ελληνική μουσική
    402 online   ·  210.857 μέλη

    Απορία για μαθητή γ λυκείου

    Despina199
    24.06.2016, 09:53

    Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω , πόιο μουσικό πανεπιστήμιο  της ελλαδας είναι καλύτερο για να περάσω φωνητικά δηλαδή μονωδια; Και αν για να περάσω μετράνε περισσότερο οι βαθμοί στην αρμονία και στο ντικτε πάρα οι βαθμοί και τα μορια στις πανελλήνιες των υπολοίπων σχολικών μαθημάτων ?


    CROSS
    24.06.2016, 12:41

    Εννοείται ότι μετρούν πολύ περισσότερο τα μουσικά μαθήματα απο τα σχολικά.Έχουν συντελεστή 2 και για να περάσεις χρειάζεται τουλάχιστον να έχεις γράψει 10 στο καθένα.Νομίζω ήταν χθές και σήμερα οι εξετάσεις των ειδικών μαθημάτων,οπότε θα ξέρεις ήδη τι να περιμένεις απο τη βαθμολογία σου

    Σχετικά με το καλύτερο πανεπιστήμιο δεν γνωρίζω απο μονωδία πιο έχει πιο καλούς καθγητές κλπ,αλλά το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα σε Μακεδονίας & Τέχνης στην Θεσσαλονίκη,και Ιόνιο,στην Κέρκυρα.

    Καλά αποτελέσματα!


    Despina199
    30.06.2016, 11:24
    Ευχαριστώ πολύ οπότε για την προετοιμασία πρέπει να δώσω περισσότερη σημασία στα μουσικά μαθήματα και όχι στα σχολικά έτσι ?
    CROSS
    30.06.2016, 16:35

    Νόμιζα ότι μιλούσες για φέτος.Απ'ο,τι έχω ακούσει,οι πανελλήνιες με τη σημερινή μορφή θα καταργηθούν,οπότε δεν ξέρω πώς θα γίνεται η εισαγωγή στα ΑΕΙ απο του χρόνου.Όμως φαντάζομαι ότι με κάποιο τρόπο θα υπάρχουν οι εξετάσεις για τα ειδικά μαθήματα και θα μετρούν και πάλι περισσότερο απο τα σχολικά.Άρα δώσε βάρος στα μουσικά προς το παρόν και όταν ανοίξουν τα σχολεία θα μαθεις απο εκεί λεπτομέρειες για το νέο σύστημα που θα ισχυει απο του χρόνου(εαν πραγματοποιηθούν οι αλλαγές απο του χρόνου).


    Despina199
    01.07.2016, 01:05
    Μάλιστα ευχαριστώ πολύ !!!!
    p-theofanis
    20.07.2016, 10:02
    Εννοείται ότι μετρούν πολύ περισσότερο τα Μουσικά Μαθήματα από τα Σχολικά πάρα οι βαθμοί και τα Μόρια στις Πανελλήνιες Εξετάσεις των υπολοίπων Σχολικών Μαθημάτων.