ελληνική μουσική
    383 online   ·  210.908 μέλη

    Πραγματική φιλία.....

    MariannaLappa
    03.09.2009, 01:20

    Παράθεση:

    Το μέλος stam82 στις 02-09-2009 στις 15:58 έγραψε...

    Αλλά επειδή με καίει πολύ αυτό το θέμα τελευταία, αν κάποιος έχει καμια συνταγή για το πως βρίσκεις αληθινούς φίλους ας μου πει κι εμένα να ξέρω.



    Stam82, καλά θα ήταν αν υπήρχε και μια τέτοιου είδους συνταγή...!

    Πάντως, για να απαντήσω κι εγώ, πιστεύω πως ναι, υπάρχει πραγματική φιλία. Απλά ίσως να είναι λίγο δύσκολο να τη βρεις ή -κάποιες φορές- να καταλάβεις ότι την έχεις βρει...


    music-fan
    03.09.2009, 08:42

    συνηθως τους πραγματικους φιλους τους βρισκεις απο μικρη ηλικια..δηλαδη χρειαζεται χτισιμο κατι τοσο γερο..σπανιο να δημιουργηθει σε μεγαλη ηλικια..κρινεται πολλακις..νομιζα οτι δεν εχω..μια φιλια κριθηκε επι εναν χρονο..ενας χρονος επιπονος και απο τις 2 πλευρες..κοιμαται διπλα μου,θα τον ξυπνησω να παει στη δουλεια.στα γενεθλια μου μου πηρε τουρτα..ετρεξε οταν χωρισα απο τον μεγαλο ερωτα,χαρηκε οταν τον γνωρισα..η πραγματικη φιλια θελει δυναμη,ανθρωπια..ν'αγαπας τον εαυτο σου για να σε αγαπησουν οι αλλοι..πιστευω οτι την εχω την πραγματικη φιλια..ολοι θα θελαμε να χουμε..φιλο-αδερφο..αυτο δυστυχως δεν το εχω δεν νομιζω οτι υπαρχει..αλλο φιλος αλλο αδερφος..ειμαι χαρουμενη ξερω οτι εχω κποιον διπλα μου


    stam82
    03.09.2009, 11:12

    Παράθεση:

    Το μέλος music-fan στις 03-09-2009 στις 08:42 έγραψε...

    συνηθως τους πραγματικους φιλους τους βρισκεις απο μικρη ηλικια..δηλαδη χρειαζεται χτισιμο κατι τοσο γερο..σπανιο να δημιουργηθει σε μεγαλη ηλικια..κρινεται πολλακις..νομιζα οτι δεν εχω..μια φιλια κριθηκε επι εναν χρονο..ενας χρονος επιπονος και απο τις 2 πλευρες..κοιμαται διπλα μου,θα τον ξυπνησω να παει στη δουλεια.στα γενεθλια μου μου πηρε τουρτα..ετρεξε οταν χωρισα απο τον μεγαλο ερωτα,χαρηκε οταν τον γνωρισα..η πραγματικη φιλια θελει δυναμη,ανθρωπια..ν'αγαπας τον εαυτο σου για να σε αγαπησουν οι αλλοι..πιστευω οτι την εχω την πραγματικη φιλια..ολοι θα θελαμε να χουμε..φιλο-αδερφο..αυτο δυστυχως δεν το εχω δεν νομιζω οτι υπαρχει..αλλο φιλος αλλο αδερφος..ειμαι χαρουμενη ξερω οτι εχω κποιον διπλα μου



     

    Δυστυχώς μάλλον έχεις δίκιο ως προς το οτι οι μεγάλες και πραγματικές φιλίες χτίζονται στις μικρότερες ηλικίες και οτι όσο μεγαλώνουμε τόσο δυσκολότερο είναι να χτίσουμε σχέσεις ζωης (φιλικές ).

      Γιατί όμως να συμβαίνει αυτό;Φταίει το οτι σε μεγαλύτερες ηλικίες εμιστευόμαστε λιγότερο; Έχουμε ο καθένας τα προβλήματα και τις προτεραιότητές του και δεν πολυασχολούμαστε με τους άλλους;Αφου όμως έχουμε ανάγκη απο καλούς φίλους, γιατί να ξεχνάμε αυτή την ανάγκη μεγαλώνοντας;


    john1987
    03.09.2009, 11:55

    Γιατι οσο μεγαλωνει ο ανθρωπος συνηθως ιδιωτευει.


    xristos_rock
    03.09.2009, 12:01

    ...Γιατί όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος, τόσα περισσότερα χαστούκια τρώει, με αποτέλεσμα να χάνει την εμπιστοσύνη του, καθώς και κάθε διάθεση...


    MariannaLappa
    03.09.2009, 12:38

    Και γιατί, κατά τη δική μου άποψη, όσο κάποιος μεγαλώνει, τόσο πιο δύσκολα πλησιάζει τους άλλους ανθρώπους με την ίδια ευκολία που αυτό γίνεται σε μικρότερες ηλικίες, για παράδειγμα μεταξύ των παιδιών. Και τόσο πιο δύσκολα εμπιστεύεται τους άλλους, γιατί η αθωότητα σιγά σιγά χάνεται κι έτσι όλοι γίνονται πολύ πιο επιφυλακτικοί. Επίσης, και η πείρα παίζει μεγάλο ρόλο, καθώς και τα προσωπικά βιώματα του καθενός. Το πόσο ας πούμε μπορεί να έχει πληγωθεί κάποιος στο παρελθόν, κ.τ.λ. 

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MariannaLappa στις 03-09-2009 12:41 ]


    montechristos-ole
    05.09.2009, 15:23

    Καπου διαβασα το εξης: Φιλος δεν ειναι αυτος πανω στον οποιο στηριζεσαι,αλλα εκεινος που σου μαθαινει πως να στηριζεσαι στα ποδια σου... {#emotions_dlg.thumbup}