ελληνική μουσική
    615 online   ·  210.870 μέλη
    EDdie_Pap
    29.08.2005, 22:09
    Ποιοι απο εσας γνωριζουν τους HELLOWEEN....και πια οι γνωμη σας???
    Αγαπημενα τραγουδια??



    επισυναπτόμενα: 05.jpg 
    Ilianashiamishi
    29.08.2005, 23:58
    Κατέβασα τυχαία ένα τραγούδι τους, το "I want out" και εντάξει...είναι ωραίο τραγούδι. Αν μπορείς να μου προτείνεις κάποια που να θεωρείς ωραία για να κατεβάσω.
    EDdie_Pap
    30.08.2005, 00:04
    το i want out ειναι φοβερο κομματι......

    Τωρα αλλα.....Future World, I Can , I'm Alive ,
    Keeper Of The Seven Keys, Metal Church (αν εισαι μεταλου )



    επισυναπτόμενα: 41.jpg 
    Ilianashiamishi
    30.08.2005, 00:09
    Ευχαριστώ, θα τα κατεβάσω να δω αν μου αρέσουν. Δεν είμαι και πολύ του metal αλλά έτυχε να μου αρέσουν κάποια τραγούδια του είδους...ποτέ δεν ξέρεις.
    EDdie_Pap
    30.08.2005, 00:15
    οκ παντως αξιζουν και αυτοι και oi maiden......


    Αντε γεια μας
    infesta
    30.08.2005, 10:52
    Οι Helloween είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση. Τα 2 πρώτα τους LP "Helloween" και "Walls of Jericho" ήταν καθαρά thrash/speed metal. Ξεχώριζαν πολύ οι συνθέσεις του Kai Hansen και η ιδιαίτερη φωνή του, η οποία για να λέμε την αλήθεια δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή!! (Πάντως στο επόμενο group του τους Gamma Ray ήταν απίστευτα βελτιωμένα τα φωνητικά του). Συνθέσεις που ξεχώριζαν τα Victim of fate, How many tears, Ride the sky, Metal invaders και Guardians. Η έλευση του Michael Kiske στα φωνητικά ήταν η καλύτερη κίνηση που έκαναν. Τα 2 επόμενα LP "Keeper of the seven keys part I" και "Keeper of the seven keys part II" για μένα είναι από τα καλύτερα albums που έχουν γραφτεί στην ιστορία του heavy metal. Όλα τα τραγούδια ήταν πάρα πολύ καλά (ειδικά από το 1ο). Μετά από κάποια περίοδο ο τσακωμός του Kai Hansen με τον έτερο κιθαρίστα Michael Weikath έφερε και την φυγή του πρώτου από το συγκρότημα που από τότε άλλαξε σταδιακά και το ύφος του. Το επόμενο LP "Pink bubbles go ape" ήταν στο ίδιο σχεδόν ύφος με τα προηγούμενα αλλά ήταν εμφανής η έλλειψη έμπνευσης στις συνθέσεις. Τα "Kids of the century" και "Mankind" ξεχώριζαν πάντως. Το "Chameleon" που ακολούθησε έφερε το συγκρότημα στο κατώτατο σημείο του. Ανόητα τραγουδάκια με αφελείς στίχους και έμπνευση μηδέν. Ο ίδιος ο Weikath, που πλέον είχε αναλάβει ηγετικό ρόλο στο συγκρότημα, το χαρακτήρισε έπειτα από χρόνια "πατάτα" και επέριψε τις ευθύνες στον Michael Kiske (παρόλο που πάνω από τα μισά τραγούδια τα είχε γράψει αυτός!!!). Αποτέλεσμα ήταν η φυγή τόσο του Kiske όσο και του ντράμερ Ingo Scwhitzenberg (συγχωρήστε μου το λάθος γράψιο στο επίθετο, αλλά με τα Γερμανικά δεν τα πάω καλά), ο οποίος μάλιστα έδωσε και τραγικό τέλος στη ζωή του λόγω της απόλυσής του από το συγκρότημα. Τα επόμενα LP πάντως ήταν κάπως βελτιωμένα αν και με τίποτα δεν έφταναν το επίπεδο των Keeper of the seven keys. Γνώμη μου είναι ότι αν θέλει κάποιος να ακούσει πραγματικά τι ήταν οι Helloween πρέπει να ακούσει τα 2 "Keeper of the seven keys" και τα 2 πρώτα LP.
    JaNick
    30.08.2005, 12:03
    Συγκροτηματάρα!! Δεν μπορώ να πώ τιποτα! Θεοι του metal επιρεασμένοι άμεσα απο τους μεγάλους θεούς του metal Iron Maiden!
    JaNick
    30.08.2005, 12:06
    Τις φωτογραφίες που τις τσίμπησες??

    Ania
    29.10.2005, 10:45
    If I could fly
    Like the king of the sky
    Could not tumble nor fall
    I would picture it all
    If I could fly
    See the world through my eyes
    Would not stumble nor fail
    I could ravage my jail
    If I could fly...

    para poli kalo sygkrotima...
    Bruce_Dicki13
    03.12.2005, 20:26
    Ο Eddie_Pap εχει απολυτο δικαιο.... Ειναι αρκετα καλοι.....Ξερει τοσα πολλα αλλα δε ξερω γιατι επαψε να μπαινει στο site.... ξερει κανεις να μου πει????
    JaNick
    03.12.2005, 21:51
    Εσυ μπορείς να δώσεις μια απάντηση στον εαυτο σου? Αν οχι στείλε Π/Μ!!!