ελληνική μουσική
    486 online   ·  210.839 μέλη

    Απόψεις για τον Διαγωνισμό..!

    Chrysanna
    30.03.2015, 16:45

    Καλησπέρα σε όλους!

    Είναι ο πρώτος διαγωνισμός που παρακολουθώ απ' την αρχή. Τον προγούμενο τον πέτυχα λίγο πριν βγουν τ' αποτελέσματα. Μου έχει προκαλέσει εντύπωση το γεγονός ότι πολλά απ' τα τραγούδια που έχω ακούσει μέχρι στιγμής είναι πολύ ιδιαίτερα ποιοτικά κάτι που δεν περίμενα για να είμαι απολύτως ειλικρινής λόγω του ότι πρόκειται για έναν "ερασιτεχνικό"διαγωνισμό. Είναι πολύ παρήγορο να βλέπεις ότι μέσα στην "ανωνυμία" υπάρχουν τόσοι ταλαντούχοι άνθρωποι σε αντίθεση με την χαμηλού επιπέδου "επωνυμία" που έχει επικρατήσει τα τελευταία χρόνια στο καλλιτεχνικό γίγνεσθαι της χώρας.

    Ο λόγος που ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα όμως είναι άλλος.

    Εξίσου μεγάλη εντύπωση μου έχει προκαλέσει η συμπεριφορά αρκετών δημιουργών και όχι μόνο. Έχουν περάσει μόλις 15 μέρες απ' την έναρξη του διαγωνισμού και μπορεί ήδη να χαρακτηριστεί επεισοδιακός με κυριότερο το θέμα των ψήφων μέσω Facebook. Είναι ανθρώπινο απ' την στιγμή που προκύπτει ένα θέμα ν' ακουστούν διάφορες γνώμες όπως επίσης είναι άνθρώπινο να υπάρξει μία σχετική ένταση απ' την πλευρά των δημιουργών όταν προσπαθούν να υπερασπιστούν το "παιδί" τους.

    Θα περίμενα όμως από ανθρώπους που ασχολούνται με την Τέχνη μία διαφορετική συμπεριφορά και προσέγγιση. Ήλπιζα πως θα υπήρχε περισσότερος σεβασμό προς μία σελίδα που δίνει δίνει βήμα σε νέους καλλιτέχνες αφιλοκερδώς την στιγμή που κατά κοινή ομολογία το να προωθήσεις την δουλειά σου και τον εαυτό σου δεν εξαρτάται απ' το αν έχεις ταλέντο - όπως θα 'πρεπε - αλλά απ' το αν έχεις τις σωστές γνωριμίες και απ' το αν έχεις ευρύχωρη τσέπη.
    Παρατηρώ επιτακτικές τοποθετήσεις, όλοι έχουν μία άποψη για το πως θα έπρεπε να έχει στηθεί ο διαγωνισμός, αναφορές σε κενά της οργάνωσης, λάθος χειρισμούς κλπ χωρίς να υπάρχει η στοιχειώδης ευγένεια αλλά και σκέψη για το πόσο εύκολο είναι να γίνουν αλλαγές κατά την διάρκεια του διαγωνισμού. Κανείς δεν έχει την υπομονή να περιμένει το τέλος του και μετά να κάνουμε όσες συζητήσεις θέλουμε προκειμένου οι επόμενοι να είναι ακόμα καλύτερο, ζητούμενο όλων. (Σχεδόν) όλοι κάτι θέλουν, (σχεδόν) όλοι κάτι έχουν να κριτικάρουν και (σχεδόν) όλοι θα το έκαναν καλύτερα.


    Ορμώμενη απ' όλα αυτά αλλά και από μία παρόμοια συζήτηση που είχα πρόσφατα με κάποιον δημιουργό θέλω να πως το εξής:

    Το ζητούμενο για έναν καλλιτέχνη δεν θα έπρεπε να είναι η αναγνωρισιμότητα ή το βραβείο σ' ένα διαγωνισμό. Αυτό είναι που έχει επικρατήσει στην σύγχρονη κοινωνία. Ο καλλιτέχνης - κατ' εμέ - είναι ένα πακέτο που περιλαμβάνει ταλέντο, ήθος, ευγένεια τρόπων και ψυχής, σεβασμό για το έργο του, τον εαυτό του αλλά και γι' αυτούς που τον ακολουθούν. Το να γίνει κάποιος γνωστός για το έργο του είναι μία επιτυχία. Το να γίνει κάποιος γνωστός για το έργο του ΚΑΙ για την προσωπικότητα του είναι τιμή και αυτό που θα φέρει την διαχρονικότητα.

    Δεν έχω καμία σχέση με την μουσική οσον αφορά την δημιουργία. Είμαι απλώς ένας άνθρωπος που την αγαπάω και την σέβομαι. Είμαι ο ακροατής στον οποίον στοχεύετε γι' αυτό ίσως το παρόν θέμα αξίζει και μία δεύτερη ανάγνωση!

    Καλή επιτυχία σε όλους όσους συμμετέχουν στον διαγωνισμό!

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 30-03-2015 17:01 ]


    Orfeus
    30.03.2015, 20:09

    Από τη στιγμή που συμμετέχω σε έναν διαγωνισμό, σέβομαι τον κανονισμό και τους όρους συμμετοχής που έχουν ορίσει οι διοργανωτές και που οφείλω να έχω διαβάσει. 

    Το να κάνω εκ των υστέρων υποδείξεις λέγοντας πώς κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να είναι, το να διατυπώνω παράπονα και να απαιτώ να αποσυρθεί η συμμετοχή μου, όλα αυτά είναι μικρότητες και δεν είναι συμπεριφορά που αρμόζει σε καλλιτέχνες.

    Καλή επιτυχία και από εμένα σε όλους.    


    -----------------

     "And in the End
    the Love you Take, 
    is Equal to the Love
    you Make!"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 30-03-2015 20:16 ]


    mary_omikron
    30.03.2015, 20:43

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 30.03.2015, 20:09 έγραψε...

    Από τη στιγμή που συμμετέχω σε έναν διαγωνισμό, σέβομαι τον κανονισμό και τους όρους συμμετοχής που έχουν ορίσει οι διοργανωτές και που οφείλω να έχω διαβάσει. 

    Αυτό ακριβώς, μαζί με την αποδοχή πώς οποιαδήποτε αναγκαία "διόρθωση" προκύψει κατά την εξέλιξη -από πλευράς διοργανωτή- γίνεται αποκλειστικά για την δίκαιη και σωστή πορεία του χωρίς μεροληψίες και συμφέρον.... άλλωστε και τα βραβεία του διαγωνισμού από τον ίδιο τον διοργανωτή παρέχονται και αν ήθελε να ευνοήσει κάποιον υποθέτω οτι θα μπορούσε να το προσφέρει (website κλπ) χωρίς την διεξαγωγή διαγωνισμού.


    eliasmavroskoufis
    30.03.2015, 21:15

    Η δική μου αντίδραση οφείλεται στο γεγονός ότι όλοι πέσανε να φάνε τα παιδιά από το "για πάντα μαζί", που ούτε και ξέρω ποιοι είναι, ενώ στην ουσία τους δόθηκε η δυνατότητα αυτή απ τον ίδιο τον διαγωνισμό.

    Είναι άλλο να μην συμφωνείς με μία συμπεριφορά και άλλο να ρίχνεις το φταίξιμο σε αυτούς. Ευπρόσδεκτες όλες οι αλλαγές, αλλαγές όμως που θα ωφελήσουν πραγματικά. Διαφωνώ με την ψηφορορία του FΒ γενικά και θεωρώ ότι έχει προβλεφθεί λάθος,γνώμη μου, παρ' όλα αυτά θα ξανά παιρνα μέρος και στον επόμενο διαγωνισμό, δεν τσακώνομαι με κανέναν.

    Δεν έχω κάτι με τα παιδιά που παλεύουν για το καλύτερο, ίσα ίσα καταλαβαίνω τη δυσκολία του εγχειρήματος.

    Θεωρείς ότι είναι μικρότητα το να λέω την γνώμη του κάποιος που απλά δεν συμφωνεί, ακόμα και στην πορεία. Σκέψου το λίγο... ;)

    Ή μήπως ΔΕΝ είναι μικρότητα το να κατηγορούν τα παιδιά του "Για πάντα μαζί"; ξανά λέω... Είναι άλλο να μην συμφωνείς με μία συμπεριφορά και άλλο να ρίχνεις το φταίξιμο σε αυτούς

    ακόμα κι αν το κάνουν στο υπερθετικό βαθμό. Γούστο τους καπέλο τους. Αν δεν σου αρέσει δεν τους ψηφίζεις ακόμα κι αν περάσανε στον τελικό.

    Προσωπικά μιλώντας δεν με ενδιαφέρουν οι βαθμοί του FB, ούτε καν περίμενα ότι το τραγούδι μου θα έφτανε στην δεκάδα και βέβαια δεν είχα αρκετούς βαθμούς απ'το FB,οι σκέψεις και η αποδοχή των μελών του ΜΗ με ενδιέφεραν περισσότερο, κι αυτό το κέρδισα :) Αν κάποιοι άλλαξαν γνώμη δεν με ενοχλεί, οι γνώμες γι' αυτό είναι, για να αλλάζουν :) Αυτά και με αγάπη :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την eliasmavroskoufis, 30-03-2015 21:16 ]


    eliasmavroskoufis
    30.03.2015, 22:11

    Α!και κάτι που θυμήθηκα.αν θέλετε μπορούμε να θυμηθούμε και τα προπέρσινα(ξινα σταφυλια!) αφού όλοι μιλάτε για γιορτές που πέφτανε τα μηνύματα στο ινμποξ και σον τελικό πέφτανε τηλέφωνα και μάλιστα δεν πήραν εμένα αλλα φίλο,ποσες πιθανοτητες και έτυχε να μαι μπροστά και μιλήσαμε κιόλας κ του πα οτι το χω ψηφισει κ οντως το χα κανει.αλλα μετα απο αυτο ξενερωσα κ το μετανιωσα. Και εχω διαβασει πανω απο 10 φορες τη λεξη ΒΙΑΣΜΟΣ σε βαθμο που νιωθω το ιδιο :ρ 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την eliasmavroskoufis, 30-03-2015 22:12 ]


    mary_omikron
    30.03.2015, 22:23
    Ηλία τα προσωπικά μηνύματα δεν υπήρχε ούτε υπάρχει δυνατότητα (και θέληση γιατί είναι προσωπικά) να ελεγχθουν, ουτε τα τηλεφωνήματα... αλλά μια εξώφθαλμη φανερή και προκλητική κίνηση εκτός fb και μέσα στον ίδιο τον χώρο του ΜΗ είναι κάτι διαφορετικό....φαντάζεσαι να έκαναν το ίδιο ΟΛΟΙ οι διαγωνιζόμενοι? διάβασε αν θέλεις την Mingrelia -αν δεν το έχεις κάνει ήδη- και θα αντιληφθείς γιατί ήταν αναγκαια η διόρθωση.
    eliasmavroskoufis
    30.03.2015, 22:39
    Να γίνουν αλλαγές, συμφωνώ και κατανοώ, εξέφρασα και τεκμηρίωσα τις σκέψεις μου. Δεν δέχομαι όμως να μου λένε ότι δεν έχω το δικαίωμα να λέω την γνώμη μου όποτε το νοιώθω και να με κατακρίνουν γι'αυτό και ακόμα χειρότερα να κατακρίνουν μονόπλευρα και να μην υπάρχει αυτοκριτική. Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν πιο σοβαρά προβλήματα ν'ασχοληθούμε και δεν αντιδράμε καθόλου, κι αυτός ο διαγωνισμός μόνο πρόβλημα δεν είναι, ίσα ίσα, ξανα είπα πως είναι ένα φωτεινό σημείο στις μέρες μας, πράγμα που άλλαξε για μένα μετά από όλα αυτά, με τον τρόπο και που έγιναν και που ειπώθηκαν.
    Orfeus
    31.03.2015, 00:36

    @ eliasmavroskoufis: Ο τίτλος του topic είναι: "Απόψεις για τον Διαγωνισμό..!"
    Εγραψα λοιπόν κι εγώ την άποψή μου και την επαναλαμβάνω:  

    Παράθεση:

    Από τη στιγμή που συμμετέχω σε έναν διαγωνισμό, σέβομαι τον κανονισμό και τους όρους συμμετοχής που έχουν ορίσει οι διοργανωτές και που οφείλω να έχω διαβάσει. 


    Το να κάνω εκ των υστέρων υποδείξεις λέγοντας πώς κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να είναι, το να διατυπώνω παράπονα και να απαιτώ να αποσυρθεί η συμμετοχή μου, όλα αυτά είναι μικρότητες και δεν είναι συμπεριφορά που αρμόζει σε καλλιτέχνες.

    Καλή επιτυχία και από εμένα σε όλους.    



    Όπως ξαναδιαβάζεις, δεν έγραψα κάπου ότι δεν έχεις δικαίωμα να πεις τη γνώμη σου. Έγραψα ότι αυτή η συμπεριφορά δεν αρμόζει σε καλλιτέχνες και ναι, όλα αυτά (αφού προηγουμένως έχω δεχτεί τον κανονισμό και τους όρους), είναι μικρότητες. 

    Επαναλαμβάνω: (αφού προηγουμένως έχω δεχτεί τον κανονισμό και τους όρους), είναι μικρότητες. 

    Αυτή είναι η άποψή μου! 




    eliasmavroskoufis
    31.03.2015, 01:50

    σωστά, έχεις δίκιο και συγνώμη. αν και δε θεωρώ τον εαυτό μου καλλιτέχνη... ελπίζω όμως να αναφέρεσαι και σε εκείνους τους καλλιτέχνες που διαπόμπευσαν τους δημιουργούς ενός τραγουδιού και απαίτησαν την παραδειγματική τιμωρία τους δια του αποκλεισμού κλπ κλπ, και απαίτησαν την αλλαγή των ήδη αλλαγμένων όρων κλπ κλπ αν δεν αναφέρεσαι και σε αυτούς τότε τα φιλαράκια του musicheaven στηρίζουν ο ένας τον άλλον και οποιαδήποτε άλλη άποψη και απαίτηση καλύτερων και πιο δίκαιων συνθηκών θεωρείται μικρότητα. έγινε


    Orfeus
    31.03.2015, 02:04

    Αναφέρομαι στους πάντες και σε όλους τους διαγωνισμούς. Περασμένους, τρέχοντες και μελλοντικούς.  


    -----------------

     "And in the End
    the Love you Take, 
    is Equal to the Love
    you Make!"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 31-03-2015 02:06 ]


    kwstasagas
    31.03.2015, 02:22

    που λες Ηλία .... όποτε σε προηγούμενους διαγωνισμούς έβλεπα σπόντες, μπηχτές, ειρωνίες, λοιδωρίες, υπονοούμενα κλπ κλπ για δημιουργούς συμμετέχοντες στο διαγωνισμό, είτε από άλλους "συνδιαγωνιζόμενους", είτε από άλλα μέλη, φρόντιζα πάντα με τον τρόπο μου να παίρνω το μέρος τους και να τους "υπερασπίζομαι" με όποιον τρόπο μπορώ : είτε με κάποια ΄καλή κουβέντα, είτε με ένα προσωπικό μήνυμα συμπαράστασης΄κλπ κλπ ....

    Όμως ... όμως, στην περίπτωση των δημιουργών του "Για πάντα μαζί" δεν αισθάνομαι καμία απολύτως ανάγκη να τους υπερασπιστώ και να πάρω το μέρος τους !!! Τέθηκε ο όρος στον διαγωνισμό ότι "είναι επιτρεπτή η ψήφος από χρήστες του facebook" !!! Απ' τη στιγμή που υπάρχει αυτός ο όρος, εσύ, ως δημιουργός, οφείλεις ... να μην τον κάνεις "κατάχρηση" και να υπερβείς "τα όρια του" !! Ναι, να προβάλεις το τραγούδι σου στο fb, ναι, να ζητήσεις απ' τους φίλους σου "να το ψηφίσουν άμα επιθυμούν", αλλά .... όχι και να επιδοθείς σε "άνευ προηγουμένου" προεκλογική εκστρατεία !!! Οι δημιουργοί του "Για πάντα μαζί" μέσα σε 3 μέρες μάζεψαν σχεδόν 3.000 ψήφους στο fb, ενώ, έτσι όπως πήγαινε το πράγμα, αυτοί θα ήταν ικανοί ... να κερδίσουν και τον διαγωνισμό από άλλα ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ τραγούδια !!! Με αυτόν τον τρόπο συμπεριφέρθηκαν απροκάλυπτα, θρασύτατα, χωρίς να επιδείξουν τον παραμικρό σεβασμό στον διαγωνισμό και στους υπόλοιπους συνδιαγωνιζομένους τους !!! Πάνω απ' όλα, το να φτιάχνεις τραγούδι σημαίνει ΗΘΟΣ, σημαίνει ΕΥΓΕΝΗΣ ΑΜΙΛΛΑ, σημαίνει ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΟΤΗΤΑ ....

     Όποια οργή κι αν συγκέντρωσαν εις βάρος τους είναι, δυστυχώς γι' αυτούς, δικαιολογημένη !!! Ευτυχώς, άλλαξε ο τρόπος καταμέτρησης των ψήφων του fb και ... το τραγούδι βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε μια θέση που του αρμόζει!! Όσο για μένα ...του έδωσα 3 αστέρια, στην αρχή της ψηφοφορίας, χωρίς να δω τη βαθμολογία, επειδή το τραγούδι το ψιλο-συμπάθησα !!! Όμως .... αν ψήφιζα π.χ. τώρα, δεν θα του έδινα κανένα "αστεράκι" .....


    eliasmavroskoufis
    31.03.2015, 02:43

    χαχαχα θεός! πολύ μου άρεσε το που λες Ηλία...!!!

    Κατανοώ Κώστα, πραγματικά, νομίζω πως το καταλαβαίνεις αυτό, ελπίζω δλδ να καταλαβαίνεις και τον τρόπο που μιλάω γιατί μάλλον κι εσύ δε θα μου μιλούσες έτσι και το εκτιμώ :)

    Πήγα πίσω να ανατρέξω σε μηνύματα, τα κοίταξα φευγαλέα, σκέφτηκα ότι κάπου θα χω κάνει λάθος, τρόμαξα περισσότερο όμως.

    Και μόνο γιορτή δεν είδα, απ'όλες τις απόψεις, και τις δικές μου και των άλλων, στενοχωριέμαι αλλά δεν μπορώ να δράσω αλλιώς, γι' αυτό και ζήτησα, όχι την αποχώρηση του τραγουδιού μου απ'τον διαγωνισμό, αλλά απ'την ψηφοφορία, σκεπτόμενος ότι με αυτόν τον τρόπο, σέβομαι τον εαυτό μου, τον διαγωνισμό και τους συνδιαγωνιζόμενους.

    διόρθωση*

    συμφωνώ και διαφωνώ μαζί σου.

     Όπως και να χει εύχομαι τα καλύτερα και η συνέχεια να είναι πιο φωτεινή και να πάψω κι εγώ να απαντάω επιτέλους, γιατί το παρα τράβηξα :)

    Καλή συνέχεια :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την eliasmavroskoufis, 31-03-2015 02:45 ]


    geo321
    31.03.2015, 05:08

    Orfeus

    Επαναλαμβάνω: (αφού προηγουμένως έχω δεχτεί τον κανονισμό και τους όρους), είναι μικρότητες. 

    Φιλε μου αυτο ακριβως λεω και γω,ομως οταν ξεκιναει κατι και γινετε σουσουρο αυτο αμεσως θα φερει ενα ντομινο!

    Οταν λοιπον βγηκε καποιος και ειπε κατι που συμφωνα με τους ορους ειναι αποδεκτο θα επρεπε για να μην φτασει εδω που εχει φτασει η κατασταση ο διοργανωτης και διαχειριστης θα επρεπε να παρει τα μετρα του,πραγμα που δεν εγινε!

    Οταν καποιος γραφει κατι που δεν ειναι αντιθετα απο τους ορους του διαγωνισμου ο διοργανωτης θα επρεπε να απαντηση.......διαβασε τους ορους και τους κανονες 1ο ποστ

    Αν ο αλλος συνεχιζε τοτε ο διοργανωτης θα επρεπε να βαλει αρνητικο ποστ 2ο ποστ,αν παλι συνεχιζε ο αλλος τοτε θα επρεπε αυτος ο χ που παρολο τα οσα του ειπε ο διοργανωτης,τοτε αυτος ο χ θα επρεπε να φαει μπαν!τοσο απλα!

    Γιατι προσεξε να δεις εγω εστειλα ενα τραγουδι μου σε ενα διαγωνισμο,δηλαδη μια μικρη στιγμουλα μου!!!

    Οταν μεσα στα τοσα ποστ το μονο που βλεπω ειναι να εχουμε καταληξει να μιλαμε για λεφτα,δημοσιες σχεσεις,μαρκετιν,μπαρμπα στην κορωνη,συγνωμη αλλα θα μου επιτρεψεις να πω,πως εδω δεν ηρθα για να κρινει την ζωη μου καποιος και δεν το διαπραγματευομαι κιολας!!! στο αν εχει καποιος ταλεντο η ειναι αταλαντος η ηθικος και ανηθικος και αν κανει καριερα επειδη εχει λεφτα και δημοσιες σχεσεις δεν πεφτει σε κανεναν λογος!!

    Οταν λοιπον αυτος που πρεπει,παρει τα μετρα που πρεπει ολα θα ειναι καλυτερα!Αν στους ορους και στους κανονες γραφει καπου στειλε το τραγουδι σου και θα κρινουμε την ζωη σου και την προσωπικοτητα σου,να μου τους δειξει καποιος γιατι δεν τους ειδα!!

    Αν καποιος εχει οχι 3.000 φιλους στο φβ αλλα 10.000 και εφοσον αυτο δεν απαγορευται καλο θα ηταν να μην υπαρχουν σχολια!!!

    Αν εγω εχω 100 φιλους και παρω 100 12αρια δεν πεφτει σε κανεναν λογος,εγω δεν διαβασα πουθενα στους ορους και τους κανονες απαγορευεται οι φιλοι, συγγενης, φιλοι απο το διαδικτυο να σε ψηφησουν!!!

    Αρα δεν μπορει κανενας να πει καποιον ανηθικο!ανηθιικος ειναι εκεινος που παρεμβαινει τους κανονες!!!και οχι τους ατυπους κανονες που μπορει να εχει ενας αριθμος ατομον!!

    Αλλο ειναι λεω την αποψη μου....αυτο το τραγουδι δεν μου αρεσε,αυτο μου αρεσε το ενα δεν ειχε καλη μελωδια το αλλο ειχε πολυ καλη και αλλο ειναι ολο το πιο πανω που εγραψα!!!


    Orfeus
    31.03.2015, 07:52

    @ geo321:

    Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.

    Όταν λες αυτό ακριβώς, δεν υπάρχει ούτε όμως, ούτε αλλά, γιατί λες αυτό ακριβώς! 

    Όταν αρχίζεις τα όμως, τα αλλά, τα αν και τα θα έπρεπε, τότε λες κάτι άλλο.
    Δεν λες αυτό ακριβώς! 

    Τελεία & παύλα!


    -----------------

     "And in the End
    the Love you Take, 
    is Equal to the Love
    you Make!"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 31-03-2015 08:08 ]


    sillia
    31.03.2015, 07:52

    Ειλικρινά απορώ ...

    Με προκαλεί δε το γεγονός που στο θέμα γράφετε και κάποιοι που στο φεις ανεβάζετε " μπείτε στον Διαγωνισμό ακούστε και ψηφείστε αυτό το τραγούδι του φίλου που δεν τον ξέρω αλλά......εσεις ψηφίστε" Μάλιστα δίνετε και τον τίτλο του τραγουδιού μην χαθούμε !Και καλά κάνετε δεν διαφωνώ!

    Τι περισσότερο έκανε ο νεαρός που περί αυτού έχει χυθεί τόσο μελάνι? Απλά εκμεταλεύτηκε άτσαλα το δικαίωμα που του δόθηκε να μπορούν να τον ψηφίσουν οι φίλοι του που έτυχε να είναι και πολλοί!

    Έπεσε 15 θέσεις κάτω και αντι να υψώσει μαύρα πανιά μάλλον το απολαμβάνει !Ίσως γνωρίζει πως η καλύτερη διαφήμιση είναι η δυσφήμιση !

    Μην βιαστείτε να μου την πείτε!Εγώ πρώτη του έγραψα εεε φίλε μαζέψου δεν παίζει μόνο το δικό σου τραγούδι στον όμιλο αυτό!Υπάρχει στο προφίλ του !

    Διαβάστε τις αρχικές τοποθετήσεις μας ν'ανοίξουν οι πόρτες του φεις για να έχουν δικαίωμα ψήφου και οι φίλοι σας απο κει!Και όλο αυτό αρχικά έδειξε ναι ότι έγινε κακό εργαλείο με το 30/% - 70%! Διορθώθηκε και φωνάξαμε όλοι Ζήτω !

    Βλέπουμε ότι γίνονται διορθωτικές κινήσεις φωνάζουμε Μπράβο και αμέσως μετά κάτι άλλο μας χαλάει και φτου ξανά !

    Τώρα κάποιοι ζητάτε τι ?Τα τραγούδια σας πίσω? Γιατί να μην σκεφτώ κι εγω ότι εν μέρει πήρατε αυτό που θέλατε ακούστηκαν τα τραγούδια ...απλά δεν έκατσε όλο το πακέτο που λέγεται Τελικός !

    Γιατί να μην σκεφτώ ότι και αυτός είναι ένας τρόπος να κρατάτε τους προβολείς στραμμένους προς εσας?

    Αν βάλω το μυαλό να δουλεύει ανάποδα χίλια δυο σκηνικά μπορώ να στήσω !

    Υπάρχει περίπτωση να κερδίσει κάποιος κάτι περισσότερο απο το να μοιραστεί την δημιουργία του και να το χαρεί με φίλους?

    Υπάρχει περίπτωση να πάρει κάποιος κάτι περισσότερο απο συμπάθεια γι αυτό που έφτιαξε πολλά μπράβο κι ένα ευχαριστώ που το μοιράστηκε μαζί μας !

    Να ξέρω την επόμενη να στείλω κι εγώ βρε παιδιά !Kάτι θα σκαρώσω !

    Συμφωνώ με Ορφέα ! Πριν δηλώσετε συμμετοχή διαβάσατε τους όρους !Ετσι λέει η λογική και οι όροι δεν είναι τιραμολα να εφαρμόζουν στα μέτρα του καθενός μας!Οφείλουμε να τους σεβαστούμε !

    Διαβάζοντας όλα αυτά έχω αρχίσει να αμφιβάλλω αν άξιζε αν αξίζει να δίνω τον χρόνο μου αν αξίζει να συνεχίσω την ακρόαση και να συμμετέχω σε όλο αυτό που μόνο γιορτή δεν είναι για κάποιους καλλιτέχνες

    Θα διορθώσω χωρίς να σβήσω γιατί έτσι βγαίνει κι ο μικροθυμός μου...

    Θα συνεχίσω γιατί μ'αρέσουν οι γιορτές ..... προσπερνώντας μικρότητες και οτιδήποτε μου χαλάει την διάθεση!

    Καλημέρα !

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 31-03-2015 08:11 ]


    atreu73
    31.03.2015, 08:42

    Το κύριο πρόβλημα το ανέφερε ο κύριος γιώργοςνταλάρας4. Τα τραγούδια είναι πολλά σε κάθε γύρο και εγώ προσωπικά, το ομολογώ, δεν μπορώ να τα ακούσω όλα μονοκοπανιά. Δεν μπαίνω στον κόπο να κρατώ σημειώσεις και φυσικά δεν θυμάμαι ποιο είναι ποιο από τους τίτλους. Αυτό που κάνω είναι να πηγαίνω στα πρώτα 10 π.χ. με την υψηλότερη βαθμολογία και να ακούω όσα από αυτά καταφέρω.

    Το παραπάνω πρόβλημα θα μπορούσε να λυθεί είτε λιγοστεύοντας τις μέρες ψηφοφορίας και τα τραγούδια που αντιστοιχούν σε όλα τα γκρουπ είτε, κι αυτό είναι το καλύτερο κατ’ εμέ, θερίζοντας εξαρχής σαν τον μαύρο αδίστακτο χάρο κάποια (αρκετά) τραγούδια.

    Εκκλησάρω στη διεύθυνση το λοιπόν στον επόμενο διαγωνισμό να με ορίσει κριτή στο πρώτο στάδιο (αυτό δηλαδή που θα κρίνει πόσα τραγούδια θα συμμετάσχουν) για να κάνω πράξη την πρόταση και να ξεδιαλέξω την ήρα από το στάχυ. Θα κλάψουνε μανούλες.


    mary_omikron
    31.03.2015, 09:07
    @ atreu73 μας τρολλάρεις !!!!
    Chrysanna
    31.03.2015, 09:52

    Καλημέρα!

    Αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι ο τίτλος του topic δεν μεταφράζεται σε "Πες κι εσύ την άποψη σου" αλλά σε "Πόσες απόψεις πια;" Όχι πως αυτό επηρεάζει την ελευθερία έκφρασης οποιουδήποτε απλά το ξακαθαρίζω επειδή είναι το εναρκτήριο post.

    Συνεχίζω...

    Εν όψει Πάσχα η Mary_Omikron μας προσκαλεί στο σπίτι της.
    Με το που μπαίνεις καταλαβαίνεις ότι έχει αφιερώσει πολύ χρόνο στο να συμμεζέψει, να καθαρίσει, να στολίσει τα καλά της σεμεδάκια και να ετοιμάσει έναν σκασμό καλούδια για να φάμε.
    Όσο περνάει η ώρα όμως αντιλαμβανόμαστε ότι το γλυκό δεν της πέτυχε, ότι η θέρμανση δεν δουλεύει και κρυώνουμε και δεν υπολόγισε καλά τον κόσμο που προσκάλεσε με αποτέλεσμα κάποιοι να στέκονται ορθιοι.

    Το savoir vivre λέει πως ασχέτως αν περνάμε όμορφα ή όχι πρέπει να σεβαστούμε την διάθεση και την προσπάθεια της καθώς και το γεγονός ότι μας άνοιξε το σπίτι της. Δεν θ' αρχίσουμε να φωνάζουμε για το πόσο κακή μαγείρισσα και ανοργάνωτη είναι. Δεν θ' αρχίσουμε να ουρλιάζουμε ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ούτε θα σχολιάζουμε φανερά ώστε να την φέρουμε σε δύσκολη θέση.

    Σε αντίθεση με την προηγούμενη παράγραφο εδώ έχει γίνει το εξής: Φωνάζουμε για τις παραμέτρους του διαγωνισμού ενώ τις γνωρίζαμε ασχέτως αν δεν είχαμε προβλέψει τ' αποτελέσματα. Όχι μόνο προσβάλουμε έναν άνθρωπο λέγοντας του ότι δεν έχει κάνει καλή δουλειά αλλά έχουμε έτοιμη μία καλύτερη λύση η οποία παρεπιμπτόντως είναι η δική μας. Με μία απερίγραπτη ευκολία ακυρώνουμε ένα τεράστιο κομμάτι της κοινωνίας διαχωρίζοντας της στους καλούς και τους ποιοτικούς του Music Heaven και στους ανεγκέφαλους του Facebook. Εμείς η άρια φυλή. Την πέσαμε σ' έναν άνθρωπο ο οποίος αποφάσισε να προωθήσει το κομμάτι του με κάθε τρόπο (κομψό ή άκομψο δεν έχει σημασία) και φωνάζουμε θιγμένοι για τα σημεία των καιρών. Έχουμε έτοιμο το πλάνο για τον επόμενο διαγωνισμό έτσι ώστε να είναι ΥπέρΓαμάτος γιατί προφανώς εμείς κατέχουμε την ύψιστη αλήθεια των πάντων.


    Θα μπορούσα να συνεχίσω αλλά δεν το κάνω γιατί πρέπει να δουλέψω.


    Οι εικόνες που παρακολουθώ τις τελευταίες ημέρες είναι άκρως απογοητευτικές.
    Αυτή είναι η δική μου αίσθηση δεν χρειάζεται να την λάβει κανείς υπ' όψη. Το παρήγορο της υπόθεσης είναι πως από τους 300+ συμμετέχοντες, η πλειοψηφία δεν έχει ακουστεί καν (ακόμα τουλάχιστον). Κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουν. Σέβονται αυτό που συμβαίνει, με όποιον τρόπο κι αν συμβαίνει, σέβονται τις δημιουργίες τους, την ιδιότητα του δημιουργού αλλά και τους ακροατές των οποίων τις ψήφους προσδοκούν. Όσο για το αν στοχοποιώ την ελεύθερη έφραση της προσωπικής άποψης, απάντησα στο αρχικό post πριν καν τεθεί: "το παρόν θέμα αξίζει και μία δεύτερη ανάγνωση!" Για όποιον θέλει και μπορεί βεβαίως...

    Ξανά την καλημέρα μου!


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 31-03-2015 10:00 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Silverstrike
    31.03.2015, 14:00

    Orfeus όταν όμως ''καλλιτέχνες'' μετατρέπουν το διαγωνισμό σε προεκλογική καμπάνια λόγω ματαιοδοξίας, εκμεταλλευόμενοι τους όρους του διαγωνισμού, αυτό δεν είναι μικρότητα?

    Είναι καλλιτεχνικό να κυνηγάς ψήφους με το ντουφέκι? Θα μου πεις είναι νόμιμο σύμφωνα με το διαγωνισμό, αλλά σε παρακαλώ μη μιλάς για μικρότητες γιατί αλλού γίνονται..