ελληνική μουσική
    330 online   ·  210.908 μέλη

    Γελοίοι στίχοι από το Έντεχνο

    maspa
    23.10.2006, 20:36
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 23-10-2006 στις 20:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 23-10-2006 στις 18:07 έγραψε...

    Δεν απευθύνθηκα μόνο σε σένα αλλά και στον jorge που είπε πως δεν τον κατταλαβαίνει.
    Πάντως ok!



    Τα τραγουδάκια που ανέφερες maspa είναι τόσο εύληπτα, που τα καταλαβαίνει ο οποιοσδήποτε. Μιλάω όμως για κάποια πιο πρόσφατα που όσο τα διαβάζω τόσο περισσότερο πιστεύω πως ο Σούσης γράφει πολύ άσχημα (για τα δικά μου γούστα).

    "Μην ποζάρεις σαν μούτρο σε μένα
    δε σε παίζω με φύλλα κρυμμένα.
    Βρίσκω αυτή τη ρωγμή
    που η ζωή ηρεμεί
    το χαμένο λατρεύει κορμί."
    (οι 3 τελευταίοι στίχοι είναι ξεκάθαροι πιστεύω...)

    "Μονορούφι θα σε πιω τοσοδούλα
    κι ας βλεπόμαστε μόνο στη ζούλα"
    (φαντάσου δηλαδή αν σ' εβλεπα στα φανερά τι θα σου έκανα)

    "Ψάχνω για έγκριση στα μάτια σου
    και μου γυρνάς την πλάτη,
    στην πλάτη έχεις τα μάτια και σκοτώνεις"
    (ανατρίχιασα...)




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 23-10-2006 20:20 ]





    Ωχ, γέλιο και σήμερα!

    Δε λέω, δεν έχουν τα τραγούδια του ωραιοποιημένες λέξεις όπως συνηθίζουν στα "έντεχνα". Νομίζώ πως το έγραψε με χιουμοριστική διάθεση όπως κι άλλα κομμάτια του. Μερικές φορές σκέτος ο στίχος υστερεί....Με την ανάλογη μουσική μπορεί να έδινε μια άλλη διάσταση στο τραγούδι.
    (Το συγκεκριμένο ομολογω δεν το θυμάμαι!)

    Υ.Γ. Δεν υπάρχουν πονηρές λέξεις, αλλά πονηρά μυαλά! (Πριν διαβάσω το σχόλιό σου: "(οι 3 τελευταίοι στίχοι είναι ξεκάθαροι πιστεύω...)" άλλο κατάλαβα!
    jorge
    23.10.2006, 21:01
    Τι κατάλαβες δηλαδή;
    maspa
    23.10.2006, 21:15
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 23-10-2006 στις 21:01 έγραψε...

    Τι κατάλαβες δηλαδή;



    Μπορεί να σου φανεί γελοίο!

    "Βρίσκω αυτή τη ρωγμή
    που η ζωή ηρεμεί" συνέδεσα τους στίχους με τη ψυχολογία απλά! Συναισθηματικό κενό κλπ! ....Πράγμα που μου φαίνεται παράξενο τώρα που κατάλαβα τι θέλει να πεί ο.....ποιητής!
    jorge
    23.10.2006, 21:53
    Ε και γιατί δε μας λες να καταλάβουμε; Κρυφό θα το κρατήσεις; Αφού δεν τον καταλαβαίνω τον Σούση, γιατί δε βοηθάς;
    maspa
    23.10.2006, 22:11
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 23-10-2006 στις 21:53 έγραψε...

    Ε και γιατί δε μας λες να καταλάβουμε; Κρυφό θα το κρατήσεις; Αφού δεν τον καταλαβαίνω τον Σούση, γιατί δε βοηθάς;




    Σου απάντησα νομίζω....

    Κοίτα, όμως.... Μερικές φορές τα τραγούδια είναι σαν την ποίηση! Ο κάθε αναγνώστης- ακροατής καταλαβαίνει διαφορετικά πράγματα! (Τώρα ποιητής ο Σούσης....Τέλος πάντων!)

    Αν και τώρα που βλέπω μέσα από τη δική σου οπτική τους συγκεκριμένους στίχους μάλλον δίκιο έχεις! (στο είπα και πρίν).

    Και δεν είναι το ότι δεν τον καταλαβαίνεις γενικότερα, πρίν είπες πως τα τραγούδια που παρέθεσα ήταν εύληπτα.
    tolaruba
    23.10.2006, 22:16
    παντως το τραγουδακι αυτο δε το ηξερα!Τα σχολια σου χορχε απεριγραπτα!!
    να κανω μια ματαιη προσπαθεια να εξηγησω καποιους στιχους??

    Βρίσκω αυτή τη ρωγμή
    που η ζωή ηρεμεί
    το χαμένο λατρεύει κορμί
    (οπως αναφερθηκε για ψυχολογια μιλαει!!!)

    Μονορούφι θα σε πιω τοσοδούλα
    κι ας βλεπόμαστε μόνο στη ζούλα
    (δειχνει με εμμεσο και πολυ γλυκο τροπο!!!,οτι ποθει και αγαπαει καποια τοσο πολυ που δε λογαριαζει αν την βλεπει εστω και στη ζουλα)

    Ψάχνω για έγκριση στα μάτια σου
    και μου γυρνάς την πλάτη,
    στην πλάτη έχεις τα μάτια και σκοτώνεις
    (προκειται για στιχο με βαθυτερο νοημα.Εννοει οτι ειναι χειροτερο να σε χτυπανε πισωπλατα.Να λενε ασκημα για σενα χωρις να ξερεις το ποιος και το γιατι)

    Τελειωσα.Περιμενω τη πληρωμη μου τωρα.
    oStelios
    23.10.2006, 23:23
    Δεν έκρινα σοβαρά την κυρία που αναφέρεις dial.
    Παραθέτω τρία στιχάκια έτσι για προθέρμανση και λέω μια άποψη. Αν εσένα σε συγκινούν τα "τραγούδια" της είναι δικαίωμά σου...
    Κατά τα άλλα, έτσι για να υπερθεματίσω, ποτέ άλλοτε δεν υπήρξαν μεγαλύτερες αρλούμπες σε τραγούδια, όσο της κυρίας. Αλλά ευτυχώς, ο χρόνος -ο μεγάλος δικαστής- θα δείξει...

    Κλείνω με ένα ακόμη αριστούργημα:
    Αν ήτανε το έδαφος πρόσφορο
    θα σούφτιαχνα μια πίστα από φώσφορο
    Με 12 διαδρομους 12 δρόμους
    με βίσματα κλπ κλπ

    -βαριέμαι και να το γράψω
    και το ασύληπτο...
    Με το ίδιο μακό, το κομμένο ντεπόν κλπ

    που κάποιος φίλος είχε την υπομονή να το παραθέσει πιο πάνω.

    Φαίνεται πως ο ξύπνιος ακροατής έχει αρχίσει πλέον να καταλαβαίνει...





    maspa
    23.10.2006, 23:32
    Παράθεση:

    Το μέλος oStelios στις 23-10-2006 στις 23:23 έγραψε...

    Δεν έκρινα σοβαρά την κυρία που αναφέρεις dial.
    Παραθέτω τρία στιχάκια έτσι για προθέρμανση και λέω μια άποψη. Αν εσένα σε συγκινούν τα "τραγούδια" της είναι δικαίωμά σου...
    Κατά τα άλλα, έτσι για να υπερθεματίσω, ποτέ άλλοτε δεν υπήρξαν μεγαλύτερες αρλούμπες σε τραγούδια, όσο της κυρίας. Αλλά ευτυχώς, ο χρόνος -ο μεγάλος δικαστής- θα δείξει...

    Κλείνω με ένα ακόμη αριστούργημα:
    Αν ήτανε το έδαφος πρόσφορο
    θα σούφτιαχνα μια πίστα από φώσφορο
    Με 12 διαδρομους 12 δρόμους
    με βίσματα κλπ κλπ

    -βαριέμαι και να το γράψω
    και το ασύληπτο...
    Με το ίδιο μακό, το κομμένο ντεπόν κλπ

    που κάποιος φίλος είχε την υπομονή να το παραθέσει πιο πάνω.

    Φαίνεται πως ο ξύπνιος ακροατής έχει αρχίσει πλέον να καταλαβαίνει...









    Διαφωνώ μαζί σου σε όλα!! Θεωρώ πως η ΝικολαΚοπούλου είναι μία από τις καλύτερες στιχουργούς που έχει αναδείξει η Ελλάδα. Αν εσένα δε σε συγκινούν τα τραγούδια της δικαιωμά σου.

    Τα τραγούδια που ανέφερες δεν τα βρίσκω διόλου γελοία.
    mousikofilh
    23.10.2006, 23:44
    Θα συμφωνήσω με την maspa.Η Νικολακοπούλου
    είναι από τις αγαπημένες μου.Λατρεύω τους
    περισσοτέρους απο τους στίχους της.
    Και φυσικά τα τραγούδια που προαναφέρθηκαν,δεν τα θεωρώ γελοία,
    κάθε άλλο μάλιστα!!!Έχει γράψει στιχάρες η γυναίκα.
    Τι να λέμε τώρα...
    Τα έργα μιλούν από μόνα τους!
    Hastaroth
    24.10.2006, 00:06
    Μιά ερώτηση πρός την mousikofilh,που θεωρεί "στιχάρα" το:

    "Αν ήτανε το έδαφος πρόσφορο
    θα σούφτιαχνα μια πίστα από φώσφορο
    Με 12 διαδρομους 12 δρόμους
    με βίσματα"...

    Τί θα μπορούσε να εκφράση κάποιος μ'αυτό το στίχο;Πώς το αντιλαμβάνεσαι εσύ;

    Χωρίς να αμφισβητώ οτι η Νικολακοπούλου έχει γράψει ΚΑΙ ωραίους στίχους,δέν πιστεύω οτι μέ το να παραθέτη φύρδην-μίγδην τεχνικούς/επιστημονικούς όρους αυτό σημαίνει οτι κάνει "έντεχνο" στίχο.Αν είναι έτσι,νά ανοίξω κι'εγώ τά αεροπορικά εγχειρίδια που έχω και νά κάνω ένα ανακάτεμα από τά cheklists που περιέχουν καί ιδού Ο στίχος! (θά τον μελοποιήσω κιόλας μόνος μου,self service που λένε,καί δέν θα έχω τραβήγματα μέ τά πνευματικά δικαιώματα...).
    maspa
    24.10.2006, 00:17
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 24-10-2006 στις 00:06 έγραψε...

    Μιά ερώτηση πρός την mousikofilh,που θεωρεί "στιχάρα" το:

    "Αν ήτανε το έδαφος πρόσφορο
    θα σούφτιαχνα μια πίστα από φώσφορο
    Με 12 διαδρομους 12 δρόμους
    με βίσματα"...

    Τί θα μπορούσε να εκφράση κάποιος μ'αυτό το στίχο;Πώς το αντιλαμβάνεσαι εσύ;

    Χωρίς να αμφισβητώ οτι η Νικολακοπούλου έχει γράψει ΚΑΙ ωραίους στίχους,δέν πιστεύω οτι μέ το να παραθέτη φύρδην-μίγδην τεχνικούς/επιστημονικούς όρους αυτό σημαίνει οτι κάνει "έντεχνο" στίχο.Αν είναι έτσι,νά ανοίξω κι'εγώ τά αεροπορικά εγχειρίδια που έχω και νά κάνω ένα ανακάτεμα από τά cheklists που περιέχουν καί ιδού Ο στίχος! (θά τον μελοποιήσω κιόλας μόνος μου,self service που λένε,καί δέν θα έχω τραβήγματα μέ τά πνευματικά δικαιώματα...).



    Εμένα μ'αρέσει....
    dimitrapan
    24.10.2006, 00:27
    ... Να μπερδευτώ με τους εργάτες
    να πω τον πόνο μου στις γάτες...

    Νομίζω πως κάπου μπερδεύτηκε ο στιχουργός όντως! Μόνο που δεν ξέρω αν ήταν με τους εργάτες...
    megaloserwtikos
    24.10.2006, 00:40
    Να κι ένας ακόμα υπέροχος στίχος της Νικολακοπούλου από το ''ηφαίστειο''...

    Στο γυαλί δροσιά ξεπροβάλλει
    φυσικός χυμός πορτοκάλι
    Αχ πορτοκάλι γυρεύω ενέργεια
    κι είμαι μεγάλη για να σωθώ
    οτι γουστάρω, ζάλη και παρενέργεια
    η ζωή, το σεξ, το τσιγάρο.



    karelia
    24.10.2006, 00:44
    για το συγκεκριμένο απόσπασμα της λίνας θα διαφωνήσω γιατί αν το διαβάσεις όλο θα βγάλεις νόημα
    πα΄ρολα αυτά θεωρώ πως όσα αριστουργήματα και ναχει δώσει,έχει γράψει και κάτι κουφά...με όλο το σεβασμό..
    maspa
    24.10.2006, 00:51
    Εμένα μ'αρέσουν όοοοοολα της Νικολακοπούλου και δε βρίσκω τίποτα από τα παραπάνω που αναφέρατε γελοίο (τολμώ να το πω κι ας με πείτε "κολλημένη")....
    Hastaroth
    24.10.2006, 08:56
    Δέν πρέπει να ξεχνάμε πως σέ ένα οποιοδήποτε κείμενο,ιδιαίτερα λογοτεχνικό,κάθε λέξη και κάθε πρόταση πρέπει να υπηρετή το σύνολο,την εικόνα που θέλει να δώση.Πολύ περισσότερο ο στίχος,που προορίζεται να ακουστή μέσα σέ ένα τραγούδι τό οποίο έχει συγκεκριμένη διάρκεια και επομένως η "εικόνα" του πρέπει να μπορή να γίνη αντιληπτή μέσα στο σύντομο αυτό χρονικό διάστημα.Οπως σέ μιά κινηματογραφική ταινία δέν μπορούν να παρεμβάλλωνται άσχετα πλάνα στη ροή τού σεναρίου επειδή απλώς «γούσταρε» ο σκηνοθέτης την συγκεκριμένη εικόνα,έτσι και στο στίχο δέν μπορούν να παρεμβάλλωνται άσχετες λέξεις στη ροή τού κειμένου,επειδή κάνουν ρίμα μέ κάποιες άλλες ή επειδή νομίζει ο στιχουργός οτι έτσι δίνει σοβαρότητα στο έργο του.Και όπως μιά κινηματογραφική ταινία δέν είναι απλή συρραφή πλάνων φύρδην-μίγδην,έτσι και ένας στίχος δέν μπορεί να είναι απλή συρραφή λέξεων,έστω και άν κάνουν ομοιοκαταληξία ή έχουν κάποια εννοιολογική συγγένεια.

    Αυτά ώς προοίμιο.Τό βράδυ θά επανέλθω μέ περισσότερα.

    @maspa.Σού αρέσει ο στίχος αυτός;

    «Ηθελα να’χα ένα πέταλο από μέταλλο
    νά το καρφώσω στό κορμί μου το ακέφαλο
    νά περπατάω ανάποδα στον ήλιο
    κοιτάζοντας το μέσα μου επιθήλιο»

    Αν ναί,μπορείς να με θεωρής μεγάααααλο «έντεχνο» στιχουργό!

    mousikofilh
    24.10.2006, 09:35
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 24-10-2006 στις 00:06 έγραψε...

    Μιά ερώτηση πρός την mousikofilh,που θεωρεί "στιχάρα" το:

    "Αν ήτανε το έδαφος πρόσφορο
    θα σούφτιαχνα μια πίστα από φώσφορο
    Με 12 διαδρομους 12 δρόμους
    με βίσματα"...

    Τί θα μπορούσε να εκφράση κάποιος μ'αυτό το στίχο;Πώς το αντιλαμβάνεσαι εσύ;

    Χωρίς να αμφισβητώ οτι η Νικολακοπούλου έχει γράψει ΚΑΙ ωραίους στίχους,δέν πιστεύω οτι μέ το να παραθέτη φύρδην-μίγδην τεχνικούς/επιστημονικούς όρους αυτό σημαίνει οτι κάνει "έντεχνο" στίχο.Αν είναι έτσι,νά ανοίξω κι'εγώ τά αεροπορικά εγχειρίδια που έχω και νά κάνω ένα ανακάτεμα από τά cheklists που περιέχουν καί ιδού Ο στίχος! (θά τον μελοποιήσω κιόλας μόνος μου,self service που λένε,καί δέν θα έχω τραβήγματα μέ τά πνευματικά δικαιώματα...).



    Ποτέ ένας στίχος δεν εκφράζει μόνο μια άποψη!
    Αλλιώς το αντιλαμβάνεσαι εσυ,αλλιως ο άλλος και αλλιώς ο
    Δημιουργός.Aπο τα μην καταλαβαίνεις ''τι θέλει να πει ο ποιητής''
    μέχρι να χαρακτηρίζεις(όχι εσύ προσωπικά)γελοίο έναν στιχο,πιστευω έχει μεγάλη διαφορα.Δεν είπα ότι είναι στιχάρια το συγκεκριμένο,(η ερμηνεία της χαρούλας στο συγκεκριμένο τραγουδια,είναι καταπληκτική)
    Είπα ότι γενικά η Νικολακοπουλου γράφει στιχαρες.
    Σίγουρα υπάρχουν στίχοι που δεν μου αρέσουν αλλά αυτοί ειναι λίγοι.

    alterhoh
    24.10.2006, 11:06
    Την αυτοκρατορική θέση στους γελοίους στίχους του έντεχνου, κατέχουν οι ΠΥΞ ΛΑΞ. Τέρμα.
    Emilia_
    24.10.2006, 11:19
    Συμφωνω βασικα με το γεγονος οτι η μουσικη ειναι τεχνη..Τεχνη?το λεει και η λεξη..Ελευθερη έκφραση σκεψεων..όσοι δεχονται αυτο που βγαζει προς τα έξω το καθε δημιουργιμα καλως...π.χ. Σε άλλους αρεσει η αφηριμένη τεχνη.. (Πικασο?!)σε άλλους οχι..! Υποκειμενικα πράγματα λοιπον....χμμμμ
    Giorgos_arazei
    24.10.2006, 12:39
    Παράθεση:

    Το μέλος alterhoh στις 24-10-2006 στις 11:06 έγραψε...

    Την αυτοκρατορική θέση στους γελοίους στίχους του έντεχνου, κατέχουν οι ΠΥΞ ΛΑΞ. Τέρμα.



    Διαφωνω καθετα.



    Κατα-κατα-κατα-καταρεω
    κι αλλο δεν μπορω.
    Θα ερωτευτω τον Παπανδρεου,τον Ποπάυ, τον Ζορο.