ελληνική μουσική
    463 online   ·  210.905 μέλη

    Για μια χούφτα ευρώ: νέο εργατικό ατύχημα...

    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Hastaroth
    28.05.2015, 10:36

    Παράθεση:

    Το μέλος adaptsound στις 27.05.2015, 16:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 27.05.2015, 10:09 έγραψε...

    Τό'χω ξαναπεί,εσείς σκάτε και γάϊδαρο.

    "Νεοφιλελεύθερο" λοιπόν το να καταργηθούν οι διάφορες συντεχνίες (ταξιτζήδων,φαρμακοποιών,συμβολαιογράφων κλπ) που εκβιάζοντας το κράτος πέτυχαν προνόμια υπέρ αυτών και εις βάρος άλλων επαγγελμάτων.

    "Νεοφιλελεύθερο" επίσης και το να υπάρχη ένα σταθερό φορολογικό πλαίσιο που να μήν αλλάζη με κάθε νέο υπουργό-ώστε όποιος ο κάθε πολίτης,υπάλληλος ή επιχειρηματίας ή μέλλων επενδυτής να μπορή να κάνη μακροπρόθεσμο προγραμματισμό και να μήν αγωνιά γιά το τί θα τού προκύψη την επόμενη μέρα-που να έχη έναν ενιαίο χαμηλό φορολογικό συντελεστή γιά όλα τα εισοδήματα,ώστε να μπορή ο κάθε πολίτης να πληρώνη τους φόρους του και να μήν καταφεύγη στην φοροδιαφυγή.

    "Νεοφιλελεύθερο" επίσης το να φορολογούνται μόνο τα εισοδήματα και όχι η περιουσία τών πολιτών (αφού αυτή καθ'εαυτή η ύπαρξη περιουσίας δέν συνεπάγεται αυτομάτως και εισόδημα και αφού αυτή η περιουσία έχει αποκτηθεί με ήδη φορολογηθέν εισόδημα).

    "Νεοφιλελεύθερο" επίσης το να περιοριστή η γραφειοκρατία τού Δημοσίου,με τίς χιλιάδες δικαιολογητικών που απαιτούνται σήμερα ακόμη και γιά να βγάλης μιά άδεια κυκλοφορίας γιά ποδήλατο-και που,φυσικά,απαιτεί και το ανάλογο προσωπικό σε σφραγιδοκράτορες και σφραγιδοχτυπώντες υπαλλήλους.

    Και φυσικά,ούτε κουβέντα γιά το ποιός θα πληρώνη τον "κοινωνικό" φιλελευθερισμό.Κάνει μεγάααλο τζίζ!

    Κατά τ'άλλα,η Θάτσερ εξελέγη τρείς φορές πρωθυπουργός τής χώρας της.Μεγάλοι μαζόχες αυτοί οι Εγγλέζοι,βρέ παιδί μου,να εκλέγουν συνέχεια τους αποτυχημένους πρωθυπουργούς τους-όπως άλλωστε κι'εμείς εδώ.Και καλά,εμάς μάς ψεκάζουν,τους Εγγλέζους όμως,που θεωρούνται λογικοί άνθρωποι-τόσο που δέν θέλησαν να μπούν στην καταραμένη Ευρωζώνη-ποιός τους ψεκάζει;

    Τέλος,έχετε υπ'όψιν σας πως στο εξωτερικό,μέσα στα σουπερμάρκετ λειτουργούν και φαρμακεία με φαρμακοποιούς,που είναι βεβαίως υπάλληλοι τού σουπερμάρκετ και συνεπώς δέν χρειάζεται να έχουν και "άδεια" φαρμακοποιού,εφ'όσον έχουν πτυχίο τού σχετικού πανεπιστημίου.Αυτό σημαίνει "απελευθέρωση επαγγελμάτων",όχι ότι θα μάς πουλάη το φάρμακο ο υπάλληλος τού τμήματος κρεάτων.Συνεπώς,περισσότεροι φαρμακοποιοί μπορούν να βρούν δουλειά έτσι,αντί να περιμένουν πότε θα "χηρέψη" ένα φαρμακείο γιά να το πάρουν αυτοί.Ξέρω τί λέω,στην Φαρμακευτική Αθηνών σπούδασα και την ξέρω την νομοθεσία.....

    ΥΓ.Και γιά πές μας,λοιπόν,κύριε adaptsound,άν αυτά που ισχυρίζομαι εγώ είναι "απολύτως νεο-φιλελεύθερα" (τα "παλαιο-φιλελεύθερα" ποιά ήταν άραγε;),ποιά είναι τα "φιλελεύθερα" (πέραν τών "κοινωνικών") που ισχυρίζεσαι εσύ;

    ΥΓ Μπάμ! (αυτό προέρχεται απ'τον γάϊδαρο που μόλις έσκασε.......)

    ΥΓ.Τελικώς ασκήθηκε καμμιά δίωξη ΚΑΙ στο Σώμα Επιθεωρητών Εργασίας (κλιμάκιον Ελευσίνας) που έκαμνε τα στραβά μάτια στα ΕΛΠΕ ώστε οι διευθυντές τους να βάζουν τον κόσμο να δουλεύη δεκαεξάωρα συνεχώς;Η μήπως οι εκεί αρμόδιοι τού ΣΕΠΕ είναι "δικά μας" (δηλαδή Συριζαϊκά) παιδιά και δέν κάνει να τα πειράζουμε μπάς και χάσουμε τάς ψήφους;

    Αφήστε κύριε Hastaroth. Σας μάθαμε πια. Πετάτε δεξιά και αριστερά θέσεις φιλελευθερες αλλά δεν μας λε΄τε και τη συνέχεια που είναι νεο-φιλελεύθερη.

    Γιά πείτε μας λοιπόν εσείς "και τη συνέχεια που είναι νεο-φιλελεύθερη",δηλαδή μιά νέα μορφή φιλελευθερισμού,όπως λέει και η λέξη-εκτός άν στο δικό σας μυαλό οι ίδιες λέξεις έχουν διαφορετικές έννοιες.....

    Παράθεση:

    Το μέλος adaptsound στις 27.05.2015, 16:03 έγραψε...

    Για να βρείτε τις απαντήσεις θα πρέπει να ξεκινήσετε από το διαφωτισμό. Εγώ δεν μπορώ να σας βοηθήσω, θα χρειαστει να μελετήσετε μόνος σας.

    Δέν είναι ότι δέν μπορείτε-δέν θέλετε να παραδεχτήτε ότι έχω δίκιο κι'εσείς άδικο.

    Παράθεση:

    Το μέλος adaptsound στις 27.05.2015, 16:03 έγραψε...

    Από και και πέρα, και μόνο που είστε υπέρ των κεντρικών τραπεζών, ενός συστήματος άκρως ασύμβατου με τον φιλελευθερισμό, αρκεί για να καταδείξει το τι πρεσβεύετε. Επαναλαμβάνω αυτό είναι προφανές πλέον σε όλους μας και είναι ο λόγος που δεν γεμίζετε ταξί ούτε με τον ταξιτζή.

    Είπα εγώ κάτι γιά τράπεζες;Εγραψα κάπου εγώ γιά τράπεζες;Πώς και δέν το βλέπω πουθενά εδώ μέσα;Γιά παραθέστε το να το δώ κι'εγώ.

    Κι'εσείς πώς ξέρετε άν οι κεντρικές τράπεζες είναι συμβατές η ασύμβατες με τον φιλελευθερισμό;

    Παράθεση:

    Το μέλος adaptsound στις 27.05.2015, 16:03 έγραψε...

    99 μαζευτήκατε στο Σύνταγμα. Ούτε καν 100. Και θέλετε να σας πάρουν στα σοβαρά; Καθήστε εκεί να παίρνετε δόσεις σανού από τη μιντιοκρατία, όντας τετρομαγμένοι μην τυχόν και χάσετε το πολυαγαπημένο σας ευρώ.

    βρέ βρέ βρέ,έτσι εξηγούνται όλα!Είστε δραχμολάγνος!Μήπως πήγατε χτές στην "μάζωξη" τού Καζάκη στα Πατήσια;Γιά πείτε μας τί έγινε εκεί,μιά και εγώ,ώς μή δραχμολάγνος,δέν πήγα (είχα καλύτερα πράγματα να κάνω).

    Ούτε στο Σύνταγμα πήγα όμως κι'έτσι δέν ξέρω ποιοί μαζεύτηκαν εκεί και ήταν μάλιστα 99 (εσείς τούς μετρήσατε;Αρα πήγατε για να κάνετε προβοκάτσια!Τί άλλο θα γύρευε ένας δραχμολάγνος σε μάζωξη "ευρωλάγνων";)

    Αλλωστε,γιά ν'ακριβολογούμε,εγώ είμαι υπέρ τού γεώ,ενός παγκόσμιου νομίσματος,το οποίο βεβαίως είναι προς το παρόν ανεφάρμοστο,μιά και θ'απαιτούσε την ύπαρξη είτε ενός ενιαίου οικονομικού συστήματος παγκοσμίως,είτε πολλών παρομοίων οικονομικών συστημάτων που θα είχαν ώς συνέπεια όλες οι χώρες τής Γής να βρίσκωνται σε παρόμοια οικονομική κατάσταση και ν'ακολουθούν παρόμοια οικονομική πορεία και μοντέλα.

    Παράθεση:

    Το μέλος adaptsound στις 27.05.2015, 16:03 έγραψε...

    Αύριο, όπως πάντα, ο ήλιος θα βγει. Και ο ουρανός δεν πρόκειται να πέσει στα κεφάλια μας. Δεν μας πείθετε.

    Εσάς,κύριε adaptsound (ή μήπως έχετε κι'άλλα ncknames;-κάτι αρχίζει να μού θυμίζη το ύφος γραφής σας...) ασφαλώς δέν σάς πείθω.Δέν έχω άλλωστε και καμμιά ανάγκη να σάς πείσω,μιά και ούτε με τρέφετε,ούτε με ντύνετε,ούτε χαρτζιλίκι μού δίνετε (είδατε;έκανα και ομοιοκαταληξία!μα,είμαι μεγάλος στιχούργαρος εγώ,τύφλα να'χη ο Γκάτσος και ο πρόεδρος Τριπολίτης).Υπάρχουν ένα σωρό άλλοι που έχουν πειστεί,σε διάφορες χώρες,κι'εφαρμόζουν τίς αρχές τού φιλελευθερισμού με συνέπεια οι χώρες τους είτε να ακολουθούν συνεχή ανάπτυξη,ή να βγαίνουν επιτυχώς από κρίσεις στίς οποίες είχαν οδηγηθεί λόγω παλαιοτέρων "σοσιαλιστικών" πολιτικών που είχαν ακολουθήσει ("τα λεφτά τών άλλων",δηλαδή.Γιατί,όπως και να το κάνουμε,γιά να κάνης κοινωνική πολιτική πρέπει να έχης λεφτά εσύ ο ίδιος-ούτε ο γείτων ούτε ο μπατζανάκης σου...).

    ΥΓ.Με το ερώτημα γιά την μήνυση που υποτίθεται θα κατέθετε το σωματείο εργαζομένων τών ΕΛΠΕ γιά την παράλειψη καθήκοντος από το Σώμα Επιθεωρητών Εργασίας που έκανε τα στραβά μάτια στίς "υπερβάσεις" τής διοίκησης τών ΕΛΠΕ,με αποτέλεσμα να εξαναγκάζωνται οι εργαζόμενοι να εργάζωνται υπερ-υπερωριακώς και ώς εκ τούτου να προκληθή δυστύχημα στο οποίο σκοτώθηκαν ΤΡΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,θ'ασχοληθή κανείς;Θ'απαντήση κανείς;Θα μάς ενημερώση κανείς;


    Hastaroth
    29.05.2015, 09:29

    Μάλιστα.Για την "ταμπακιέρα" δέν λέμε τίποτε.

    Προτιμάμε ν'αναλωνώμαστε σε κουβέντες γενικώς γιά τ'αφεντικά,πού'χουν όρεξη γιά κέρδος ενώ θα'πρεπε να'χουν όρεξη γιά ζημιές ώστε να είναι αγαπητά στους εργαζόμενους και γιά το καλό το κράτος που ο ρόλος του είναι να κάνη τον μπακάλη,τον μανάβη,τον κομμωτή και τον μόδιστρο,αντί να θεσπίζη κανόνες και να επιβλέπει την σωστή εφαρμογή τους.

    Τίς ποινικές διώξεις τίς κάνει "η δικαιοσύνη",λές.Και σε ρωτώ εγώ:υπάρχει μιά επιχείρηση που οι εργαζόμενοί της ισχυρίζονται πως ο ιδιοκτήτης της αναγκάζει τους εργαζόμενούς του να δουλεύουν σαράντα ώρες το εικοσιτετράωρο.Η "δικαιοσύνη" πώς το μαθαίνει αυτό;Δέν πρέπει να γίνη μιά καταγγελία,π.χ. από το σωματείο τών εργαζομένων;Ασφαλώς και πρέπει.Μετά όμως,τί πρέπει να κάνη "η δικαιοσύνη";Δέν πρέπει να ερευνήση άν αληθεύη η καταγγελία;Και πώς θα ερευνήση,άν δέν πάη κάποιος "από την δικαιοσύνη" επί τόπου,στίς εγκαταστάσεις της εταιρίας.να κάτση μιά-δυό μέρες,ένα μήνα,όσο χρειαστή,ώστε να δή άν όντως οι εργαζόμενοι δουλεύουν σαράντα ώρες την ημέρα,άν τους τρομοκρατή ο ιδιοκτήτης,άν....άν..άν;

    Αν,λοιπόν,δέν γίνουν όλα αυτά,δέν υπάρχει "παράλειψις καθήκοντος" από την πλευρά "τής δικαιοσύνης";Δηλαδή από την πλευρά τού κράτους;Δέν πρέπει να τιμωρηθή αυτός που δέχτηκε μέν την καταγγελία τού σωματείου τών εργαζομένων στην εταιρία,αλλά εκώφευσε και προτίμησε να πίη το καφεδάκι του αντί να πάρη τα ποδάρια του να πάη να δή τί στο διάολο συμβαίνει σ'αυτήν την επιχείρηση που οι εργαζόμενοί της τού κατήγγειλαν σημεία και τέρατα;Αυτό ρώτησα και σ'αυτό δέν μού απάντησε κανείς!

    Οπότε τέλος από μένα σ'αυτήν την συζήτηση-και να μήν αναφέρετε ξανά το όνομά μου ή το nickname μου.Τα υπόλοιπα περί "νεοφιλελευθερισμού" που όμως δέν είναι φιλελευθερισμός αλλά κάτι άλλο,απροσδιόριστο και τίς λοιπές μπούρδες που λέτε εδώ μέσα ότι ο λαός ξύπνησε κλπ,δέν θα τα σχολιάσω.Ομως,επειδή κάποιοι από εδώ μέσα μού υπέδειξαν ακόμη και να φύγω απ΄την χώρα (στην οποία γεννήθηκα μάλιστα) επειδή έγραψα πως η χώρα αυτή "έχει προσβληθή απ'τον ιό τής αριστεραδιάς και τής τεμπελχανωσύνης και δέν πρόκειται να γιατρευτή",τους καλώ όλους αυτούς να υποδείξουν το ίδιο και στον τύπο που είπε το εξής:"Αυτή η χώρα δέν σώζεται με τίποτε,να'όύμε" 

    Αντε καληνύχτα σας...


    tallos
    29.05.2015, 22:08
    Η Θάτσερ εσωσε την Βρετανια όταν Ιδιοτικοποιησε σχεδόν ολες τις κρατικες επειχηρησεις,ακομα κι όταν και οι συνεργατες της στο κομα ειχαν πανικοβληθεί από τις απεργιες.
    freak
    30.05.2015, 20:36

    Για αυτο οταν πεθανε (ετυχε να βρισκομαι στο Μαντσεστερ τοτε) εβλεπα συνεχεια πανηγυρια εξω στον δρομο...


    tallos
    31.05.2015, 10:01
    Δεν χρειαζωνται την ΕΕ,εχουν την Βρετανικη Κοινοπολιτεια.
    freak
    31.05.2015, 14:45

    Nαι, κατι χιλιαδες χιλιομετρα μακρια.

    Αμα ηταν ετσι, δεν θα εμπαιναν εξαρχης στην ΕΟΚ.

    Και δεν βγαινουν γιατι τους οφελει.


    Hastaroth
    31.05.2015, 19:17

    Παράθεση:

    Το μέλος adaptsound στις 29.05.2015, 16:10 έγραψε...

    Το ορθόν είναι, αυτή η χώρα δεν σώζεται με τίποτις, αμα λάχει να 'ουμ'. Χάρυ Κλυνν.

    If the American people ever allow private banks to control the issue of their currency, first by inflation, then by deflation, the banks and corporations that will grow up around them will deprive the people of all property until their children wake up homeless on the continent their Fathers conquered...I believe that banking institutions are more dangerous to our liberties than standing armies... The issuing power should be taken from the banks and restored to the people, to whom it properly belongs.

    Καληνύχτα σας κύριε Hastaroth. Όποτε θελήσετε περάστε να σας τρατάρουμε λίγη Ιστορία.

    Δέν μ'αφήνετε ν'αγιάσω,κύριε adaptsound...

    Πρώτον,πετάτε ένα κείμενο έτσι ξεκάρφωτο,χωρίς αναφορά σ'αυτόν που το έγραψε.

    Δεύτερον,ξεχνάτε ότι μπορούμε κι'εμείς να  ψάχνουμε στο internet.Και ιδού τί βρίσκουμε:

    http://www.monticello.org/site/jefferson/private-banks-quotation

    This quotation is often cited as being in an 1802 letter to Secretary of the Treasury Albert Gallatin, and/or "later published in The Debate Over the Recharter of the Bank Bill(1809)."

    The first part of the quotation ("If the American people ever allow private banks to control the issue of their currency, first by inflation, then by deflation, the banks and corporations that will grow up around them will deprive the people of all property until their children wake up homeless on the continent their Fathers conquered") has not been found anywhere in Thomas Jefferson's writings, to Albert Gallatin or otherwise. It is identified in Respectfully Quoted as spurious, and the editor further points out that the words "inflation" and "deflation" are not documented until after Jefferson's lifetime.2

    The second part of the quotation ("I believe that banking institutions are more dangerous to our liberties than standing armies...") may well be a paraphrase of a statement Jefferson made in a letter to John Taylor in 1816. He wrote, "And I sincerely believe, with you, that banking establishments are more dangerous than standing armies; and that the principle of spending money to be paid by posterity, under the name of funding, is but swindling futurity on a large scale."3

    The third part of this quotation ("The issuing power should be taken from the banks and restored to the people, to whom it properly belongs") may be a misquotation of Jefferson's comment to John Wayles Eppes, "Bank-paper must be suppressed, and the circulating medium must be restored to the nation to whom it belongs."4

    This first known occurence in print of the spurious first part with the two other quotations is in 1948, although the spurious portion actually appears after the two other quotations.5

    Lastly, we have not found a record of any publication called The Debate Over the Recharter of the Bank Bill. There was certainly debate over the recharter of the National Bank leading up to its expiration in 1811, but a search of Congressional documents of that period yields none of the verbiage discussed above.

    Μετά μού λέτε ότι θέλετε συζήτηση μ'επιχειρήματα.

    ΥΓ.Προτιμώ να με τρατάρετε ολίγον τζατζίκι-που ώς γνωστόν,μειώνει και την πίεση.

    ΥΓ.Το σχόλιό σας με έκανε να καταλάβω με τί είδους άνθρωπο έχω να κάνω....

    ΥΓ.Επίσης παραθέτετε ένα κείμενο που μιλάει γιά ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ τράπεζες,γιά να υποστηρίξετε το "επιχείρημά" σας που αναφέρεται σε ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ τράπεζες.

    ΥΓ.Δέν απαντήσατε,ούτε εσείς,ούτε κανείς άλλος,στο ερώτημα που έθεσα και το οποίο αφορά τίς συνέπειες που πρέπει να υποστή ο κρατικός αυτός υπάλληλος που,δεχθείς τίς καταγγελίες τών εργαζομένων στα ΕΛΠΕ γιά παραβάσεις κανονισμών από την εργοδοσία,αδιαφόρησε και πήγε να πιή το καφεδάκι του,με συνέπεια να σκοτωθούν ΤΡΙΑ ΑΤΟΜΑ σε δυστύχημα στο οποίο προφανώς έπαιξε ρόλο και η υπερκόπωση τών εργαζομένων λόγω υπερβάσεως τών ωραρίων εργασίας.Ως γνωστόν,ρόλος τού κράτους είναι να θεσπίζη κανόνες ("θα εργάζεστε τόσες ώρες και θ'αναπαύεστε τόσες ώρες") και να ελέγχη άν αυτοί οι κανόνες τηρούνται.Ρόλος τού κράτους ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ να κάνη τον μανάβη,τον μπακάλη και τον πετρελαιοπαραγωγό.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 31-05-2015 19:24 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 31-05-2015 19:26 ]


    Hastaroth
    01.06.2015, 09:15

    Αρα λοιπόν,η λύση είναι απλή:να γίνη ΚΑΙ η Ελλάδα χώρα με ισχυρή παραγωγική δομή-κάτι που είχε αρχίσει να γίνεται την δεκαετία τού '60,αλλά σταμάτησε-κυρίως-με την έλευση τού Αλλαγάρχη Αντρέα στην εξουσία (και ολίγον πρό αυτού,με τον Καραμανλή τον πρεσβύτερο,που ξεκίνησε τίς κρατικοποιήσεις λίγο πρίν το '80)>

    Πώς θα γίνη η Ελλάδα χώρα με ισχυρή παραγωγική δομή;Με ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ-κυρίως ιδιωτικές επενδύσεις,που θα τίς κάνουν ιδιώτες επενδυτές,επειδή θ'αποσκοπούν στο ΚΕΡΔΟΣ,φυσικά.Διότι κανείς δέν διαθέτει τα λεφτά του γιά να στήση ένα "κατάστημα" με σκοπό να χάση αυτά τα λεφτά.

    Δέν ξέρω τί ηλικία έχετε,κύριε adaptsound,αλλά εγώ που δέν είμαι μικρός πλέον,θυμάμαι κάτι εταιρίες που φτιάχνανε ψυγεία (ESKIMO,ΙΖΟΛΑ,ΠΙΤΣΟΣ),κουζίνες (παρομοίως),αυτοκίνητα (STEYR ή ΣΤΑΓΙΕΡ επί το Ελληνικώτερον,ATTICA-εκείνα τα ωραία τρίκυκλα αυτοκινητάκια που ήταν μάλιστα σχεδιαστική σύλληψη ενός ονόματι Δημητριάδης),θυμάμαι κάτι ναυπηγεία που φτιάχνανε ωραία μεγάλα βαπόρια στον Σκαραμαγκά και στην Ελευσίνα και τα είχαν-τα ναυπηγεία εννοώ-κάτι κύριοι ονόματι Νιάρχος (όχι ο μαέστρος) και Ανδρεάδης (όχι ο τραγουδιστής όμως),θυμάμαι κάτι άλλες εταιρίες που έφτιαχναν προϊόντα υφαντουργίας (ΠΕΙΡΑΪΚΗ-ΠΑΤΡΑΪΚΗ,π.χ.) και άλλα πολλά.Τί έγινε όλη αυτή η παραγωγική δομή;Τί έγινε το εργοστάσιο αλουμινίου τής PECHINEY (Γαλλική επένδυση) στην Βοιωτία;(το είχα επισκεφτεί με το σχολείο σε σχετική εκδρομή που είχαμε κάνει).Τα "εθνικοποίησε" όλα ο μέγας Αλλαγάρχης και πήγαν κακήν-κακώς.Οσα δέν εθνικοποιήθηκαν είτε έκλεισαν είτε ξενιτεύτηκαν γιατί οι ιδιοκτήτες τους δέν μπορούσαν να αντέξουν την υψηλή φορολογία που τους επέβαλε το ΠΑΣΟΚικό κράτος (γιά να μπορή να κάνη ο κάθε κρατικός κο(νο)μισάριος "δωράκια στον εαυτό του",με έγκριση μάλιστα τού ίδιου τού πρωθυπουργού Αλλαγαντρέα) και την ασφυκτική πίεση τών πολιτικώς καθοδηγουμένων "σωματείων" εργαζομένων.Κι'έτσι τώρα δέν έχουμε ισχυρή παραγωγική δομή-και ούτε θ'αποκτήσουμε,με πρωθυπουργό τον αριστεράρη Τσίπρα που λέει στους ξένους επενδυτές "κάντε εδώ τίς επενδύσεις σας γιά να σάς τίς εθνικοποιήσουμε,ώ κορόϊδα ιδιώτες".

    Με επενδύσεις,λοιπόν,θα γίνη η Ελλάδα χώρα με ισχυρή παραγωγική-και άρα ΚΑΙ εξαγωγική-δομή.Αλλά θα πρέπη να είναι χώρα ελκυστική γιά τους επενδυτές,δηλαδή να θέλουν αυτοί να επενδύσουν εδώ.Και γιά να γίνη αυτό πρέπει να έχη πρώτα απ'όλα ένα σταθερό φορολογικό πλαίσιο-όχι να ξεφουρνίζη στον κόσμο εν γένει κάθε τρείς και λίγο έναν καινούργιο φόρο.Πρέπει επίσης να έχη ένα απλό σύστημα διοίκησης,δηλαδή απλές διαδικασίες γιά τίς συναλλαγές του με τους πολίτες του-όχι ένα βουνό χαρτούρα ακόμη και γιά μιά απλή αδειοδότηση ή διεξαγωγή διαγωνισμού.

    Το μισθολογικό κόστος δέν το λαμβάνω τόσο υπ'όψιν μου επειδή εξαρτάται κυρίως από τίς συμφωνίες που θα κάνη ο -ιδιώτης- επιχειρηματίας με το προσωπικό του (και εκεί έγκειται ο φιλελευθερισμός τού φιλελευθέρου,δηλαδή το κράτος δέν επεμβαίνει να υποδείξη στον ιδιώτη πόσο θα πληρώνη τον εργαζόμενο,αλλά αυτό υπόκειται στους νόμους προσφοράς/ζήτησης-το κράτος απλώς καθορίζει τους κανόνες με τους οποίους θα λειτουργή η αγορά εργασίας και επιβλέπει άν αυτοί τηρούνται).Δέν μπορεί δηλαδή το κράτος να πή στον επιχειρηματία "τόσα θα δίνης στους εργαζόμενους,άν τους δίνης παραπάνω ή λιγώτερα θα σε τιμωρήσω".Αν ο επιχειρηματίας θέλη να δίνη πολύ λίγα,θα ξέρη ότι οι εργαζόμενοί του θα τον αφήσουν μόλις βρεθή κάποιος άλλος που θα τους δίνη περισσότερα.Το μόνο που έχει να κάνη το κράτος είναι να παρέχη τίς ευκαιρίες σε όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους να γίνουν επιχειρηματίες και ν'ανταγωνιστούν γιά την "απόκτηση" εργαζομένων,πλειοδοτώντας στην μισθοδοσία τους.

    Τώρα,γιά "το ευρώ που φτιάχτηκε γιά να δημιουργή χρέη" κλπ που μού λέτε,αυτό μού θυμίζει επιχειρήματα τών υποστηρικτών τής δραχμής.Αλλά σάς θυμίζω ότι υπάρχει και άλλο μέρος τής Γής που αποτελείται από πολλά κράτη με δική τους κυβέρνηση το καθένα,αλλά με κοινό νόμισμα.Ξέρετε ποιό είναι αυτό.Μήπως κι'εκεί το κοινό νόμισμα φτιάχτηκε γιά να δημιουργή χρέη και να είναι "όπλο εκπόρθησης κρατών";


    Chrysanna
    02.06.2015, 00:33

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 01.06.2015, 09:15 έγραψε...

    Πώς θα γίνη η Ελλάδα χώρα με ισχυρή παραγωγική δομή;



    Όταν αδειάσει από Έλληνες.


    extremist
    02.06.2015, 00:41

    Βρε παιδιά, σας παρακολουθώ, και ξέρω ότι και οι δύο σωστά τα λέτε, αλλά κινείστε παράλληλα χωρίς να φτάνετε σε ένα πόρισμα τελικά! Σεντόνια ολόκληρα για το τίποτα!!! Αν η Ελλαδίτσα μας η γλυκειά δεν ήταν του λαϊκισμου και....της παρακμής αντί της προόδου που μας έλεγε χρόνια ολόκληρα ο λαοπλάνος μαλακΑντρέας, αυτή τη στιγμή θα είχαμε πραγματικό κράτος, πραγματική παιδεία, πραγματική υγεία, κι όποιος ήταν και δουλευταράς θα πήγαινε μπροστά! Τώρα έχω τα ανήψια μου όλα άνεργα όταν εγώ στην ηλικία τους έκανα τρεις δουλειές!!! Αυτά που λέει ο κύριος Hastaroth είναι μια αντικειμενική πραγματικότητα όπως είναι πραγματικότητα επίσης  και αυτά που λέει ο κύριος adaptsound, όμως η λαμογιά στο εργασιακό έγινε γιατί κάποια στιγμή άρχισαν οι επιχειρηματίες και τα συμφέροντά τους να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι με το κράτος! Έτσι οι νομοι έπαψαν να καλύπτουν επαρκώς τον εργαζόμενο που τελικά δεν προόδευε ποτέ του γιατί έβλεπε πως ματαιοπονούσε! Αν σε όλο αυτό, προσθέσουμε και την νοοτροπία που έφερε ο λαοπλάνος Αντρέας για εύκολο κέρδος, διαφθορά, και λαμογιά εις βαθμόν κακουργήματος, έχουμε τη σημερινή κατάντια και λυπάμαι πολύ αλλα εγώ προσωπικά ντρέπομαι για ότι αφήνω στις γενιές που ακουλουθούν και αντί να με μακαρίζουν θα έρχονται να....φτύνουν στον τάφο μου!!!! Δεν είμαι καθόλου περήφανος για την γενιά μου και την κατάντια που φέραμε ούτε ξέρω τι θα πως στα παιδιά και στα εγγόνια που εγκατέλειψαν τη χώρα για να επιβιώσουνε!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την extremist, 02-06-2015 00:54 ]


    extremist
    02.06.2015, 00:52

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 02.06.2015, 00:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 01.06.2015, 09:15 έγραψε...

    Πώς θα γίνη η Ελλάδα χώρα με ισχυρή παραγωγική δομή;



    Όταν αδειάσει από Έλληνες.



    Φίλη Chrysanna, διαφωνώ μαζί σου. Η Ελλάδα θα ξαναγίνει χώρα με παραγωγική δομή όταν οι Έλληνες θυμηθούν πως είναι ΟΙ ΈΛΛΗΝΕΣ και πως είναι να είσαι έλληνας!! Γιατί οι Έλληνες χτίσαν αυτοκρατορίες στο εξωτερικό με την εργατικότητά τους!!! Όταν επιστρέψει η Ελλάδα μας στην παιδεία, και όταν λέω παιδεία δεν εννοώ αυτή του σχολείου εντάξει; αλλά στην νοοτροπία και στο σκέπτεσθαι το ελληνικό, όταν η εργασία ξαναβρει τη πραγματική της διάσταση, όταν ο έλληνας ξανακερδίσει την δική του αξιοπρέπεια όχι οπως την εννοούν ούτε οι Συριζαίιοι ούτε οι ΝΔ ούτε οι χρυσαυγίτες, μέσα από την δίκαιη εργασία, τη δίκαιη πληρωμή και όχι την υποδούλωση αλλά την πρόοδο, τότε ναι, δεν θα χρειαστεί η Ελλάδα να αδειάσει απο τους Έλληνες!! Οι Έλληνες φέρανε τα φώτα του πολιτισμού και οι πολιτικοί τους δεν ήταν πολιτικάντηδες! Όταν όμως οι όχλοι βγάλανε τους πολιτκάντηδες από.....Φώτα του πολιτισμού που ξερε η Ελλαδα , της άλλαξαν τα φώτα και όλη την ελληνική της σκέψη επισης!! Όταν αποσκευρωθεί η σκέψη μας δεν θα υπάρχει λόγος να αδειάσουμε τη χώρα! Θα την κάνουμε εμείς παραγωγική με το σπαθί μας και με την εργασία μας!!!


    Hastaroth
    02.06.2015, 09:03

    Παράθεση:

    Το μέλος adaptsound στις 01.06.2015, 15:04 έγραψε...

    Hastaroth, μην μπερδεύεσαι με μικροπολιτικές και μικροαστικές θέσεις. Εδώ μιλάμε για οικονομία στεγνά.

    Τα υπόλοιπα που λες είναι οπαδικά και επομένως δεν με αφορούν.

    Αυτά που λές εσύ γιά το ευρώ,ότι φτιάχτηκε γιά να δημιουργή χρέη κλπ είναι οπαδικά.

    Η ουσία είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία:

    Θέλουμε να βγή η Ελλάδα απ'την κρίση;Πρέπει να την κάνουμε ικανή να δημιουργή πλούτο.

    Ποιός δημιουργεί τον πλούτο;Αυτός που έχει συμφέρον να κερδίζη.

    Ποιός έχει συμφέρον να κερδίζη;Ο ιδιώτης επιχειρηματίας.

    Αρα αυτόν πρέπει να υποστηρίξουμε.Με τον όρο,βεβαίως,να μήν τον αφήσουμε ασύδοτο-όπως και το κράτος δέν πρέπει να είναι ασύδοτο.

    Μέχρι τώρα,καμμιά Ελληνική κυβέρνηση δέν έχει κάνει σοβαρά πράγματα γιά να υποστηρίξη την επιχειρηματικότητα.Ελάχιστα-και σχετικώς ατζούμπαλα-έκανε η ΝΔ (πώληση κρατικής ΟΑ,επένδυση τής COSCO,μετρημένα στα δάχτυλα μισού χεριού δηλαδή).Αλλά κι'αυτή έβγαλε τα μάτια της με τα χεράκια της,με τους φόρους και τα χαράτσια που επέβαλε,με το μή άνοιγμα τών κλειστών επαγγελμάτων,με την ανυπαρξία μεταρρυθμίσεων σε θέματα εκσυγχρονισμού τής δημόσιας διοίκησης και τής απλούστευσης τής γραφειοκρατίας.Εδώ υπάρχει ακόμη και "λειτουργεί" ο Οργανισμός γιά την Αποξήρανση τής λίμνης Κωπαϊδας,η οποία όχι μόνο έχει αποξηρανθεί εδώ και δεκαετίες,αλλά έχει φτιαχτεί μέχρι και αεροδρόμιο (πεδίο προσγειώσεως ΙΚΑΡΟΣ) στο έδαφός της.Πόσοι άλλοι τέτοιοι δημόσιοι οργανισμοί υπάρχουν-κι'άς είναι πλέον άχρηστοι;Και φυσικά,όλοι αυτοί οι οργανισμοί είναι πελάτες επιχειρηματιών που υπάρχουν επειδή εξυπηρετούν το κράτος-εξ ού και οι επιχειρηματίες τους πάνε χέρι-χέρι με το κράτος και τους λειτουργούς του.

    Οπότε άς αφήσουμε τίς μπούρδες και τα μισόλογα.Κρατισμός και ανάπτυξη είναι έννοιες ασύμβατες.Οσο δέν αφήνουμε τον-υγιή-ιδιωτικό τομέα να λειτουργήση ελεύθερα,ανάπτυξη δέν θα έρθη ούτε σε χίλια χρόνια.Οσο το όραμά μας είναι ένα κράτος-πατερούλης που όλα θα τα κάνη και όλα θα τα δίνη αυτό,θα μένουμε μίζεροι και θα ρίχνουμε τα δικά μας σφάλματα στους άλλους-στους Ελ και στους Δρακουμέλ....

    ΥΓ.Τώρα που γράφω αυτά εδώ,ταυτοχρόνως μελετάω την διακήρυξη ενός διαγωνισμού στον οποίο θα λάβη μέρος η εταιρία όπου εργάζομαι.Ο διαγωνισμός,γιά πρώτη φορά,θα γίνη ηλεκτρονικά-δηλαδή όλες οι προσφορές και τα δικαιολογητικά θα κατατεθούν ηλεκτρονικά,δηλαδή μέσω e-mail απ'το γραφείο μας.Πρόοδος,σωστά;Αμ δέ όμως..Η διακήρυξη ορίζει ότι θα πρέπη να κατατεθούν ΚΑΙ εντύπως,δηλαδή να φτιάξουμε φακέλους και να τους πάμε στον φορέα που κάνει τον διαγωνισμό.Αλλά τότε γιατί να καταθέσουμε τίς προσφορές μας ηλεκτρονικά,αφού δέν κερδίζουμε ούτε χρόνο,ούτε χρήμα-αντιθέτως χάνουμε,διότι πρέπει να "σκανάρουμε" τίς προσφορές και τα δικαιολογητικά,άρα να διαθέσουμε επιπλέον χρόνο γι'αυτήν την δουλειά και επιπλέον δέν γλυτώνουμε την μετάβαση στα γραφεία τού φορέα ή την αποστολή τής προσφοράς μας με courier,άρα και τα σχετικά έξοδα;Αυτή είναι η νοοτροπία τού κρατιστή Ελληνα.....


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Hastaroth
    03.06.2015, 08:32

    Μάλλον θεατρικός θα έλεγα ότι είναι.Αν και εμείς θέλαμε να είναι κινηματογραφικός.

    Το συμπέρασμα που έβγαλα απ'όλη αυτήν την συζήτηση είναι πως τον κρατιστή κι'άν τον πλένης,τον φιλελευθερισμό σου χαλάς.Χάνεις τον χρόνο σου και ενοχλείς και τον κρατιστή.

    Γι'αυτό η Ελλάδα είναι και θα παραμείνη η μοναδική κομμουνιστική χώρα στην Ευρώπη-τουλάχιστον γιά καμμιά δεκαριά αιώνες ακόμη.Μέχρι ν'αρχίσουν να έρχωνται στα πράγματα οι δυό-τρείς πρώτοι πολιτικοί που θα διαθέτουν απλώς κοινή λογική.

    Ως τότε,βεβαίως,ο υπόλοιπος κόσμος θα έχη φτάσει στον Αλφα τού Κενταύρου.Αλλά δέν πειράζει.Κάποια στιγμή θα φτάση εκεί και η Ελλάδα.

    Εννοείται,επίσης,ότι μέχρι τότε θα'χη βγή και το πόρισμα γιά το πρόσφατο δυστύχημα στα ΕΛΠΕ και θα ξέρουμε ποιός ήταν ο δημόσιος υπάλληλος που παρέλειψε να ερευνήση γιατί η διοίκηση τής εταιρίας ανεχόταν-άν δέν επέβαλε κιόλας-τα συνεχή δεκαεξάωρα εργασίας χωρίς να τής έχη κοπανήσει κανείς καμμιά δεκαριά χρόνια φυλακή και χωρίς να'χουν μπεί τα ΕΛΠΕ στην μαύρη λίστα εργοδοτών παγκοσμίως.Ωστε να μήν αγοράζη απ'αυτήν πετρέλαιο και βενζίνη κανένας-ούτε κάν γιά να καθαρίση το παντελόνι του......


    freak
    03.06.2015, 15:11

    Ποσες φορες εχεις ψηφισει ΝΔ αν επιτρεπεται βετερανε?


    Hastaroth
    03.06.2015, 19:49

    Εχει καμμιά σημασία αυτό;

    Και πού ξέρεις τί ψήφιζα εγώ στο παρελθόν;Μπορεί να έχω ψηφίσει ΚΟΔΗΣΟ,Πολιτική Ανοιξη,Οικολόγους Εναλλακτικούς,τα πάντα.Μπορεί να'χω ρίξει και άκυρα,λευκά,ψηφοδέλτια με το κλειδί τού σόλ επάνω.Δέν είμαι οπαδός κομμάτων,ψηφίζω ό,τι κρίνω (ή αξιολογώ) κάθε φορά πως είναι καλύτερο γιά την χώρα.Αν αυτό που ψηφισα στίς χ εκλογές αποδειχτή ότι ήταν μούφα,στίς επόμενες δέν το ψηφίζω.


    Hastaroth
    04.06.2015, 08:47

    Α,έτσι πάει λοιπόν.

    Ωραία.

    Ψήφισα δύο φορές ΝΔ.Μία αμέσως μετά την χούντα (όταν βγήκε ο Καραμανλής ο πρεσβύτερος) και μία όταν βγήκε ο Μητσοτάκης (ναί,ο "βρυκόλακας",που τον "έριξε" ο κύρ-Αντώνης γιά να γίνη αυτός πρόεδρος τής ΝΔ) το 1990.

    Τίς υπόλοιπες φορές και ιδιαιτέρως όταν διαπίστωσα ότι ούτε η ΝΔ έκανε αυτά που έπρεπε να κάνη,ψήφιζα μικρά κόμματα.

    Εσείς κύριε adaptsound κι'εσύ freak,πόσες φορές έχετε ψηφίσει ΠΑΣΟΚ;Ναί,αυτό το ΠΑΣΟΚ που έβαλε τα θεμέλια τής άκρας διαφθοράς,με τον "αλλαγάρχη" Αντρέα που επικροτούσε τα "δωράκια" τών κρατικών λειτουργών πρός τους εαυτούς τους,που δεχόταν τα "τούβλα" με τα πεντοχίλιαρα και τα δεκαχίλιαρα μέσω τού Λούβαρη,που ανεχόταν τους διάφορους Αθανασόπουλους να βαφτίζουν Ελληνικό το Γιουγκοσλαβικό καλαμπόκι,που ανεχόταν να κάνουν οι υπουργοί του νόμους κατά παραγγελίαν διαφόρων κρατικοδίαιτων επιχειρηματιών όπως ο "μπούλης" Κοσκωτάς,κλπ,κλπ,κλπ-γιά να μήν ξεχάσουμε και την "πρωθυπουργική γκόμενα",ονόματα δέν λέμε......

    Αυτό το ΠΑΣΟΚ που κυβέρνησε είκοσι χρόνια την Ελλάδα με τους "πρασινοφρουρούς" του,πόσες φορές το ψηφίσατε;

    ΥΓ.Βγήκε κανένα πόρισμα γιά το δυστύχημα στα ΕΛΠΕ;Θα τιμωρηθή και κανένας δημόσιος υπάλληλος τής Επιθεώρησης Εργασίας που αντί να ερευνήση τίς καταγγελίες γιά υπερβολικά ωράρια απασχόλησης έκανε τον Βολκάνιο,ή μόνο "τα κακά τ'αφεντικά πού'χουν όρεξη γιά κέρδος κι'όχι γιά ζημιά"; (ορίστε,έβγαλα κι'άλλον στίχο-θα βάλω υποψηφιότητα γιά Νόμπελ λογοτεχνίας εγώ,να μού το θυμηθήτε......


    freak
    04.06.2015, 12:27

    Ειναι φως φαναρι πως εχεις ψηφισει ΝΔ. Κανει μπαμ απο μακρια. Δικαιωμα σου στην τελικη.

    Οσο για μενα, μιας και ρωτας, οριστε ενας διαλογος που ειχαμε. Για δες τι γραφω και τι γραφεις:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=28043

    Και μετα δες τι εχω γραψει εδω:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=30488&start=0