ελληνική μουσική
    882 online   ·  210.851 μέλη
    optiras
    07.05.2021, 16:37

    Συνήθως όταν υπάρχει κρίση, υπάρχουν -λέμε τώρα- και τα σχετικά τραγούδια "διαμαρτυρίας".

    Τελευταία έπεσαν στην αντίληψή μου προσπάθειες που είχαν σχετική πλάκα και αφορούσαν διάφορες όψεις του θέματος, μάλλον σε μια χιουμοριστική αντιμετώπιση...

    Κάποιες από αυτές-εκτός από την σχετική πλάκα- μου φάνηκαν και αρκετά αξιόλογες.

    Τα περισσότερα είναι διασκευές γνωστών τραγουδιών... Στυλ νησιώτικο, κρητικό, παρδοσιακό, μέχρι και σε σκυλάδικο ....

    Κάποια παραδείγματα από τα πιο αξιόλογα που εντόπισα σε τυχαία σειρά:


    Link

    ">"Ρώτησα το Χαρδαλιά" ξανά-μανά και φέτος...Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση!!! - YouTube


    Link

    ">Η χρονιά και η γκαντεμιά Μουσική : Σταύρος Ξαρχάκος - YouTube


    Dee">Link

    Jay Za feat Μιχάλης Ματζίρης -" Έρχεται καραντίνα " Video clip 2020 - YouTube


    Link

    ">Έίδα τον Τσιόδρα άγιο - Ηλίας Μπατζογιάννης - YouTube


    Link

    ">Τέλειωσε (;) η καραντίνα - YouTube


    Link

    ">Το τραγούδι της καραντίνας - Σοφία Κιοσκέρογλου - YouTube


    Link">Πες τα στον Κούλη, Χαρδαλιά - Ηλίας Μπατζογιάννης - YouTube


    Link">Χαρδαλιά κόψε κάτι - Άντζελα Δαμίγου - YouTube


    Link">Νησιώτικος Κορονοϊός ( Ο Τσιόρδας και ο Χαρδαλιάς) - Ηλίας Μπατζογιάννης - YouTube


    Link">Μου παρήγγειλε ο Χαρδαλιάς ( Το τραγούδι της Πρωτομαγιάς) - Ηλίας Μπατζογιάννης - YouTube


    Link">Χαρδαλιά πάω Ντουμπάι - Παναγιώτης Χαρλαβάνης - YouTube


    Link">Ο κορωνοϊός χορεύει τσιφτετέλι - Παναγιώτης Χαρλαβάνης - Άντζελα Δαμίγου - YouTube


    Link">Στον Χαρδαλιά θα πάει - Παναγιώτης Χαρλαβάνης - YouTube


    Link">Χαρδαλιά άμα σε συναντήσω - Παναγιώτης Χαρλαβάνης - YouTube


    Link">Μια απο τα ίδια Χαρδαλιά - Ηλίας Μπατζογιάννης - YouTube


    Link">Χαρδαλιά Χαρδαλιά, έρχεται Πρωτομαγιά - Άντζελα Δαμίγου - YouTube


    Link">Κούλης ο γκαντεμούλης και τα Χριστούγεννα - Ηλίας Μπατζογιάννης - YouTube


    Link">Ο Κούλης και το Πάσχα - Ηλίας Μπατζογιάννης - YouTube


    Link">Μαυρουδής Αντωνίου - Το εμβόλιο / Mavroudis Antoniou - The vaccine | Νέο τραγούδι 2021 - YouTube




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία