ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.844 μέλη

    Οι 5 καλύτερες φωνές που γέννησε η Ελλάδα

    walk_alone
    29.08.2005, 22:23
    kalispera! eimai kainourgio melos edw .... wraia h parea sas,estw kai diadiktiakh....
    oso gia tis fwnes ths elladas, evlepa ena afierwma ston stelio kazantzidh kai pragmatika exei fwnara . den nomizw na yparxei allos san thn xroia tou o ntalaras perisseyei as poume alla o stelios itan mono gia ton kaimo....tragoudia tou kaimou
    2.apo gynaikes tha ksexwriza tin mpellou!!! einai ekplhktiko to vathos ths fwnhs ths. kai m'aresei poly sto 'de les kouventa' ........ ti na peis!
    3 h xaroula fysika.....
    4 kana melina gia th glykythta ths....
    5 kai an kai den m'aresei to eidos o remos kai o pasxalhs terzhs exoyn kalh fwnh.
    an kai nomizw tha faw vrisidia giati mallon ao edw kaneis den akouei remos kai terzh! oute egw! alla san fwnes mono aytes kati lene.....
    A KSEXASA KAI TON mhtropano!!!
    ph
    30.08.2005, 00:24

    ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡΙΟΣ
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ

    ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
    ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ
    ΒΙΚΥ ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ
    ΑΝΝΑ ΒΙΣΣΗ
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΤΑΝΙΣΗ

    LithiHios
    30.08.2005, 00:45
    An kai oi perissoteroi kai perissoteres pou anafereis mou aresoun Ph, oi alloi oxi, sou vgazw to kapelo pou den kwloneis na anafereis Vissi mhn tuxwn kai oi "POIOTIKOI" akroates se paroun sto psulo

    T'astra koito kai skeutomai ax kai na pesei ena na kano euxi na min mporeis na zeis xoris emena


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: LithiHios on 30-08-2005 00:45 ]
    ph
    30.08.2005, 01:00


    Πολύ σωστά είπες οι ''ποιοτικοί''. Ας βάλουμε και τα εισαγωγικά στη λέξη ''έντεχνο''. Μέχρι να προβιβαστούμε πολιτισμικά και να ξεχάσουμε αυτές τις λέξεις που κατάντησαν αηδία πια, από την πολλή χρήση.
    nikos_music
    30.08.2005, 01:32
    Quote:

    Το μέλος ph στις 30-08-2005 στις 01:00 έγραψε:



    Πολύ σωστά είπες οι ''ποιοτικοί''. Ας βάλουμε και τα εισαγωγικά στη λέξη ''έντεχνο''. Μέχρι να προβιβαστούμε πολιτισμικά και να ξεχάσουμε αυτές τις λέξεις που κατάντησαν αηδία πια, από την πολλή χρήση.





    Ωραία όλα αυτά αλλά διαφωνώ ως προς τις προσεγγίσεις των περισσοτέρων. Δεν μιλάμε για αγαπημένες φωνές αλλά για καλύτερες φωνές με βάση τις ικανότητες τους. Αυτό λέει το topic. Για παράδειγμα η Κατερίνα Στανίση δεν ανήκει σε αυτή τη κατηγορία ανεξάρτητα από την όποια καλλιτεχνική της αξία. Ούτε βέβαια πολλοί απο αυτούς που έχουν ήδη αναφέρει πολλά μέλη. Είναι υπερβολή να μιλάμε για πράγματα που δεν κατέχουμε. Εγώ πχ δεν έγραψα για τραγουδιστές παραδοσιακών τραγουδιών επειδή δεν γνωρίζω καλά το έργο τους και θα ήταν άδικο να γράψω ότι μου έρθει στο μυαλό ή αγαπώ εγώ προσωπικά από τα λίγα που ακούω.
    Καλό θα ήτανε να υπάρξει κάποιο άλλο topic με αγαπημένες φωνές έτσι ώστε να ανταποκρίνεται στις απαντήσεις των μελών που γράφουν σύμφωνα με τα καθαρά τους υποκειμενικά κριτήρια.
    Με καλή διάθεση

    vouliakis
    30.08.2005, 01:48
    Για το "έντεχνο", είχαμε μια συζήτηση εδώ...
    KRITIKOS
    30.08.2005, 06:05
    ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ
    ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΒΕΛΛΗΣ
    ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ
    ΚΛΩΝΑΡΙΔΗΣ
    ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΤΕΡΖΗΣ

    ΤΣΑΛΙΓΟΠΟΥΛΟΥ
    ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
    ΑΛΕΞΙΟΥ
    ΜΑΡΙΑ ΦΑΡΑΝΤΟΥΡΗ
    ΜΑΡΙΝΕΛΑ
    ph
    30.08.2005, 09:58

    nikos_music αν είναι κριτήριο ποιες είναι οι μεγαλύτερες φωνές κι όχι οι αγαπημένες μας για να μπουν σ' αυτό το τοπ 5, πάλι υποκειμενικότητα μου μυρίζει. Ο μόνος τρόπος να πλησιάσουμε σ' αυτό που λες είναι να αφήσουμε την ιστορία να μιλήσει. Αν για παράδειγμα απαντούσα στην ερώτηση με βάση την ιστορία, θα έβγαζα κάποιον από τους πέντε πρώτους μου (όχι βέβαια τον Καζαντζίδη), για να βάλω τον Μπηθικώτση, τον οποίο σέβομαι, εκτιμώ, αλλά ποτέ δεν του είχα αδυναμία. Λόγω όμως ικανοτήτων, ρεπερτορίου, καλλιτεχνικών γεγονότων στα οποία ήταν παρών και της επίδρασής του στο λαό, θα έπρεπε να τον βάλω στη λίστα. ΄Εχεις κάποιο δίκιο, αλλά ίσως είναι σαφές πως όταν απαντάμε στο ποιες είναι οι καλύτερες φωνές που γέννησε η Ελλάδα, απαντάμε με υποκειμενικά κριτήρια, επιλέγοντας κυρίως από τις πολύ μεγάλες φίρμες, τους αγαπημένους μας.
    Την Κατερίνα Στανίση την έβαλα για τις φωνητικές της δυνατότητες (για φωνές μιλάμε), όχι για την επίδρασή της στον ελληνικό λαό που φυσικά δε συγκρίνεται με αυτή της Αλεξίου ή της Μοσχολιού.

    Μάλλον έχουμε δίκιο και οι δύο. Οι ερωτήσεις πρέπει να είναι πιο σαφείς.
    nikos_music
    30.08.2005, 11:29
    Quote:

    Το μέλος ph στις 30-08-2005 στις 09:58 έγραψε:


    nikos_music αν είναι κριτήριο ποιες είναι οι μεγαλύτερες φωνές κι όχι οι αγαπημένες μας για να μπουν σ' αυτό το τοπ 5, πάλι υποκειμενικότητα μου μυρίζει. Ο μόνος τρόπος να πλησιάσουμε σ' αυτό που λες είναι να αφήσουμε την ιστορία να μιλήσει. Αν για παράδειγμα απαντούσα στην ερώτηση με βάση την ιστορία, θα έβγαζα κάποιον από τους πέντε πρώτους μου (όχι βέβαια τον Καζαντζίδη), για να βάλω τον Μπηθικώτση, τον οποίο σέβομαι, εκτιμώ, αλλά ποτέ δεν του είχα αδυναμία. Λόγω όμως ικανοτήτων, ρεπερτορίου, καλλιτεχνικών γεγονότων στα οποία ήταν παρών και της επίδρασής του στο λαό, θα έπρεπε να τον βάλω στη λίστα. ΄Εχεις κάποιο δίκιο, αλλά ίσως είναι σαφές πως όταν απαντάμε στο ποιες είναι οι καλύτερες φωνές που γέννησε η Ελλάδα, απαντάμε με υποκειμενικά κριτήρια, επιλέγοντας κυρίως από τις πολύ μεγάλες φίρμες, τους αγαπημένους μας.
    Την Κατερίνα Στανίση την έβαλα για τις φωνητικές της δυνατότητες (για φωνές μιλάμε), όχι για την επίδρασή της στον ελληνικό λαό που φυσικά δε συγκρίνεται με αυτή της Αλεξίου ή της Μοσχολιού.

    Μάλλον έχουμε δίκιο και οι δύο. Οι ερωτήσεις πρέπει να είναι πιο σαφείς.






    Οσο αφορά την Κατερίνα Στανίση διαφωνώ ακόμη. Την έχω παρακολουθήσει και μικρή όταν ήταν μαζί με Νταλάρα και Σακελαρίου και τώρα από ράδιο και τηλεόραση. Προσωπικά δεν θα την έβαζα σε μία τέτοια λίστα με τέτοιο topic. Και εγώ στη λίστα μου αναφέρω ανθρώπους που δεν με συγκινούν πολύ αλλά τους έχω μελετήσει χρόνια-όπως και το τραγούδι το μελετάω αρκετά χρόνια-και έκρινα πως έπρεπε να τους αναφέρω.
    Δεν θέλω όμως να φανώ στριμένος. Άλλωστε έχει ενδιαφέρον να βλέπουμε τις απόψεις των ανθρώπων που ακούνε μουσική. Απλώς εγώ προσωπικά θα ήμουν περισσότερο ευχαριστημένος αν έβλεπα πολλές από τις απαντήσεις που δόθηκαν να δείχνουν μελέτη και όχι να στηρίζονται μόνο στο προσωπικό γούστο ή στην επιρροή που έχουν απο τα ΜΜΕ...

    drakonikolis
    01.09.2005, 00:39
    Πολλες οι μεγαλες φωνες αλλα ξεχωριστες αυτες του Νικου Ξυλουρη,του Στελιου Καζαντζιδη,της Σωτηριας Μπελλου,του Γιωργου Νταλαρα και του συγκλονιστικου Νικου Δημητρατου(Ρεμπετικο)!
    jorge
    01.09.2005, 01:01
    Λόγω ικανοτήτων (και όχι αναγκαστικά λόγω συμπάθειας) θα έβαζα με μια πρώτη σκέψη τους παρακάτω:

    Νταλάρας
    Πάριος
    Λέκκας
    Αηδονίδης
    Αδαμαντίδης


    Αλεξίου
    Μαρινέλλα
    Βίσση
    Την κοπελιά των Άνεμος
    Μαντώ

    Έτσι κι αλλιώς όλα είναι προσωπικές οπτασίες...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 01-09-2005 14:48 ]
    Aiolos_m
    01.09.2005, 01:22
    Εγώ πάντως διαφωνώ στο γεγονός ότι η Άννα Βίσση έχει περισσότερες φωνιτικές ικανότητες από άλλες τραγουδήστριες όπως η Τζένη Βάνου ή η Βιτάλη. Όπως διαφωνώ και για την Στανίση όπως διαφωνώ και για την Μπέλλου.
    Αυτά βέβαια όχι λόγω συμπάθειας. Μου αρέσει και η Αννούλα και πολύ περισσότερο η Σωτηρία Μπέλλου αλλά...
    Sapios
    03.09.2005, 00:52
    1)Τσαλικης
    2)Μαζονακης
    3)Πεγκυ Ζηνα
    4)Ελλη Κοκκίνου
    5)Νταλάρας



    Πιστευω οτι συμφωνειτε και σεις εχουμε γεμισει τον τοπο μας με ευχαριστες νοτες ειδικα η Ζηνα με την φωνη της αγγιζει και τον πιο σκληρο ανθρωπο.

    Και ο Μαζωνακης με τις Hip-Hop επιροες του ξετρελαινει και γεμιζει την ψυχη μας με αναλαφρες ευωδιαστες σκεψεις.
    pastella
    03.09.2005, 01:18
    Από γυναικες:

    - Χάρις Αλεξίου
    - Ελένη Βιτάλη
    - Μαρινέλλα
    - Βίκυ Μοσχολιού
    - Νανα Μούσχουρη

    Από άντρες:

    - Γρηγόρης Μπιθικώτσης
    - Γιώργος Νταλάρας
    - Στέλιος Καζαντζίδης
    - Βασίλης Παπακωνσταντίνου
    - Χρόνης Αϊδονίδης

    Παντως κι εγώ συμφωνώ ότι η ερώτηση είναι λίγο υποκειμενική, αλλά είναι ωραίο να ακούς τις διαφορετικές απόψεις όλων μας εδώ.
    Η Χαρούλα όμως είναι...σταθερή αξία σε όλες τις απαντήσεις, ε???

    Αντε γεια μας!!!


    Sapios
    03.09.2005, 01:29
    Quote:

    Το μέλος Christine στις 03-09-2005 στις 01:18 έγραψε:

    Από γυναικες:


    - Ελένη Βιτάλη





    Δεν μου αρεσει καθολου....πως σου αρεσει κοπελα μου αυτη η φωνη?

    εισαι και 20 χρονων και εχεις και καπια αντιληψη. ΠΙστευω πως δεν
    ξερεις απο μουσικη.

    ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΗΤΤΑ


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 03-09-2005 01:32 ]
    pastella
    03.09.2005, 01:35
    Τα όσα ξέρω με κάνουν να πιστεύω αυτό.

    Απλά εμένα η Βιτάλη με αγγίζει, αν εσένα δεν σε αγγίζει μην την προτιμάς, δικαίωμα σου
    Sapios
    03.09.2005, 01:42
    Quote:

    Το μέλος Christine στις 03-09-2005 στις 01:35 έγραψε:

    Τα όσα ξέρω με κάνουν να πιστεύω αυτό.

    Απλά εμένα η Βιτάλη με αγγίζει, αν εσένα δεν σε αγγίζει μην την προτιμάς, δικαίωμα σου





    Πιστευω πρεπει να ψαξεις τον ευατο σου περισσοτερο. Εμεις οι 12χρονοι εχουμε μεγαλυτερη αντιληψη απο εσας. Αλλα ειπες οτι σε αγγιζει. Αυτο το αγγιγμα... ειναι πραγματικο; Αμφιβαλλω.
    pastella
    03.09.2005, 02:04
    Τι μου λες....

    Εχω μείνει άφωνη!!!

    Καλως ήλθες νέε Αινστάιν!!!
    Sapios
    03.09.2005, 02:08
    ειμαι ο νεος φιλοσοφος της εποχη σας, αλα ειστε πολυ σαπιοι
    για να με καταλαβετε.
    KIT_KAT
    03.09.2005, 02:13
    Quote:

    Το μέλος Sapios στις 03-09-2005 στις 01:42 έγραψε:

    Εμεις οι 12χρονοι




    Πώς μετράς αλήθεια;