ελληνική μουσική
    255 online   ·  210.908 μέλη
    Astron
    07.07.2005, 14:06
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 07-07-2005 στις 13:28 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Astron στις 07-07-2005 στις 13:26 έγραψε:
    [i]
    Μπα, σίγουρα τον ξεπερνάει κι αυτόν αν σκεφτείς ότι έπνιξε ολόκληρη την ανθρωπότητα και αφάνισε πόλεις και λαούς





    Ολόκληρη; Καλά, τότε εμείς πως επιβιώσαμε βρε Παύλο μου;

    [/I]



    Μα δεν έχεις ακούσει για το Νώε;
    O άνθρωπος που έσωσε τα πλάσματα της γης απ' τον κατακλυσμό του Θεού.

    (Γιάννη μου, δεν φταίω εγώ αν αυτά τα παραμυθάκια της παλαιάς διαθήκης είναι μέρος της επίσημης θρησκείας μας)

    Count θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι για την δική σου θρησκευτική ηθική είμαι εντελώς ανήθικος.
    Αλλά ένας άνθρωπος κρίνεται απ' την καθημερινή του συμπεριφορά και όχι απ' την απομνημόνευση εντολών και δογμάτων.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Astron on 07-07-2005 17:09 ]
    santourman
    07.07.2005, 14:11
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 07-07-2005 στις 14:06 έγραψε:

    Να ναι καλά ο άνθρωπος που έσωσε τα πλάσματα της γης απ' τον κατακλυσμό του Θεού.

    (Γιάννη μου, δεν φταίω εγώ αν αυτά τα παραμυθάκια της παλαιάς διαθήκης είναι μέρος της επίσημης θρησκείας μας)





    Παύλο πώς από τη μια λες ότι έπνιξε την ανθρωπότητα με τον κατακλυσμό, και από την άλλη λες για παραμυθάκια ?
    Astron
    07.07.2005, 14:38
    Μπάμπη, επίτρεψέ μου να εξηγηθώ λίγο καλύτερα:
    Προφανώς τα προγούμενα είχαν σαρκαστικό χαρακτήρα.

    Δεν πιστεύω ότι επενέβη ποτέ κανένας Θεός για να δημιουργήσει κατακλυσμούς κλπ. Αν ποτέ συνέβησαν τέτοια γεγονότα θα είχαν φυσικά αίτια. Επίσης δεν πιστεύω ότι οι 10 εντολές είναι θεόπνευστες! Ανθρώπινα δημιουργήματα κι αυτές γραμμένες πιθανότατα απ' τον ίδιο τον Μωυσή.

    Το ότι έπνιξε την ανθρωπότητα με κατακλυσμό είναι κάτι που προφανώς δεν το πιστεύω εγώ αλλά φυσικά το πιστεύουν οι χριστιανοί και οι εβραίοι.


    Παύλος Κ.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Astron on 07-07-2005 14:39 ]
    Orfeus
    07.07.2005, 16:59
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 07-07-2005 στις 12:04 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Astron στις 07-07-2005 στις 11:47 έγραψε:
    [i]
    Πάντως μεγαλύτερος φονιάς απ' τον Θεό του Μωυσή δεν έχει υπάρξει στην ιστορία της Γης.

    Τώρα επιλογή σου είναι να τον λατρεύεις, αλλά επίτρεψέ μας να έχουμε μια πιο επιστημονική αντίληψη του κόσμου. Επίσης δεν είναι δυνατόν η ηθική μας να διαμορφώνεται από 10 συνταγές μαγειρ... ε 10 εντολές ήθελα να πω.





    Μήπως τουλάχιστον είναι ο δεύτερος μεγαλύτερος φονιάς, μετά το Χίτλερ ας πούμε;

    Αχ, αυτή η εμπάθεια είναι που καταδυναστεύει συνειδήσεις και χειραγωγεί τους ανθρώπους.

    [/I]



    Πάντως είναι φονιάς Γιάννη .....έτσι;;;;

    GL
    07.07.2005, 17:48
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 07-07-2005 στις 11:47 έγραψε:

    Πάντως μεγαλύτερος φονιάς απ' τον Θεό του Μωυσή δεν έχει υπάρξει στην ιστορία της Γης.




    1)Γιατι ρε φιλε Astron τετοια εμπαθεια αποκλειστηκα για τον Θεο του Μωηση??Μηπως αλλοι Θεοι αλλων θρησκειων δεν υπηρξαν και αυτοι εμπνευστες φωνιαδων "???για καποιους συμφεροντολογους??
    2)Μηπως η ματαιοδοξια του ανθρωπου μεσα στην πορεια της ιστοριας εβρησκε ως αλλοθι καποια ανωτερη δυναμη για να επιβαλλει τα συμφεροντα του το δυποδο???
    3)Μηπως με το να προσβαλλεις την θρησκεια αλλων ανθρωπων(λεγοντας τετοιες εκφρασεις) δειχνει οτι σαν χαρακτηρας επιβουλευεσαι και χλευαζεις την αναγκη αλλων ανθρωπων να πιστεψουν σε κατι το ανωτερο???εστω αν αυτο λεγεται Θεος???
    4)Οπως σεβομαι τις αποψεις σου και τα πιστευω σου,ετσι πιστευω και εσυ οτι θα ηταν καλο να σεβεσαι τις αποψεις των γυρω σου και να μην προκαλεις μονοπλευρα...
    5)Καθενας μας οριζει τα πιστευω του συμφωνα με τις πνευματικες αναγκες του και τις αδυναμιες του,η εστω τις αντιληψεις του περι της "Ανωτερης δυναμης".
    6)Αν το ειπες αυτο δικην χιουμορ τοτε να εισαι ετοιμος να δεχθεις και το δικο μου χιουμορ περι του θεματος αυτου....
    7)Ο διαλογος παντα βγαζει χρησημα συμπερασματα οταν υπαρχουν ευηκοα οντα και ανοιχτα μυαλα διχως την αναγκη επιβολης καποιων μεσω ατυχων χαρακτηρισμων......

    ΑΥΤΑ.....
    Orfeus
    07.07.2005, 17:54
    *** Προς Count:

    Αγαπητό …..Μέτρημα!!!
    -Δεν με νοιάζει που με αποκάλεσες “αντίχριστο”. Άσε που μου έφτιαξες τη μέρα δηλαδή….
    Γνωρίζω πολύ καλά ποιος είμαι, τι είμαι, ποιες είναι οι καταβολές και οι αναφορές μου, τι θέλω και τι μπορώ να έχω από αυτά που θέλω, τι πιστεύω, που πιστεύω και γιατί το πιστεύω.

    -Δεν θα έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου στο επίπεδο που εσύ επιδιώκεις. Σε αυτό το επίπεδο, σε αφήνω μόνο σου. Εάν έχεις επιχειρήματα να μου παραθέσεις, είναι δεκτά και μόνο έτσι θα συζητήσω μαζί σου. . Αυτού του είδους τα “τσιτάτα” ξέχασέ τα….

    Α και που 'σαι μέτρημα....
    Να γράφεις στα Ελληνικά σε παρακαλώ!!!!

    *** Προς Yannisyannis:

    Αγαπητέ Ιωάννη…..
    -Στο θέμα “Περί Σκοταδισμού”, παρέθεσα αρκετά εδάφια από το Δευτερονόμιο, αποδεικνύοντας την φονική ταυτότητα του θεού του Μωυσή, αλλά απάντησή σου δεν πήρα. Το απέφυγες;
    Σε ρωτάω: Το απέφυγες;

    -Στην απάντησή σου όμως στο post του Παύλου, δέχθηκες την φονική ταυτότητα του Θεού του Μωυσή, τοποθετώντας τον μάλιστα στη δεύτερη βαθμίδα φονικότητας, μετά τον Χίτλερ..

    Θέλω να σε ρωτήσω το εξής:
    Εσύ είσαι χριστιανός, Έτσι δεν είναι;
    Γιατί θίγεσαι και γιατί υπεραμύνεσαι του θεού του Μωυσή;

    Με επιχειρήματα σε παρακαλώ….



    No Guru, No Method, No Teacher...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 07-07-2005 18:12 ]
    santourman
    07.07.2005, 18:05
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 07-07-2005 στις 17:54 έγραψε:


    -Στην απάντησή σου όμως στο post του Παύλου, δέχθηκες την φονική ταυτότητα του Θεού του Μωυσή, τοποθετώντας τον μάλιστα στη δεύτερη βαθμίδα φονικότητας, μετά τον Χίτλερ..





    Γιώργο αν είδες καλά, ο Γιάννης έβαλε και 3 φάτσες που έχουν λυθεί στα γέλια...
    Orfeus
    07.07.2005, 18:07
    Quote:

    Το μέλος GL στις 07-07-2005 στις 17:48 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Astron στις 07-07-2005 στις 11:47 έγραψε:
    [i]
    Πάντως μεγαλύτερος φονιάς απ' τον Θεό του Μωυσή δεν έχει υπάρξει στην ιστορία της Γης.




    3) Μηπως με το να προσβαλλεις την θρησκεια αλλων ανθρωπων(λεγοντας τετοιες εκφρασεις) δειχνει οτι σαν χαρακτηρας επιβουλευεσαι και χλευαζεις την αναγκη αλλων ανθρωπων να πιστεψουν σε κατι το ανωτερο???εστω αν αυτο λεγεται Θεος???


    [/I]



    GL:
    Είσαι εντελώς έξω από το πνεύμα και τη σκέψη του Παύλου. Ούτε επιβουλεύεται, ούτε χλευάζει την ανάγκη του ανθρώπου για πίστη. Άλλο λέμε και δεν το έχεις "πιάσει".
    Θα σε παρακαλέσω να προσέχεις τις εκφράσεις σου και να μην είσαι προσβλητικός. Το θεωρώ απαράδεκτο.

    ΑΥΤΑ!!!!!!

    Orfeus
    07.07.2005, 18:09
    Quote:

    Το μέλος santourman στις 07-07-2005 στις 18:05 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 07-07-2005 στις 17:54 έγραψε:
    [i]

    -Στην απάντησή σου όμως στο post του Παύλου, δέχθηκες την φονική ταυτότητα του Θεού του Μωυσή, τοποθετώντας τον μάλιστα στη δεύτερη βαθμίδα φονικότητας, μετά τον Χίτλερ..





    Γιώργο αν είδες καλά, ο Γιάννης έβαλε και 3 φάτσες που έχουν λυθεί στα γέλια...

    [/I]



    Εγώ να δεις γέλια που έχω κάνει....

    falimento
    07.07.2005, 18:31
    Εμένα ξέρετε τι με πειράζει πιο πολύ; Ο εμπαιγμός μεταξύ των άθεων και των ένθεων...

    Δεν μπορεί κανένας να επιβάλλει τη θρησκεία και τα πιστεύω του στον άλλον. Αυτό είναι αδιαπράγματευτο και συνταγματικά κατοχυρωμένο...

    Όμως δεν μπορεί και ο μη θέλων να πιστεύσει, να προσπαθεί να επιβάλλει την απιστία του, προσπαθώντας να διακωμωδήσει τα πιστεύω του άλλου... Και αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο για μένα...

    Μαγκιά του καθενός τι κάνει και τι πιστεύει. Όμως θίγονται ευαίσθητα σημεία τα οποία δεν καταλαβαίνουμε. Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στους χαρακτηρισμούς και αυτό ισχύει για όλους που συμμετέχουν σε αυτό το topic...


    GL
    07.07.2005, 18:35
    Προς Orfeus:
    1)Δεν νομιζω οτι ημουν περισσοτερο προκλητικος απο το μελος Astron ως προς τις αποψεις μου....
    2)Δεν εθιξα τα πιστευω του Astron,απλα ειπα την αποψη μου
    3)Απευθυνθηκα στον Astron και αν υπαρξει θεμα αντιπαραθεσης μαζι του ευχαριστως να το κουβεντιασω στα πλαισια μιας οριμης κουβεντας μακρια απο εξαρσεις...
    4)Αν ειμαι εκτος ας μου το πει στο κατω κατω αυτος στον οποιο απευθυνομαι.....

    Orfeus
    07.07.2005, 18:38
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 07-07-2005 στις 18:31 έγραψε:

    Εμένα ξέρετε τι με πειράζει πιο πολύ; Ο εμπαιγμός μεταξύ των άθεων και των ένθεων...

    Δεν μπορεί κανένας να επιβάλλει τη θρησκεία και τα πιστεύω του στον άλλον. Αυτό είναι αδιαπράγματευτο και συνταγματικά κατοχυρωμένο...

    Όμως δεν μπορεί και ο μη θέλων να πιστεύσει, να προσπαθεί να επιβάλλει την απιστία του, προσπαθώντας να διακωμωδήσει τα πιστεύω του άλλου... Και αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο για μένα...

    Μαγκιά του καθενός τι κάνει και τι πιστεύει. Όμως θίγονται ευαίσθητα σημεία τα οποία δεν καταλαβαίνουμε. Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στους χαρακτηρισμούς και αυτό ισχύει για όλους που συμμετέχουν σε αυτό το topic...







    -Συμβαίνει έτσι Γιώργο;
    -Ποιοι είναι οι άθεοι;
    -Ποιοι είναι οι ένθεοι;
    -Ποιος διακωμωδεί τα πιστεύω του άλλου;
    -Συμβαίνει έτσι και δεν το κατάλαβα;

    Δεν τίθεται θέμα πίστης. Αυτό είναι και πρέπει να είναι σεβαστό.

    revekka
    07.07.2005, 18:41
    Πολλές φορές όταν βλέπουμε να παρεξηγούνται άτομα που γνωρίζουμε προσπαθούμε να εξηγήσουμε τι ακριβώς εννοούσαν.

    Fali συμφωνώ μ’αυτά που λές. Υπάρχει ακόμα ένα θέμα όμως: το τί θεωρείται ‘ευαίσθητο σημείο’ σε θέματα θρησκείας είναι αρκετές φορές αποτέλεσμα πλήσης εγκεφάλου, και ως εκ τούτου εκσφενδονίζονται κατηγορίες προς τα άτομα που αμφισβητούν έστω και το παραμικρό.

    Astron
    07.07.2005, 18:51
    Φίλε GL,
    καταρχήν ο λόγος που αναφέρομαι ειδικά στον Θεό του Μωυσή είναι απλούστατα ότι ο τίτλος του topic είναι "Δέκα Εντολές" ! Το αυτονόητο δηλαδή. Τί περίμενες κάτω από τις δέκα εντολές να άρχιζα να σχολιάζω για τον Αλλάχ ή για το brahma της ινδικής θρησκείας;

    Πάντως η γνώμη μου είναι γενική και είναι η ίδια για όλες τις θρησκείες. Και δεν διαφωνώ μαζί σου ότι (σχεδόν) όλες εξυπηρέτησαν τα συμφέροντα της εξουσίας (και των εκάστοτε φονιάδων) ανά τους αιώνες.

    Άρα στο 1) και 2) που έγραψες, δεν καταλαβαίνω ΠΟΥ διαφωνείς, απλά μάλλον δεν με κατάλαβες.


    Για τα 3) και 4)
    Σέβομαι την ανάγκη του κάθε ανθρώπου να πιστέψει σε κάτι, ό,τι κι αν είναι αυτό. Δεν ανέχομαι όμως να μου επιβάλλει κανείς την πίστη του.
    Και δυστυχώς στην Ελλάδα, εκ γενετής βομβαρδιζόμαστε με μια πίστη που ποτέ δεν επιλέξαμε. Αυτό από μόνο του είναι απαράδεκτο.
    Και αν εσύ νιώθεις ότι με αυτά που λέω προσβάλω τις θρησκείες, τότε να σου πω ότι οι θρησκείες προσβάλουν όχι μόνο την επιστημονική σκέψη και την λογική αλλά και την ίδια την ελευθερία των ανθρώπων.
    Κι αυτό το κάνουν επί χιλιάδες χρόνια τώρα.

    Βέβαια κάποιες θρησκείες ήταν ανεκτικότερες και επέτρεπαν στην επιστημονική σκέψη να πάει λίγο πιο πέρα. Όμως οι θρησκείες του μοντέλου Θεού που είναι "Τέλειος, Ένας, Αιώνιος, Βασιλιάς, Παντοδύναμος" είναι αυτές που ήταν οι πιο σκοταδιστικές και πνιγηρές για την ελεύθερη επιστημονική σκέψη διότι δεν επέτρεπαν αμφισβήτηση.


    Τώρα, αν οι μουσουλμάνοι πιστεύουν ότι η πέτρα που 'πεσε απ' τον ουρανό είναι δώρο του Θεού, εγώ επιλέγω την εξήγηση κάποιου ουρανίου σώματος ή άλλου φαινομένου. Αν οι αρχαίοι πίστευαν ότι τους κεραυνούς τους στέλνει ο Θεός εγώ επιλέγω την εξήγηση ότι πρόκειται για φυσικό φαινόμενο. Και αν ο Μωυσής λέει ότι τις εντολές του τις σφύριξε ο Θεός, τότε πάλι εγώ επιλέγω την απλούστερη εξήγηση, ό,τι δηλαδή τις έγραψε ο ίδιος!

    Και αν είπα κάπου κάτι που δεν ισχύει πες το μου να ζητήσω συγνώμη. Αλλά θα δεις ότι οι πηγές μου είναι οι ίδιες με αυτές των χριστιανών και των εβραίων, δηλαδή η Βιβλος. Εκεί αναφέρονται με λεπτομέρειες οι γενοκτονίες του Θεού και η απύθμενη σκληρότητά του.
    (Θα σε παραπέμψω βέβαια στα posts του φίλου Γιώργου (Orfeus) που έχει πολύ περισσότερες γνώσεις από μένα σε αυτά τα ζητήματα, και συγκεκριμένα στο topic "Περι σκοταδισμού" όπου κάνει μια πολύ καλή ανάλυση και επεξηγεί κάποια από αυτά που λέμε κι εδώ.)

    Το αν θα επιλέξεις να πιστέψεις σε αυτόν τον Θεό είναι δικό σου δικαίωμα φυσικά, αλλά δεν θα μου στερήσεις εμένα το δικαίωμα να τα δω όλα αυτά με μια κριτική ματιά.

    Για το 5) καμία αντίρρηση.

    Για το 6) περιμένω τις χιουμοριστικές ατάκες σου.

    Για το 7) ας σκεφτόμαστε διπλά τον όρο "ανοιχτά μυαλά" όταν η προπαγάνδα που μας έχει γίνει εκ γενετής είναι σχεδόν μη αναστρέψιμη.
    Επίσης όπως θα παρατηρήσεις στα posts μου δεν χαρακτήρισα ποτέ κανέναν απ' τους συνομιλητές μου. Εσύ όμως με χαρακτήρισες εμπαθή χωρίς καν να 'χεις καταλάβει σωστά τί έλεγα.
    Αλλά δεν πειράζει.


    Εdit: η αρίθμηση αντιστοιχεί στo post της προηγούμενης σελίδας που έκανε ο GL και που είχε 7 σκέλη.

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Astron on 07-07-2005 18:54 ]
    Orfeus
    07.07.2005, 18:51
    Quote:

    Το μέλος GL στις 07-07-2005 στις 18:35 έγραψε:

    Προς Orfeus:
    1) Δεν νομιζω οτι ημουν περισσοτερο προκλητικος απο το μελος Astron ως προς τις αποψεις μου....
    2) Δεν εθιξα τα πιστευω του Astron, απλα ειπα την αποψη μου
    3) Απευθυνθηκα στον Astron και αν υπαρξει θεμα αντιπαραθεσης μαζι του ευχαριστως να το κουβεντιασω στα πλαισια μιας οριμης κουβεντας μακρια απο εξαρσεις...
    4) Αν ειμαι εκτος ας μου το πει στο κατω κατω αυτος στον οποιο απευθυνομαι.....






    Ο Παύλος δεν ήταν προκλητικός και προσβλητικός σε προσωπικό επίπεδο. Ήταν επί του θέματος.
    Την άποψή σου μπορείς να τη λες. Αυτό είναι το forum.
    Απλά, χρειάζεται να είμαστε προσεκτικοί στις εκφράσεις μας. Αυτά που έγραψες είναι προσβλητικά και ναι, μπορώ να σου το πω κι' εγώ.

    Η καλή λειτουργία είναι ανάγκη. Δείχνει και θετικό τρόπο σκέψης.

    Πιες μια μπύρα τώρα...



    No Guru, No Method, No Teacher...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 07-07-2005 19:26 ]
    count
    07.07.2005, 20:45
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 07-07-2005 στις 17:54 έγραψε:

    *** Προς Count:

    Αγαπητό …..Μέτρημα!!!
    -Δεν με νοιάζει που με αποκάλεσες “αντίχριστο”. Άσε που μου έφτιαξες τη μέρα δηλαδή….
    Γνωρίζω πολύ καλά ποιος είμαι, τι είμαι, ποιες είναι οι καταβολές και οι αναφορές μου, τι θέλω και τι μπορώ να έχω από αυτά που θέλω, τι πιστεύω, που πιστεύω και γιατί το πιστεύω.

    -Δεν θα έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου στο επίπεδο που εσύ επιδιώκεις. Σε αυτό το επίπεδο, σε αφήνω μόνο σου. Εάν έχεις επιχειρήματα να μου παραθέσεις, είναι δεκτά και μόνο έτσι θα συζητήσω μαζί σου. . Αυτού του είδους τα “τσιτάτα” ξέχασέ τα….

    Α και που 'σαι μέτρημα....
    Να γράφεις στα Ελληνικά σε παρακαλώ!!!!

    *** Προς Yannisyannis:

    Αγαπητέ Ιωάννη…..
    -Στο θέμα “Περί Σκοταδισμού”, παρέθεσα αρκετά εδάφια από το Δευτερονόμιο, αποδεικνύοντας την φονική ταυτότητα του θεού του Μωυσή, αλλά απάντησή σου δεν πήρα. Το απέφυγες;
    Σε ρωτάω: Το απέφυγες;

    -Στην απάντησή σου όμως στο post του Παύλου, δέχθηκες την φονική ταυτότητα του Θεού του Μωυσή, τοποθετώντας τον μάλιστα στη δεύτερη βαθμίδα φονικότητας, μετά τον Χίτλερ..

    Θέλω να σε ρωτήσω το εξής:
    Εσύ είσαι χριστιανός, Έτσι δεν είναι;
    Γιατί θίγεσαι και γιατί υπεραμύνεσαι του θεού του Μωυσή;

    Με επιχειρήματα σε παρακαλώ….



    No Guru, No Method, No Teacher...
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 07-07-2005 18:12 ]



    den katalaves kala.egw den apokalesa kanenan antihristo.pios ime egw alloste gia na mporw na apokalo tous allous antihristous;;;;mipos kapios apostolos;;;afto pou diavases to egrapse o apostolos iwannis stin apokalipsi.an diavazes ke ligo tin agia grafi den tha sou ekane kako....
    Astron
    07.07.2005, 21:05
    Quote:

    an diavazes ke ligo tin agia grafi den tha sou ekane kako....




    Τον προκαλείς....


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Astron on 07-07-2005 21:06 ]
    Orfeus
    07.07.2005, 21:42
    Quote:

    Το μέλος count στις 07-07-2005 στις 20:45 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 07-07-2005 στις 17:54 έγραψε:
    [i]
    *** Προς Count:

    Αγαπητό …..Μέτρημα!!!
    -Δεν με νοιάζει που με αποκάλεσες “αντίχριστο”. Άσε που μου έφτιαξες τη μέρα δηλαδή….
    Γνωρίζω πολύ καλά ποιος είμαι, τι είμαι, ποιες είναι οι καταβολές και οι αναφορές μου, τι θέλω και τι μπορώ να έχω από αυτά που θέλω, τι πιστεύω, που πιστεύω και γιατί το πιστεύω.

    -Δεν θα έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου στο επίπεδο που εσύ επιδιώκεις. Σε αυτό το επίπεδο, σε αφήνω μόνο σου. Εάν έχεις επιχειρήματα να μου παραθέσεις, είναι δεκτά και μόνο έτσι θα συζητήσω μαζί σου. . Αυτού του είδους τα “τσιτάτα” ξέχασέ τα….

    Α και που 'σαι μέτρημα....
    Να γράφεις στα Ελληνικά σε παρακαλώ!!!!






    den katalaves kala. egw den apokalesa kanenan antihristo.pios ime egw alloste gia na mporw na apokalo tous allous antihristous;;;; mipos kapios apostolos;;; afto pou diavases to egrapse o apostolos iwannis stin apokalipsi. an diavazes ke ligo tin agia grafi den tha sou ekane kako....

    [/I]



    Δεν τη διαβάζω ......απλά!!!
    Σε πληροφορώ ότι την μελετάω και την ερευνώ.
    Ακριβώς όπως το γράφει: Πίστευε και μη, Ερεύνα.

    Πάμε.....

    count
    07.07.2005, 22:02
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 07-07-2005 στις 21:42 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος count στις 07-07-2005 στις 20:45 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 07-07-2005 στις 17:54 έγραψε:
    [i]
    *** Προς Count:

    Αγαπητό …..Μέτρημα!!!
    -Δεν με νοιάζει που με αποκάλεσες “αντίχριστο”. Άσε που μου έφτιαξες τη μέρα δηλαδή….
    Γνωρίζω πολύ καλά ποιος είμαι, τι είμαι, ποιες είναι οι καταβολές και οι αναφορές μου, τι θέλω και τι μπορώ να έχω από αυτά που θέλω, τι πιστεύω, που πιστεύω και γιατί το πιστεύω.

    -Δεν θα έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου στο επίπεδο που εσύ επιδιώκεις. Σε αυτό το επίπεδο, σε αφήνω μόνο σου. Εάν έχεις επιχειρήματα να μου παραθέσεις, είναι δεκτά και μόνο έτσι θα συζητήσω μαζί σου. . Αυτού του είδους τα “τσιτάτα” ξέχασέ τα….

    Α και που 'σαι μέτρημα....
    Να γράφεις στα Ελληνικά σε παρακαλώ!!!!






    den katalaves kala. egw den apokalesa kanenan antihristo.pios ime egw alloste gia na mporw na apokalo tous allous antihristous;;;; mipos kapios apostolos;;; afto pou diavases to egrapse o apostolos iwannis stin apokalipsi. an diavazes ke ligo tin agia grafi den tha sou ekane kako....

    [/I]



    Δεν τη διαβάζω ......απλά!!!
    Σε πληροφορώ ότι την μελετάω και την ερευνώ.
    Ακριβώς όπως το γράφει: Πίστευε και μη, Ερεύνα.

    Πάμε.....


    [/I]

    an pragmatika tin diavazes den tha mou eleges oti se apokalesa antihristo,alla tha ixseres oti afto ine grameno stin apokalipsi.profanos den tin ehis diavasi.veveos emena den mou pefti logos gia to ti diavazeis ke to ti ohi.ostoso an tin diavases mpravo sou.alla to ekanes sta petahta mallon, h agia grafi den ine ena aplo vivlio,theli poli prosohi sto na katalaveneis ti akrivoslei.
    Orfeus
    07.07.2005, 22:11
    Συμφωνώ απολύτως!!!
    Θέλει πολύ προσοχή στο να καταλαβαίνεις τι ακριβώς λέει.

    Υ.Γ. Εσύ όμως που καταλαβαίνεις τι ακριβώς λέει η αγ.γραφή, γιατί δεν καταλαβαίνεις τι ακριβώς σου έχω πει για τα greeklish?


    Παρακαλούμε:
    - μην γράφετε σε greeklish