ελληνική μουσική
    578 online   ·  210.877 μέλη

    Δεν μπορώ να διαβάσω!

    xrhstws
    05.11.2014, 19:13

    Γεια σας παιδιά. Τον τελευταίο καιρό έχω ένα σοβαρό πρόβλημα. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ. Δεν ξέρω γιατί...... Πάω 3η Γυμνασιού και είμαι πολύ φορτωμένος. Μόνο μια ημέρα θα σας πω απο το πρόγραμμά μου, Δευτέρα  2 το μεσημέρι έρχομαι σπίτι από το σχολείο, 3-4:30  έχω αγγλικά και μετά 6-9 έχω φυσική-χημεία. Μα δεν με προβληματίζει τόσο αυτό. Νίωθω να πιέζωμαι από παντού. Διαβάζω πολύ, πολλές ώρες και ενώ τα ξέρω στο τέλος γράφω 17-18 ενώ είναι πανεύκολα. Τα έχω αφήσει όλα. Παλιά δεν διάβαζα και πάλι τόσο πολύ αλλά τα ήξερα ήταν πανεύκολα, δεν ξέρω γιατί, και τώρα δεν καταλαβαίνω Χριστό. Θέλω να μπω σε μία Στρατιωτική Σχολή οι οποίοι θέλει καλούς βαθμούς. Θέλω να διαβάσω και να πετύχω αλλά δεν ξέρω γιατί δεν μπορώ ...... Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? 

    Ευχαριστώ! 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 06-11-2014 18:02 ]


    freddieKrueger
    05.11.2014, 21:25

    Φίλε μου χαλάρωσε.Αυτό που σου συμβαίνει είναι πολύ πολύ νορμαλ.

    Κι εγώ θυμάμαι το άγχος που είχα για τα μαθήματα στη Γ γυμνασίου.

    Αυτό που κατάλαβα μετά είναι πως χρειάζεται πρόγραμμα και να απλοποιείς όσο μπορείς τη γνώση.

    Σε πρώτη φάση πρόσεξε να είσαι προσεκτικός στο μάθημα και να εστιάζεις την προσοχή σου στα εντελώς βασικά.

    Δλδ δε χάθηκε κιι ο κόσμος αν δεν κατάλαβες πως λύνεται μια δύσκολη άσκηση.Αρκεί σε πρώτη φάση να έχεις πα΄ρει μια καλή γευση από το μάθημα.

    Επίσης μην προσπαθείς να παπαγαλίζεις.ότι δεν καταλαβαίνεις να ρωτάς τους καθηγητές σου ώστε να σου τα εξηγούν πολύ πιο απλά από τα απίστευτα κακογραμμένα βιβλία που ε΄χω δει να κυκλοφορουν στα σχολεία.

    Χρησιμοποίησε τέλος τα ηλεκτρονικά μέσα εκμάθησης όπως τo google και τη wikipedia αρκεί να χεις στο μυαλό σου πως ο ρόλος του βιβλίου και του με σάρκα και οστά δασκάλου είναι αναντικατάστατος...

    Πρόγραμμα σημαίνει πως θα διαβάζεις ορισμένες ώρες και μέρες; της εβδομάδας.

    Αν δεν μπορείς η νοιώθεις πως πιέζεσαι σταμάτα να κάνεις τα πάντα.

    Πχ αγγλικά,φυσική,πιάνο ξέρω γω κι ένα σωρο άλλες ασχολίες.

    Κάνε τα ΛΙΓΑ και καλά.

    Γιατί στη Γ γυμνασίου να κάνεις φροντηστήριο φυσικής δεν καταλαβαίνω.

    Νοιώθεις να σε βοηθά?

    Η ουσία είναι μια.ΧΑΛΑΡΩΣΕ.Δεν πειράζει κι αν καμμια φορα πιαστεις αδιαβαστος η να μην ξέρεις κάτι ή να πάρεις και ''16''

    Πίστεψε με δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να μάθεις κάτι από το να το κάνεις ΛΑΘΟΣ.

    Αρκεί να μην εγκαταλείψεις την προσπάθεια και να έχεις στο νου σου πως δεν θα πεθάνεις κιόλας βρε αδερφε.

    Επίσης καλλιέργησε όσο μπορείς και μια άλλη συνιστώσα

    Αυτη που εγω ονομάζω εξωσχολικη.Ενδιαφέροντα χόμπυ,μπιλιάρδο,βόλτες με φίλους.Κάνε παρέα με όλους τους τύπους των παιδιών.

    Και με τους ''φλώρους'' και με τους ''μάγκες''.

    Μάθε να είσαι έξυτπνος ΚΑΙ στη ζωή.Κι όχι μονο στα βιβλια.

    Φιλικά συνονόματε Χρηστάρα.

    ΥΓ Α,και που και που πες σε καμμια συυμαθήτριά σου πόσο όμορφη είναι σήμερα και ζήτα της να πάτε για καφε χαχα {#emotions_dlg.rockon}

    Αυτα φίλε μου.


    xrhstws
    06.11.2014, 14:33
    Σ'ευχαριστώ πολύ, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και πιστεύω θα τα καταφέρω ..... όσο για την συμμαθήτρια χχαχα θα της πω ...χαχα ...... Και πάλι σ'ευχαριστώ.
    jagoras
    06.11.2014, 23:39

    νομίζω πως στο γυμνάσιο δε χρειαζεται να κανεις φροντιστηρια για τα μαθηματα. Τζάμπα πιέζεσαι, κοιτα να βρισκεις χρόνο και για αλλα πράγματα.

    Επίσης κοίτα να κάνεις κάτι στη ζωή σου που θα σου αρέσει κι όχι απλά να βρεις δουλειά και να έχεις λεφτά. Δηλαδή δεν καταλαβαίνω γιατί θες να μπεις στο στρατό, στον οποίο δίνονται τόσα χρήματα ενώ ταυτόχρονα οι άνθρωποι δεν μπορούν να ζήσουν, ένας στρατός που υπάρχει για να σκοτώνει λαούς και να πειθαρχεί τους ανθρώπους αφαιρώντας την ελευθερία.

    σκέψου, ψάξου και θα τα βρεις μόνος σου...


    CROSS
    07.11.2014, 00:52

    Έτσι ακριβώς,βρές να ασχοληθείς με κάτι που θα σε εξυψώνει ως άνθρωπο και όχι το αντίθετο.Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι σκέτη μόλυνση και απειλή για την ζωή γενικότερα.Είσαι πολύ μικρός και είναι κρίμα να σκέφτεσαι έτσι!


    trelakias
    08.11.2014, 12:42

    Παράθεση:

    Το μέλος xrhstws στις 05.11.2014, 19:13 έγραψε...

    Τα έχω αφήσει όλα. 


    BIG MISTAKE

    {#emotions_dlg.nono}

    Βρες κάτι που γουστάρεις πολύ να κάνεις και κάντο παράλληλα.  Το διάβασμα είναι βαρετή δουλειά όπως και να το κάνουμε.  Το μυαλό θέλει κι άλλα να κάνει. 


    xrhstws
    08.11.2014, 20:05
    Θέλω να μπω στο στρατό μόνο και μόνο για να έχει δράση η ζωή μου. Πιστεύω πως εκεί μέσα είναι ένας για όλους και όλη για έναν. Δεν θέλω να γίνω δικηγόρος ή κάτι παρόμοιο που θα με εχει όλη μέρα μέσα σε ένα γραφείο και τίποτα άλλο. Επίσης μ'αρέσει να ταξιδεύω αλλά μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάποιο τέτοιο επάγγελμα.... όσο το να κάνω κάτι άλλο να μ'αρέσουν πολλά, jiu jitsu, ποδόσφαιρο και άλλα πράγματα αλλά οι γονείς μου έχουν ως προταιρεότητα ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ........
    freddieKrueger
    08.11.2014, 20:47
    Στο στρατό φίλε μου ΔΕΝ είναι ένας για όλους και όλοι για έναν...αυτά μόνο στις ταινίες υπάρχουν και όχι στην πραγματικότητα. Στην πραγματικότητα λοιπόν κι ο Στρατός δεν διαφέρει σε κάτι από οποιαδήποτε άλλη άχαρη γραφειοκρατική μηχανή...ειδικά μάλιστα στο στρατό θα πήξεις με γραφειοκρατικά θέματα...
    DeepJetDiver
    09.11.2014, 10:40
    Στον τιτλο λες "δεν μπορω να διαβασω". Θυμαμαι ο παππους ελεγε "δεν υπαρχει δεν μπορω, υπαρχει μονο δεν θελω". Μηπως υπαρχει κατι που συγκρουεται μεσα σου σχετικα με αυτο που θελεις να κανεις και τον τροπο με τον οποιο τον κανεις? Διαβαζω επισης κατι που μου φαινεται παραδοξο, λες δεν διαβαζω και λιγο παρακατω περιγραφεις το ποσο διαβαζεις. Μηπως το θεμα δεν ειναι οτι δεν διαβαζεις αλλα οτι κατι σε εμποδιζει απο το να συγκεντρωθεις? Υπαρχει και ενα αλλο παραδοξο εδω, το οοποιο δεν εχει να κανει με εσενα αλλα με το συστημα εκπαιδευσης. Το οποιο ενω υποτιθεται εχει να κανει με την μαθηση, οπως πολυ ωραια το περιγραφεις ειναι ενα συστημα για να μπεις απλα σε μια σχολη. Ισως λοιπον το θεμα δεν ειναι οτι δεν μπορεις να διαβασεις αλλα το οτι δυσκολευεσαι να τα χωνεψεις. Για εμενα το πιο σημαντικο σε αυτα που γραφεις, σχετικα με αυτο που σε προβληματιζει, ειναι οι δυο λεξεις που χρησιμοποιεις για να περιγραψεις αυτο που βιωνεις, "φορτωμενος" και "πιεζομαι". Οι λεξεις αυτες περιγραφουν πολυ συγκρκτιμενα εναν κιναισθητικο τροπο με τον οποιο βιωνεις αυτη την κατασταση. Πιθανοτατα θα μου πεις οτι μιλας μεταφορικα, θα σου προτεινω ομως να δωσεις λιγη προσοχη σε αυτες τις αισθησεις, νιωσε λιγο τι συμβαινει σε ενα πολυ απλο και βασικο επιπεδο, σε αυτο του σωματος σου και νιωσε τι μπορεις να κανεις για να μειωσεις αυτη την πιεση και το βαρος. Και πως θα ειναι να μπορεις να το κανεις αυτο και την ιδια στιγμη να μπορεις να διαβαζεις με τροπο που να τα κατανοεις ολα? Αν νιωσεις οτι η ζωνη που φορας σε πιεζει δεν θα την χαλαρωσεις? Ρωτα τον εαυτο σου τι μπορεις να κανεις μεσα στην ημερα σου ωστε να χαλαρωσεις λιγο αυτη την πιεση που νιωθεις, να αφησεις λιγο βαρος και την ιδια στιγμη να κανεις αυτο που θελεις να κανεις σχετικα με την πορεια σου για την σχολη που επιλεγεις? Γιατι μπορει να γραψουμε πολλα εδω αλλα στο κεντρο του θεματος η απαντηση ειναι μεσα σου.
    tallos
    09.11.2014, 12:55
    κι εγω δεν μπορουσα να διαβασω και τωρα τραβιέμαι κι εχω γινει λαστιχο,γιαυτο σε συμβουλευω να βρεις τροπο να μπορεις να διαβαζεις.
    optiras
    09.11.2014, 13:24

    Από ύπνο πως πας; Πόσες ώρες κοιμάσαι την ημέρα; Πώς κοιμάσαι; Γνωρίζεις πόσες ώρες ύπνου την ημέρα θέλει ο οργανισμός σου; Έχεις έλλειμα ύπνου; Μπορεί  η κατάσταση που περιγράφεις να οφείλεται σε έλλειμμα ύπνου ή υπέρκόπωση...

    Το απλούστερο που μπορείς να κάνεις για να διαπιστώσεις αν έχεις έλλειμμα ύπνου είναι το εξής: δες τι ώρα ξαπλώνεις και πόση ώρα σου παίρνει χονδρικά για να σε πιάσει ύπνος από την ώρα που κλείνεις τα μάτια......Το περίπου φυσιολογικό είναι κοντά στα 15 λεπτά.Αν κάνεις παραπάνω σημαίνει ότι δεν έχεις έλλειμμα ύπνου...Αν κάνεις λίγα λεπτά υπάρχει ένα ζητηματάκι...

    Έχεις φυσιολογική ζωή; Πίνεις πολλούς καφέδες; Τι είδους διατροφή κάνεις; Έχεις πολλές ασχολίες;(ο άνθρωπος δεν είναι κατασκευασμένος για multitasking). Ψυχολογικά πως είσαι; Υπάρχουν στεναχώριες, προβλήματα;

    Συνέβη κάτι;

    Μπορείς σε ένα χαρτί να γράψεις τις απαντήσεις και μετά να καθίσεις να δεις ποια είναι η αιτία...

    Και αν δεις ότι έχεις ανάγκη από βοήθεια , μη διστάσεις να το συζητήσεις με τους γονείς σου...


    gr8
    11.11.2014, 16:37
    Το παν ειναι η συγκεντρωση. Για να διαβασες κλεινεις μουσικες,τηλεορασεις υπολογιστες κλπ και αφοσιωνεσαι ΜΟΝΟ εκει! Βαλε στοιχημα με τον εαυτο σου οτι θα τα καταφερεις και αν πραγματικα το θες θα το κανεις ;)