ελληνική μουσική
    553 online   ·  210.907 μέλη

    Rock: μουσικό είδος για εξαφάνιση

    rory166
    08.01.2007, 19:08
    Παράθεση:

    Το μέλος chorrer στις 08-01-2007 στις 17:58 έγραψε...

    @rory166

    Αδερφε δεν εγινε το ροκ κατεστημενο, η "ροκ" μουσικη εγινε κατεστημενο και οι διασημοι/πλεον πλουσιοι "ροκαδες" (ή τουλαχιστον ενα μεγαλο μερος απο αυτους)!!!





    IxNiLaTiS
    08.01.2007, 22:27
    Οκ.
    Εγώ δεν έχω καταλάβει τι είναι ρόκ.

    Εγώ, λέει κάποιος, είμαι ρόκ.
    Δηλαδή τι είναι, κοτρόνα;

    Και κάτι άλλο …
    Αν δεν είχε εφευρεθεί η ηλεκτρική κιθάρα,
    θα υπήρχε όλο αυτό το συνονθύλευμα που αποκαλείται … «ρόκ»;

    chorrer
    09.01.2007, 01:44
    Παράθεση:

    Το μέλος IxNiLaTiS στις 08-01-2007 στις 22:27 έγραψε...

    Οκ.
    Εγώ δεν έχω καταλάβει τι είναι ρόκ.

    Εγώ, λέει κάποιος, είμαι ρόκ.
    Δηλαδή τι είναι, κοτρόνα;

    Και κάτι άλλο …
    Αν δεν είχε εφευρεθεί η ηλεκτρική κιθάρα,
    θα υπήρχε όλο αυτό το συνονθύλευμα που αποκαλείται … «ρόκ»;




    Φιλαρακι, συγνωμη κιολας αλλα τα ερωτηματα σου αυτα, να τα κανεις στο αναλογο τοπικ.......δεν γινεται σε καθε τοπικ που δημιουργειται σχετικο με το ροκ, να δινουμε παντα και τον ορισμο του ροκ, ποιος ειναι ροκ, κ.λ.π.

    ......ΥΓ: και επι της ευκαιριας (του οφ τοπικ) δηλαδη εσυ μπορεις να μου εξηγησεις με λογια , ετσι ωστε να καταλαβω πληρως και να νοιωσω το τι ειναι αγαπη???
    IxNiLaTiS
    09.01.2007, 08:19
    @ chorrer
    Παράθεση:
    Φιλαρακι, συγνωμη κιολας αλλα τα ερωτηματα σου αυτα, να τα κανεις στο αναλογο τοπικ.......δεν γινεται σε καθε τοπικ που δημιουργειται σχετικο με το ροκ, να δινουμε παντα και τον ορισμο του ροκ, ποιος ειναι ροκ, κ.λ.π.



    Αγαπητέ φίλε, μάλλον οι απόψεις μας για το τι είναι Off Topic δεν συμβαδίζουν.
    Εμένα δηλαδή δεν μου φαίνεται καθόλου Off Topic αυτό που ρώτησα.
    Δεν μπορούμε να ρωτάμε αν το Rock πεθαίνει,
    την στιγμή που με την λέξη «Rock» ο καθένας μας ίσως και να εννοεί άλλα πράγματα.
    Πώς θα συνεννοηθούμε;

    Πχ, Rock ήταν και ο ‘Ελβις, Rock και ο Τζελέπης. Έχουν καμία σχέση;
    Το Rock του Έλβις έχει πεθάνει, το Rock του Τζελέπη ίσως ναι, ίσως όχι ακόμα.

    Άλλωστε, πάντα οι λέξεις μεταφέρουν συγκεκριμένο νόημα,
    που όταν το κατανοήσουμε μας λύνεται κάθε απορία: «Ονομάτων επίσκεψη, αρχή σοφίας».

    Τώρα αν υπάρχει άλλο Toric για το τι είναι Rock, δεν το γνωρίζω,
    γατί δεν είναι δυνατόν ο κάθε χρήστης να γνωρίζει όλες αυτές τις χιλιάααααδες Topics
    που έχουν αναρτηθεί στο MH.

    Για παράδειγμα, την Off Topic ερώτησή σου, για το «τι είναι αγάπη»,
    την έχω ήδη απαντήσει στο Topic «Πιστεύετε στην Αγάπη;»
    το οποίο είναι λογικό να μην έχεις δεί.

    Ψάξε λοιπόν να το βρείς αν ενδιαφέρεσαι, και κοίτα τι έγραψα.

    Αν πάλ,ι οι διαχειριστές κρίνουν πως η προηγούμενη ανάρτησή μου ήταν Off Topic,
    ας την διαγράψουν.
    -.-.-.-.-.-.-.-.-
    Για να θέσω λοιπόν ξεκάθαρα την άποψή μου στην ερώτηση του θέματος
    «Rock: μουσικό είδος για εξαφάνιση»
    λέω πως υπό την λέξη Rock βρίσκονται πολλά είδη μουσικής,
    από τα οποία άλλα έκαναν τον κύκλο τους και πέθαναν,
    και άλλα πεθαίνουν όπου νάναι.
    Όσο βέβαια αφορά στην αποδοχή του από τις μάζες ...
    Ίσως πάντα κάποιοι να υπάρχουν που να ενδιαφέρονται για αυτό,
    αλλά οι μάζες θα προσανατολιστούν αλλού.

    Το Rock δημιουργήθηκε από την εφεύρεση της ακουστικής και ηλεκτρικής κιθάρας,
    που τότε ήταν κάτι νέο,
    και σε συνάρτηση με τα προβλήματα και τις αντιλήψεις της τότε κοινωνίας
    ώθησε την μουσική δημιουργία σε νέα μονοπάτια.
    Σήμερα… ;


    jorge
    09.01.2007, 10:14
    Παράθεση:

    Το μέλος IxNiLaTiS στις 09-01-2007 στις 08:19 έγραψε...

    Τώρα αν υπάρχει άλλο Toric για το τι είναι Rock, δεν το γνωρίζω


    Αν θες, ρίξε μια ματιά σε ένα ιδιαίτερα καλογραμμένο άρθρο του Orfeus στο e-Περιοδικό του MusicHeaven: Περί Rock.
    rory166
    09.01.2007, 12:42
    Οποιος νομιζει οτι ξερει τι ειναι ροκ...τοτε ο ιδιος δεν ειναι ροκ!!
    maspa
    09.01.2007, 13:44
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 09-01-2007 στις 12:42 έγραψε...

    Οποιος νομιζει οτι ξερει τι ειναι ροκ...τοτε ο ιδιος δεν ειναι ροκ!!



    Οι θεωρίες του rory
    Δηλαδή όσοι απάντησαν εδώ δεν είναι ροκ.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 09-01-2007 14:04 ]


    rory166
    09.01.2007, 14:09
    Μαρινα η φατσουλα ειχε καποιο σκοπο.Δηλαδη να δειξει οτι κανω μια πλακιτσα
    Καθισες και εψαχνες στο φορουμ το συγκεκριμενο τοπικ απλα για να μου την πεις?

    Στα ταστα της κιθαρας οργη που περισσευει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rory166 στις 09-01-2007 14:10 ]


    maspa
    09.01.2007, 14:15
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 09-01-2007 στις 14:09 έγραψε...

    Μαρινα η φατσουλα ειχε καποιο σκοπο.Δηλαδη να δειξει οτι κανω μια πλακιτσα
    Καθισες και εψαχνες στο φορουμ το συγκεκριμενο τοπικ απλα για να μου την πεις?

    Στα ταστα της κιθαρας οργη που περισσευει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rory166 στις 09-01-2007 14:10 ]





    Αν βάλεις στην αναζήτηση "ροκ" θα στο βγάλει από τα πρώτα, δεν έψαξα πολύ!
    Και που θες να καταλάβω ότι αστειεύεσαι με αυτή τη φατσούλαα, πω πω!! να έβαζες αυτή να καταλάβω->



    Αλλά έτσι είναι, τώρα που σε έπιασα αδιάβαστο τα αλλάζεις

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 09-01-2007 14:16 ]


    uNick
    09.01.2007, 15:04
    Παράθεση:
    Το μέλος IxNiLaTiS στις 09-01-2007 στις 08:19 έγραψε...

    Πχ, Rock ήταν και ο ‘Ελβις, Rock και ο Τζελέπης. Έχουν καμία σχέση;
    Το Rock του Έλβις έχει πεθάνει, το Rock του Τζελέπη ίσως ναι, ίσως όχι ακόμα.

    Μια παρένθεση:
    Αν με την φράση "έχει πεθάνει" εννοείς ότι δεν είναι πλέον τόσο εμπορικό όσο κάποτε, εκεί νομίζω όλοι συμφωνούμε. Από μια άλλη οπτική γωνία, όμως, το rock του Elvis ποτέ δεν πέθανε, τουλάχιστον μέχρι σήμερα. Μπορεί να το βλέπεις έτσι γιατί δεν το ακούς στα clubs ή στο ραδιόφωνο τόσο συχνά, αλλά αυτό δεν μπορεί να είναι κανόνας για να σε κάνει να λες με τέτοια βεβαιότητα ότι "Το Rock του Έλβις έχει πεθάνει"... Υπάρχουν άνθρωποι (στην Ελλάδα ίσως λίγοι, αλλά σε άλλες χώρες πάρα πολλοί) που ακούνε σε κάθε ευκαιρία το rock του Elvis, και του κάθε Elvis. Υπάρχουν μουσικοί που σαγηνεύονται από τέτοια ακούσματα και πάνω σε αυτά αυτοσχεδιάζουν, ή με βάση αυτά γράφουν τα επόμενα, κ.ο.κ.

    Όσο για το topic, που αφορά το μουσικό είδος και όχι την φιλοσοφία ή την στάση ζωής, θα έλεγα ότι περνά μια περίοδο περίεργη. Τα νέα ακούσματα ίσως είναι αποτελέσματα πειραματισμού ή προσωπικής έμπνευσης ή επιρροής από παλαιότερα, αλλά... αυτή ήταν πάντα η rock μουσική, και έτσι την αγαπάμε (όσοι την αγαπάμε).
    jorge
    09.01.2007, 15:19
    Στην Ελλάδα πάντως δυστυχώς έχει εκφυλιστεί... Ελάχιστες οι προσπάθειες για
    κάτι δυνατό. Μόνο τα ανεξάρτητα labels προσπαθούν, αλλά και εκεί πάλι επικρατούν
    ακούσματα περισσότερο προς το μέταλ...

    Είναι κρίμα που ένα τόσο ελεύθερο είδος μουσικής ζει στην καταπίεση...
    uNick
    09.01.2007, 15:29
    Λογικός είναι αυτός ο εκφυλισμός στην Ελλάδα, Γιώργο. Μικρή αγορά είναι, και δεν υπάρχει η πολυτέλεια για πειραματισμούς ή νέες προσπάθειες σε κάποιο μή εμπορικό είδος. Το target group είναι μικρό, και όλοι προσπαθούν να το προσεγγίσουν με μουσικές που θα πουλήσουν... δυστυχώς.

    jorge
    09.01.2007, 15:44
    Δε συμφωνώ πως δεν υπάρχει κοινό ν' ακούσει ροκ. Η γενιά η δική μας με ροκ ακούσματα μεγάλωσε, όταν ήταν στις δόξες τους αρκετά μεγάλα γκρουπ, τόσο ελληνικά, όσο και ξένα.

    Και για να μην πάμε μακριά, ας σκεφτούν οι δισκογραφικές τον χαμό που έγινε στην αγορά και στα στάδια όταν ο Αλκίνοος και ο Λάντσιας αποφάσισαν να βάλουν ροκ πινελιές στα υπάρχοντα κομμάτια τους ή σε άλλα και να βγάλουν εκείνο το αλησμόνητο διπλό live album...
    uNick
    09.01.2007, 16:00
    Παράθεση:
    Το μέλος jorge στις 09-01-2007 στις 15:44 έγραψε...

    Δε συμφωνώ πως δεν υπάρχει κοινό ν' ακούσει ροκ. Η γενιά η δική μας με ροκ ακούσματα μεγάλωσε, όταν ήταν στις δόξες τους αρκετά μεγάλα γκρουπ, τόσο ελληνικά, όσο και ξένα.

    Μα σαφώς και δεν εννοούσα κάτι τέτοιο. Υπάρχει κοινό, μέρος του οποίου είμαστε εσύ, εγώ και αρκετοί άλλοι από εδώ μέσα. Δυστυχώς, όμως, είμαστε μάλλον λίγοι σε πραγματικούς αριθμούς σε σχέση με το κοινό π.χ. του ελαφρολαϊκού ή λαϊκού τραγουδιού. Εκεί η ζήτηση είναι σημαντικά μεγαλύτερη, και γι'αυτό η προσφορά γύρισε προς τα εκεί, ακολουθώντας τους "νόμους" του εμπορίου... Υπό αυτή την έννοια έγραψα νωρίτερα για μικρό target group.

    Όσο για το διπλό του Αλκίνοου με τον Λάντσια... ναι, μακάρι αυτά να τα βλέπανε λίγο πιο προσεκτικά κάποιοι...
    AlmaNegra
    09.01.2007, 16:13
    Δε νομίζω πως υπάρχει τέτοια πιθανότητα. Και πως να εξαφανιστεί άλλωστε το πιο διαδεδομένο είδος μουσικής παγκοσμίως? Η ροκ έχει γίνει πλεον συνείδηση και αποτελεί τη βάση για άλλα είδη μουσικής. Δεν εξαφανίζεται, ίσως μεταλλάσεται, ωριμάζει ως μουσική, ως ήχος. Και προσωπικά νομίζω ότι οφείλει να το κάνει αυτό...
    capone69
    09.01.2007, 16:26
    Παιδια ποτε κατι αϋλο μια ιδεα η μουσικη κ.λ.π δεν πεθαινει. ΜΟΝΟΙ μας σκοτωνουμε ιδεες και αποψεις,μουσικες και μη.Πιστευτεμε,το ζω καθημερινα. Ακομα κι εδω ο σταθμος μας ροκ ηχους εχει.Το ροκ καλοι μου φιλοι δεν ειναι μονο οι BELIEVER-NIGHTWISH-HIM-VENOM,ροκ ειναι και ο johny cash, οι toto που ηρθαν ελλαδα το καλοκαιρι, oi 2002gr που βγαλανε νεο δισκο οι σπυριδουλα επισης ο orfeus που σας γεμιζει μουσικη με φιλους καθε σαββατο βραδυ.Δεν λεω τπτ αλλο γιατι το θεωρω ανουσιο και παιδικο.
    Οσοι θελετε λοιπον σκοτωνετε την ροκ μεσα σας,απλα αφηστε εμας να το ζησουμε οσο ακομα μπορουμε-θελουμε.

    chorrer
    09.01.2007, 22:07
    @IxNiLaTiS

    Αδερφε κουλαρισε λιγο

    Μια υποδειξη εκανα, ενα παραπονο

    .....Κι αυτο γιατι καθε φορα που ανοιγουμε ενα θεμα(σχετικα με το ροκ), αντι να ασχολουμαστε με το ιδιο το θεμα, καταληγουμε ναπροσπαθουμε να ορισουμε "τι ειναι" , "ποιος ειναι ροκ" , "γιατι ειναι ροκ" και δεν συμαζευευται!!
    ....Πρωτον, πιστευω οτι ο τιτλος του τοπικ, ειναι αρκετα διευκρινιστικος : "Ροκ, μουσικο ειδος" .
    ....Δευτερον, αν δεν γνωριζεις σχετικα με το αν υπαρχει αλλο τοπικ για το ροκ, εχω την εντυπωση οτι κανοντας μια αναζητηση με την λεξη "ροκ" , θα σου βγαλει αρκετα τοπικ που να ασχολουντε με την υποθεση.
    Τριτον , την ερωτηση για την αγαπη, σου την εθεσα για να σου δειξω ποσο ρευστα και σχετικα ειναι ολα.....Πως μπορεις να εξηγησεις σε καποιον που δεν το εζησε (το ροκ) , το τι ειναι? .....Ειναι σαν να προσπαθεις να εξηγησεις σε εναν τυφλο την διαφορα του κοκκινου απο το ασπρο (και δεν εννοω οτι εισαι τυφλος , οκ?) .

    Για λοιπον σε παρακαλω μην με παιρνεις απο τα μουτρα, νομιζω οτι ηταν αρκετα πολιτισμενος ο τροπος με τον οποιο σου εξεφρασα το παραπονο μου

    Τελος οσον αφορα τον Ελβις, εμενα και δεν ξερω ποιον αλλο, εχω μοναχα ενα σου πω:
    Το ροκ ζει και θα συνεχισει να ζει οσο θα υπαρχει εστω κι ενας ανθρωπος που να πιστευει σε αυτο, ετσι τουλαχιστον ειμαι σιγουρος οτι θα ζησει μερικα χρονια ακομα



    @uNick/jorge

    Ρε παιδια διαβαζω αυτα που γραψατε για τις ενδοξες μερες του ροκ στην Ελλαδα κι απορω:
    Εγω σε αλλη χωρα μεγαλωσα?
    Γιατι στα δικα μου εφηβικα χρονια θυμαμαι να ακουω ροκ μονο εγω κι αλλοι πεντε - δεκα ?
    Οσο για την ιδεολογια, τα μακρυα μαλλια και τα λοιπα, το μονο που θυμαμαι ειναι να με κοροιδευουν επειδη ειχα μακρυ μαλλι και να με λενε "γυναικωτο" (για να μην χρησιμοποιησω αλλη λεξη....), χωρια που ολοι οι "ενηλικες" μας θεωρουσαν μεγαλους αλητες και ναρκομανεις επειδη ακουγαμε παπακωνσταντινου!!!
    Η "χρηση δεκαετια του ροκ" κατα την γνωμη μου δεν ηρθε ποτε στην Ελλαδα. Πηγε να γινει μια κινηση καπου στα 80s αλλα δυστυχως μετα ηρθε το 90 (και τα ξυλινα σπαθια) και πηγε κατα διαολου η κατασταση.........Και βεβαια μετα ηρθαν οι δισκογραφικες κι αρχισε να βγαζει δισκο και η κουτση μαρια......κι οπως ειναι φυσικο μετα απο καμια δεκαετια εσκασε η φουσκα, και οι νεοι φτυσαν τη κατασταση......κι ετσι πλεον, ροκ (δισκογραφικο ροκ) δεν βγαινει πλεον (ευτυχως ) .....αλλα η ροκ μουσικη συνεχιζει να υπαρχει , απλα αρχισε σιγα- σιγα να κρυβεται και να πρεπει να ψαξεις για να την βρεις......και ......και να ειναι καλα το ΜΗ και το καθε ΜΗ, που εχουν γινει λιμανια ευκολα προσβασιμα για αρκετους ανθρωπους που θελουν ειτε να ακουσουν ειτε να καταθεσουν τραγουδια τα οποια πλεον -οπως λεει κι ο ΜΟ_ναδικος, και συμφωνω μαζι του- δεν εχουν αγοραστικο κοινο.

    @maspa

    "Δηλαδή όσοι απάντησαν εδώ δεν είναι ροκ..... "

    ......Οχι!!


    Τραγουδιστης των "ΚΡΑΜΑ"----
    www.tzelepis.musicheaven.gr----Δημήτρης Τζελέπης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 09-01-2007 22:11 ]


    jorge
    09.01.2007, 22:21
    Παράθεση:

    Το μέλος chorrer στις 09-01-2007 στις 22:07 έγραψε...

    @uNick/jorge

    Ρε παιδια διαβαζω αυτα που γραψατε για τις ενδοξες μερες του ροκ στην Ελλαδα κι απορω:
    Εγω σε αλλη χωρα μεγαλωσα?
    Γιατι στα δικα μου εφηβικα χρονια θυμαμαι να ακουω ροκ μονο εγω κι αλλοι πεντε - δεκα ?



    Σίγουρα δεν άκουγαν πολλοί ροκ, όμως υπήρχανε τα ροκ ακούσματα, γι' αυτά μίλησα. Και εννοείται πως δε θεωρώ τα 90s ένδοξη εποχή για το ροκ. Πολύ θα το 'θελα :)

    Τα ραδιόφωνα τότε παίζανε αρκετά Τρύπες, Παπακωνσταντίνου, Maiden κλπ, τα γήπεδα γέμιζαν (έστω και με τον Παπακωνσταντίνου που νομίζω chorrer δεν τον θεωρείς και πολύ ροκ, ίσως κάνω και λάθος βέβαια) και στην TV έβλεπες κλιπάκια από Tom Petty, Metallica, Guns κλπ. Υπήρχε δηλαδή η "υποψία" της ροκ μουσικής.

    Σήμερα δε βλέπω να υπάρχει τόσο εύκολη "πρόσβαση" σε ροκ ακούσματα...
    chorrer
    09.01.2007, 22:56
    @jorge

    Ναι ρε αδερφε, κατι τετοιο παω να πω, οτι το 80 ηταν λιγος ο κοσμος που ακουγε ροκ μουσικη. Αντιθετως το 90 (και ιδιως μετα το 95) , στραφηκε το κοινο προς αυτου του ειδους τα ακουσματα κι αυτο ηταν που κατεστρεψε την ολη φαση. Εννοω οτι οι μουσικοι (και μαλιστα οι πρωτοεμφανιζομενοι περισσοτερο), επαψαν να γραφουν αυτα που θελουν κι αρχισαν να αναπαραγουν "κονσερβες" ειτε επειδη πουλουσαν περισσοτερο ειτε επειδη το ζητουσε η εταιρεια κ.ο.κ.

    Οσο για τα ραδιοφωνα, εγω τουλαχιστον στην περιοχη δεν ειχα ουτε ενα που να παιζει ροκ μουσικη, παρα μονο κανα 2 ντοπιους πειρατικους ραδιοφωνικους σταθμους (ασχετο, θυμαστε τα πειρατικα ραδιοφωνα, ααααχ, αυτες ηταν εποχες ) στους μεσαιους μεγακυκλους. Αντιθετως, απο το 95 μεχρι και σημερα, υπαρχουν ουκ ολιγοι σταθμοι που να παιζουν ροκ (αγγλοφωνο βεβαια επι το πλειστον, αλλα τι να κανουμε, κατι ειναι κι αυτο)

    Οσο για το θεμα της προσβασης, θα μου επιτρεψεις να ψιλοδιαφωνησω....δεν ξερω πως ηταν η κατασταση εκεινη την εποχη στην Αθηνα, αλλα τουλαχιστον απο Θεσ/νικη μερια, το να καταφερεις να ανακαλυψεις ενα νεο τραγουδι του Παυλου ή του Τζιμακου (ποσο μαλλον του Γιοκαρινη, Μωρα στη φωτια, και τα λοιπα και για να μην πω για γκρουπακια μικροτερης εμβελειας οπως οι Ναυτια, Αντιδραση, Γενια του χαους, κι ακομα πιο περα για σχηματα και μουσικους εκτος δισκογραφιας -καλη ωρα - σαν εμενα) ηταν πολυ μεγαλο επιτευγμα και στην περιπτωση που εβρισκες και κανα ντεμο που να αξιζε, θεωρειτω θαυμα......Σκεψου μονο, οτι Μαλαμα ακουσα πρωτη φορα σε ντεμο απο εναν τελειωμενο πειρατικο σταθμο και θυμαμαι χαρακτηριστικα το ποση εντυπωση μας ειχε κανει η βαθια φωνη του.
    ...Αντιθετως σημερα, το να βρεις ενα τραγουδι ενος αγαπημενου σου καλλιτεχνη , δεν απεχει παρα μονο λιγα κλικ του ποντικιου σου στο διαδυκτιο ή στο dc++.............επιπλεον, σημερα δεν χρειαζεται να αλληλογραφω με αλλα παιδια που εχω γνωρισει σε Σαμοθρακες/Μοτοσυκλετιστικες εκδηλωσεις/συναυλιες/κ.λ.π. για να μαθω για καποιο καινουργιο σχημα που εβγαλε ντεμο και μπορει να μου αρεσει. Κανω ενα κλικ στα favorites και μπαινω μεσα σε ενα ΜΗ, σε ενα kithara, σε ενα ΜW κι αλλα πολλα και βρισκω πολλα καινουργια καινουργια κι ενδιαφεροντα πραγματα.

    ΥΓ: Οσο για τον Βασιλη, η σωστη εκφραση ειναι:"δεν τον θεωρείς και πολύ ροκ ΠΙΑ" , μιας και κατα την γνωμη μου Αυτος, παρεα με τον ακατανομαστο ηταν οι ηθικοι αυτουργοι αλλα και οι οδηγοι για την μεγαλυτερη εμπορικοποιηση (με την κακη εννοια) της ελληνικης μουσικης σκηνης !!

    ......Και μην αρχισει παλι κανενας με τον Ακατανομαστο, υπαρχει αναλογο τοπικ


    Τραγουδιστης των "ΚΡΑΜΑ"----
    www.tzelepis.musicheaven.gr----Δημήτρης Τζελέπης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 09-01-2007 22:59 ]


    uNick
    09.01.2007, 23:27
    Παράθεση:
    Το μέλος chorrer στις 09-01-2007 στις 22:07 έγραψε...

    @uNick/jorge

    Ρε παιδια διαβαζω αυτα που γραψατε για τις ενδοξες μερες του ροκ στην Ελλαδα κι απορω:
    Εγω σε αλλη χωρα μεγαλωσα?

    Στην ίδια Ελλάδα μεγαλώσαμε, Δημήτρη, και, όπως σου είπε και ο jorge, λέμε πάνω-κάτω τα ίδια πράγματα με διαφορετικά λόγια. Βέβαια, ίσως τα βιώματά μας να είναι λίγο διαφορετικά (πχ θυμάμαι πιτσιρικάς να ακούω αρκετά στο ραδιόφωνο rock, ελληνόφωνη και ξένη). Πάντως η ουσία είναι μια, και την είπες κι εσύ: "Το ροκ ζει και θα συνεχισει να ζει οσο θα υπαρχει εστω κι ενας ανθρωπος που να πιστευει σε αυτο."


    Υ.Γ. Στα σχόλιά σου σχετικά με τον Βασίλη, αν και λίγο σκληρά, με βρίσκεις - δυστυχώς - σύμφωνο.