ελληνική μουσική
    359 online   ·  210.876 μέλη

    Μουσικές εκπομπές στην τηλεόραση

    jorge
    06.05.2003, 16:27
    Ορισμένες φορές έχω πετύχει στην ΕΤ1 και στη ΝΕΤ πολύ αξιόλογες μουσικές εκπομπές με μεγάλες μορφές της μουσικής σκηνής. Για παράδειγμα βλέπω τα βράδια τις επαναλήψεις της εκπομπής του Γ.Ζουγανέλη στην ΕΤ1 (μη με ρωτάτε πως λέγεται η εκπομπή, δεν έχω ιδέα!), η οποία έχει φέρει Θεοδωράκη, Νταλάρα και πολλούς άλλους "μεγάλους". Αυτά δυστυχώς σπάνια συμβαίνουν στα ιδιωτικά...

    Εσείς παρακολουθείτε μουσικές εκπομπές; Σε ποιά κανάλια και πως λέγονται οι εκπομπές; Έχετε να μας συστήσετε καμία;

    Αυτή τη στιγμή μπορεί να κάνουν πάταγο τα PopStars και το "Να η Ευκαιρία", αλλά όλο και κάτι άλλο θα υπάρχει κρυμμένο φανταζομαι
    Giorgos
    06.05.2003, 16:56
    Quote:

    06-05-2003 στις 16:27, jorge wrote:

    Για παράδειγμα βλέπω τα βράδια τις επαναλήψεις της εκπομπής του Γ.Ζουγανέλη στην ΕΤ1 (μη με ρωτάτε πως λέγεται η εκπομπή, δεν έχω ιδέα!), η οποία έχει φέρει Θεοδωράκη, Νταλάρα και πολλούς άλλους "μεγάλους".



    Γιώργο, η εκπομπή που αναφέρεις έχει τίτλο "Γιάννη μου το μαντήλι σου", η οποία προσφάτως είχε κάνει πενθήμερο αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη. Προβαλλόταν τις καθημερινές τα μεσάνυχτα, άρα δεν έβλεπες τις επαναλήψεις αλλά την κανονική προβολή εκείνη την ώρα, Γιώργο. Σταμάτησε πριν από λίγες μέρες για καλοκαίρι.

    Μακράν οι 2 καλύτερες μουσικές εκπομπές είναι -κατά την γνώμη μου- το "Κοντραπούντο" (δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα του δημοσιογράφου που την παρουσιάζει) και -φυσικά- οι "Μακρινές φιλίες" με τον μεγάλο ποιητή (πιστεύω αυτή η λέξη του ταιριάζει καλύτερα) Λευτέρη Παπαδόπουλο. Και οι 2 προβάλλονται απο την ΕΤ 3. (πάλι κρατικό κανάλι δηλαδή. Τυχαίο; Τα συμπεράσματα δικά σας).
    jorge
    06.05.2003, 20:26
    Thanx George

    Και τι ώρες προβάλλονται;
    geordan
    10.05.2003, 02:01
    Θα ήθελα μόνο να σας θυμήσω, έτσι "τιμής ένεκεν", την κατά τη γνώμη μου κορυφαία μουσική εκπομπή της ελληνικής τηλεόρασης, έστω και αν τώρα έχει σταματήσει να προβάλεται.
    Πρόκειται για την εκπομπή "Χάριν Ευφωνίας" σε επιμέλεια και παρουσίαση Χρήστου Παπαδόπουλου (Τα παιδιά από την Πάτρα) που προβάλονταν για περίπου εφτά χρόνια από το κανάλι SEVEN X.
    Αν και δεν είμαι μουσικός, άρα και αρμόδιος για να μιλάω, θεωρώ ότι αυτή η εκπομπή ήταν ο παράδεισος των μουσικών. Τα θέματά της ήταν αποκλειστικά μουσικά και όχι όπως σε άλλες εκπομπές για να προβάλουν απλώς τις δουλειές των καλεσμένων. Επίσης οι φιλοξενούμενοι της εκπομπής όλα αυτά τα χρόνια ανήκαν σε όλα σχεδόν τα είδη της ελληνικής , αλλά και της ξένης (διεθνούς και εθνικής μουσικής).
    Ειδικά για κάποια είδη μουσικής (jazz, ethnic, βυζαντινή, παραδοσιακή πολλών χωρών-όχι μόνο ελληνική, οργανική) τα οποία άγνοούνται από τα άλλα μέσα ενημέρωσης η εκπομπή αυτή υπήρξε μοναδικό βήμα. Τέλος, πρέπει να θυμήσω ότι και το γνήσιο λαϊκό τραγούδι είχε μέσα από την εκπομπή αυτή μια σωστή και αντικειμενική προβολή και όχι διαστρεβλωτική όπως αλλού.
    Αν και παρακολουθούσα μόνο τα τελευταία χρόνια θεωρώ ότι έμαθα πολλά πράγματα, έστω και αν δεν ξέρω μουσική, όπως είπα στην αρχή. Τα υπόλοιπα μέλη της παρέας που έτυχε να παρακολουθήσουν μπορούν να με επιβεβαιώσουν.
    priftisnikolaos
    11.05.2003, 01:43
    File geordan, pisteuw kaneis polu kala pou anafereis thn parapanw ekpomph!

    8a sumfwnhsw kai egw se ola auta pou les...htan mia apo tis ekpompes pou mou arese na parakolou8w otan eixa eukairia!!

    Ena apo ta 8etika ths, epishs, htan to oti oi kalesmenoi tis perissoteres fores den htan auto pou leme "ta prwta onomata", alla par'ola auta htan polu kaloi se auto pou kanane kai eixan na parousiasoun panta kati a3iologo!Exw thn entupwsh oti apo thn suggekrimenh ekpopmh exoun, kata kairous, perasei polu kaloi mousikoi!!!
    Anonymous
    12.05.2003, 16:29
    Αγαπητοι φιλοι
    μια απο τις καλυτερες μουσικες εκπομπες στην τηλεοραση ειναι:
    - ''ΔΡΟΜΟΙ'' καθε Σαββατο βραδυ στη ΝΕΤ
    Καταπληκτικη ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ για την ΤΑΝΙΑ ΤΣΑΝΑΚΛΙΔΟΥ
    ΑΚΟΜΑ,
    ''ΚΟΝΤΡΑΠΟΥΝΤΟ'' ΕΤ3 με το ΓΙΑΝΝΗ ΤΣΟΛΑΚΙΔΗ
    ''ΣΤΥΛ ΚΑΦΕ'' ΕΤ3 με το ΝΙΚΟ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ
    Βεβαιως αυτες οι εκπομπες χρειαζονται υποστηριξη για να
    διατηρησουν το υφος,την ποιοτητα,και το χαρακτηρα τους!

    Με βαθια εκτιμηση για την καλη μουσικη
    ΕΦΗ
    christiano
    13.05.2003, 23:36
    ειναι και μια εκπομπη η οποια προβαλεται απο την Ετ3 καθε μεσημερι στης
    1'00 ,και φερνει αξιολογα συγκροτηματα,,
    freak
    04.04.2016, 09:55

    Αλλο ενα πολυδιαφημισμενο τηλεσκουπιδι, το x-factor, ανοιγει αυλαια σημερα. Ωρα για αναλυκλωση για οσους καθυστερησαν!


    killbill2
    27.02.2018, 15:01
    Φέτος παίζεται η εκπομπή Νότα Μία. Προσωπικά μαρεσει ! Ξέρει κανείς το όνομα της τραγουδίστριας από το γκρουπ της εκπομπής; Φωνάρα!
    CRAZYFORGUITARS
    01.03.2018, 17:14

    Τώρα τελευταία και μια εκπομπή που βρίσκω ενδιαφέρουσα είναι στην ΕΡΤ 3, διότι εισάγει σε άγνωστα συγκροτήματα, και ονομάζεται VOLUME. Ακόμη και αν και δεν υπάρχει παρουσίαση και δε δίνονται πολλές πληροφορίες για κάθε συγκρότημα που εμφανίζεται, συνεχίζει να είναι καλό.ΝΟμίζω ότι πρωτοεμφανίστηκε το 2016 και μεταδίδεται με επαναλήψεις. Επιπλέον, αλλή μια εκπομπή της ΕΡΤ 3 είναι και το Σύγχρονοι Παραδοσιακοί μουσικοί.Γενικά, η ερτ προωθεί ανέκαθεν τους άσημους μουσικούς.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την CRAZYFORGUITARS, 01-03-2018 17:53 ]