ελληνική μουσική
    595 online   ·  210.908 μέλη

    Μάνος Πυροβολάκης όλα για όλα. Σχόλια

    annie_86
    13.08.2005, 00:29
    Το τραγούδι με την εκκλησιά το έχω βαρεθεί πάρα πολύ και εγώ. Φτάνει πια!
    Κατά τη γνώμη μου το κακό με τέτοιες 'ξαφνικές' επιτυχίες είναι ότι ένας σοβαρός καλλιτέχνης όπως φαίνεται τουλάχιστον να είναι ο Πυροβολάκης κινδινεύει να πέσει ξαφνικά γιατί ίσως τα άλλα του τραγούδια να μην είναι τόσο εμπορκά!
    Πάντως έχει ενδιαφέρον....
    s-nobs
    13.08.2005, 04:36
    Μπράβο στον image maker του, ειναι πολύ δύσκολο το να πουλήσης εναν χοντρό Χατζηγιάνη. Βοήθησε και η λύρα λιγάκη βέβαια.
    malastrana
    17.08.2005, 01:22
    Quote:

    Το μέλος dimitrapan στις 12-08-2005 στις 09:09 έγραψε:

    Εγώ θα διαφωνήσω με τους δύο προλαλήσαντες... Δηλαδή επειδή έχει παιχτεί το "Δυνατά δυνατά" οκτώ εκ. φορές σε ραδιο-τηλεορεάσεις σημαίνει ότι η Αρβανιτάκη δεν αξίζει ως καλλιτέχνιδα;;;

    Τον Πυροβολάκη τον έχω δει τρεις φορές. Μία πριν 2-3 χρόνια με τον Ζιώγαλα, μία με τον Πορτοκάλογλου και άλλη μία στο Κατράκειο (δεν θυμάμαι με ποιον ήταν αλλά νομίζω με την Αρβανιτάκη) και ήταν σούπερ! Πολύ ωραία φωνή, ωραία παρουσία και το ότι ένας νέος καλλιτέχνης εισαγάγει τη λύρα στα τραγούδια του νομίζω ότι είναι πολύ καλό. Να ακούσει και κάτι άλλο το αυτί μας πέρα από μπουζούκι!





    Για να καταλάβω, βάζεις στην ίδια μοίρα το "Δυνατά-δυνατά", με της "Εκκλησιάς την πόρτα"??? Εξηγούμαι, ούτε εμένα μου αρέσει πολύ το Δυνατά, ούτε έχω ιδιαίτερη αδυναμία στην Αρβανιτάκη, αλλά είμαι σε θέση να αντιληφθώ ότι δεν πρόκειται για το ίδιο πράγμα. Και δεν με ενοχλεί όποιο τραγούδι παίζεται συχνά, αν το πάρουμε έτσι θα έπρεπε να με ενοχλεί π.χ. και το Χειροκρότημα με την Πρωτοψάλτη και χίλια δυό άλλα... Απλά αυτό του Πυροβαλάκη δεν το θεωρώ τόσο εξαιρετικό όσο πάνε να το παρουσιάσουν όλοι οι σταθμοί, ποιοτικοί και εμπορικοί...Ένα ποπ με λύρα είναι, ούτε τη φωνή του θεωρώ εξαιρετική...
    W4TT4N4B3
    17.08.2005, 04:37
    Συμφωνο τιποτα ιδιαιτερο η φωνη και οτι ειναι ποπ με λυρα, ειναι ομως κατι διαφορετικο, και αρκετα εξυπνο γιατι ειναι πετυχημενο παντρεμα ποπ στοιχειων με 1 θαυμασιο οργανο.
    Πολυ εξυπνη κινηση οχι μονο εμπορικα αλλα και καλλιτεχνικα.

    llorona
    13.09.2005, 11:14
    Quote:

    Το μέλος s-nobs στις 13-08-2005 στις 04:36 έγραψε:

    Μπράβο στον image maker του, ειναι πολύ δύσκολο το να πουλήσης εναν χοντρό Χατζηγιάνη. Βοήθησε και η λύρα λιγάκη βέβαια.




    Φίλε μου συγνώμη που θα διαφωνήσω με τον τρόπο που χειρίζεσαι το θέμα, αλλά βρίσκω το σχόλιό σου ένα χτύπημα "κάτω απ τη ζώνη..", λίγο άνανδρο αν μου επιτρέπεις. Λες και ξαφνικά, ένας μουσικός στην αντίληψή μας, οφείλει να είναι αδύνατος, γυμνασμένος και κούκλος. Αυτά δεν είναι που κοροιδεύουμε?
    Ο Μάνος Πυροβολάκης, δεν είναι το τεκνό που εμφανίστηκε στη δισκογραφία λόγω εμφάνισης, τραγουδοποιός είναι ο άνθρωπος και έντιμος ως προς αυτό. Οι εταιρείες επιβάλλουν έναν άνθρωπο να φροντίζει για την εμφάνιση, γιατί ακριβώς οι μουσικοί δεν ενδιαφέρονται τόσο για την εικόνα και μες τις υποχρεώσεις τους είναι βίντεο κλιπ και διάφορα άλλα που ούτε είχαν φανταστεί, ούτε όλα έχουν όρεξη να τα κάνουν. Δεν νομίζω ότι είναι μέσα στις προτεραιότητές τους δηλαδή και από όσο τον ξέρω, στου Μανου σίγουρα δεν είναι.Τραγούδια γράφει, το ξαναλέω.Αυτή είναι η αγάπη του και το ενδιαφέρον του.Το αν ο στυλίστας του κάνει ή όχι καλή δουλειά, θα πρεπε να μας αφορά?
    XeniaRodo
    30.09.2006, 12:28
    Παράθεση από άλλο τόπικ:

    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 26-01-2006 στις 13:59 έγραψε...

    Επίσης να επισημάνω ότι τον Μάνο Πυροβολάκη δεν τον θεωρώ ψευτοέντεχνο αλλά τον θεωρώ έναν σπουδαίο καλλιτέχνη ....................






    Pε μανόλη, αυτό που έγραψες τότε εδώ το εννοείς;





    Adespoti_nota
    30.09.2006, 15:07
    Ρε παιδιά θα μας τρελάνεται;;; Πες τα βρε Χένια. Βεβαίως και είναι δική του ευθήνη για το πως θα βγει στις κάμερες. Αν δεν του αρέσει κάτι και αν δεν είναι σκυλάκι της εταιρίας του, μπορεί να διαφωνίσει. Κανένας δεν τον αναγκάζει να κάνει τίποτα.
    Δεν θα το λυπηθώ κιόλας, ούτε θα τα ρίξω σε κανένα στυλίστα του. Επίσης κάτι τέτοιους τύπους μας πασάρουν για έντεχνους και αυτό είναι ένας λόγος που βιάζεται η μουσική κάθε μέρα. Ο κ. πυροβολάκης είναι τόσο ποιοτικός στις επιλογές του, που στο σχήμα που θα τραγουδάει, εκτός απο την Δέσποινα Ολυμπίου, θα συμμετέχει και ο Εμιρλής (Αυτός που λέει το τραγούδι με το βαθύ νόημα για την πίπα της ειρήνης).
    dver17
    01.10.2006, 12:06
    Όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι (και μπορεί να κάνω λάθος) υπάρχει η τάση "δαιμονοποίησης" της επιτυχίας.
    Το "Στης Εκκλησιάς Την Πόρτα" προϋπήρξε στον 1ο δίσκο των Κινουμένω Σχεδίων (του Μάνου Πυροβολάκη) και, αν και δε γνώρισε επιτυχία τότε, πάντα στις εμφανίσεις του Μάνου ξεσήκωνε. Τώρα που έγινε hit έγινε κακό τραγούδι? Άλλωστε δε φταίει το τραγούδι αν πολυπαίχτηκε ή κάποιος το βαρέθηκε.
    Επίσης οι μειωτικοί χαρακτηρισμοί καλό είναι να γίνονται ΑΦΟΥ κάποιος γνωρίζει τα του καλλιτέχνη στον οποίο αναφέρεται (live, εμφανίσεις, λοιπά τραγούδια) και να μη γίνονται με κακεντρέχεια. Θεωρώ το χαρακτηρισμό "χοντρό Χατζηγιάννη" άστοχο και ισοπεδωτικό, τόσο στο επίθετο όσο και στο πρόσωπο.
    Και τί έγινε που παίζει με τον Εμιρλή δηλαδή? Αν ανατρέξουμε στο ιστορικό των περισσότερων ξέρετε τί συμμετοχές θα βρούμε?
    Και, εν τέλει, ο Πυροβολάκης δεν είναι κατασκεύασμα της εταιρίας του, όποιος ξέρει την πορεία του το καταλαβαίνει, θυμηθείτε εξάλλου πόσα τραγόύδια άλλων έχουν χαρακτηριστεί από τον ήχο του και τη συμμετοχή του σε αυτά ΠΡΟΤΟΥ "σκάσει" το δικό του hit.
    Τα λέω αυτά χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, αλλά πιστεύω ότι πολλές φορές υπάρχει η τάση που προανάφερα, στην αρχή όσων γράφω.
    XeniaRodo
    01.10.2006, 17:42
    Η αφορμή που ξέθαψα αυτό το θέμα ήταν ότι τον είδα προχτές σε συναυλία και ήταν χάλια.

    Επίσης μια χαρά είναι ο Εμιρλής, έχω ακούσει ολόκληρο το δίσκο και είναι αξιοπρεπέστατος.

    Δίσκο ολοκληρο του Πυροβολάκη δεν έχω ακούσει αλλά δε νομίζω να σώνει την κατάσταση.
    jorge
    01.10.2006, 17:51
    Εμενα μ' αρέσει και η φωνή του και αρκετά κομμάτια του. Τον έχω δει και live με τον Πορτοκάλογλου 2 φορές.

    Άραγε όταν είχε βγάλει "Το Χαμόγελό Σου", γιατί κανείς δεν είπε τίποτα κακό;
    XeniaRodo
    01.10.2006, 18:00
    Γιατί δεν τον είχαμε φάει ακόμα στη μάπα μήπως λέω??!!!!
    dver17
    01.10.2006, 19:12
    Κατά τη γνώμη μου το να "φας κάποιον στη μάπα" πολύ δε σημαίνει κάτι για την- ούτως ή αλλως υποκειμενική- αξία του καλλιτέχνη, αλλά για το πόσο εσύ (ο ακροατής, θεατής κλπ) μπορείς να παρακολουθείς με το ίδιο ενδιαφέρον τα- σχετικά με τον καλλιτέχνη- τεκταινόμενα.
    Μπορεί ο καθένας μας να σκεφτεί άπειρα- φαντάζομαι- τραγούδια που με την πολλοστή επανάληψή του,έχασαν τη φρεσκάδα τους μέσα μας. Δε φταίνε λοιπόν τα τραγούδια, αν η υποδοχή τους μέσα μας άλλαξε.
    Και, εν τέλει, έχοντας δει τον Μάνο (συγκεκριμένα) live πολλές φορές, θεωρώ ότι είναι πολύ καλός, δεν ξέρω βέβαια για προχθές που λέει η XeniaRodo.
    Αυτά περί υποκειμενικότητας!
    jorge
    01.10.2006, 19:42
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 01-10-2006 στις 18:00 έγραψε...

    Γιατί δεν τον είχαμε φάει ακόμα στη μάπα μήπως λέω??!!!!



    Τι σταθμούς ακούς και τι περιοδικά διαβάζεις βρε Ξένια μου και τον έχεις φάει στη μάπα;
    XeniaRodo
    01.10.2006, 19:53
    OTAN ακουγα Μελωδια που τωρα Δεν ακουω τον ετρωγα στη Μαπα. (Επισης ξερω ότι ειναι συχνος επισκέπτης και στη Μενεγάκη, δεν το εχω δει αυτό).

    Περιοδικα ΔΕ διαβαζω. και μη μου πεις οτι τα ραδιοφωνα δεν τον επαιζαν συνεχεια παρεα με την άλλη (ξερεις ποια).

    Τώρα γιατι με ενοχλεί το γεγονός? Με ενοχλεί γιατι ειναι κι αυτός κατα τη γνώμη μου υπερεκτιμημένος (για φαντασου, η Αρβανιτάκη εκανε συναυλίες με τον Αλκινοο Ιωαννίδη και τον Κοτσιρα στα πρώτα τους βηματα και τώρα κανει με τον Πυροβολάκη)...
    dver17
    01.10.2006, 19:59
    Πρέπει, πιστεύω, να δεις το υποκειμενικό του όλου θέματος. Π.χ, κάποιος θα προτιμά τον Πυροβολάκη από τον Κότσιρα, κάποιος άλλος το ανάποδο. Αυτό δεν κάνει κανένα εκ των δύο (ή όποιων άλλων δύο) καλύτερο του άλλου, ντε και καλά.
    Παρεπιπτόντως, παρέα με ποιά άλλη εννοείς?
    XeniaRodo
    01.10.2006, 20:02
    Πίστεψέ με, το βλέπω όσο πιο αντικειμενικά μπορώ. Σεβαστή η προτίμηση του καθενός βέβαια αλλά μη μου πεις πως ο Πυροβολάκης μπορεί να συγκριθεί σαν επίπεδο με τον Κότσιρα (που δεν τρελλαίνομαι επίσης)...

    όσον αφορά την άλλη δε θέλω να ξαναασχοληθώ μαζί της γι' αυτό το αφήνω...

    dver17
    01.10.2006, 21:27
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 01-10-2006 στις 20:02 έγραψε...

    Πίστεψέ με, το βλέπω όσο πιο αντικειμενικά μπορώ. Σεβαστή η προτίμηση του καθενός βέβαια αλλά μη μου πεις πως ο Πυροβολάκης μπορεί να συγκριθεί σαν επίπεδο με τον Κότσιρα (που δεν τρελλαίνομαι επίσης)...

    όσον αφορά την άλλη δε θέλω να ξαναασχοληθώ μαζί της γι' αυτό το αφήνω...




    Ειλικρινά μ' αρέσει περισσότερο ο Πυροβολάκης από τον Κότσιρα. Μα είναι καθαρά θέμα γούστου, δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρχει "αντικειμενικό" σε αυτά τα θέματα!
    Αν κουβεντιάσουμε π.χ για τους Πυξ Λαξ, οι μισοί θα τους λατρεύουν και οι άλλοι μισοί θα τους μισούν... Έτσι είναι με όλα.
    Όπως και να 'χει, πρέπει να σου πω ότι χαίρομαι ιδιαίτερα για την επιτυχία του Μάνου.
    XeniaRodo
    01.10.2006, 23:49
    Ωραία καμία αντίρρηση. Δεν είναι όμως όλοι ίσα και όμοια... Δηλαδή στο ίδιο καλλιτεχνικό επίπεδο είναι ο Πυροβολάκης και στο ίδιο ο Αλκίνοος?
    dver17
    02.10.2006, 02:12
    Δεν θα συμφωνήσω με την οπτική γωνία που το βλέπεις. Θεωρείς αδιανόητο κάποιος να προτιμάει τον Πυροβολάκη? Ποιός κρίνει το καλλιτεχνικό επίπεδο με όρους τόσο αδιάβλητα αντικειμενικούς ώστε να μην επιδέχονται αντιρρήσεων? Αντίθετα νομίζω ότι όλοι κρίνουμε με βάση τα προσωπικά μας γούστα ή τις προσωπικές μας διαθέσεις (οι οποίες επηρεάζονται - θετικά ή αρνητικά- από εξωγενείς παράγοντες).
    Τα λέω αυτά χωρίς να υπονοώ ότι ο ένας ή ο άλλος είναι για μένα καλύτερος, αυτό είναι άλλη κουβέντα. Για μένα, μακράν καλύτερος όλων είναι ο Δεληβοριάς. Τί πάει να πεί όμως αυτό? κάποιος άλλος ενδεχομένως προτιμάει λ.χ τον Τσακνή από το Δεληβοριά ή θεωρεί ότι ο Δεληβοριάς δεν "του μιλάει μέσα του".
    Εν πάσει περιπτώσει, υπεραμύνομαι του υποκειμενικού της αξίας των καλλιτεχνών, αλλά και της σημασίας του προσωπικού γούστου. Νομίζω ότι αυτή είναι η ουσία.
    EffieKakaflika
    02.10.2006, 10:23
    Εμένα με νευριάζει που παρατονίζει τις λέξεις...

    στης εκκλησιάς την πορτά
    να σε γνωρίσω πρωτά..
    δεν έχω τιποτά