ελληνική μουσική
    701 online   ·  210.861 μέλη
    ZOI
    17.05.2003, 11:30
    θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας πανω σ'αυτο το θεμα.δηλαδη πιστευετε οτι μπορουν να αναπτυχθουν συναισθηματα μεσω υπολογιστη?και αν ναι ποσο δυνατα ειναι αυτα?δεν εννοω μονο ερωτικης φυσεως αλλα ολα τα συναισθηματα που μπορουν να αναπτυχθουν αναμεσα στους ανθρωπους,φιλια,μισος.....
    δωστε και τις δικες σας προεκτασεις....
    dinaki13b
    17.05.2003, 12:08
    Αν με ρωτούσες παλιότερα θα σου λεγα με τίποτα ειδικά ερωτικά συναισθήματα.
    Αργότερα άλλαξα γνώμη γιατι απέκτησα έναν πολυ καλό φίλο τον οποίο δεν είχα γνωρίσει ποτέ απο κοντά. Το κατα πόσο αυτή τη γνωριμία μπορώ να την ονομάσω φιλία είναι ελεύθερο προς αμφισβήτηση. Γιατί ναι μεν συζητούσα μαζί του θέματα προσωπικά και κείνος το ίδιο αλλά κανείς απο τους δυό μας δεν ήξερε αν λέγαμε αλήθεια, δεν μπορούσε να κρίνει αν όντως αισθανόμαστε έτσι όπως δείχναμε να αισθανόμαστε γιατί κακά τα ψέματα η προσωπική επαφή, να βλέπεις τον άλλον στα μάτια, να τον αγγίζεις, να ακούς την χροια της φωνής του, είναι εκείνη που σου δίνει πλήρη εικόνα για να τον καταλάβεις και να ρθεις πιο κοντά του.
    Τότε θα μου πείτε γιατί τον θεώρησες φίλο σου? Γιατί μου πρόσφερε ένα αυτί που με άκουγε και με παρηγορούσε και συζητούσε τους προβληματισμούς μου σε μια εποχή δύσκολη για μένα.
    Και τώρα που το λέω αυτό το θεωρώ αξιοθρήνητο γιατί καλυμμένη πίσω από την ανωνυμία μου και την ασφάλεια της απόστασης του ιντερνετ άνοιγα την καρδιά μου. Και να σας εξηγήσω γιατί το βρίσκω αξιοθρήνητο : Γιατί πιστεύω έτσι χάνουμε την επαφή με τους ανθρώπους, αποξενωνόμαστε.
    Παρ'όλα αυτά, από την άλλη μεριά και ο άλλος έκανε το ίδιο και οι δυο μας ήμασταν άνθρωποι που έστω και με αυτό τον τρόπο επικοινωνούσαμε.
    Δεν μπορώ να σου απαντήσω Ζωή ναι ή όχι αλλά ίσως, μπορεί, κάτω από τις κάταλληλες συνθήκες να αναπτύξεις συναισθήματα φιλιάς (για τον έρωτα αν δεν τον γνωρίσεις από κοντά τελικά το αποκλείω) αρκεί να μην παραμείνεις στην φιλία μέσα από τον υπολογιστή μόνο.
    Σόρυ αν σας κούρασα
    priftisnikolaos
    18.05.2003, 08:54
    Zooula polu wraio to 8ema sou!! 8a sumfwnhsw kai egw se osa anefere h Ntina pio prin! To internet einai enas xwros pou isws ginetai h aformh na dhmiourgh8oun kapoies sxeseis, alla autes oi sxeseis den 8a mporesoun na anaptux8oun an meinoun mono ekei.
    Gia na de8eis ousiastika me kapoion prepei na peraseis mazi tou mesa apo diafores katastaseis kai na ton gnwriseis se diafora epipeda!
    Vevaia, akoma kai etsi to internet sou dinei thn dunatothta na gnwristeis me alla atoma kai na dhmiourghseis eilikrineis sxeseis otan uparxei swsth epikoinwnia! kati to opoio me xara exw dei na sumvainei sto MusicHeaven
    Elen
    18.05.2003, 11:56
    Όντως, πολύ καλό θέμα, γιατί είμαστε όλοι εμείς οι συμμετέχοντες στις συζητήσεις σ'αυτό το δικτυακό τόπο, ή και σε άλλους πιθανόν, υποκείμενοι της επικοινωνίας μέσω Ίντερνετ! ¶ρα, το θέμα μας αφορά όλους. Και κάποιους τους έχει ίσως απασχολήσει πιο σοβαρά.

    Και είναι σύνθετη η απάντηση κατά τη γνώμη μου, γιατί μπαίνουν θέματα ψυχολογίας στη μέση και πολύ δύσκολα μπορεί να πάρει κανείς μια αμερόληπτη σαφή θέση.

    Κατ'αρχήν, επειδή η ερώτηση ήταν αν αναπτύσσονται συναισθήματα, η απάντησή μου είναι ότι ναι, αναπόφευκτα αναπτύσσονται, τη στιγμή που υπάρχει επικοινωνία με ανθρώπους! Μορεί να είναι φιλικά, συμπάθειας, αντιπάθειας, εκτίμησης, μπορεί και ερωτικά κατά περίπτωση, δεν μπορεί να το αποκλείσει κανείς! Για το αν μπορούν να αναπτυχθούν σχέσεις, μπορούν, αλλά δεν είναι αληθινές κατά τη γνώμη μου! Δεν μπορεί να είναι αληθινές αν στηρίζονται μόνο στην επικοινωνία μέσω Ίντερνετ. Αυτό είναι σαφές και το κατανοούμε όλοι νομίζω.

    Το "μέσο" που λέγεται Ίντερνετ και η επικοινωνιακή τεχνολογία που έχει αναπτυχθεί πάνω σ'αυτό, έχει σίγουρα(δυστυχώς) υποκαταστήσει για πολλούς άλλες παραδοσιακές μεθόδους επικοινωνίας. Καθόμαστε στο σπίτι μας ή στο γραφείο μας και χωρίς να χρειαστεί να κάνουμε "βήμα", μπορούμε θεωρητικά να επικοινωνήσουμε με ανθρώπους απ'ολον τον κόσμο! Μη μου πείτε ότι αυτό δεν είναι δελεαστικό, προκλητικό, σπουδαίο!! Νομίζουμε ότι νικάμε τα τυχόν αισθήματα μοναξιάς που μας κυριεύουν κάποιες φορές, άλλους περισσότερο, άλλους λιγότερο συχνά! Και φυσικά, μπορεί κανείς να πει τον πόνο του, ή οτιδήποτε άλλο θέλει τέλος πάντων, και να διατηρήσει την ανωνυμία του! Αυτό που το πάτε; Κρύβεται πίσω από τις λέξεις! Μπορεί να πλάσει μία άλλη προσωπικότητα για τον εαυτό του προς το συνομιλητή του! Ποιός θα τον ανακαλύψει και θα τον αποκαλύψει; Kανείς! Αυτό όμως δεν είναι δειλία; Όταν δεν αντιμετωπίζεις την πραγματικότητα του είναι σου και προσαρμόζεις το είναι σου σε μια "εικονική πραγματικότητα", δεν είσαι δειλός;

    Έχω την αίσθηση ότι το Ίντερνετ μπορεί να γίνει "παγίδα" για κάποιους. Εξαρτάται τί αντιστάσεις έχει κανείς και τί σκοπούς, διαθέσεις, ανάγκες έχει όταν αποφασίζει να επικοινωνήσει με ανθρώπους μέσω Ίντερνετ. Αν θέλει απλά να ανταλλάξει απόψεις πάνω σε θέματα του ενδιαφέροντός του, να αντλησει πληροφορίες και να ψυχαγωγηθεί ή να γνωρίσει μέασα απο κει ανθρώπους που θα εμπλουτίσουν τον κοινωνικό του περίγυρο, τότε νομίζω ότι πρόκειται για μια υγιή και εποικοδομητική διαδικασία. Όταν όμως "μπαινει" στο Ίντερνετ με σκοπό να επιτύχει πράγματα που δεν επιτυγχάνει στην πραγματική του ζωή και για να καλύψει ανάγκες που για οποιουσδήποτε λόγους δεν καλύπτει στον πραγματικό κόσμο, τότε τα πράγματα μπερδεύονται. Και ας μην ξεχνάμε ότι ο γραπτός λόγος που κυριαρχεί στο Ίντερνετ, μπορεί να είναι παραπλανητικός, μπορεί πολύ πιο εύκολα να διεγείρει τη φαντασία και να παρασύρει σε άλλους δρόμους..Ας μην ξεχνάμε το τραγούδι, την τραγουδάρα για την ακρίβεια: "Δε φταις εσύ, η ΦΑΝΤΑΣΙΑ μου τα φταίει, που σ'έπλασε όπως ήθελε αυτή...". Επίσης, ας μην ξεχνάμε πόσο "δενόμαστε" με τους ήρωες ενός βιβλίου. Γιατί; Γιατί ο γραπτός λόγος, ακριβώς επειδή δεν υπάρχει ο ήχος και η εικόνα, θέτει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό τη φαντασία σε λειτουργία!

    Βάσει όλων αυτών, νομίζω ότι είναι ένα πολύ σύνθετο θέμα και μάλλον θα χρειαζόμασταν κοινωνιολόγους και ψυχολόγους να μας το αναλύσουν αλλά, γενικά, αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινής, δεν μπορούμε να πάρουμε εύκολα θέση. Μπορεί βέβαια ο καθένας για τον εαυτό του να πει τί είναι αυτό που ζητάει από το Ίντερνετ και με τί σκοπούς το χρησιμοποιεί, αλλά μιλώντας σε γενικότερο επίπεδο, τη στιγμή που έχουμε να κάνουμε με την "ατελή" ανθρώπινη φύση και την "άβυσσο" της ανθρώπινης ψυχής σε συνδυασμό με την "'εμμεση" και "ατελή" αυτή μορφή επικοινωνίας, όλα είναι πιθανά και όλα είναι ανοιχτά! Πρέπει λοιπόν να είμαστε προσεκτικοί, να έχουμε αντιστάσεις και να μη φοβόμαστε να ζήσουμε τη ζωή πραγματικά!! Η "εικονική πραγματικότητα", για μένα είναι ένα "παραμύθι". Ένας όρος της εποχής που περισσότερο επιστημονική έννοια εκφράζει παρά κοινωνική!

    Γι'αυτό, ας προτιμάμε τις off line συναντήσεις από τις on line !!! Αυτά είχα να πω..
    galliard
    18.05.2003, 19:35
    zoi ethikses ena thema pou me apasxoleouse kai me apasxolei poli....paliotera theorousa oti eidika erwtikes sxeseis mesw net einai toulaxiston geloies...omws oti koroideveis kamia fora to pathaineis :)etsi loipon ki egw...eixa gnwrisei mia kopelia mesw net pou egine kai kopela mou...kai malista oso kairo imastan mazi,imastan poli kala....itan diladi LOVE AT FIRST...SITE :)pistevw loipon oti tipota den apokleietai...kai iparxei toulkaxiston gia mena mia basiki proipothesi gia na xtizw igieis sxeseis -filikes i alles- mesw net...epikoinwnw me tin idia eilikrinia kai ton idio sebasmo me ton allon pou tha epikoinwnousa an ton eixa mprosta mou...diladi den kribomai pisw apo to aproswpo asilo tis anonimias pou prosferei to net...gia mena afto einai to kleidi...eilikrinia kai sebasmos....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: galliard στις 18-05-2003 19:36 ]
    Steppenwolf
    18.05.2003, 23:24
    Synoptika tha elega oti, sxeseis kai synaisthimata mporoun na anaptyxthoun anamesa se atoma pou epikoinwnoun sto Internet. Wstoso, einai poly pithano na einai plasmatikes (eite eskemena, eite oxi) Gi ayto kai thewrw poly simantiko na yparksei kapoia stigmi kai mia pragmatiki "face to face" epafi, i opoia eite tha epibebaiwsei kapoia pragmata eite tha ta diapseysei.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Steppenwolf στις 18-05-2003 23:25 ]
    Steppenwolf
    24.05.2003, 20:11
    Κάπου ειπώθηκε ότι το Ίντερνετ σε καλύπτει και έτσι μπορείς να δημιουργείς μια ψεύτικη εικόνα για σένα.

    Αυτό μπορεί να είναι σωστό, αλλά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος.

    Για κάποια άτομα, μοναχικά κυρίως, το γεγονός ότι βρίσκονται πίσω από μια οθόνη, προστατευμένοι, τους δίνει τη δυνατότητα να ανοιγχτούν και να μοιραστούν πράγματα και συναισθήματα που ίσως δεν θα μοιράζονταν αν ο άλλος ήταν μπροστά τους...

    Με άλλα λόγια, το Ίντερνετ όπως σε βοηθάει να φτιάξεις μια ψευδή εικόνα, σε βοηθάει ταυτόχρονα και να είσαι ο εαυτός σου.
    Εξαρτάται από το άτομο...
    Vagabond
    28.05.2003, 04:34
    Το internet σε καλύπτει σε έναν βαθμό σύμφωνοι... αλλά αν το καλοσκεφτούμε, το μόνο που σου καλύπτει επί πλέον είναι η εξωτερική εμφάνιση... το μόνο επιπλέον ψέμα που μπορείς να πεις εδώ και δεν μπορείς να πεις στον "έξω κόσμο" είναι αυτό... γιατί μη μου πείτε ότι οι έξω σχέσεις είναι ειλικρινείς επειδη δεν τις καλύπτει το διαδίκτυο... προσωπικά γνώρισα τον κολλητό μου μέσω του net. Σαφώς και πριν τον θεωρήσω καν φίλο μου, η επαφή μας ξεπέρασε τα όρια του net... τί εννοώ... για εμένα το net προσφέρει τη δυνατότητα ψυχολογήσω σε πρώτο επίπεδο έναν άνθρωπο χωρίς να επηρρεάζομαι από το αν έχει ωραία μάτια πχ ή πειστικό χαμόγελο... η face to face επαφή συμπληρώνει (ή καταρρίπτει σαφώς...) την πρώτη εκτίμηση γιατί προσέχεις επιπλέον τη γλώσσα του σώματος και το βλέμμα που είναι απόλυτα σημαντικά... προσωπικές απόψεις πάντα...
    Alinda
    28.05.2003, 10:44
    Sunais8hmata on-line!!!!
    Giati oxi?
    Basika ta sunais8hmata diegeirontai apo oti pio trelo mporeis na fantasteis... Skepsou kala kai pes mou poses fores exeis erwteutei/sumpa8hsei kapoion gia kati polu periergo h akatanohto...

    Egw polles fores (p.x.) den mporw na katalabw giati eimai erwteumenh... Den krubw oti kai mesw tou internet exw erwteutei mono kai mono apo ton tropo grafhs kapoiou, ton tropo pou milaei me to sunolo klp... Akoma kai na eisai kata twn sunais8hmatwn on line den shmainei oti den mporeis na ais8an8eis kati gia kapoion, pou gnwrizeis mesw tou internet.

    Safws kai o Vagabond exei dikio... den einai mono h pneumatikh el3h shmantikh alla kai h swmatikh... Otan kapoios den se elkuei kai emfanhsiaka tote oso kai na to pilateuoume den prokeitai na sumbei tipota... alla auto den einai to 8ema mas. To 8ema kai h apanthsh einai oti NAI mporoume na ais8an8oume agaph, erwta, filia akoma kai mesw tou internet! Giati?
    Giati eimaste an8rwpoi!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Alinda στις 28-05-2003 10:49 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Alinda στις 28-05-2003 10:51 ]
    Vagabond
    29.05.2003, 01:41
    Διαβάζοντας το μήνυμα της Alinda απόρησα με το "Ο Vagabond"... μετά παρατήρησα ότι δεν φαίνεται πουθενά το φύλο... ναι λοιπόν... είμαι κοριτσάκι...
    Witchking
    02.06.2003, 01:42
    Einai poly fysiologiko na dhmiourgountai diafora synais8hmata kai idiws se ena forum. Mporeis na "mishseis" h na "ektimhseis" kapoion, analoga me tis apopseis tou kai fysika ton tropo pou sou milaei. Oso gia ton "erwta" einai ki ayto ena synais8hma pou mporei na dhmiourgh8ei idiws otan vreis kapoion me koina endiaferonta.

    Den einai ka8olou ma ka8olou geloio na vreis syntrofo h filo me ayton ton tropo afou h shmerinh epoxh mas krata apomakrous kai fovismenous apo pollous an8rwpous.

    Y.G. Alla re paidia, de mporw sta internet kafe na vlepw papoudia na milane sto mirc. Eleos!
    edelweiss
    12.05.2007, 15:46
    Σκέψου μόνο το όταν κάποιος δεν μπορεί να κάνει εύκολα φιλίες και ξαφνικά από εδώ μέσα του δίνεται αυτή η ευκαιρία :)

    Πλέον όλα είναι δυνατά, όπως κι όλα είναι αδύνατα :)
    venus2
    12.05.2007, 20:05
    παιδιά, συμφωνώ με όλες τις παραπάνω απόψεις!!! πραγματικά, μια φιλία μπορεί να ξεκινήσει από το ίντερνετ,αλλά για να σταθεροποιηθεί πρέπει να υπάρξει μια τετ-α-τετ συνάντηση ώστε να φύγει η προστασία της οθόνης κ να αποκαλυφθεί ο πραγματικός εαυτός του καθενός... αν και πλεόν με τα σύγχρονα μέσα (webcams κλπ) η πιο ζωντανή επικοινωνία γίνεται λίγο πιο εύκολη... βέβαια κ πάλι δεν είναι το ίδιο!!! τώρα, αν αναφερθώ σε ειδύλλια κ ερωτικά συναισθήματα, αυτά μπορεί να υπάρξουν από τον ένα συνομιλητή ή κ από τους 2, αλλά μπορεί να μην οφείλονται καθαρά σε έλξη ερωτική, αλλά στο γεγονός πως ο καθένας ένιωσε καλύτερα με τον άλλον, του ανοίχτηκε περισσότερο, ανακάλυψαν κοινά σημεία, και άλλα πολλά τα οποία θα μπορούσαν να δημιουργήσουν ερωτικά συναισθήματα. αλλά ειδικά σε αυτή τη περίπτωση, ότι και να γίνει πρέπει να πραγματοποιηθεί άμεση επαφή. κ που ξέρουμε... μπορεί να προκύψουν έρωτες σαν του galliard!!!