ελληνική μουσική
    531 online   ·  210.881 μέλη

    Απορία σύνδεσης κάψας κλαρίνου με στερεοφωνικό ενισχυτή

    DIONISIS1981
    13.02.2017, 12:33

    Καλημέρα σας. Έχω κάψα κλαρίνου tap iso η οποία έχει κεραμικό πιεζοηλεκτρικό μικροφωνο. Το ζητούμενο είναι πως όταν το συνδεώ με τον στερεοφωνικό ενισχυτή sanyo dca 303 (30 ετών) που έχω στις δύο πίσω θέσεις aux rca που έχει αρχίζει να ακούγεται το κλαρίνο από τα ηχεία μόλις το ποτενσιόμετρο της έντασης του ενισχυτή περάσει την μέση. Ξέρω ότι ο ενισχυτής δεν είναι κατάλληλος για όργανα. Τι να κάνω α) να χρησιμοποιώ την μια rca aux? β) να βάλω προενίσχυση? γ) να δοκιμάσω τις rca για phono?. Να αλλάξω ενισχυτή δύσκολο για αυτό ζητώ την γνώμη σας για την ποιο οικονομική λύση. Να προσθέσω ότι χρησιμοποιώ και δύο αναλογικά πετάλια octaver και delay. σας ευχαριστώ.








    STEFANOS604
    13.02.2017, 13:04

    Τα Aux IN είναι στάθμης Line level ενώ το μικρόφωνο απαιτεί είσοδο Instrument Level γι αυτό……

    Μια οικονομική λύση είναι ένα mono mixer πχ εδώ:

    Εγώ το χρησιμοποιώ χρόνια ως εξής:





    DIONISIS1981
    13.02.2017, 13:24
    σας ευχαριστω θερμα είστε άμεσος και περιεκτικός ωστόσὂ την έξοδο jack θα την συνδέσω με τα δυο rca του aux???
    STEFANOS604
    13.02.2017, 13:41

    Όχι αφού είναι μονοφωνικός.

    Πιθανόν όμως ο ενισχυτής σου να διαθέτει μπουτόν ‘’Mono/Stereo’’ ή με κάποια άλλη ονομασία οπότε στη θέση ‘’mono’’ θα ακούγεται σ’ αμφότερα τα ηχεία

    Υπάρχει όμως και stereo mixer εδώ: Τότε όμως θα απαιτηθούν 2 κάψες στις 2 (A – B) Inputs.

    Προτείνω τον αρχικό mono mixer


    DIONISIS1981
    13.02.2017, 13:48
    σας ευχαριστώ ανακεφαλαιόνοντας εχουμε την εξης σειρά καψα-πεταλι octaver -πεταλι delay-mono mixer -ενισχυτης αθχ στο ενα rca -επιλογή mono και καλή ακρόαση......
    STEFANOS604
    13.02.2017, 14:16

    ΟΚ

    Αν όμως όχι καλό ήχο (θέματα impedance) αφού

    • Αν τα πετάλια δεν έχουν έξοδο Line Level απαιτείται DI Box 
    • Η έξοδος του mono mixer ‘’κάπως πλησιάζει’’ το Line Level

    Τότε δοκίμασε και την παρακάτω σειρά :

    κάψα – mono mixer (ώστε να έχει ενισχυθεί το σήμα του κλαρίνου) - πετάλια εν σειρά – ενισχυτής

    Στο μέλλον βέβαια πάρε μια κοινή απλή κονσόλα πχ behringer εδώ:

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 13-02-2017 14:46 ]