ελληνική μουσική
    726 online   ·  210.833 μέλη

    Home recording (μόνο φωνή)

    Stella29
    27.12.2014, 18:03

    Γεία σας! Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να αγοράσω μικρόφωνο για ηχογράφιση φωνής! Υπάρχει κατι καλό μέχρι 80-100 ευρώ (πυκνωτικό)? Επιπλέον, αν δεν πάρω κάρτα ήχου (για αρχή τουλάχιστον) δεν θα έχω καλη ποιότητα στον ήχο? Τι θέματα θα αντιμετωπίσω?

    Ευχαριστώ :)


    STEFANOS604
    27.12.2014, 18:38

    Ένα καλό πυκνωτικό σ’ αυτή την περιοχή τιμών είναι το RODE M-2 ή διάλεξε από ΕΔΩ :

    Για πληροφορίες για το πιο είναι καλύτερο με τεχνικούς όρους δείτε:

    ''Χαρακτηριστικά Μικροφώνων'' : ΕΔΩ :


    Stella29
    27.12.2014, 18:44

    Ευχαριστω για την απαντηση!

    Καθως ψαχνω για μικροφωνα βλεπω αρκετα συχνα, σε οικονομικες τιμες, μικροφωνα behringer, είναι καλα?

    Και σχετίκα με την κάρτα ήχου θα ήθελα κάποια απάντηση :/


    STEFANOS604
    27.12.2014, 19:05

    Στο ''Χαρακτηριστικά Μικροφώνων'' : ΕΔΩ : όπως ήδη είπα θα βρεις την απάντηση


    Stella29
    27.12.2014, 20:18

    To τσεκαρα το λινκ...

    Καπου αναφερει το c1 της behringer, ειναι καλο?!


    STEFANOS604
    27.12.2014, 21:15

    Αφού το έριξες μια ματιά θα διαπίστωσες ότι :

    Το πόσο μεγάλο είναι το διάφραγμα , το πόσο υψηλή η ευαισθησία , το πόσο καθαρή η μετατροπή του analog / digital ….είναι απ’ ευθείας συνάρτηση με την τιμή

    Έτσι :

    το C1-U   50 Ευρώ

    το PG42USB Shure  210 ευρώ

    Αυτά είναι USB Plug & Play για άμεση digital recording


    Stoyo
    28.12.2014, 02:16
    Σε αυτά τα χρήματα για κάτι αξιοπρεπές πας μάλλον σε Usb, να μη μπλέκεις και με κάρτες ήχου εγκαταστάσεις κτλ. το Blue Snowball φαίνεται μια καλή λύση, ρώτα για συμβατότητα λειτουργικού πριν πάρεις οτιδήποτε...
    Stella29
    28.12.2014, 14:43

    βασικα, ειμαι καπως ασχετη και ολα αυτα με τις καρτες ηχου με μπερδευουν ( :P ) οποτε σιγουρα παω σε usb για αρχη και ισως αργοτερα (και αφου μαθω καποια βασικα) σε κατι καλυτερο! Θα τσεκαρω και αυτο που μου ειπες, γενικα "εκλεινα" καπως προς το c1u της behringer, αλλα φοβαμαι μηπως δεν αξιζει! :/

    Δεν ξερει κανεις?


    Stoyo
    29.12.2014, 01:32

    Το συγκεκριμένο μια ματιά που έριξα είναι "οκ", αν σου αρέσει προχώρα απλά να ξες δεν έχει βάση (που πιθανόν να χρειαστείς αλλά έχει φθηνές).


    geo321
    31.12.2014, 04:26

    Αυτο που δεν σου ειπε κανεις.εφοσον δεν θελεις να παρεις καρτα ηχου,και απο οτι καταλαβα εχεις την μητρικη,αν θες να παρεις πυκνωτικο μικ. η μονη λυση ειναι usb ανεξαρτητως αν ειναι καλο το behringer.

    Ενα πυκνωτικο για να δουλεψει χρειαζεται  τροφοδοσια 48volt phantom power πραγμα που μαλλον δεν εχουν οι μητρηκες καρτες ηχου.

    Μπορεις φυσικα να παρεις ξεχωριστα τροφοδοσια,αλλα εγω θα σου προτεινα εφοσον θελεις να γραψεις φωνη με καποια χ ποιοτητα και να μην πεταξεις τα λεφτα σου ετσι,θα σου προτεινα να μαζεψεις λιγα ακομα λεφτα και να παρεις μια καρτα ηχου εστω την πιο φθηνη που να εχει και τροφοδοσια αλλα και ο συνδιασμος απο τα χρηματα που θα δωσεις να εχει ενα αποτελεσμα.


    Stoyo
    31.12.2014, 14:02
    Φίλε Γιώργο τα περισσότεα usb παίρνουν τροφοδοσία από τη θύρα. Ελάχιστα χρειάζονται τα 48ν.
    STEFANOS604
    31.12.2014, 14:59

    ΟΛΑ τα USB παίρνουν τροφοδοσία από τη θύρα USB του PC.

    Μπορείς όμως να μετατρέψεις οποιοδήποτε μικρόφωνο σε USB με τη χρήση adaptor που να παρέχει την απαιτούμενη Phantom Power:

    O adaptor αυτός λέγεται XLR σε USB. (δεν έχω χρησιμοποιήσει τέτοιο adaptor αλλά σκοπεύω να παραγγείλω )


    Stoyo
    31.12.2014, 15:24
    Ευχαριστώ για τη διόρθωση, θυμόμουν λάθος πως είχα διαβάσει κάτι για extra phantom power.
    geo321
    31.12.2014, 15:35

    STOYO και STEFANOS604 

    Αυτο ειπα πιο πανω.......οτι εφοσον δεν θελει να παρει καρτα ηχου το usb ειναι η μονη λυση γιατι δεν θα χρειαστει τροφοδοσια 48volt.

    επισης ειπα οτι υπαρχει να αγορασει και ξεχωριστα και αυτο το λεω γιατι ειπες για ανταπτορα.

    Η αποψη μου γενικα ειναι........πως οταν πας να γραψεις κατι, ειναι καλυτερο οσο το δυνατον λιγοτερα μαραφετια να εχεις στην διαδρομη του σηματος.

    Εχεις σημα αυθεντικο χωρις να σκεφτεσαι τι μπορει να φταιει και να εχεις προβληματα.

    Π.χ  εχει φυσημα κανει θορυβο ακουγονται κρατσα κρουτσα και μετα να ψαχνεις τι φταει?

    ο ανταπτορας το καλωδιο η εξωτερικη τροφοδοσια το ρευμα τι απ ολα? και μετα χανεις την μπαλλα.

    Η ουσια ειναι γραφω και οχι καθομαι και ψαχνω και χανω χρονο.

    Η αποψη μου ειναι να παρει καποιο πυκνωτικο πουρακι καρδιοειδες ωστε να απορριπτει και το πισω φασμα γιατι θα γραφει σπιτι και εχει σημασια γιατι θα τραβαει κι αλλα πραγματα με ενα αλλο μικ.

    Και μια φτηνη καρτα ηχου ωστε να εχει ενα καθαρο και καλο αποτελεσμα

    και φανταζομαι πως δεν θα το θελει για μια φορα,οποτε θα πιασουν τοπο τα χρηματα.


    Stella29
    02.01.2015, 17:05

    Καλη χρονια και ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας! Το ξερω οτι η ποιοτητα με καρτες ηχου κλπ θα ειναι μακραν καλυτερη! Αλλα τωρα δεν ειμαι σε θεση ουτε τοσα πολλα χρηματα να διαθεσω, αλλα ουτε εχω χρονο να ψαξω ολα αυτα για τις καρτες ηχου, τις τροφοδοσιες κλπ. Γι'αυτο θεωρησα την πιο καλη λυση για εμενα (για αρχη εστω) ενα usb μικροφωνο, απλα για να κανω την δουλεια μου, αλλα προβληματιζομαι με ολα αυτα που διαβαζω, γιατι ειναι σαν να λετε οτι αν παρω καποιο usb χωρις καρτα ηχου, η ποιοτητα θα ειναι για πεταμα (:P).

    Αυτο που ρωταω λοιπον ειναι, θα ειναι οντως χαλια η ποιοτητα, η απλα δεν θα ειναι "αριστη"? Και επισης, αν υπαρχει κανεις που εχει το συγκεκριμενο μικροφωνο ας μου πει καποια γνωμη.. Η αν υπαρχει καποιος να μου προτινει καποιο αλλο usb mic.


    geo321
    03.01.2015, 03:46

    Καλη χρονια και σε σενα Στελλα,αυτο που θα σου προτεινα εφοσον δεν εχεις χρονο και δεν εχεις και χρημα ειναι να κανεις υπομονη ωστε να μαζεψεις κι αλλα χρηματα και να παρεις κατι καλο.

    Δεν ειναι θεμα μονο αν θα ειναι αριστος ο ηχος η χαλια,υπαρχει και το σωστο.

    Το σωστο ειναι μικ-καρτα ηχου-προγραμμα στο πισι.Δεν εχει σημασια γιατι το θελεις το μικ την καρτα ηχου κ.λ.π και οταν λεω δεν εχει σημασια εννοω αν το κανεις για χομπι για διασκεδαση η για δουλεια.

    Σε ολες τις περιπτωσεις καποια στιγμη θα τα αλλαξεις,αν το κανεις για διακεδαση υπαρχει πιθανοτητα να βαρεθεις και να μεινουν ετσι,αν το κανεις για δουλεια καποια στιγμη θα πας σε κατι καλυτερο,αρα και στις 2 περιπτωσεις θα θελεις να τα πουλησεις ωστε να βγαλεις χρηματα για να συμπληρωσεις ωστε να παρεις κατι καλυτερο η απλα να παρεις καποια χρηματα πισω,αναλογα τι θα κανεις παρακατω.

    Ετσι λοιπον σαν ενας τριτος εγω,αν εβλεπα μια αγγελια ενα μικ. που κανει 60 ευρω να το πουλανε 40 δεν θα το επαιρνα καν,δεν θα ρισκαρα με τιποτα για ενα πραγμα που εχει καινουργιο 20 ευρω πανω να το παρω μεταχειρισμενο.εσυ?

    Αν και δεν εχεις πει τι θελεις ακριβως να κανεις,,απλα εγω κανω υποθεσεις και λεω.Για αυτο ειναι καλυτερα να πεις τι σκεφτεσαι και ποιος ειναι ο στοχος και γενικα πληροφοριες.

    Η αποψη μου γενικα παντως ειναι μαζεψε κι αλλα λεφτα και μετα προχωρα,επισης πρεπει να ξερεις οτι θα χρειαστεις και ακουστικα και οχι να γραφεις με το μικ. ακουγοντας απο τα ηχεια την φωνη σου.

    Οποτε αν δεν εχεις, θελεις και για αυτο λεφτα.

    Σε πρωτη φαση κατεβασε ενα προγραμμα δωρεαν για ηχογραφηση,παρε ενα απο αυτα τα ασπρα μικ, που πουλανε για πισι,μαθε το προγραμμα, πειραματισου,μαζεψε λεφτα ταυτοχρονα και υστερα προχωρα σε μια σωστη αγορα.


    Stella29
    03.01.2015, 17:18

    Προγραμμα φυσικα και εχω βρει. Το ξερω πως θα χρειαστω βαση, ακουστικα και Pop filter. Ο λογος που θελω το μικροφωνο ειναι απλα για covers (τα οποια δεν ξερω καν αν θα τα δημοσιευω, το ποιο πιθανο ειναι οτι θα τα αναιβαζω), για αυτο τον λογο και εψαχνα κατι 1ον οικονομικο και 2ον κατι που δεν θα με μπερδεψει ψαχνοντας εξτρα πληροφοριες. Δεν ειμαι διατεθημενη να δωσω 100-150 για μια καρτα ηχου και αλλα τοσα για ενα μικροφωνο, απο την στιγμη που θελω κατι απλο! Ετσι και αλλιως οταν βγαζουμε τραγουδι με την μπαντα το γραφουμε σε στουντιο.. 


    geo321
    05.01.2015, 15:14

    Οκ τοτε.............η αποψη μου ειναι καλυτερο απο το behringer ειναι αυτο akg perception 170 η ακομα καλυτερα golden age fc 4mc,πολυ καλυτερα..............


    singing4life
    21.01.2015, 09:21

    Καλημερα στην παρεα!!! Καλη χρονια!!!

    Ερωτηση:

    Σε netbook με μονο 1gb ram  πως μπορουμε να συνδεσουμε εξωτ καρτα χωρις να χρειαΣτει επεκταση μνημης, δεδωμενου οτι θα βαρυνει το μηχανημα???

    Υπαρχει αξιοπιστη λυση  Για ηχογραφηση????

    Ευχαριστω!!!!


    geo321
    27.01.2015, 04:00

    Παράθεση:

    Το μέλος singing4life στις 21.01.2015, 09:21 έγραψε...

    Καλημερα στην παρεα!!! Καλη χρονια!!!

    Ερωτηση:

    Σε netbook με μονο 1gb ram  πως μπορουμε να συνδεσουμε εξωτ καρτα χωρις να χρειαΣτει επεκταση μνημης, δεδωμενου οτι θα βαρυνει το μηχανημα???

    Υπαρχει αξιοπιστη λυση  Για ηχογραφηση????

    Ευχαριστω!!!!



    Μπορεις να παρεις μια καρτα usb η firewire αν εχει θυρα το netbook σου.

    Μια καρτα απο μονη της δεν θα βαρυνει το πισι σου,αυτο που βαρενει ενα πισι ειναι τι δουλεια κανεις.

    Για παραδειγμα εαν θες να εχεις πολλα audio καναλια πολλα plug in σε καθε καναλι,πολλα vst instrument και ολα αυτα ταυτοχρονα τοτε ενα γιγα ραμ δεν επαρκει.

    Δεν ξερω προσωπικα εαν γινετε να βαλεις και αλλη μνημη σε netbook παντως.

    Αν απλα θες να γραφεις μια φωνη και η μουσικη να ειναι απλα με midi ηχους ισως αντεξει.

    Πιστευω να βοηθησα καπως..........