνδινευμένο να ασχοληθείς μόνο με την καλλιέργεια της φωνής σου και να μην έχεις καμμία άλλη καβάντζα.Μπορείς άνετα να τελειώσεις το λύκειο να προσπαθήσεις να είσαι καλός μαθητής,να μπεις και σε κάποια σχολή μετά και παράλληλα να κάνεις και μαθήματα τραγουδιού.

    Η μελλοντική σου άσχετη δουλειά που θα πιάσεις θα σου δώσει χρήματα για να μπορέσεις να πληρώσεις τα μαθήματα φωνητικής που θα κάνεις και για να μπορέσεις να συντηρηθείς οικονομικά όσο περιμένεις κάποιος να αναγνωρίσει το ταλέντο σου ή όσο το κηνυγάς.

    Αυτά από μένα.

     


    Orfeus
    17.08.2014, 22:35

    Να προσέχεις όμως, να μην τραγουδάς στα ...greeklish! 


    delta66
    17.08.2014, 23:59

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 17.08.2014, 21:07 έγραψε...

    Εγώ πάλι καταλαβαίνω πως ο φίλος που άνοιξε το θεματάκι ρωτά και κάτι άλλο εκτός από την έκφραση της άμεσης απορίας του:

    Είναι σα να μας λέει:''Χρειάζεται να τελειώσω το λύκειο ή όχι προκειμένου να πραγματοποιήσω το όνιερό μου?''

    Αν του πούμε πως όχι δεν χρειάζεται τότε είναι σαν να τον προτρέπουμε να εγκαταλείψει το σχολείο για ν ακολουθήσει το τραγούδι,με έμμεσο τρόπο.

    Σα να του λέμε πως το να ''μάθει γράμματα δεν θα του χρειαστεί για να γίνει τραγουδιστής''

    Εγώ φίλε μου θα σου γραφα το εξής:Θα ταν πολύ παρακυνδινευμένο να ασχοληθείς μόνο με την καλλιέργεια της φωνής σου και να μην έχεις καμμία άλλη καβάντζα.Μπορείς άνετα να τελειώσεις το λύκειο να προσπαθήσεις να είσαι καλός μαθητής,να μπεις και σε κάποια σχολή μετά και παράλληλα να κάνεις και μαθήματα τραγουδιού.

    Η μελλοντική σου άσχετη δουλειά που θα πιάσεις θα σου δώσει χρήματα για να μπορέσεις να πληρώσεις τα μαθήματα φωνητικής που θα κάνεις και για να μπορέσεις να συντηρηθείς οικονομικά όσο περιμένεις κάποιος να αναγνωρίσει το ταλέντο σου ή όσο το κηνυγάς.

    Αυτά από μένα.

     

    Πολυ σωστη η παρατηρηση σου και εστιασες πολυ καλυτερα απο ολους μας στην ουσια του θεματος.

    Ωστοσο η αναλυση που κανεις δεν με βρισκει απολυτα συμφωνο.

    Το σχολειο κατα την αποψη μου, προσφερει ελαχιστα στην πνευματικη καλλιεργεια που χρειαζεται ενας καλλιτεχνης.

    Κατα τα αλλα, το σχολειο συμφωνω οτι βοηθουσε στην παραγωγη "εργατικου δυναμικου" (αμφιβαλω πλεον λογω των παγκοσμιων εξελιξεων) και ισως αυτο το "εργατικο δυναμικο" εξοικονομησει κποια στιγμη λιγο χρημα, που οταν και αν ερθει ομως, θα ειναι αργα για μαθηματα.

    Στην ηλικα που θα αρχισει να βγαζει χρηματα απο τη δουλεια που του προσφερε το σχολειο, θα πρεπει ηδη να παραγει καλλιτεχνικο εργο και οχι να αρχισει μαθηματα.

    Συμπερασματικα, αυτες ειναι συμβουλες μονο για ... εργατες που τραγουδανε στο μπανιο.

    Φιλικα.


    freddieKrueger
    18.08.2014, 15:37

    Εργάτης που τραγουδούσε στο μπάνιο ήταν ας πούμε και ο Στέλιος Καζαντζίδης.

    Επίσης στο σχολείο δεν πας για να γίνεις μονάχα εργάτης.

    Στο σχολειό πας φίλε μου για να έχεις εφόδια να σταθείς επάξια στρη ζωή σου.

    Πας για να μπορείς να έχεις στον ήλιο μοίρα και για να επιβιώσεις.

    Όσο για τα χρονοδιαγράμματα προόδου ενός καλλιτέχνη επέτρεψε μου να σου πω πως δεν είναι όπςω ο αθλητισμός που για να κάνεις καριέρα θα πρέπει στα 15 σου να παίζεις μπάλα πχ σε καδημία και στα 18 σου να έχεις συμβόλαιο σε μεγάλη ομάδα.

    Όσον αφορά στο τραγούδι κάλλιστα μπορείς να είσαι 40 και να τραγουδάς 100 φορες καλυτερα απο εναν 25 αρη.

    Οπότε τι μου λές για χροινοδιαγραμματα και λοιπα?Το πότε κάποιος θα παράγει καλλιτεχνικό έργο δεν έχει σχέση με την ηλικία του.Ούτε θα πρέπει να ''το χει'' από μικρός.Αυτά είναι όλα κουραφέξαλα.

    Και για να σου μιλήσω και πιο απλα και άμεσα:

    Εγω σχολειό πήγα το τελείωσα.Τέλειωσα και το Πανεπιστήμιο.Τώρα έχω από τη δουλειά μου σταθερ'α 1600 ευρώ το μήνα.Μπορώ να τρωω ψωμακι να πινω ενα καφε και να κανω αν θελησω και μαθηματα.

    Οσον αφορα στο καλλιτεχνικο κομματι και τραγουδω και παραγω καλλιτεχνικο εργο.Μπορει να μην ειμαι πολυ καλος τραγουδιστης η να μην εχω φωναρα αλλα πιστεψε με ''τραγουδιστη του μπανιου''('οπως εσυ το εννοεις)δε με λες.Αν με πεις σημαινει πως κι εσυ εισαι μουσικος του WC...


    -----------------

    Κιθάρα μου σαν ράγισες,

    τον ήχο σου καθάρισες

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 18-08-2014 15:43 ]


    trelakias
    18.08.2014, 16:06

    Ο επαγγελματίας καλλιτέχνης ζει από τη δουλειά του, δεν το κάνει για την ψυχή της μάνας του.  Οπότε τα χρονοδιαγράμματα δεν είναι και τόσο αόριστα...

    ή αλλιώς, είναι τόσο αόριστα όσο αντέχει η τσέπη των γονιών του.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 18-08-2014 16:08 ]


    freddieKrueger
    18.08.2014, 18:59

    ...μόλις παραπάνω ανέλυσα φίλατε trelakias το πως γίνεται κάποιος να βγάζει χρήματα από μια δουλειά Α για την οποία σπούδασε και ταυχόχρονα να καλλιεργεί τα εφόδια για μια δουλειά Β στηριζόμενος όχι στους γονείς του,αλλά στη δουλειά Α. Αρα να σε διορθωσω επέτρεψε μου.Όσο αντέχει η δική του τσέπη τα χρονοδιαγράμματα παραμένουν αόριστα.Αν εγω δεν ειχα τη δουλεια μου φυσικα και δεν θα ειχα περιθωρια.Μα αυτο ακριβως λέω στο φίλο που άνοιξε το θέμα.Να μην περιορίσει τα περιθώρια.Να χει καβάντζες.Φιλικά

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 18-08-2014 19:01 ]


    delta66
    19.08.2014, 17:51

    ΥΓ Ατυχης η οποιαδηποτε συγκριση και αναφορα στον Καζαντζιδη, που εκτος απο δουλευταρας (και ... στη φωνητικη) ηταν και θαυμα της φυσης και τελειοποιησε την τεχνη του οντας ακομα σε "τρυφερη ηλικια", χωρις να περιμενει να φτασει τα 35, να παρει τα πτυχια του, και τον πρωτο του μισθο για να πληρωσει μαθηματα. 21 ετων εκανε τον πρωτο του δισκο.

    Νομιζα ηταν προφανες οτι ο πνευματικος πλουτος δεν αποκτιεται στο (σημερινο τουλαχιστον) σχολειο.


    -----------------

    ....click to visit Spyros Delta youtube channel....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 19-08-2014 18:18 ]


    freddieKrueger
    20.08.2014, 15:27

    Ο πνευματικός πλούτος αποκτιέται ΚΑΙ από το σχολείο για όποιον ξέρει να το εκτιμά και δεν ανήκει στην κατηγορία του νεοέλληνα της φραπεδιάς που όλα του φταίνε(εκαπιδευτικό σύστημα,κράτος,πολιτική)εκτός από τον ίδιο του τον εαυτό.

    Σαφέστατα λοιπόν το σχολείο αποτελεί μια ανεξάντλητη πηγή γνώσης και πνευματικού πλούτου.

    Αλλά φυσικά στο σχολείο παίρνεις τα βασικά σου εφόδια απαραίτητα για την επιβίωση σου στο στρίβο της ζωής.

    Εσυ μιλησες δελτα66 για εργατια και για ανθρωπους που τραγουδουν στο μπανιο επιβαλλοντας στην ουσια πως η θα εισαι καλλιτεχνης η εργατης με την ευρυτερη εννοια.Κι εγω σου φερα ενα παραδειγμα για να σου δειξω πως γινονται και τα δυο.

    Η ουσια ειναι μια.Πως σφαλλεις αν πιστευεις πως ενας 35 αρης δεν μπορει ως τα 40 του να καλλιεργσηει αριστα τη φωνη του.Επισης σφαλλεις αν νομιζεις πως καποιος θα πρεπει να ειναι η καλλιτεχνης η αποφοιτος λυκειου πανεπιστημιου.

    Θα σου ξαναφερω παραδειγμα τον εαυτο μου.

    Διαβαζα για τη σχολη,δουλευα για το χαρτιζλικι κι εκανα και μαθηματα τραγουδιου.Γιατι οχι?


    delta66
    20.08.2014, 17:31

    Για τι συζητάμε ακριβώς?

    Για σπουδές , πανεπιστήμια, πτυχία σε ασχετο κλαδο, απολυτήρια, «το χαρτί του λυκείου», για επαγγελματική αποκατάσταση, μισθουλακο, μαθήματα μουσικης, πνευματική καλλιέργεια?

    Τι θα χρειαστεί πραγματικα από αυτά ως εφόδια ένας καλλιτέχνης? (υψηλού επίπεδου εννοώ, και όχι .. "εργάτης" που τραγουδάει "στο μπάνιο")

    Αν δεν μπορεί να τα έχει όλα (λόγω χρόνου φυσικά και μη πάμε πάλι από την αρχή το παραμυθι ότι η ζωή αρχίζει μετά τα 50 Smile), ποιες είναι οι προτεραιότητες του?

     


    freddieKrueger
    21.08.2014, 16:10
    Ενας καλλιτεχνης αγαπητε μου χρειαζεται φαι να γεμιζει την κοιλιτσα του οσο δεν μπορει ακομη να τον ταισει η Τεχνη που εχει μαθει.Αλλα ακομη και να μπορει να τον ταισει,καλυτερα να εχει τις καβαντζες του. Τοσο απλα και τοσο κατανοητα. Απλα ειναι ολοφανερο Δελτα66 πως δεν μπορεις να δεχτεις πως καποιος μπορει να ειναι επαγγελματιας και καλος σε παραπανω απο ενα αντικειμενα. Εισαι της αποψης πως καποιος θα χει μια δουλεια και καποια χομπυ. Κλισε.