ελληνική μουσική
    525 online   ·  210.905 μέλη

    Ανδριάνα Μπάμπαλη

    fantasma
    18.07.2007, 10:40



    Νικος Πορτοκαλογλου παρεα με την Ανδριανα ...Γινε κομματια..
    oulion
    11.10.2007, 16:14
    Εκπληκτική χρειά!!Λίγο αδικημένη νομίζω ως τραγουδίστρια...Δεν την αναγνωρίζουν όσο θα έπρεπε!
    VeNoULa
    24.10.2007, 22:40
    τη βρισκω πολυ συμπαθητικη και πολυ χαμηλων τονων ανθρωπος,ωστοσο δεν μου εχει κανει καμια εντυπωση σαν τραγουδιστρια..εχει καλη φωνη και καλη παρουσια αλλα οχι κατι το εξαιρετικο..αλλα οκ τη συμπαθω αρκετα για να με κανει να την ακουσω...
    TUCSON
    07.03.2008, 01:24
    η ανδριάννα ειναι φωνάρα
    blackdragon
    07.03.2008, 01:55
    Είναι απίστευτη, φοβερή φωνή! Απορώ πώς και δεν έχει κάνει ακόμα καριέρα στο εξωτερικό
    kithara-woman
    07.03.2008, 02:58
    Δεν μου αρέσει να κρίνω-δεν θεωρώ τον εαυτό μου αρμόδια-ούτε να γίνομαι κακιά,αλλά τώρα θα γίνω.Δεν μου αρέσει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.Η γνώμη μου,γούστα είναι αυτά.Την εχω δει σε 2-3 live με Πορτοκάλογλου.Μόνο εγώ βλέπω ότι συλλαβίζει;Τις νότες,όχι μόνο τις λέξεις.Πολλοί άλλοι φυσικά δεν μου αρέσουν πχ οι ΟΝΙΡΑΜΑ,που έχουν γίνει μόδα και μαιντανοί.Μόδα...Τι κακή λέξη αυτή για την μουσική...Απλά με ενοχλεί όταν κάποιος από το πουθενά χωρίς να έχει κάτι το ιδιαίτερο,(για πολλούς το λέω,όχι για την κοπέλα μόνο)προβάλεται σαν να είναι ΤΟ θαύμα,και υπάρχουν πραγματικά υπέροχες φωνές στην αφάνεια...Κατά τ'αλλα συμπαθέστατη κοπέλα,αλλά αυτό δεν αρκεί.Εχω ακούσει φωνές άλλες απίστευτα καλές,να μην θέλεις να αναπνευσεις,που λέει ο λόγος,να μην κάνεις φασαρία για να ακούς...Εχω πάει σε εκατοντάδες live τα τελευταία 15 χρόνια.Να μου πεις στο βασίλειο του τυφλού βασιλευει ο μονόφθαλμος...
    blackdragon
    07.03.2008, 23:15
    γούστα είναι αυτά.....
    steinway
    09.03.2008, 01:50
    Παράθεση:

    Το μέλος TUCSON στις 07-03-2008 στις 01:24 έγραψε...
    η ανδριάννα ειναι φωνάρα




    Που τη βρήκε τη φωνάρα??? Για να σοβαρευτουμε λιγάκι, δημοκρατικα δημοκρατικα...
    fotiana
    09.03.2008, 13:23
    Παράθεση:

    Το μέλος steinway στις 09-03-2008 στις 01:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος TUCSON στις 07-03-2008 στις 01:24 έγραψε...
    η ανδριάννα ειναι φωνάρα




    Που τη βρήκε τη φωνάρα??? Για να σοβαρευτουμε λιγάκι, δημοκρατικα δημοκρατικα...




    Κατά τη γνώμη σου μπορεί να μην έχει, όμως κατά τη δική μου έχει και παραέχει! Γιατί να έχεις δίκιο εσύ και όχι εγώ? Ποιος μπόρει να το κρίνει?
    Τώρα αν θεωρείς ότι δεν είμαστε σοβαροί όσοι το πιστεύουμε, πρόβλημά σου!
    Και εξάλλου είναι τόσο απλό, ό,τι δεν μας αρέσει δεν το ακούμε...
    blackdragon
    09.03.2008, 14:07
    Παράθεση:

    Το μέλος fotiana στις 09-03-2008 στις 13:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος steinway στις 09-03-2008 στις 01:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος TUCSON στις 07-03-2008 στις 01:24 έγραψε...
    η ανδριάννα ειναι φωνάρα




    Που τη βρήκε τη φωνάρα??? Για να σοβαρευτουμε λιγάκι, δημοκρατικα δημοκρατικα...




    Κατά τη γνώμη σου μπορεί να μην έχει, όμως κατά τη δική μου έχει και παραέχει! Γιατί να έχεις δίκιο εσύ και όχι εγώ? Ποιος μπόρει να το κρίνει?
    Τώρα αν θεωρείς ότι δεν είμαστε σοβαροί όσοι το πιστεύουμε, πρόβλημά σου!
    Και εξάλλου είναι τόσο απλό, ό,τι δεν μας αρέσει δεν το ακούμε...



    Συμφωνώ κ επαυξάνω...κι εμένα μου αρέσει πολύ η φωνή της.....Α και σοβαρολογώ......είπαμε, γούστα είναι αυτά....γιατί δλδ φαίνεται παράξενο σε μερικούς; Εμένα γιατί δεν με παραξενεύει που υπάρχουν μερικοί που δεν τους αρέσει;
    Toad
    10.03.2008, 18:01
    Την βρίσκω άχρωμη και σαν να συλλαβίζει τις νότες όπως είπε κάποιος πιο πάνω.
    Δεν την κατατάσω στις τραγουδίστριες. Δεν έχει καθόλου πάθος, όλα τα λέει φλατ.
    Ούτε ποτέ κάποιο τραγούδι της μου είπε τίποτα...
    Από 'γλυκιές' παρουσίες έχουμε χορτάσει - το τραγούδι χρειάζεται άλλες αρετές.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Toad στις 10-03-2008 18:03 ]


    cheshire
    10.03.2008, 19:25
    Την έχω δει στη συναυλία-αφιέρωμα στη Μοσχολιού (Βράχοι-2005) ανάμεσα σε πραγματικές τραγουδίστριες (εντάξει - όχι όλες...) και σχεδόν στεναχωρήθηκα για λογαριασμό της. Και δε φταίει ότι το έντεχνο-λαϊκό δεν είναι το είδος της... Και στην ποπ, την οποία θεωρητικά πρεσβεύει στους δίσκους της, ακούγεται "λίγη". Σε ξεγελάει λίγο σε κομμάτια με έθνικ αποχρώσεις ("Μοίρα μου έγινες", "Δεν ειν'αργα για θαύματα"), αλλά αυτό δεν είναι κατόρθωμα - είναι θέμα χροιάς και όχι ερμηνευτικής δεινότητας. Σύμφωνοι, "πατάει" σωστά τις νότες, φτάνει όμως αυτό; Σε ένταση, έκταση και εκφραστικότητα δυσκολεύεται ολοφάνερα. Το ότι είναι γλυκιά, εμφανίσιμη, ερωτεύσιμη (bingo! - μήπως εδώ μπερδευόμαστε;) και αλλάζει συνεχώς στυλ δε μου λέει και πολλά όταν έχω τα ακουστικά στ'αυτιά μου. Μιλάμε για μουσική, after all, όχι για αφίσα σε εφηβικό δωμάτιο...
    Toad
    10.03.2008, 19:31
    Παράθεση:

    Το ότι είναι γλυκιά, εμφανίσιμη, ερωτεύσιμη (bingo! - μήπως εδώ μπερδευόμαστε;) και αλλάζει συνεχώς στυλ δε μου λέει και πολλά όταν έχω τα ακουστικά στ'αυτιά μου. Μιλάμε για μουσική, after all, όχι για αφίσα σε εφηβικό δωμάτιο...



    Σωστά τα λες Cheshire!
    sylviaki
    10.03.2008, 21:45
    Πιστεύω οτι η Μπάμπαλη είναι κάτι διαφορετικό. Εχει ένα δικό της τρόπο να ερμηνεύει τα κομμάτια, με μια ιδιαίτερη χροιά και ένα ξεχωριστό στυλ. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι αρνητική, μάλλον προς το θετική θα έλεγα, χωρίς να είμαι και φαν
    MSo
    03.07.2008, 14:06

    Επειδή διάβασα και τα πρώτα σχόλια νομίζω ότι κάποιοι την έχετε αδικήσει...

    Την άκουσα το Σάββατο στην Αλεξίου και ήταν καταπληκτική. Αρβανιτάκη δεν τη λέω, αλλά σίγουρα είναι μια φωνή με μεγάλο στίγμα και έχει πολλά να δώσει. Τρομερά καθαρή φωνή, πολύ ιδιαίτερη χροιά και με μεγάλες δυνατότητες. Τώρα που την άκουσα και live σιγουρεύτηκα!


    F_ANGEL
    03.07.2008, 21:16

    Δεν την πάω καθόλου τη Μπάμπαλη αλλά έχει κάποια ωραία τραγούδια..Π.χ "Δες καθαρά"

     


    fotiana
    13.03.2009, 18:49

    Ανδριάνα Μπάμπαλη -Κώστας Λειβαδάς

    Τα ματόκλαδα σου λάμπουν / θέατρο Απόλλων Σύρου 20.12.08

     

     

     


    fotiana
    08.05.2009, 18:17

    Στις 11 Μαϊου αναμένεται να κυκλοφορήσει η νέα δισκογραφική δουλειά της Ανδριάνας που περιέχει 12 διασκευές παλιών τραγουδιών και έχει τίτλο "The Rose Tattoo"!

    Το πρωτο single που ακούγεται ήδη στους ραδιοφωνικούς σταθμούς είναι το "Η πρώτη μας νύχτα".

    Μπορείτε να το ακούσετε εδώ:


    -----------------
    μια προσευχή, μια ευχή σ’ ένα αστέρι που κανένας δε ξέρει, σ’ έχει φέρει για να μ’ αγαπάς...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotiana στις 09-05-2009 15:11 ]