ελληνική μουσική
    547 online   ·  210.881 μέλη
    EffieKakaflika
    07.07.2005, 12:45
    Καλημέρα!!! Την Παρασκευή φεύγω για Κεφαλλονιά και Ιθάκη....

    Θα μείνω στο camping στην Σάμη.

    Έχετε να μου πείτε πληροφορίες για την Κεφαλλονιά όσοι έχετε πάει ή είστε από κει;

    jorge
    07.07.2005, 12:53
    Τέλεια

    Στο συγκεκριμένο camping είχα μείνει πριν 2 καλοκαίρια. Είναι αρκετά καλό, ήσυχο και μπροστά στη θάλασσα. Περίπου 10 λεπτά με τα πόδια από το λιμάνι της Σάμης. Βέβαια η θάλασσα εκεί μπροστά είναι απαράδεκτη, όμως φαντάζομαι θα έχεις κάποιο μεταφορικό μέσο. Για κοντινά μπανάκια μπορείς να πας στην Αντίσαμο, περίπου 10 λεπτά με το αμάξι.

    Για διασκέδαση το βράδυ, η Σάμη είναι μάλλον ανεπαρκής. Μπορείς να πας στη Σκάλα, αλλά και στο Αργοστόλι.

    Εκεί κοντά έχεις και 2 σπήλαια που μπορείς να επισκεφθείς, ενώ από την αντίθετη μεριά του νησιού υπάρχει ο Μύρτος και η Άσσος, ένα απίστευτο χωριό λόγω της ιδιομορφίας του τοπίου εκεί.

    Χμμμ... αυτά. Καλή διασκέδαση
    EffieKakaflika
    07.07.2005, 12:58
    Μήπως είναι καλύτερο το camping στο Αργοστόλι;
    XeniaRodo
    07.07.2005, 13:09
    Έφη! θα σε επιπλήξω!
    ΠPΩTON: H λέξη Kεφαλονιά γράφεται με ένα "Λ"
    ΔEYTEPON: Ξέχασες ότι κατάγομαι από εκεί? Ότι θες εδώ παιδί μου.

    Kαλά τα λέει οJorge, έχω μείνει κι εγώ σε αυτό το camping και είναι η καλύτερη επιλογή σχετικά με άλλο camping στο Aργοστόλι.

    Aυτό γιατι είναι κοντά στα περισσότερα αξιοθέατα: Σπηλαιο Mελισσάνης, Σπήλαιο Δρογκαράτης, παραλία Mύρτος, παραλία Aντίσαμος (όπου γυρίστηκε η ταινία το μαντολίνο του λοχαγού Kορέλι, εκεί και στη Σάμη), Άσσος (μην παραλείψεις να πας εκεί).

    Eπίσης σχετικά κοντά είναι και το Φισκάρδο -ότι έχει μείνει για να θυμίζει το νησί πριν το σεισμό- όπου όμως τελευταία έχει γίνει πολύ τουριστικό και έχει χάσει την ομορφιά που είχε πιο παλιά.

    Nα γυρίσεις όσο περισσότερο μπορείς. Έχει πολλά μέρη να δεις και να ανακαλύψεις. Eυτυχώς η Kεφαλονιά είναι λιγότερο σχετικά τουριστικά ανεπτυγμένη κι αυτό είναι υπέρ της.

    Στο Aργοστόλι, στην περιοχή Λάσση να κάνεις μπάνιο στον Mακρύ&Πλατύ γιολό. Έχει όμως αρκετό κόσμο... Aλλά είναι ωραία.

    Πόσες μέρες θα κάτσεις? Mπορώ να σου πω κι άλλα...


    yiannisyiannis
    07.07.2005, 13:22
    Αν κι έχουν περάσει χρόνια, θυμάμαι ότι μου άρεσε η παραλία Ξι με την κόκκινη άμμο και γενικά από φυσική ομορφιά το κομμάτι του νησιού από τη μεριά του Ληξουρίου. Μην παραλείψεις να δοκιμάσεις την ντόπια κεφαλονίτικη κρεατόπιτα και τον τοπικό αρωματικό οίνο «Ρομπόλα» με το πλούσιο σώμα και τα ξεχωριστά μπουκέτα.
    yiannisyiannis
    07.07.2005, 13:26
    Και κάτι ακόμη που ξέχασα. Αν και προσπάθησα να βρω κάποιο ταβερνάκι που να τραγουδούν τις παραδοσιακές κεφαλονίτικες αριέτες, δεν ευτύχισα κι έτσι βολεύτηκα με ένα CD. Ίσως εσύ να φανείς πιο τυχερή από μένα και να τις ακούσεις ζωντανά.
    KIT_KAT
    07.07.2005, 13:28
    Κι εμένα αν και έχουν περάσει... χμ... τώρα που το σκέφτομαι... 13 χρόνια (πω πω, μεγαλώσαμε), μου έχει μείνει το σπήλαιο της Μελισσάνης, πανέμορφο...

    Quote:

    Το μέλος jorge στις 07-07-2005 στις 12:53 έγραψε:

    Για διασκέδαση το βράδυ, η Σάμη είναι μάλλον ανεπαρκής.




    Δεν έχει κλαμπάκια εννοείς;
    EffieKakaflika
    07.07.2005, 13:40
    Πω πω, παιδιά ευχαριστώ!!!

    Ξενούλι, εντάξει μωρέ... Κεφαλονιά!!!

    Πες μου κι άλλα, πες μου κι άλλα... Έχει κάπου ωραίο φαγητό;;
    XeniaRodo
    07.07.2005, 14:44
    Λοιπόν, πολύ περίεργο για του λόγου μου αλλά δε μου έρχεται τίποτα σχετικά με φαγητό. Θυμάμαι μόνο ότι η κρεατόπιτα που βρήκαμε στην Άσσο έμοιαζε πολύ με της μαμάς μου -τουτέστιν σπιτικιά-. Eπίσης οι φούρνοι στην παραλία του Aργοστολίου έχουν πολλά καλούδια. Tσουρέκια, μπουγάτσες, κέικ, για πρωινό είναι ό,τι πρέπει μια επίσκεψη εκεί.

    Tώρα δώσε βάση: Aν γουστάρεις ιδιωτική παραλία είναι πραγματικά χάρμα εδώ που θα σου πω: Kάποιο απόγευμα (να μην πω βραδάκι για να μην έχει κόσμο) κάντε μία βόλτα -με αμαξι ε!-από τη Σάμη και πάρτε το δρόμο κατά μήκος της θάλασσας (προς Ληξούρι). Όταν βγείτε από τη Σάμη θα συναντήσετε ακριβώς κάτω από το δρόμο μικρές πραγματικά ατομικές παραλίες με άσπρο βότσαλο. Eίναι τόσο μικρές αλλά πολύ όμορφες. Aξίζει μια βουτιά εκεί. Kαι αν είναι αργα το απόγευμα θα είστε μόνοι σας.

    Oπωσδήποτε στο Mύρτο για μπάνιο αλλά να πάτε μια μέρα που να μην έχει αέρα γιατί τότε από παραδεισένιος γίνεται επικίνδυνος!

    εεε τι άλλο?



    επισυναπτόμενα: 7andrew_myrtos_medium.jpg 
    XeniaRodo
    07.07.2005, 15:05
    Eπίσης κάνε μια βόλτα κι από την Σκάλα

    Kι επείδή καλοκαίρι έχουμε, άντε να πάρουμε λίγο γεύση από θάλασσα...


    Παρεπιπτόντως, αύριο πάω κι εγώ Kεφαλονιά για μια δουλειά και θα γυρίσω Kυριακή...
    jorge
    07.07.2005, 15:11
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 07-07-2005 στις 13:28 έγραψε:

    Δεν έχει κλαμπάκια εννοείς;





    Αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά να μάθεις: Έχει 1-2 καφέ-bar που κλείνουν νωρίς και ένα κλαμπ έξω από το χωριό (μόνο με αμάξι).
    Αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις αν για μένα διασκέδαση=κλάμπ: Ναι, αρκεί να είναι καλοκαίρι, το μαγαζί να είναι δίπλα στη θάλασσα, ανοικτό και να επιτρέπουν είσοδο με ...παντόφλα
    KIT_KAT
    07.07.2005, 15:17
    Δεκτόν
    Απλά εγώ δεν το χρειάζομαι ούτε αυτό

    Έφη, εμένα μου λέγαν πως ο Μύρτος θεωρείται από τις καλύτερες παραλίες της Ελλάδας αλλά όταν πήγα... έφριξα. Τρομερό κύμα και γενικά στο πρώτο βήμα είχα βουλιάξει (ήμουν και μικρούλα). Μάλλον έχει δίκιο η Ξένια σ'αυτό που λέει για τις μέρες
    falimento
    07.07.2005, 15:23
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 07-07-2005 στις 15:17 έγραψε:

    Δεκτόν
    Απλά εγώ δεν το χρειάζομαι ούτε αυτό

    Έφη, εμένα μου λέγαν πως ο Μύρτος θεωρείται από τις καλύτερες παραλίες της Ελλάδας αλλά όταν πήγα... έφριξα. Τρομερό κύμα και γενικά στο πρώτο βήμα είχα βουλιάξει (ήμουν και μικρούλα). Μάλλον έχει δίκιο η Ξένια σ'αυτό που λέει για τις μέρες






    Όχι δεν φταίνε οι μέρες, απλά ήσουν η πιο κοντή στη παραλία!
    EffieKakaflika
    07.07.2005, 15:29
    Καλά, εγώ έτσι κι αλλιώς σαν διασκέδαση θα έβρισκα και βραδιές στο camping με οργανάκια και μαυροδάφνη...
    Δεν είμαι πολύ της νυχτερινής ζωής στις διακοπές...

    Με το κύμα στο Μύρτο, θα προσπαθήσω να βρώ μπουνάτσα, αλλιώς μπρατσάκια


    EffieKakaflika
    07.07.2005, 15:31
    Μάλλον θα τα πούμε εκεί...


    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 07-07-2005 στις 15:05 έγραψε:

    Eπίσης κάνε μια βόλτα κι από την Σκάλα

    Kι επείδή καλοκαίρι έχουμε, άντε να πάρουμε λίγο γεύση από θάλασσα...


    Παρεπιπτόντως, αύριο πάω κι εγώ Kεφαλονιά για μια δουλειά και θα γυρίσω Kυριακή...




    manblaz
    07.07.2005, 18:34
    Εφη σου ευχομαι να περασεις οσο καλυτερα μπορεις......δηλαδη ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!

    Ξενια επειδη μαλλον θα παω για καμια 10ρια μερες στην κεφαλονια (υπολογιζω 10 με 20 σεπτεμβριου) λεω να κανω και καμια καταδυση......μηπως ξερεις κανενα καταδυτικο κεντρο ή σε ποια μερη αξιζει να καταδυθω?
    danaileo
    27.02.2006, 22:39
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 07-07-2005 στις 14:44 έγραψε:

    Λοιπόν, πολύ περίεργο για του λόγου μου αλλά δε μου έρχεται τίποτα σχετικά με φαγητό. Θυμάμαι μόνο ότι η κρεατόπιτα που βρήκαμε στην Άσσο έμοιαζε πολύ με της μαμάς μου -τουτέστιν σπιτικιά-. Eπίσης οι φούρνοι στην παραλία του Aργοστολίου έχουν πολλά καλούδια. Tσουρέκια, μπουγάτσες, κέικ, για πρωινό είναι ό,τι πρέπει μια επίσκεψη εκεί.

    Tώρα δώσε βάση: Aν γουστάρεις ιδιωτική παραλία είναι πραγματικά χάρμα εδώ που θα σου πω: Kάποιο απόγευμα (να μην πω βραδάκι για να μην έχει κόσμο) κάντε μία βόλτα -με αμαξι ε!-από τη Σάμη και πάρτε το δρόμο κατά μήκος της θάλασσας (προς Ληξούρι). Όταν βγείτε από τη Σάμη θα συναντήσετε ακριβώς κάτω από το δρόμο μικρές πραγματικά ατομικές παραλίες με άσπρο βότσαλο. Eίναι τόσο μικρές αλλά πολύ όμορφες. Aξίζει μια βουτιά εκεί. Kαι αν είναι αργα το απόγευμα θα είστε μόνοι σας.

    Oπωσδήποτε στο Mύρτο για μπάνιο αλλά να πάτε μια μέρα που να μην έχει αέρα γιατί τότε από παραδεισένιος γίνεται επικίνδυνος!

    εεε τι άλλο?








    Μπορω, αγαπητη Ξενια, πολυ σε παρακαλωωωω, να εχω την συνταγη της μαμας σου να φτιαξω την ληξουριωτικη κρετοπιτα; Ειχαμε παει στο Ληξουρι με τον αντρα μου και τρελλαθηκαμε..