ελληνική μουσική
    368 online   ·  210.857 μέλη
    tsakspy
    26.06.2005, 04:10
    Οι ELOY μπορουν να θεωρηθουν η γερμανικη απαντηση στους βρετανους πατερες της ψυχεδελειας PINK FLOYD.Δυσκολη επιλογη, καθως προκειται για 2 ''γιγαντες'' της μουσικης που ο καθενας προσθεσε το δικο του λιθαρακι στην ιστορια της.Θελω λοιπον να θεσω το διλλημα,ποιο απο τα δυο συγκροτηματα προτιματε και γιατι?Δυσκολο εε?Εγω παντως αν και αντικειμενικα καλυτεροι οι FLOYD ψηφιζω ELOY.EΣΕΙΣ?
    One_last_goodbye
    26.06.2005, 05:51
    Van Der Graar Generator
    Orfeus
    26.06.2005, 09:28
    Έχω μία τάση, να προτιμώ πάντα το πρωτότυπο και όχι το ...καρμπόν!!

    Floyd λοιπόν.....


    dimko
    26.06.2005, 09:35
    Quote:

    Το μέλος tsakspy στις 26-06-2005 στις 04:10 έγραψε:

    Οι ELOY μπορουν να θεωρηθουν η γερμανικη απαντηση στους βρετανους πατερες της ψυχεδελειας PINK FLOYD.Δυσκολη επιλογη, καθως προκειται για 2 ''γιγαντες'' της μουσικης που ο καθενας προσθεσε το δικο του λιθαρακι στην ιστορια της.Θελω λοιπον να θεσω το διλλημα,ποιο απο τα δυο συγκροτηματα προτιματε και γιατι?Δυσκολο εε?Εγω παντως αν και αντικειμενικα καλυτεροι οι FLOYD ψηφιζω ELOY.EΣΕΙΣ?





    Και τα δυο είναι συγκροτηματάρες αλλά δε νομίζω ότι ταιριάζουν και τόσο. Άλλο progressive, άλλο ψυχεδέλεια. Ψάχτο λίγο. Έτσι κι αλλοιώς είσαι πολύ κοντά. Τα πρώτα εκατό χρόνια είναι δύσκολα...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: dimko on 26-06-2005 09:37 ]
    faltsoo
    26.06.2005, 09:46
    lynyrd skynyrd


    top of blahobarock


    antonLOrd
    26.06.2005, 14:48
    Εγώ τους Pink Floyd χωρίς δεύτερη σκέψη.....
    tsakspy
    26.06.2005, 17:14
    Μα dimko το progressive ειναι εννοια ευρυτερη της ψυχεδελειας,επομενως η ψυχεδελεια ειναι ενα ειδος progressive,εννοιολογικα θελω να πω εμπεριεχει το στοιχειο του progressive.Θα ηθελε να βλεπω αιτιολογημενες απαντησεις.ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ FLOYD ΕΠΕΙΔΗ...
    dimko
    26.06.2005, 19:24
    Ok!

    Αν και η προσπάθειά σου να ορίσεις ψυχεδελικό και prog με μπέρδεψε, επιμένω πάντως ότι συζητάμε για ανόμοια πράγματα. Οι ELOY πάντα είχαν ένα πιο hard στοιχείο στη μουσική τους, στην εποχή τους μάλιστα ήταν heavy metal. Αντίθετα στους Pink Floyd πάντα κυριαρχούσε το ψυχεδελικό στοιχείο που άγγιζε τους ροκάδες της εποχής αλλά και ευρύτερο κόσμο. Έχει καμιά σχέση το UmmaGumma με το Dawn; Ή το The Wall με το Silent Cries, Mighty Echoes;

    Άν θες οπωσδήποτε άποψη έχω και θα στην πω. Εγώ ψηφίζω ELOY, αλλά για το λόγο ότι αυτό το έιδος της μουσικής που παίζαν μου αρέσει περισσότερο από αυτό που έπαιζαν οι P/F.


    GL
    26.06.2005, 19:43
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 26-06-2005 στις 09:28 έγραψε:

    Έχω μία τάση, να προτιμώ πάντα το πρωτότυπο και όχι το ...καρμπόν!!

    Floyd λοιπόν.....






    Επιτελους!!Δεν το πιστευω!!!Υπαρχει κατι στο οποιο διαφωνω μουσικα με τον Ορφεα...οχι ως προς την επιλογη του σχηματος αλλα σχετικα με την λεξη ΚΑΡΜΠΟΝ.....

    Λοιπον, μονο και μονο απο την υπογραφη μου εδω στο site θα εχετε καταλαβει τι αισθηματα τρεφω για τους FLOYD(!!!),θελω ομως να διαφωνισω με τον φιλο μου τον Ορφεα σε αυτο το ζητημα.
    Ειμαι της αποψης οτι δεν υφισταται τετοια συγκριση μεταξυ των δυο αυτων σχηματων,γιατι απλα πιστευω οτι δεν εχουν την ιδια μουσικη ιδεολογια ως αποψη.
    Εχοντας ολη την δισκογραφια των FLOYD και των ELOY και εχοντας εμπαιδωσει τον ηχο και τον στιχο τους με το φτωχο μου μυαλουδακι θα πω τα εξης:

    1.Οι FLOYD στιγματισαν οριοθετησαν με την παρουσια τους μια διαχρονικα φρεσκια μουσικη αισθητικη κανοντας μια τομη στην ροκ μουσικη.

    2.Ταπεινη μου αποψη ειναι οτι δεν δυναται κανεις να τους αντιγραψει,παρα μονο να τους διασκευασει η εστω να βασιστει πανω στις μελωδικες τους γραμμες και να δημιουργησει κατι το οποιο εχει copyright FLOYD.

    3.Οι δε ELOY κατα την γνωμη μου παντα δημιουργησαν εναν ηχο που διαφερει απο τον ηχο των FLOYD σε θεαματικο βαθμο κυριως στο οτι δημιουργησαν και αυτοι κατι το πρωτοποριακο με μια εντελως δικια τους αισθητικη αποψη!

    4.Οι αποδοχη των FLOYD ειναι ασυγκριτως μεγαλητερη απο αυτη του γερμανικου γκρουπ,ομως αυτο δεν σημαινει οτι και οι ELOY δεν εχουν ενα παγκοσμιο πιστο κοινο πολυ μικροτερου ογκου βεβαια...

    5.Δεν θα παραθεσω κατι αλλο για τους FLOYD ο λογος προφανης,τους ξερουμε απο καθε τους αποψη και τους αποδεχομαστε σαν τους ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ!!

    6.Για τους ELOY θα πω ομως οτι και αυτοι βρισκονται στο πανθεον των μουσικων μου ινδαλματων εξισου με τους FLOYD,αλλωστε εργα οπως τα Castle in the air,Floating,Plastic girl,Light from deep darkness,Posidon's creation,Inside και τοσα μα τοσα αλλα με εχουν στιγματισει σαν μουσικη προσωπικοτητα...

    7.Η μουσικη των ΕLOY ξεπερναει τα ορια του classic rock και περιστρεφεται σε μεγαλο βαθμο γυρω απο την ethnic,απο το progressive,απο την ψυχεδελεια και την τελευταια 15ετια απο την ηλεκτρονικη...

    8.Ειναι ενα σχημα το οποιο συνεχως βρισκοταν μεσα στην αναζητηση και τον πειραματισμο κανοντας εμας τους φαν του να προσμενουμε με ανυπομονησια να βαλουμε στο πικαπ τον καινουργιο δισκο τους χωρις να ξερουμε τι θα ακουσουμε και στο τελος ακουγωντας τον να μας μενει μια γλυκια γευση σαν να ακουσαμε ενα εντελως νεο σχημα

    9.Τελειωνοντας θελω να σας πω οτι αφιερωσα περισσοτερες γραμμες στους ELOY γιατι πιστευω οτι καποια πραγματα θα επρεπε να γραφουν σχετικα με αυτους τους μεντορες της μουσικης μου υποκειμενικοτητας.

    10.Επειδη απο μερους μου δεν ειναι ευκολη η δημιουργια ενος αρθρου(λογω ανωτερας βιας)για περισσοτερα στοιχεια και αποψεις για τους ELOY,βρηκα σε αυτο το τοπικ την ευκαιρια να παραθεσω καποιες αποψεις και στοιχεια για αυτους τους μυστυρωδεις και αθεραπευτα εθεροβαμονες γερμανους καλλιτεχνες.Επιφυλασομαι για πολυ περισσοτερα στο μελλον...

    11.Στο ερωτημα λοιπον FLOYD vs ELOY,θα αποαντησω
    ΚΑΙ FLOYD KAI ELOY ανεπιφυλακτα!!!

    12.Ευχαριστω Tsakspy που ανοιξες αυτο το τοπικ...


    Orfeus
    26.06.2005, 21:41
    Να με .....συμπαθάτε!!!!

    Ομολογώ πως έκανα λάθος.
    Μπέρδεψα τους Eloy με άλλο ....γκρουπ!!!!

    Γι' αυτό μέσα μου, κάτι δεν μου πήγαινε...



    Δηλαδή Γιώργο...
    Ψάχνεσαι για να διαφωνήσεις .....μαζί μου;;;;;;;


    No Guru, No Method, No Teacher...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 26-06-2005 21:42 ]
    GL
    26.06.2005, 22:12
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 26-06-2005 στις 21:41 έγραψε:




    Δηλαδή Γιώργο...
    Ψάχνεσαι για να διαφωνήσεις .....μαζί μου;;;;;;;


    No Guru, No Method, No Teacher...
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 26-06-2005 21:42 ]




    Oχι βρε Ορφεακο μου....απλα τετοια ταυτιση μουσικων αποψεων βρε παιδι μου??Θα νομιζουν οτι παιζουμε και μαζι......(χι χι χι )

    Απλα και παλι βλεπω οτι τελικα και εδω συμφωνουμε.....
    Orfeus
    26.06.2005, 22:51
    Why .......Not?????

    Αφού ξέρουμε να διαλέγουμε!!!!!


    zoyd
    27.06.2005, 06:27
    Ψηφίζω doctor alban.

    Παιδιά ο τύπος έκανε τρελά πράγματα.. Τρελές παρανοϊκές ψυχεδέλειες.

    Είναι ο γιατρός της μουσικής.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 27-06-2005 12:03 ]