ελληνική μουσική
    654 online   ·  210.874 μέλη

    Γειά σας από Αυστραλία

    manfromoz
    09.05.2003, 07:59
    Η σειρά μου....γειά χαρά σε όλους. Λέγομαι Ηλίας και αν και είμαι γεννημένος και μεγαλομένος στην Αθήνα (Ηλιούπολη), τώρα βρίσκομαι στην Αυστραλία όπου έχω εγκατασταθεί εδώ και πολλά χρόνια.

    Είμαι 38 ετών και εδώ και λίγα χρόνια παίζω την κιθάρα (αυτοδίδακτος). Κατα τη γνώμη μου, το site αυτό είναι ό,τι πρέπει για όσους ενδιαφέρονται για την Ελληνική μουσική σκηνή, καθώς και για άλλα θέματα. Προσωπικά το έχω βρει πολύ χρήσιμο.
    Αγαπημένη μουσική είναι το κλασσικό ποκ. Από Ελληνικά, ρεμπέτικα, παλιά λαϊκά και Νταλάρας.

    Αυτά τα λίγα για τώρα. 'Οποιος επιθυμεί να μου στείλει μήνυμα, ας στείλει ελεύθερα. Σας χαιρετώ και ελπίζω να γνωριστούμε καλύτερα.

    Ηλίας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: jorge στις 09-05-2003 08:32 ]
    apostolopoulouefi
    15.05.2003, 15:12
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ

    Ειμαι η Εφη και μου κανει εντυπωση που βρισκεσαι Αυστραλια....το λεω αυτο
    γιατι σχετικα προσφατα δυο ακομα φιλοι μου,εφυγαν για μονιμη εγκατασταση
    στην Αυτραλια....τι φυγη ειναι αυτη?.....και τοσο μακρια?....τι σας εχει
    πιασει ολους?.....ξερεις απο πολλους ακουω οτι θελουν να φυγουν(?)
    Εσυ , πως και πηρες τετοια αποφαση?
    Τα ξαναλεμε....απο ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΕΦΗ
    manfromoz
    16.05.2003, 04:05
    Γεια σου Έφη και σ'ευχαριστώ για το μήνυμα.

    Το πώς βρέθηκα εδώ είναι μεγάλη ιστορία αλλά για να μην πολυλογούμε, βασικά οι γονείς μου είχαν έρθει εδώ την εποχή που έφευγαν μετανάστες απο την Ελλάδα κατά χιλιάδες για να βρουν μια καλύτερη τύχη στο εξωτερικό. Όπως ξέρεις, μεταξύ άλλων χωρών, μετανάστες έφεγαν για την Αμερική, τη Γερμανία, τον Καναδά και την Αυστραλία. Οι δικοί μου διάλεξαν την Αυστραλία και εγκαταστάθηκαν εδώ στα μέσα της δεκαετίας του '60.

    Αν και αργότερα ξαναγυρίσαμε στην Ελλάδα για αρκετά χρόνια, για πολλούς και διάφορους λόγους εγώ προτίμισα να επιστρέψω γιατί πίστευα (και ευτυχώς βγήκε αλήθεια) πως θα είχα καλύτερες ευκαιρίες όσον αφορά σπουδές και καριέρα.

    Στην Αυστραλία βρίσκομαι εδώ και 15 χρόνια και αν και υπάρχουν στιγμές που νοσταλγώ συγγενείς και παλιούς φίλους, δεν μπορώ να πω οτι το έχω μετανοιώσει που εγκαταστάθηκα εδώ αφου και πρόσφατα δημιούργησα και δική μου οικογένεια.

    Σε όποια πόλη της Αυστραλίας και να πας, εμείς οι Έλληνες έχουμε κοινότητες, εκκλησίες, λέσχες, σχολεία και κάνουμε προσπάθειες να κρατήσουμε τον Ελληνισμό ζωντανό.

    'Οσο για τους φίλους σου, δεν θέρω αν ήταν και εκείνοι στην ίδια περίπτωση με μένα αλλά ελπίζω να βρουν αυτό που επιθυμούν γιατί η αλήθεια είναι οτι για να εγκατασταθεί κανείς σε ξένει χώρα δεν είναι εύκολο πράγμα. Χρειάζεται πολύ κουράγιο και επιμονή.

    Τα λέμε.....manfromoz
    Anonymous
    17.05.2003, 03:26
    kalispera ilia mou kanei tromeri entiposh pou oi epistoles sou einai se aptesta
    ellinika eimai kai ego ellinas- australos exo gennithei sth melbourni kai episkeftika to topo gia proti fora sto telos tou 2002 gia ena mhna den mporo na po se katalaveno kai xero tis diafores sto tropo zeis ,sou euxomai na eisai euthxismenos me thn oikogeneia sou ,
    euxh mou einai na vrethoume kai apo konta loipon
    an ola voun kalos tha eimai sta mesa tou 2004 gia allh mia fora sthn australia os tote na eisai kala me polu mousi sth zoi sou kai tha xaro na lavo munima sou sto costa_free@hotmail
    euhmeria kai nostalgia apo thn ellada
    costas
    manfromoz
    21.05.2003, 03:29
    Γεια σου Κώστα και΄σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Απ'οτι φαίνεται έχεις γνωρίσει και συ κατά κάποι τρόπο το τι θα πει να βρίσκεσαι σε άλλη χώρα με διαφορετικό τρόπο ζωής. Νά' σαι καλά και ποιός ξέρει...ίσως κάποια μέρα βρεθεί η ευκαιρία να τα πούμε και απο κοντά....όλα είναι πιθανά.

    Ηλίας
    freak
    07.09.2015, 16:28

    Παράθεση:

    Το μέλος apostolopoulouefi στις 15.05.2003, 15:12 έγραψε...

     σχετικα προσφατα δυο ακομα φιλοι μου,εφυγαν για μονιμη εγκατασταση
    στην Αυτραλια....τι φυγη ειναι αυτη?


    Αμα δεν εχεις δουλεια ουτε σπιτι ουτε πατρικο ουτε τιποτα και φτανεις στο σημειο να φιλοξενσαι σε φιλους, πες μου εσυ τι θα εκανες.

    Προδφατα βρεθηκα στο Sydney και μακαρι να μπορουσα να μεινω αλλα ειναι πολυ δυσκολο να μεινεις μονιμα Αυστραλια.