ελληνική μουσική
    725 online   ·  210.832 μέλη

    Τι κιθάρα να διαλέξω;

    d1999
    22.01.2015, 15:52

    Αποφάσισα να μάθω κιθάρα, κάτι που ήθελα από πολύ καιρό,αλλά δεν ξέρω τι είδος.Για την ακρίβεια θέλω να μάθω τα πάντα.Και κλασική και ακουστική και ΚΥΡΙΩΣ ηλεκτρική.Απλά δεν ξέρω με ποιά σειρά.Ή αν γίνεται 2 ταυτόχρονα.Για να είμαι όμως ειλικρινής αυτό που με καίει περισσότερο είναι η ηλεκτική.


    STEFANOS604
    22.01.2015, 17:28

    Δείτε ‘’Μαθαίνω κιθάρα μόνος ?’’ ΕΔΩ : και ‘’Συστήματα Κιθάρας’’ ΕΔΩ : και τα ξαναλέμε


    UFO1234
    28.01.2015, 23:26

    Αν θες να μαθεις τα παντα, τότε άρχισε με κλασική. θα σε βοηθησει στα ανοιγματα των δαχτύλων, στην στάση, στην χρήση του δεξιου χεριού κ.α. Αλλα αν αρχισεις με κλασικη ναι μεν θα μαθεις πολυ καλυτερη κιθαρα, αλλα θα χρειαστεις κοπο χρόνο σωστο τρόπο εξάσκησης και....... κατα την γνωμη μου δάσκαλο.

    Άν θες να παίζεις απο την πρώτη μερα τραγούδια, τότε άρχισε με ακουστική (δεν την προτείνω-την απεχθάνομαι)

    Η ηλεκτρική είναι περίεργο θέμα. Σου προτείνω να αρχίσεις με αυτην μόνο αν είσε πορωμένος . 

    Αν θές να παίζεις 2 ταυτόχρονα, προτείνω κλασική- ηλεκτρική. Άν το κάνεις αυτό ομως, πέρα απο το οτι θέλει πολλά χρήματα, θαπρέπει να προσπαθήσεις στην εξάσκησή σου να παίζεις περισσότερο κλασική, για να μήν ξεχάσεις απαραίτητες τεχνικές

    Γενικά συστήνω την κλασική (που είναι και το καλύτερο όργανο απο τα 3) γιατί θα εξελιχθείς πολύ καλύτερα και ομαλά στα άλλα δύο

    [ τροποποιήθηκε από τον/την UFO1234, 28-01-2015 23:27 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την UFO1234, 28-01-2015 23:28 ]


    panosdk
    31.01.2015, 19:36

    Εξαρτάται τι θές να κάνεις; Αν θές να μάθεις πραγματικά κιθάρα και μουσική τότε κλασσική. Αν θές να ασχοληθείς με την ρόκ και το μέταλ τότε ηλεκτρική(όχι μόνη της όμως.Με κάποιο πολυεφέ η με ενα πρόγραμμα σαν το guitar rig). Η ακουστική είναι καλή για άλλα είδη μουσικής.Αλλά αυτα τα τρία όργανα, αν και κιθάρες, έχουν διαφορετικό τρόπο παιξίματος.

    Εν ολίγης - θελω να φτιάξω μπάντα - ακουστική και ηλεκτρική

    Θέλω να μελετήσω θεωρία - κλασσική.

    Δεν συμφωνώ με τον ufo1234 ότι η κλασσική είναι η καλύτερη κιθάρα. Δεν υπάρχει καλύτερη κιθάρα. Είναι καθαρά θέμα γούστου και σε ποιό τραγουδι ταιριάζει το ηχόχρωμα της καθε μιας. Η ηλεκτρική έχει την μεγαλύτερη ποικιλία σε ηχοχρώματα. Αφού θες να τα μάθεις όλα, τότε μάθε τα.

    Η σειρά δεν παίζει ρόλο τόσο πολύ όσο η όρεξη. Το να γυρνάς σπίτι και να έχεις ένα όργανο που δεν θα βλέπεις την ώρα να το εξερευνήσεις και να παίξεις μαζί του. Στις μέρες μας είναι λίγο χαζό να ασχοληθείς με την κλασσική αν δεν θές πολύ θεωρία. Η ηλεκτρική αλλά και η ηλεκτροακουστική μπορούν να συνδεθούν με τον υπολογιστή και έτσι εκτός απο τα διάφορα εφέ που έχεις, εχεις την δυνατότητα να κάνεις τις πρώτες σου εγγραφές. Οπως επίσης να βρίσκεις κομμάτια χωρίς κιθάρα και να παίζεις εσύ πάνω σε αυτα. 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την panosdk, 31-01-2015 19:37 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την panosdk, 31-01-2015 19:38 ]