ελληνική μουσική
    619 online   ·  210.870 μέλη
    andikostas
    14.05.2017, 11:44

    Όταν είσαι δημοφιλής,για οποιοδήποτε λόγο, οι περισσότεροι άνθρωποι, προσπαθούν να σε <ρίξουν>...Αυτό το γεγονός, ισοδυναμεί με περισσότερες επιτυχίες για σένα, θέλουν δεν θέλουν οι άλλοι! Αυτό όμως, σε κάνει αντιπαθή απέναντι σε ορισμένους, οι οποίοι δεν μπορούν να σε φτάσουν! Τι ακριβώς πρέπει να κάνει ένας άνθρωπος, ο οποίος του σκάβουν το λάκκο, προκειμένου να φτάσει εκεί που θέλει, χωρίς εμπόδια τρίτων;


    freddieKrueger
    14.05.2017, 13:23

    Πάντα θα υπάρχει ο φθόνος,αλλά και η αντιπάθεια για υποκειμενικούς και αντικειμενικούς λόγους.Η σπατάλη της δικής μας ενέργειας για αυτούς που μας θάβουν είναι το δικό μας λάθος. Επίσης ''ο καλύτερος'' σαν εννοια δεν υφισταται,υπο την εξης λογικη:Παντα θα υπαρχει καποιος καλυτερος.Αλλα κι ακομη κι ειμαστε οι καλυτεροι καπου,αυτο ειναι δουλεια των αλλων να το αναγνωρισουν κι οχι δικη μας να ''αυτοτιτλοφορηθουμε'' ετσι. Τωρα τι ακριβως πρεπει να κανεις για να φτασεις εκει που θες?Να μην τα παρατησεις και να μαθεις να αναγνωριζεις πως δεν εισαι ο καλυτερος...γιατι τη στιγμη που θα το πεις,την ιδια στιγμη εχεις μειωσει τις προσπαθειες σου για καλυτερευση,μεσω μιας επιβραβευτικης επαναπαυσης...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 14-05-2017 13:24 ]


    andikostas
    14.05.2017, 22:43

    Ο καθένας απο μας, είναι ο καλύτερος στον τομέα του! Κανείς δεν μπορεί να τον ξεπεράσει σε αυτό που κάνει πραγματικά καλά!


    freddieKrueger
    15.05.2017, 12:01
    Σε καθε τομεα υπαρχουν οι καλοι οι καλυτεροι και οι αριστοι...αν ημουν αρχιτεκτονας δεν θα ειχε νοημα να θεωρησω πως ειμαι καλυτερος απο καποιον αεροναυπηγο ας πουμε.Εκαστος στο ειδος του.Και αυτο δεν αποτελει αιτιο η αφορμη για φθονο. Ααλλωστε η λεξη ''ο καλυτερος'' υποννοει συγκριση με ομοτιμους και καταληψη κορυφης. Νομιζω παντως ημουν σαφης σε αυτα που εγραψα.Καλημερα
    andikostas
    15.05.2017, 15:39
    Αν δεν ισχύει ότι είμαι η καλύτερη, τότε, γιατί με αντιγράφουν;
    freddieKrueger
    15.05.2017, 15:54

    Θέλετε να ρωτήσετε τους αντιγραφείς σας, ακριβως αυτη την ερωτηση που κανατε,ακριβως ετσι διατυπωμενη?Νομιζω θα λαβετε πολυ πιο εγκυρες και κοντα στην αληθεια απαντησεις.Καλη συνεχεια απο μενα

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 15-05-2017 15:55 ]


    CRAZYFORGUITARS
    15.05.2017, 18:42

    Αρχικά θέλω να πω ότι συμφωνώ με όσα έχει γράψει ο Freddie. Για να απάντήσω όμως και εγώ στο αρχικό ερώτημα που θέσατε, κανείς κατα πρώτο λόγο δεν άριστος, ο καλύτερος. Όλοι μπορούν κάτι να προσφέρουν με το δικό τους τρόπο και όλοι έχουν ελαττώματα. Όταν όμως προσπαθείς να φτάσεις ψηλά στα μάτια των άλλων, έτσι ώστε να σου δώσουν την σημασία που σου αναλογεί, σίγουρα θα αποτύχεις. Πρέπει να το νιώθεις, να το θες αυτό που κάνεις, να μη το κάνεις για τα πρωτεία και φυσικά να μη σε κομπλάρουν τύποι με αντιπαθητικά σχόλια, που σου σκάβουν το λάκκο. Όπως στους αγώνες δρόμου πρέπει να κοιτάς τη διαδρομή σου, να μη κοιτάς που βρίσκονται οι συναθλητές σου και να μην ακούς τι λένε οι άλλοι, διότι κατά αυτόν τον τρόπο θα αποσυντονιστείς από τον αγώνα ή θα επαναυπατείς, και έτσι πολύ πιθανό να χάσεις τη θέση σου, η οποία  μπορεί να είναι αξιέπαινη. Για αυτό σου συνιστώ να ακολουθήσεις την πορεία σου χωρίς να θεωρήσεις ότι είσαι η κορυφη (ακόμη κι αν είσαι) και να μην απομονωθείς από τα σχόλια των άλλων, διότι αυτοί θα σε ονομάσουν '' η καλύτερη'' . Πρέπει να χρησιμοποιήσεις τα αρνητικά σχόλια για να βελτιωθείς και όχι για να  απομονώσεις από το περιβάλλον σου τους ανθρώπους που στα λένε. Συνέχισε σταθερά εν ολίγοις.


    andikostas
    16.05.2017, 06:01
    Εμένα, δεν μου καίγεται καρφάκι για τα αρνητικά σχόλια των αλλων! Ξέρεις γιατί; Επειδή ξέρω, ότι είμαι η καλύτερη, και θα είμαι, ότι και αν κάνουν!
    freak
    21.05.2017, 23:39

    Παράθεση:

    Το μέλος andikostas στις 15.05.2017, 15:39 έγραψε...

    Αν δεν ισχύει ότι είμαι η καλύτερη, τότε, γιατί με αντιγράφουν;

    Αν κρινω απο τα γραφομενα μαλλον πρεπει να'σαι το πολυ 18. Αυτο δεν το λεω υποτιμητικα.

    Υπαρχει κατι που λεγεται μιμητισμος και το χρησιμοποιουν ολοι καποια στιγμη στη ζωη τους.

    Ακομα κι εσυ.


    andikostas
    22.05.2017, 05:25
    Με αντιγράφουν, στην ποίηση, τη λογοτεχνία, τον τρόπο ζωής...Σε όλα! Άλλωστε αυτό το βλέπω καθημερινά, παντού!
    freak
    22.05.2017, 14:22

    15 εισαι μηπως?

    Εγραψα 18 πριν αλλα μαλλον λαθος εκανα.