ελληνική μουσική
    430 online   ·  210.904 μέλη

    η φωνή της Χαρούλας

    nikos_music
    01.07.2005, 17:12
    Αν πάρουμε τη φωνή της Χαρούλας στη διάρκεια των χρόνων που τραγουδά, σίγουρα η φθορά του χρόνου στη φωνή της είναι δεδομένη και πιο εμφανής σε σχέση με άλλους της γενιάς της (Νταλάρας,Γαλάνη,Πάριος)είτε αρέσει αυτό στους φανατικούς της οπαδούς είτε όχι.
    Από την άλλη, αυτό δεν αναιρεί καμιά άξία ως προς το τι προσφέρει αυτή η αισθαντική φωνή και η όλη της παρουσία στο τραγούδι. Είναι από τις κορυφαίες ελληνίδες τραγουδίστριες αδιαμφησβήτητα και έτσι οι fan ας μην ανησυχούν. Ισως μέσα από την όποια της φθορά, να υπάρχει μια άλλη γοητεία που θα ήταν πιο σημαντικό να την βρούν οι φανατικοί της οπαδοί από το να κάθονται και να την υπερασπίζονται. Δεν ειναι "κόμματα" οι καλλιτέχνες.....είναι λίγο χαζά αυτά...με το συμπάθειο...
    Και καλό θα ήτανε να αποφεύγονται ατυχείς συγκρίσεις τύπου "ο Νταλάρας δεν έχει φθορά" γιατί με αυτή τη λογική η Μαρινέλλα τώρα βγαίνει στο τραγούδι και ο Καζαντζίδης πέθανε προτού προλάβει να τραγουδίσει...


    nikos_music


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: nikos_music on 01-07-2005 17:15 ]
    ph
    01.07.2005, 18:35

    Ε όχι και φαλτσάρει η Χαρούλα, μην τρελλαθούμε κι όλας! Παιδιά εγώ ρώτησα αν περνάει κάποια κρίση η φωνή της, με αφορμή κάποιες αντιφατικές πληροφορίες για τις ζωντανές εμφανίσεις της τον τελευταίο χρόνο. Ακόμα κι αν η Χαρούλα κουράστηκε, είμαι σίγουρος πως θα ξαναβρεί τη φόρμα της, συμβαίνει κάποτε στους τραγουδιστές αυτό.


    christos-reg
    02.07.2005, 00:29
    Σχετικά με αυτό που έγραψε ένα μέλος, ότι σε άλλες στιγμές του προγράμματος είναι πολύ καλή και σε άλλες στιγμές, απλώς διεκπεραιώνει τα τραγούδια, είναι γεγονός.

    Την παρακολούθησα φέτος 3 φορές ζωντανά (1 στο Βοτανικό και 2 στην Πύλη Αξιού στη Θεσσαλονίκη), μιας και βρέθηκα στους χώρους, για να ακούσω την Ελευθερία Αρβανιτάκη, στην οποία τρέφω μεγαλύτερη αδυναμία. Επίσης άλλη μια φορά την είδα πέρυσι με τον Φάμελλο, στη καλοκαιρινή συναυλία της Θεσσαλονίκης.

    Σε όλα τα τραγούδια που έλεγε από το νέο της δίσκο, συνοδευόταν από τη Ζωή Παπαδοπούλου, που βρίσκεται πίσω στη σκηνή (χαμένη μέσα στο σκοτάδι), και είναι στιγμές που δεν ξεχωρίζεις τις φωνές τους. Σε αυτό το μέρος, η Αλεξίου τραγουδά εντελώς διεκπεραιωτικά, και τα λάθη (διάφορα φαλτσάκια) και σπασίματα της φωνής της καλύπτονται ευφυώς, από την νεαρή τραγουδίστρια που κάνει δεύτερες (ή και πρώτες). Γενικώς, υπήρχε μια αίσθηση βαρεμάρας, στην οποία και οφείλονταν τα λάθη. Είναι γεγονός πάντως, πως η Αλεξίου, επηρεάζεται από την ψυχολογική της κατάσταση και τη διάθεση της, και αυτό συνήθως φαίνεται.
    Για να δικαιολογήσει, το όνομα της και το κύρος της, στη συνέχεια έλεγε 3-4 τραγούδια χωρίς τα "back vocals", με αποκορύφωση το "Θεός Αν Είναι", στο οποίο έβαζε τα δυνατά της.
    Στο μέρος των ντουέτων με την Αρβανιτάκη, όταν βαριόταν η Αλεξίου, η Ελευθερία έβγαζε το "φίδι από την τρύπα".

    Βέβαια, είναι πολύ επίπεδη προσέγγιση, να πούμε πως μια φωνή είτε έσπασε και τέλειωσε ή είναι ακμαία. Όσο περνούν τα χρόνια, είναι προφανές πως οι φυσικές αντοχές μειώνονται, και δεν μπορεί ένας τραγουδιστής να υποστηρίζει τη φωνή του, όπως την υποστήριζε στα 30 ή στα 40. Επίσης η διάθεση παίζει σημαντικό ρόλο. Επομένως, ένας 50άρης-55άρης τραγουδιστής δεν μπορεί να κρατήσει και να υποστηρίξει ένα 3ωρο πρόγραμμα όπως στα 30 του. Δεν μπορεί να είναι από την αρχή ως το τέλος κουρδισμένος και με τη φωνή στην εντέλεια . Η απόδοση κατά τη διάρκεια του προγράμματος έχει διακυμάνσεις και γενικότερα χρειάζεται περισσότερος κόπος και προσπάθεια για να βγει η φωνή. Μετά από κάποια ηλικία, που ο ενθουσιασμός φεύγει και, κυρίως, οι αντοχές μειώνονται, παίζει μεγάλο ρόλο η τεχνική.
    Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις (π.χ. Αρβανιτάκη, Πρωτοψάλτη, που η αξία τους βρίσκεται εξάλλου στην φωνητική τους ακρίβεια). Η Αλεξίου, πάλι, "σώζεται" από το γεγονός ότι έχει μια χροιά που σε κερδίζει, και σε πολύ κόσμο αυτό αρκεί (ή τουλάχιστον αρκούσε, γιατί φέτος, άκουσα αρκετά παράπονα και από άτομα που δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με τη μουσική ή το τραγούδι)

    Και τελικά, ο κάθε τραγουδιστής κάνει τις επιλογές του. Η Αλεξίου αποφάσισε να εκτίθεται σε καθημερινή βάση (δηλ 4 φορές την εβδομάδα για αρκετούς μήνες), αλλά να είναι μέτρια. Η Μαρινέλλα έχει αποφασίσει, τα τελευταία χρόνια (βέβαια 15 χρόνια μεγαλύτερη σε ηλικία), να κάνει 10-15 εμφανίσεις το χρόνο, αλλά να είναι κορυφή και να τα δίνει όλα.

    Όσο για τον Νταλάρα, σίγουρα προσέχει περισσότερο τη φωνή του, από την Αλεξίου. Βέβαια κι αυτός κάνει οικονομία στον τρόπο που τραγουδά, και έχει αντίστοιχες διακυμάνσεις στο πρόγραμμα του, αλλά σίγουρα, δεν θα τον δεις να βαριέται και να βάζει "back vocals" για να καλύψει λάθη.



    ----


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: christos-reg on 02-07-2005 00:38 ]
    helenzeze1
    02.07.2005, 11:45
    Δεν συμφωνώ με το christos-reg.Βεβαια ο καθένας υποστηρίζει τον αγαπημένο του.
    Αλλα επειδη ακουσα κι εγω την Χαρούλα φέτος και περσι εχω αντίθετη αποψη.Η παρουσία της στο Βοτανικό ήταν υπέροχη.Η κάθε μια ήταν ξεχωριστη.Η Χαρουλα με τη μπασσα αισθαντική φωνη της και η Αρβανιτακη με τις ψηλες νότες.
    Δεν μπορούμε να λέμε οτι η Χαρούλα δεν εχει τι κανει και βγαινει με ''back vocals'' ετσι για να βγει να τραγουδησει και να λέει ότι τραγουδαει.Δεν νομίζω ότι θα το έκανε ποτέ.
    Καλό θα ήταν να προσεχουμε λίγο όταν μιλάμε για τόσο μεγαλες παρουσίες στο χώρο όπως η Χαρουλα.
    abyss
    02.07.2005, 15:58
    Εγώ πάλι θα συμφωνήσω κατά πολύ με το christos-reg
    και θα διαφωνήσω με το μέλος helenzeze1...

    Το θέμα είναι να μπορούμε να είμαστε αντικειμενικοί, είτε είναι κάποιοι οι μεγάλες μας αδυναμίες, είτε όχι...

    Εγώ την είδα δυο φορές φέτος στο Βοτανικό
    τη μια ήταν μέτρια προς καλή (στις αρχές των εμφανίσεων) και κάπου στη μέση του πάλι, που ήταν επιεικώς μέτρια. Μάλλον χειρότερη από μέτρια!

    Αλλά είναι christos-reg όντως αυτή η χροιά...


    Επίσης...
    Σχετικά με την άποψη

    " Δεν μπορούμε να λέμε οτι η Χαρούλα δεν εχει τι κανει και βγαινει με ''back vocals'' ετσι για να βγει να τραγουδησει και να λέει ότι τραγουδαει.Δεν νομίζω ότι θα το έκανε ποτέ"

    ομολογώ ότι η Χαρούλα φέτος κατά πολύ δείχνει ότι έκανε όντως κάτι τέτοιο...
    Βέβαια κανείς δεν ξέρει τα παραμέσα του καθενός...

    Πάντως επειδή είσαι και σχετικά μικρή helenzeze1,
    σίγουρα αν την είχες ακούσει και δει περισσότερες φορές,
    ίσως είχες λίγο διαφορετική άποψη σχετικά με το θέμα!
    (Εντελώς καλοπροαίρετο αυτο, ε?!)


    Θέλω να σπάσω τη σιωπή και να βουϊξει η άβυσσος...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: abyss on 02-07-2005 16:03 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: abyss on 02-07-2005 16:05 ]
    helenzeze1
    03.07.2005, 21:10
    Kοίτα να δεις abyss
    μπορεί να είμαι λίγο μικρή αλλά μπορώ να καταλάβω τι αξίζει και τι όχι.

    Όσον αφορά τη Χαρούλα την έχώ δει αρκετές φορές και αν σε κάποιες περιπτώσεις δεν έχει διαθεση δεν είναι καλό να τις τα φορτώνουμε όλα.

    Και επιμένω πως τα ''back vocals'' δεν είναι εκεί για να την βοηθήσουν ή οτιδήποτε αλλό ενισχυτικό.
    megali_mpougatsa
    04.07.2005, 05:30
    Παρακολούθησα πέρυσι τη συναυλία εδώ, στο γήπεδο της Δόξας Δράμας, και πραγματικά η Ζωή Παπαδοπούλου κάλυπτε τα πάντα. Η Αλεξίου τραγουδούσε, όπως είπε και ο Χρήστος, διεκπεραιωτικά, με κάποια "ξεσπάσματα" πού και πού. Επίσης, αυτό που δεν κατάλαβαν πολλοί εδώ ήταν γιατί πλήρωσαν 20 ευρώ (γιατί, μην ξεχνιόμαστε, οι περισσότεροι το μετράνε κι αυτό - δεν είναι όλοι "συναυλιόπληκτοι" σαν εμάς ), ενώ η Αλεξίου εμφανίστηκε για περίπου 1 ώρα...

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: megali_mpougatsa on 04-07-2005 05:34 ]
    aggeliki
    05.07.2005, 01:15
    H Χαρούλα είναι γεγονός πως τραγουδάει καλά μόνο όταν γουστάρει...Κακώς αλλά έτσι είναι!!! Και την έχω δει τόσες φορές που μπορώ να το λέω με σιγουριά...Απλά επέλεξε να κουράσει τον εαυτό της υπερβολικά τα 2 τελευταία χρόνια!!!


    Και επειδή κάποιοι αναφέραν κάτι για τιμες εισιτηρίων και για Μαρινέλλα, να σημειώσω ότι πέρσι στο Βεάκειο είχε 35 ευρώ η Μαρινέλλα!!!Συγγνώμη αλλά δεν τα δίνω όσο κι αν τρέχω σε συναυλίες σαν τρελλή...
    EffieKakaflika
    05.07.2005, 13:29
    Το ρόλο των back vocals - διορθωση που πολύ σωστά αναφέρθηκε το έκανε και η Λιζέτα Καλημέρη στο live για το Βοτανικό...
    Με στενοχωρεί...
    ph
    05.07.2005, 19:24


    Δικαιούται ο καλλιτέχνης να βαριέται επί σκηνής?
    XeniaRodo
    06.07.2005, 09:27
    Δεν είναι επιλογή σου αυτό, το να βαριέσαι εννοώ...
    Eίναι φυσικό από τη στιγμή που καλείσαι να κάνεις κάτι που το έχεις κάνει πολλές φορές στο παρελθόν να μη νιώθεις πάντα τον ίδιο ενθουσιασμό.
    Eίναι μια κατάσταση ενετελώς συναισθηματική. Σίγουρα συμβαίνει σε όλους. Άλλοι το κρύβουν όσο μπορούν, άλλοι όχι.
    Eιδικά αν είσαι επαγγελματίας τότε συμβαίνει στάνταρ (όχι πάντα, έτσι?, αλλά κάποιες φορές σίγουρα).

    EffieKakaflika
    06.07.2005, 10:42
    Ο καλλιτέχνης πιστεύω ότι δεν δικαιούται να δείχνει ότι βαριέται... Είναι δικαίωμά του να έχει μπουχτίσει (αν και αυτό δεν ισχύει για τους μεγάλους φτασμένους καλλιτέχνες που έχουν απολύτως την πολυτέλεια επιλογής της δουλειάς που τους ενθουσιάζει...), αλλά δεν μπορεί να το εκφράσει επι σκηνής γιατί έτσι καταστρέφει τα ίδια τα τραγούδια στη ψυχή του κοινού. Είναι θράσος να πληρώνεσαι από τον κόσμο και να μη σε νοιάζει πώς νοιώθει γι'αυτό που κάνεις επειδή είσαι σε θέση ισχύος.
    Δεν ξέρω, πιστεύω ότι αν κάποιος ανεβαίνει στη σκηνή πρέπει να είναι σε διάθεση δοσίματος και όχι διεκπεραίωσης...
    megali_mpougatsa
    06.07.2005, 14:55
    Κι εγώ πιστεύω πως απ' τη στιγμή που αυτοί οι - εκατοντάδες η χιλιάδες - άνθρωποι έρχονται να σε δουν και πληρώνουν απ' το μεροκάματό τους γι' αυτό, δεν δικαιούσαι να "βαριέσαι" επι σκηνής. Οφείλεις να τους δώσεις ένα πολύ καλό πρόγραμμα, ως ένδειξη σεβασμού προς αυτούς, την αγάπη που σου δείχνουν, και τα χρήματα που πληρώνουν!...

    Όπως κι αν είναι ο καλλιτέχνης συναισθηματικά, την ώρα του live, όταν πληρώνεται τόσα εκατομμύρια, οφείλει να δείξει έναν σεβασμό προς αυτούς που πληρώνουν. Όταν ο άλλος δουλεύει δύο μέρες εργάτης για να βγάλει τα χρήματα και να έρθει να σε δει, δε μπορείς να βγαίνεις στη σκηνή για μια ωρίτσα, ...χαλαρά και με back vocals

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: megali_mpougatsa on 06-07-2005 15:08 ]
    XeniaRodo
    06.07.2005, 15:08
    Σωστή η μπουγάτσα!
    dimitrapan
    07.07.2005, 00:20
    Φετος έτυχε και είδα το πρόγραμμα με την Αρβανιτάκη δύο φορές. Και τις δύο φορές της Χαρούλας δεν της έβγαινε η φωνή... Μάταια η Αρβανιτάκη προσπαθούσε να καλύψει τα ακάλυπτα...

    Και πέρσυ όμως που την είχα δει θυμάμαι ότι μου είχε δοθεί η ίδια εντύπωση! Λυπάμαι που το λέω αλλά απογοητεύτηκα. Μήπως δεν έχει κάτι άλλο να δώσει τελικά;;;
    SiokouIro
    07.07.2005, 02:04
    Αγαπητοί, φίλοι
    Πρέπει να σας πω ότι υπήρξα -και εξακολουθώ να είμαι- μεγάλη και φανατική θαυμάστρια της Χαρούλας. Ωστόσο, η αντικειμενικότητα μου επιβάλλει να λέω τα πράγματα με το ονομά τους. Ειδικά τα τελευταία 6 χρόνια την παρακολουθώ σε ό,τι έχει κάνει. Φέτος την Χαρούλα την είδα στον Βοτανικό μια μόνο φορά αλλα νομίζω ότι ήταν αρκετό για να βγάλω κάποια συμπεράσματα. Η αλήθεια είναι ότι στο πρόγραμμα φάνηκε κουρασμένη. Δεν ξέρω αν στ' αλήθεια βαριόταν, γιατί είναι καλλιτέχνις με μεγάλο αίσθημα ευθύνης απέναντι στο κοινό του. Απλά νομίζω ότι υπερεκτίμησε τις δυνατότητές της. Τα τελευταία 3 χρόνια έκανε δυναμικό comeback -προς τέρψιν των θαυμαστών της!!- που όμως έφθειρε σωματικά την ίδια. Η Αρβανιτάκη -για να λέμε τα σύκα σύκα..- δημιουργούσε μεγάλη ατμόσφαιρα όμως, ώρες ώρες είχα την αίσθηση ότι έκανε επίδειξη της γκάμας της φωνής της. Η Χαρούλα όντως μερικά τραγούδια τα διεκπεραίωνε -αυτό το 'Ζήλεια μου', το τραγουδάει 30 χρόνια πια!!- παρόλα αυτά, στα τραγούδια που τα γούσταρε -βλ. Ολα σε θυμίζουν κλπ.- απογείωνε το μαγαζί και πετούσαν οι πάντες μαζί της. Το ζήτημα πιστέυω ότι μπορεί να λυθεί με μια διαφορετική -και πρωτότυπη- επιλογή τραγουδιών.
    Δε νομίζω ότι τίθεται επίσης ζήτημα αλλοίωσης της φωνής της -και για όσους διαφωνούν, ας ακούσουν τους "Ψιθύρους" όπου είναι αμασκάρευτη τελείως και τα ξαναλέμε. Όσο για το CD του Κεραμεικού, νομίζω ότι απλά ήταν μια ατυχής στιγμή και λάθος της που το έβγαλε αφου εμφανώς οι βραδιές της ηχογράφησης δεν ήταν οι καλύτερες...
    Τέλος, η συνεργασία με Κραουνάκη-Νικολακοπούλου, όντως υπόκειται στο 'επιτέλους' αρκεί και οι τρεις να έχουν κέφια και να μη φτιάξουν ένα δίσκο μόνο για να είναι και τα τρια ονόματα μαζί.
    Μια τέτοια συνεργασία έχει τις δυνατότητες να αφήσει εποχη!!!


    "Όλα είναι στο μυαλό, πόνος και γιατρειά"
    EffieKakaflika
    07.07.2005, 11:49
    Καλημέρα!
    Κατ'αρχήν, η Αρβανιτάκη (την οποία παρακολουθώ τα τελευταία 10 χρόνια) είναι από τους καλλιτέχνες με την μεγαλύτερη αίσθηση ευθύνης απέναντι στο κοινό του και με τον μεγαλύτερο σεβασμό. Από αυτή την αίσθηση ευθύνης κάνει "επίδειξη" των δυνατοτήτων της και της γκάμας της φωνής της, γιατί αυτή είναι η δουλειά της, γι'αυτό πηγαίνει ο κόσμος να την ακούσει... Λειτουργεί σαν μεγαλη τραγουδίστρια. Και από μια μεγάλη τραγουδίστρια ο κόσμος περιμένει να νοιώσει το ξεχωριστό... Βέβαια, είναι γεγονός ότι δεν πρόκειται για μια τραγουδίστρια που προκαλεί την μέγιστη συγκίνηση (για παράδειγμα "εκφέρει" τα κομμάτια πάντα ολόσωστα και ίδια), όμως πρόκειται για μια τραγουδίστρια με την μέγιστη συνέπεια. Και το εκμπέμπει. Κάθε χρόνο βελτιώνεται, όσο μεγαλώνει γίνεται και πιο συγκινητική και πιο καλή τεχνικά. Λέει κάθε φορά πχ το "Κόκκινο φουστάνι" με την ίδια ένταση (αν και χιλιοπαιγμένο),ενώ το "Θα σπάσω κούπες" το έχει διασκευάσει και ενορχηστρώσει διαφορετικά ώστε να μην επαναλαμβάνεται και να μη βαριέται.
    Και έτσι δεν βγαίνει αυτή η κούραση επί σκηνής, που βγάζει η Χαρούλα (γιατί πρόκειται περί κούρασης. Είναι και τόσες δεκαετίες στο τραγούδι). Είναι φυσικό, αλλά έχει την πολυτέλεια να κάνει πιο προσεκτικές επιλογές (όπως πχ να ηχογραφεί τις βραδιές που είναι στην καλύτερη φόρμα για να το κυκλοφορήσει). Και αυτό με απογοητεύει, το ότι δεν το κάνει.
    Όσο για την αλλοίωση της φωνής της, έχει επέλθει. Την άκουσα να τραγουδάει ζωντανά σε τηλεοπτική εκπομπή ένα ηπειρώτικο και πήγα να αναθεωρήσω. Όμως αμέσως μετά βράχνιασε και άρχισε να προζάρει όλα
    τα υπόλοιπα.


    SiokouIro
    08.07.2005, 00:36
    Αγαπητοί και αγαπητές,

    Σε καμία περίπτωση δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αρχίσουμε να συγκρίνουμε τις δύο τραγουδίστριες. Άλλωστε νομίζω ότι και οι δύο προσφέρουν πολλά στο τραγούδι η καθεμία απο τη δική της θέση. Ούτε επίσης μπορούμε να 'μετρήσουμε' την αλλοίωση ή μη κάποιας φωνής. Για μένα ρόλο παίζει η μαγεία που σου εκπέμπει κάθε άτομο. Και η μαγεία της Χαρούλας είναι ανεπανάληπτη. Ακόμα κι αν σε κάποια live δεν είναι φωνητικά σωστή, αρκεί η εκφραστικότητά της να σε απογειώσει.
    Κι αν θέλετε, (για να μη θεωρούμαι κολλημένη) μπορώ να σας φέρω παράδειγμα την τεράστια και ανεπανάληπτη Βίκυ Μοσχολιού η οποία φωνητικά δεν είναι τόσο 'στρωμένη' όσο άλλοτε. Κι όμως, αρκεί μια live εμφάνισή της για να σε κάνει να αναθεωρήσεις.

    Οπότε, θεωρώ ότι η συζήτηση μας δεν μπορεί να καταλήξει πουθενά. Δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να αλλάξει την γνώμη σε κάποιον άλλο όσο βάσιμα επιχειρήματα κι αν έχει. Όλοι όσοι γράφουμε εδώ νομίζω ότι είμαστε άτομα με πάθη (και καλά κάνουμε). Πάντως, κρίμα που προσωπικά δεν την είχα πάρει 'χαμπάρι' πιο πριν για να παρέμβω και να καταθέσω την άποψή μου.

    Φιλικά, Ηρώ
    ph
    08.07.2005, 03:32

    Η φωνή με τα χρόνια αλλάζει. Η σημερινή Αρβανιτάκη διαθέτει περισσότερο όγκο στη φωνή, από εκείνη του Τανιράμα ή της Οπισθοδρομικής Κομπανίας. Η φωνή της Μοσχολιού έσπασε σοφά, αυτή η βραχνάδα, η βαθύτητα... με συγκινεί. Ο Πάριος είναι για τα αυτιά μου ακόμα καλύτερος τώρα.

    Δεν έχω πρόβλημα με τις φωνές που αλλάζουν με το πέρασμα του χρόνου. Αντιθέτως! Οι μεγάλοι τραγουδιστές με τα χρόνια γίνονται καλύτεροι. Είμαι σίγουρος πως και η Χαρούλα είναι σ' αυτό το δρόμο.

    Δεν μιλάμε λοιπόν εδώ για τη φυσική εξέλιξη (δεν θα πω αλλοίωση) της φωνής. Μιλάμε για την πιθανότητα να πέρασε η Χαρούλα μια κρίση, μια υπερκόπωση ίσως, που δεν άφησε απόλυτα ικανοποιημένους πολλούς θαυμαστές της σε πρόσφατες εμφανίσεις της. Επίσης μιλάμε για την πιθανότητα, ίσως και λόγω κούρασης, η Χαρούλα να βαριέται κάποιες φορές επί σκηνής, κάτι που δεν της αξίζει και δεν μας αξίζει.

    Εύχομαι να έχει λάβει το μήνυμα. Μερικές φορές οι πλατινένιοι και οι δις και τρις πλατινένιοι, τα κοπλιμέντα τόσου κόσμου, ο τόσος σεβασμός, του οποίου τυγχάνει η Χαρούλα, να μην έχουν αφήσει χώρο σε μια πιο σκληρή κριτική. Είμαι σίγουρος πως όλοι την αγαπάμε και απαιτούμε από αυτήν τα καλύτερα.

    XeniaRodo
    08.07.2005, 09:37
    Πρέπει να σημειωθεί ότι η έλλειψη τεχνικής έχει ως αποτέλεσμα μεγαλύτερη φθορά σχετικά, κάτι που συμβαίνει στην προκειμένη περίπτωση....