ελληνική μουσική
    483 online   ·  210.866 μέλη

    Κράζετε τους άλλους?

    terezoulini
    24.08.2005, 19:10
    Νομίζω η ερώτηση είναι αρκετά σαφής..Ασκείτε σκληρή κριτική στους άλλους?είτε τους γνωρίζετε είτε όχι..ναι ή όχι και γιατι?
    antonLOrd
    25.08.2005, 00:44
    Αν ρίξεις μια ματιά σε topic του στυλ "Χατζηγιάννης, Βανδή,Πυροβολάκης" κλπ, τότε είμαι απόλυτα σίγουρος ότι...θα καταλάβεις.. Ο λόγος είναι απλός.. Πρέπει κάποια στιγμή να γυρίσουν τα πράγματα στη θέση τους, να προσγειωθούμε και να επανέλθουμε στην πραγματικότητα.. Μπορεί να είναι πολύ καυστικό αυτό που λέω, όμως αυτή είναι η γνώμη μου...και δεν αλλάζει..(και αυτό θα το καταλάβεις... )
    γεια μας..
    terezoulini
    25.08.2005, 13:17
    Ίσως..Όμως παρ'όλα αυτά δε νομίζω οτι γεννηθήκαμε και πολύ περισσότερο ζούμε για να κρίνουμε τους άλλους..τι νόημα έχει afterall?
    EffieKakaflika
    25.08.2005, 13:23
    Η θέση των πραγμάτων δεν είναι σταθερή, ούτε είμαστε εμείς σε θέση να την ορίζουμε. Μπορούμε να μιλάμε για τον εαυτό μας, τις απόψεις μας, και είτε μας αρέσουν, είτε όχι οι απόψεις των άλλων, δεν έχουμε δικαίωμα να τους "κράζουμε". Το θεωρώ μικροπρέπεια το "κράξιμο". Ειδικά όταν "κράζουμε" κάτι που ο άλλος θεωρεί σημαντικό γι'αυτόν (πχ ποια μουσική μας αρέσει, ή ποιος καλλιτέχνης)... Σκεφτείτε το λίγο...
    terezoulini
    25.08.2005, 13:34
    To θέμα όμως είναι το εξής:μήπως πλέον αυτό που ονομάζουμε κριτική και το ενστερνιζόμαστε ως ''κοινωνικό σχολιασμό'' έχει αρχίσει να μεταλλάσσεται σε κατάκριση?ή έχει ήδη γίνει και απλώς κανείς δεν το παραδέχεται διότι και πάλι απλώς είναι taboo?αν φοβούνται την κρίση ή την κατάκριση των άλλων γιατί συνεχίζουν?και γιατί στο κάτω κάτω θα πρέπει να ενδιαφέρει τον καθένα τι κάνει ο άλλος και πως ζει?
    KIT_KAT
    25.08.2005, 13:35
    Μα το "κράξιμο" δεν έχει απαραίτητα κακή έννοια. Εντάξει, γενικά για να "την πω" σε κάποιον που δεν ξέρω καλά πρέπει να με φέρει στο αμήν, αλλά δεν είναι όμορφο που με τους φίλους έχεις μια τέτοια σχέση που μπορείς να λες ό,τι σκέφτεσαι χωρίς παρεξήγηση; Και κάτι άλλο επίσης όμορφο: Καθώς μεγαλώνεις μπορείς να δέχεσαι το "κράξιμο" των άλλων με περισσότερη απλότητα...
    KIT_KAT
    25.08.2005, 13:38
    Quote:

    Το μέλος terezoulini στις 25-08-2005 στις 13:34 έγραψε:

    To θέμα όμως είναι το εξής:μήπως πλέον αυτό που ονομάζουμε κριτική και το ενστερνιζόμαστε ως ''κοινωνικό σχολιασμό'' έχει αρχίσει να μεταλλάσσεται σε κατάκριση?




    Η κατάκριση terezoulini εμένα πιο πολύ με παραπέμπει στο θάψιμο. Το κράξιμο (αν εννοούμε το ίδιο -εγώ μιλάω για παρατήρηση κατά πρόσωπο) είναι κάτι εξ' ορισμού πολύ πιο ειλικρινές, και πολλές φορές δεν έχει κακό σκοπό.
    terezoulini
    25.08.2005, 13:44
    Μα σίγουρα!!δε μιλάω για την καλοπροαίρετη κριτική μεταξύ φίλων αλλά μιλάω για το κράξιμο.Ας δώσω λοιπόν ένα παράδειγμα.Το κράξιμο των gay.Δεν τους κράζουν όλοι βέβαια αλλά ένα σεβαστό πληθυσμιακό ποσοστό του πλανήτη μας το βάζει πρώτο στις κοινωνικές του προτεραιότητες.Μα καλά,μας ενδιαφέρει τι κάνει ο άλλος στο κρεβάτι του??Γιατί δεν τον βλέπουν απλώς σαν άτομο και όχι σαν gay?και το κράξιμο πού θα έπρεπε να οφείλεται?στο οτι απλώς αδυνατούν να τον αντιμετωπίσουν ως ισάξιο και δεν μπορούν να δικαιολογήσουν τις σεξουαλικές προτιμήσεις?
    EffieKakaflika
    25.08.2005, 13:45
    Σε όλα τα πράγματα ο τρόπος είναι πολύ σημαντικός. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην κριτική που πηγάζει από το ενδιαφέρον για τους φίλους μας και στο "κράξιμο". Διαφέρουν στον τρόπο που το εκδηλώνουμε. Και φυσικά, στο πόσο και πώς ξεχωρίζουμε την θέση μας όταν δεν συμφωνούμε με κάτι. Όταν δεν είσαι προσεκτικός σ'αυτό υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην γίνεις κατανοητός και να προκαλέσεις αντίδραση. Ποιος ο λόγος να νοιώσει ο άλλος ότι απλά τον "κράζεις";
    terezoulini
    25.08.2005, 21:40
    Γιατί να κράζεις εξ αρχής είναι το ζητούμενο?
    12plus
    26.08.2005, 00:06
    Θεωρώ πως να κράζεις όταν αυτό βοηθάει στο να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ή να ΜΑΘΕΙ ο άλλος είναι θεμιτό. Όταν κράζεις τον άλλο χωρίς ανταπόκριση ή χάνεις την ώρα σου ή κάνεις πλάκα!
    paramithi
    26.08.2005, 02:34
    Quote:

    Το μέλος terezoulini στις 25-08-2005 στις 13:44 έγραψε:

    Μα σίγουρα!!δε μιλάω για την καλοπροαίρετη κριτική μεταξύ φίλων αλλά μιλάω για το κράξιμο.Ας δώσω λοιπόν ένα παράδειγμα.Το κράξιμο των gay.Δεν τους κράζουν όλοι βέβαια αλλά ένα σεβαστό πληθυσμιακό ποσοστό του πλανήτη μας το βάζει πρώτο στις κοινωνικές του προτεραιότητες.Μα καλά,μας ενδιαφέρει τι κάνει ο άλλος στο κρεβάτι του??Γιατί δεν τον βλέπουν απλώς σαν άτομο και όχι σαν gay?και το κράξιμο πού θα έπρεπε να οφείλεται?στο οτι απλώς αδυνατούν να τον αντιμετωπίσουν ως ισάξιο και δεν μπορούν να δικαιολογήσουν τις σεξουαλικές προτιμήσεις?






    ''Η μοναδική ανωμαλία στον κόσμο είναι η ανικανότητα να αγαπήσει κανείς..''Αναιας Νιν..
    EffieKakaflika
    26.08.2005, 10:53
    Το κράξιμο όπως το εννοείς terezoulini (πχ το κράξιμο των gay) είναι απαράδεκτο και δείχνει κόμπλεξ και μικροπρέπεια... Δεν νομίζω ότι παίζεται αυτό...

    terezoulini
    10.09.2005, 14:09
    Quote:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 26-08-2005 στις 10:53 έγραψε:

    Το κράξιμο όπως το εννοείς terezoulini (πχ το κράξιμο των gay) είναι απαράδεκτο και δείχνει κόμπλεξ και μικροπρέπεια... Δεν νομίζω ότι παίζεται αυτό...





    Μπορεί όμως για εσένα την ίδια να μην ισχύει..Αλλά για πολλούς άλλους?Τώρα βέβαια ανοίγει το θεμα ρατσισμός..
    ageloudaki
    10.09.2005, 14:23
    Όχι δεν ασκό κακή κριτική στους άλλους αν δεν τους ξέρω. Και όσοι το κάνουν πιστεύω ότι έχουν κάποιο κόμπλεξ και με αυτήν τους την πράξη υποβιβάζονται αυτοί και όχι οι άλλοι!!!!