ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.826 μέλη
    tasostsapparellas
    18.05.2015, 17:29

    Είμαι ο στιχουργός ενός από τα τραγούδια που διαγωνίζονται και είμαι από την Κύπρο. Παίρνω το θάρρος να επικοινωνήσω με τον θεσμό αυτό. είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω στη συζήτηση και θα ήθελα με όλο το σεβασμό να επισημάνω κάποια πράγματα. Είναι ακατανόητο για μένα το πως γίνεται να βλέπω το τραγούδι μου να έχει κάποιους βαθμούς και μετά από μισή ή μία ώρα να βλέπω ότι οι βαθμοί λιγόστεψαν. Αυτό επαναλήφθηκε πλειστάκις μέχρι τώρα. Κάποιοι πολύ γνωστοί μου που ξέρουν το τραγούδι μου, επικοινώνησαν μαζί μου και μου ανέφεραν το εξής: Μπαίνουμε ως μέλη της Musicheaven για να ψηφίσουμε και μας λέει ότι δεν έχουμε δικαίωμα γι' αυτό να συνδεθούμε με το FB για να ψηφίσουμε. Συνδεόμαστε με το FB και μας λέει επειδή έχετε δικαίωμα ψήφου ως μέλη της Musicheaven δεν μπορείτε να ψηφίσετε μέσω FB. Τελικά τι γίνεται, δεν μπορώ να καταλάβω. Εχω επίσης διαπιστώσει ότι λειτουργεί κάποιο κύκλωμα μελών της Musicheaven, που προωθεί συγκεκριμένα τραγούδια! Μήπως η Musicheaven αυτό δεν μπορεί να το εντοπίσει, ούτε και να το ελέγξει;

    Τέλος θα ήθελα να πληροφορηθώ πως μπορώ σε συνεννόηση με τους άλλους συντελεστές του τραγουδιού, παρ' όλο ότι βρίσκεται πολύ ψηλά στη βαθμολογία, να το αφαιρέσω από το διαγωνισμό;

    Ευχαριστώ πολύ και εύχομαι κάθε επιτυχία σε όλα τα παιδιά δημιουργούς και καλή συνέχεια


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    BandofBounty
    18.05.2015, 17:52

    Ως διαγωνιζόμενος σε αυτό το group δεν είχα σκοπό να εμπλακώ σε τέτοιου είδους συζητήσεις, αλλά με δεδομένο ότι έχω τεθεί εκτός συναγωνισμού από πολύ νωρίς, θα σου πω΄- εκ του ασφαλούς, πλέον - τα εξής:

    Τα ερωτήματά σας έχουν απαντηθεί πολλές φορές...Αν ήσασταν εδώ στις συζητήσεις (και κατά συνέπεια, στις ακροάσεις) των προηγούμενων groups δεν θα είχατε καμία απορία. Πιο πολύ όμως, θα είχατε αντιλιφθεί πως το μόνο κύκλωμα που υπάρχει, είναι μερικών μουσικόφιλων που στηρίζουν την indie σκηνή. Που τους αρέσει να ακούνε καινούρια πράγματα. Υποθέτω όμως (κι αν κάνω λάθος συγχωρέστε με) ότι το μόνο που σας απασχολεί είναι το δικό σας τραγούδι και όχι η μουσική.

    Προσωπικά, κάποιοι δικοί μου φίλοι με ευχαριστούν που τους έδωσα την δυνατότητα να ακούσουν, καθ' υπόδειξή μου, τραγούδια όπως "Γιορτή, Πήδα, Απόψε, Αυτά δεν γίνονται, Απολογία" κλπ. Αν αυτό το θεωρείτε "κύκλωμα"...τότε ναι υπάρχει κύκλωμα! 

    Μήπως αντί να το χαρακτηρίζεται ως παρωδία, να γίνόσασταν μέλος του;

    Αν έχω καταλάβει λάθος, ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BandofBounty, 18-05-2015 17:53 ]


    tasostsapparellas
    18.05.2015, 18:00
    Κάπως λάθος το έχεις αντιληφθεί φίλε Bandof, δεν με απασχολεί το δικό μου τραγούδι! Στο κάτω κάτω αν κάτι είναι καλό θα σταθεί από μόνο του. Αν όχι καλύτερα να μην σταθεί. Αυτό που με απασχολεί είναι η αντικειμενικότητα του θεσμού και κατά πόσο λειτουργούν δικλείδες διασφάλισης της αντικειμενικότητας. Οπως λες κι εσύ υπέδειξες σε κάποιους φίλους να ακούσουν και άλλα τραγούδια. Κι εγώ το ίδιο, τα άκουσα όλα και σημείωσα αυτά που μου άρεσαν και συνέστησα σε πάρα πολλούς φίλους και μουσικόφιλους να τα ακούσουν. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου
    MusicHeaven.gr
    18.05.2015, 19:17

    Απάντηση στην ερώτησή σας μπορείτε να βρείτε εδώ.


    mary_omikron
    18.05.2015, 19:17

    Παράθεση:

    Το μέλος tasostsapparellas στις 18.05.2015, 17:29 έγραψε...

    Εχω επίσης διαπιστώσει ότι λειτουργεί κάποιο κύκλωμα μελών της Musicheaven, που προωθεί συγκεκριμένα τραγούδια! Μήπως η Musicheaven αυτό δεν μπορεί να το εντοπίσει, ούτε και να το ελέγξει;

    Ενδιαφέρουσα διαπίστωση!! Εφόσον δημόσια καταγγέλεις παρωδία και ύπαρξη κυκλώματος θα μπορούσαμε -βάσει της διαπίστωσης- να έχουμε και δημόσια αποδείξεις για ονόματα μελών και τίτλους τραγουδιών?