ελληνική μουσική
    317 online   ·  210.881 μέλη

    Σύνδεση εξωρερικής κάρτας ήχου με mixer

    mandolinplayer
    13.06.2016, 23:16

    Γειά σας! Έχω μία εξωτερική κάρτα ήχου usb behringer και ένα mixer.


    Η κάρτα ήχου έχει 4 outputs rca και 2 υποδοχές για καρφιά. λογικά το δεύτερο για τα monitors.

    Γίνεται να συνδέσω τις 4 rca outputs με 4 rca στο μίξερ ώστε να μιξάρω από το mixer αλλά και ώστε να έχω stereo ήχο;

    Γίνεται ή υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος;


    delta66
    14.06.2016, 01:08

    Μου ειναι λιγο ασαφης η διατυπωση της αποριας σου.

    Δωσε καλυτερα το ονομα του μοντελου της καρτας ηχου, του mixer και των monitor (να δουμε τις εξοσους εισοδους κλπ) και κανε πιο σαφες τι θελεις να μιξαρεις και τι να κανεις αυτα που μιξαρεις.

    Οπως και με τι θα ηχογραφεις (μικροφωνο line κλπ)

    Πες αναλυτικα τι θελεις να κανεις.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 14-06-2016 01:11 ]


    mandolinplayer
    14.06.2016, 04:42

    έχω την κάρτα ήχου uphoria umc204hd και έναν μείκτη xenyx1002fx.

    Δεν έχω monitors... Με τα ακουστικά κάνω την μίξη.

    Ηχογραφώ με ένα πυκνωτικό μικρόφωνο.

    Σκέφτηκα να συνδέσω το audio interface με το mixer ώστε να έχω stereo ήχο. Η κάρτα ήχου δίνει μονοφωνικό ήχο αλλά το μίξερ στερεοφωνικό.

    Παλιότερα το συνεδεα με την κάρτα ήχου uca222 η οποία είναι 16 bit. Τώρα προτίμησα να πάρω την umc204hd.

    Εχω κάτι καλώδια rca σε rca και κάτι άλλα 2 jack mono rca.

    Το αρχικό ερώτημα μου είναι ποιά καλώδια από τα παραπάνω θα χρειαστώ;

    Αν τα ενώσω με rca και ανάψω το phantom power του μείκτη αντί της κάρτας θα λειτουργήσει σωστά;

    Ή χρειάζεται άλλα καλώδια και πρέπει να τα συνδέσω σε aux υποδοχές;


    delta66
    14.06.2016, 06:38

    Αν το προβλημα ειναι οτι ακους το μικροφωνο απο το ενα ακουστικο μονο, ειναι γιατι ανοιγεις στο DAW, stereo καναλι εγγραφης.

    Ανοιξε mono.

    Τo Phantom ειναι για να τροφοδοτει το πυκνωτικο μικροφωνο. Δεν παιζει ρολο στην εξοδο της καρτας.

    Το Mixer θα το χρησιμοποιησεις ειτε για να στελνεις εκει την εξοδο της καρτας (απο τα καρφια MAIN OUT, αφου ειναι καλυτερης ποιοτητας απο τα rca) συν οτιδηποτε αλλο θελεις και απο το OUT του mixer στα monitor (μελλοντικα), (τα ακουστικα μπορεις να τα βαλεις στο Mixer για να τα ακους ολα)
    ειτε θα βαζεις στο mixer καποια οργανα (και το μικροφωνο το οποιο θα τροφοδοτειται απο το phantom του mixer) και θα τα στελνεις στην καρτα για 2 track live ηχογραφηση (χωρις δυνατοτητα περαιτερω μιξης στο καθε οργανο φυσικα). (τα ακουστικα στην καρτα για να τα ακους ολα)

    Την καρτα μπορεις να την στελνεις μεσω καρφιων σε καποιο stereo in του mixer (πχ στα καναλια 9/10) και οχι στα rca cd/tape in.
    Ta rca δεν ειναι τοσο καλη ποιοτικα επιλογη.

    Το Mixer γενικοτρα μπορει και να παρακαμφθει. Δεν ειναι απαραιτητο.
    Το θεμα σου ειναι οτι ανοιγεις stereo καναλι, γιαυτο ακους μονο απο το ενα ακουστικο.
    Μπορεις να κανεις τη δουλεια σου μονο με την καρτα και τα ακουστικα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 14-06-2016 06:51 ]


    mandolinplayer
    14.06.2016, 14:12

    ε, για αυτό σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω το mixer, για να χρησιμοποιώ stereo κανάλι εγγραφής και όχι mono.

    Ξέρω ότι το phantom είναι για να τροφοδοτεί το μικρόφωνο, το θέμα μου είναι: αν το συνδέσω, χρησιμοποιώ το phantom power του mixer ή της κάρτα ήχου; Μάλλον του mixer..σωστά;


    delta66
    14.06.2016, 15:26

    Μα αν αυτο το οργανο που συνδεεις ειναι μονοφωνικο, γιατι να θελεις να το συνδεσεις stereo στην καρτα?
    Παλι μονοφωνικο θα ακουγεται.

    Μη μπερδευεις το mono οργανο με το αν θα το ακους και στα δυο ηχεια ή οχι.
    Ενα mono οργανο μπορει να ακουστει και στα δυο ηχεια (οπως σου ειπα πιο πανω). Stereo ομως δεν γινεται.
    Μπορει να μπει καποιο stereo εφφε και να το κανει να ακουστει stereo (πχ καποιο stereo delay ή chorus κλπ)
    Αυτο το εφφε ομως μπαινει μετα και οχι πριν μπει στη καρτα το mono οργανο.

    Phantom βαζεις απο εκει οπου θα μπει το μικροφωνο.
    Αν το βαλεις στο mixer θα δωσεις απο εκει phantom.


    STEFANOS604
    14.06.2016, 16:32

    Πράγματι προς το παρόν δεν σου χρειάζεται η εξωτερική κονσόλα, όπως είπε και ο Delta 66. Θα σου ήταν χρήσιμη (στο μέλλον για περισσότερα όργανα και ηχεία) ή αν η κάρτα ήχου σου δεν ήταν εξωτερική αλλά εσωτερική αφού τότε θα μπορούσες να συνδέσεις  πολλά (όπως στη φωτογραφία)  mono (φωνή/mic , bass, drums …) & stereo (electric piano…)  μουσικά όργανα και συσκευές (CD player , Ipod…)

    Η unpowered mixer , λέγεται απλή κονσόλα γιατί ΔΕΝ διαθέτει δικό της ενσωματωμένο ενισχυτή και απαιτεί:

    • είτε ένα ξεχωριστό τελικό ενισχυτή για να οδηγήσει τα ηχεία
    • είτε αυτοενισχυόμενα ηχεία (Powered Speakers)
    • είτε η έξοδος της, η line Out , στην είσοδο soundcard

     

     

    Όμως αυτή η κάρτα ήχου σου έχει ένα σπουδαίο χαρακτηριστικό : τα ‘’Inserts’’ που κάποτε ίσως θελήσεις να χρησιμοποιήσεις για να βελτιώσεις τον ήχο.

    Για περισσότερες πληροφορίες στο άρθρο μου ‘’ Τι είναι τα Inserts εξωτερικής SoundCard ;’’


    delta66
    14.06.2016, 18:25

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 14-06-2016 18:27 ]