ελληνική μουσική
    319 online   ·  210.907 μέλη

    Bruce Dickinson ή Paul Di anno?

    MagicaDeSpell
    05.07.2008, 08:19

    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 02-07-2008 στις 02:19 έγραψε...

    χεστηκα για true και ξεtrue. με ενδιαφερει αυτο που φτανει στα αυτια μου και βλεπουν τα ματια μου(live) να μου αρεσει. φιλε εσυ που λες να διαλυθουν οι maiden ελα να το πεις 2 αυγουστου στη μαλακασα και θα φας τετοια γιουχα που θα την ακουσει μεχρι ο κολοκοτρωνης. αν δεν σου αρεσουν μην τους ακους. οτι σε χαλαει το κοβεις απο τον εαυτο σου δεν το επιβαλεις στους αλλους, αμαν πια τους κομπλεξαρες



    O αγαπητος freakwood για λλη μια φορα εχει παρεξηγησει εδω μιλαμε για το ποιος εχει καλυτερη φωνη και ολα τα συγκροτηματα τα ακουμε για τον ηχο και την  μουσικη ποσως με ενδιαφερει τι κανουν στην προσωπικη τους ζωη εγω ειπα οτι για το στυλ που επαιζαν τις συγκεκριμενες εποχες ο καθε τραγουδιστης επαιξε τον ρολο του αλλιως θα ελεγα οτι ο Di anno ηταν μπεκρης και μαστουρας επιτελους αν δε σου αρεσουν κανενα απο τα metal συγκροτηματα μην τα ακους

    σαν φωνη o di anno μου αρεσει καλυτερα αλλα ειπαμε ο καθενας ηταν καταλληλος για το στυλ που επαιζαν οι iron maiden


    MusicMaker83
    05.07.2008, 11:05

    Παράθεση:

    Το μέλος HitmanBM στις 04-07-2008 στις 21:30 έγραψε...

    Και ξέρω ότι ο Dickinson την έχει ψωνίσει, αλλά ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. Και ο Ozzy είχε γίνει ερείπιο από το ποτό και την πρέζα, και μια μέρα του την έδωσε, πήρε την καραμπίνα και σκότωσε όλες τις γάτες που είχε στο σπίτι. Δεν πρέπει να ξανακούσουμε Sabbath;

     

     

    XAXAXAXAXA!! Μεγα ΟΖΖΥ, Ουτε εγω συμπαθω τις γατες, φατες!!!

     

    {#emotions_dlg.lol}

    {#emotions_dlg.lol}


    HitmanBM
    05.07.2008, 18:42

    Και ο Dickinson έχει ένα προσόν: ξέρει να πιλοτάρει!

     

    http://uk.

    >
    blackdragon
    05.07.2008, 19:38

    Bruce{#emotions_dlg.rockon}


    Xrononaytis
    06.07.2008, 03:35

    και οχι μονο πιλοτος εχει οδηγησει και τανκς και ειναι και καθηγητης ιστοριας σε πανεπηστημιο .Επισης εχει σπιτι στην Ελουντα στην Κρητη πολλες φορες ερχεται ετσι στο αναπαντεχω .


    driverbulba
    06.07.2008, 16:57

    BRUCE!!!! Αν και δεν πρεπει να συγκρινουμε ανομοια "πραγματα!"
    -----------------
    Απολαύστε όμορφες ραδιοφωνικές εκπομπές 24 ώρες το 24ωρο στο TOUMBA RADIO - το site της γειτονιάς μας!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : driverbulba στις 06-07-2008 16:58 ]


    Darkan
    26.10.2008, 14:49

    o bruce ειναι πραγματικα πιλοτος..χρονια τωρα..γι αυτο λοιπον μην λετε μαλακιες..εχει παρει και καποιους απο την κυπρο..


    Darkan
    27.10.2008, 14:38

    οι maiden εγιναν οτι εγιναν με τον bruce οποτε...


    freakhood
    29.10.2008, 12:36

    Οι maiden ήταν γνωστοί πολύ πριν τον Bruce.

    Από εκει και ύστερα αν θεωρείτε επιτυχία το οτι ακόμα και το CNN (...) τους έκανε αφιέρωμα, πηγαίντε στα πρώτα αλμπουμ, διαβάστε μερικούς στίχους και θα καταλάβετε πως οι maiden του τότε, καμία σχέση δεν έχουν με τους maiden του σήμερα αλλά σάμπως έτσι δεν ξεγελαστήκαμε και εμείς?

    Διαβάστε και καμιά συνένετευξη του Dianno για να διαπιστώσετε πως είναι ο μοναδικός που παραμένει αυθεντικός αλλά έτσι γίνεται με τους πραγματικά αληθινούς καλλιτέχνες. Τους τρωει η μαρμάγκα. Αυτή είναι η τύχη τους στο σάπιο star system.


    Darkan
    29.10.2008, 21:45

    δεν ειχαν νοημα οσα εβγαλαν μετα απο τους 2 πρωτους δισκους??vocalist=bruce


    revelation
    30.10.2008, 09:32

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 29-10-2008 στις 12:36 έγραψε...

    Οι maiden ήταν γνωστοί πολύ πριν τον Bruce.

    Από εκει και ύστερα αν θεωρείτε επιτυχία το οτι ακόμα και το CNN (...) τους έκανε αφιέρωμα, πηγαίντε στα πρώτα αλμπουμ, διαβάστε μερικούς στίχους και θα καταλάβετε πως οι maiden του τότε, καμία σχέση δεν έχουν με τους maiden του σήμερα αλλά σάμπως έτσι δεν ξεγελαστήκαμε και εμείς?

    Διαβάστε και καμιά συνένετευξη του Dianno για να διαπιστώσετε πως είναι ο μοναδικός που παραμένει αυθεντικός αλλά έτσι γίνεται με τους πραγματικά αληθινούς καλλιτέχνες. Τους τρωει η μαρμάγκα. Αυτή είναι η τύχη τους στο σάπιο star system.



    Πω πωωω, πες και τίποτα άλλο. Όλο τα ίδια λες. Και δεν λες να καταλάβεις ότι δεν έχει σημασία ποιος είναι πιο true. Λέμε ποιος είναι καλύτερος τραγουδιστής. 

    Υ.Γ Με τον Di'Anno ήταν γνωστοί ήδη όντως. Στην Αγγλία και στην Ιαπωνία. Όντως. Δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά. Επίσης για πες μου τι σπουδαίο έχει κάνει ο Di'Anno από μόνος του. Η μήπως θες να σου πω πόσα άλμπουμ έχει κάνει μόνο για τα λεφτά ως session singer; Ο true όσο πάει Di'Anno. Σιγά ρε.


    Neile
    29.01.2009, 18:00

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 28-06-2008 στις 14:21 έγραψε...

    1) αφιέρωμα του CNN στους maiden για μία ολάκερη ώρα. Βάλτε το μυαλουδάκι σας να δουλέψει... (και όποιος κατάλαβε...κατάλαβε).

    2) kwstasaga συμφωνούμε στην ουσία του θέματος.

    3) για τον Steve Harris ας μην μιλήσουμε καλύτερα...διότι θα πέσει πολύ θάψιμο (και δικαιολογημένα)

    4) revelation, θυμήσου μια συνέντευξη του dickinson όταν πρωτοπήγε στους maiden. Αν δεν την θυμάσαι, μπορώ να σου θυμίσω εγώ κάτι "ωραίες" ατάκες...

    5) θυμάστε τι είχε γίνει με τον dickinson το 1999 στο Περιστέρι? Γιατί αρκετοί προβληματισμένοι μεταλάδες (δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλοί) απαξίωσαν πλήρως τον dickinson εκείνη την βραδιά?

    6) και δεν είπα πως δεν μου άρεσε ο dickinson (μέχρι αυτό που συνέβη στο γήπεδο του ατρομητου το 99) αλλά απλά με τον Di Anno δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Ο ένας είναι πραγματικός καλλιτεχνης ενώ ο άλλος είναι καλός επαγγελματίας αλλά μόνο αυτό.

     

    Κι εγώ κύριε μουσικέ- παραγωγέ έχω να πω ότι την επιτυχία δεν την κατακρίνουμε, την αναλύουμε! Νομίζω ότι αυτό θα έπρεπε να το ξέρεις!

    Και συνεχίζω... έχω υπόψην μου το συμβάν του 99. Δεν ξέρω ποιός πανέξυπνος είχε την φαεινή ιδέα να βάλουν μια σειρά από καπνογόνα κάτω από την μύτη του! Δικαιολογημένα τα πήρε! όχι όμως ότι ήταν συμπεριφορά και η δική του! Και επειδή έχω ακούσει πολλά για το ίδιο θέμα (και έχω δει επανηλημένως το βίντεο) δεν τα είχε πάρει με όλους αλλά με κάποιους συκγεκριμένα. Και δεν τους είπε (συγνώμη κιόλας) motherfuckers.

    Έπειτα, δεν υπάρχει λόγος να απαξιώνουμε ανθρώπους και μπάντες που έχουν προσφέρει πολλά στο είδος τους! Αλλά υποθέτω όποιος έχει τη μύγα...(τα συμπεράσματα δικά σας)

    Στο θέμα μας τώρα: Ο Di' Anno είχε φωνάρα, καλή σκηνική παρουσία αλλά δεν μπορούσε να κάνει κάτι διαφορετικού στυλ. Ο Dickinson έχει φωνάρα, τρομερή σκηνική παρουσία και μπορεί να τραγουδήσει σχεδόν τα πάντα. Τέλος.


    montechristos-ole
    29.01.2009, 21:04

    Εμενα μου αρεσουν και οι δυο.Αλλα πιστευω πως ο bruce εχει πιο μεταλλικη φωνη.Κατα τη γνωμη μου παντως τα δυο πρωτα αλμπουμ των maiden με τον paul  στα φωνητικα ηταν απο τα καλυτερα τους...Απλα δε μου αρεσει ο paul σαν ανθρωπος.Ειχα διαβασει καποιες συνεντευξεις του και δε μου εκανε καλη εντυπωση...


    fireroc
    29.01.2009, 21:05

    ποιος απ αυτους που κατακρινουν  τον dickinson  μπορειν να πουν  καλυτερα τα  halloweed by the name fear of the dark holy smoke  can i play with madness ? κανεις!  και να μην ξανακουσω οτι ο dickinson   δεν ηταν συνιδιτοποιημενος( μην τον ψηφισετε αν δεν σας αρεσουν οι αποψεις του η μαγεια της μουσικης βρισκεται αλλου)

     

    Holy Smoke Lyrics
    Believe in me - send no money
    Died on the cross, that ain't funny
    But my so called friends they're making me a joke
    They missed out what I said like I never spoke
    They choose what they wanna hear - don't tell a lie
    They just leave out the truth as they're watching you die
    Saving your soul by taking your money
    Flies around shit, bees around honey

    chorus

    Holy Smoke Holy Smoke, plenty bad preachers for
    The Devil to stoke
    Feed'em in feet first this is no joke
    This is thirsty work making Holy Smoke
    making Holy Smoke

    Jimmy Reptile and all his friends
    Say their gonna be with you at the end
    Burning records burning books
    Holy soldiers, Nazi looks
    Crocodile smiles, just wait a while
    Till the TV queen gets her make-up clean
    I've lived in filth, I've lived in sin
    And I still smell cleaner than the shit you're in

    repeat chorus

    Holy Smoke - smells good

    They ain't religious but they ain't no fools
    When Noah built his Cadillac it was cool
    Two by two they're still going down
    And the satellite circus just left town
    I think they're strange and when they're dead
    They can have a Lincoln for their bed
    Friend of the president trick of the tail
    Now they ain't got a prayer 100 years in jail

    τι λετε τωρα?

     

    Give me the sense to wonder
    To wonder if Im free
    Give me a sense of wonder
    To know I can be me
    Give me the strength to hold my head up
    Spit back in their face
    Dont need no key to unlock this door
    Gonna break down the walls
    Break out of this bad place

    Can I play with madness
    The prophet stared at his crystal ball
    Can I play with madness
    Theres no vision there at all
    Can I play with madness
    The prophet looked and he laughed at me
    Can I play with madness
    He said youre blind too blind to see

    I screamed aloud to the old man
    I said dont lie dont say you dont know
    I say you pay for your mischief
    In this world or the next
    Oh and then he fixed me with a freezing glance
    And the hellfires raged in his eyes
    He said do you wanna know the truth son
    Ill tell you the truth
    Your souls gonna burn in a lake of fire

    Can I play with madness
    The prophet stared at his crystal ball
    Can I play with madness
    Theres no vision there at all
    Can I play with madness
    The prophet looked and he laughed at me
    Can I play with madness
    He said youre blind too blind to see

    Can I play with madness
    The prophet stared at his crystal ball
    Can I play with madness
    Theres no vision there at all
    Can I play with madness
    The prophet looked and he laughed at me
    Can I play with madness
    He said youre blind too blind to see

    can i play with madness

    The Prisoner Lyrics

    "We want information, information, information."
    "Who are you?"
    "The new number two."
    "Who is number one?"
    "You are number six."
    "I am not a number, I am a free man."
    "HAHAHAHAHAHAHAHA."


    I'm on the run, I kill to eat.
    I'm starving now, I'm feeling dead on my feet.
    Going all the way, I'm nature's beast.
    Do what I want, I'll do as I please.

    Run! Fight! To breathe! It's tough!
    Now you see me (haha!) Now you don't.
    Break the walls, I'm coming out.

    Not a prisoner I'm a free man,
    And my blood is my own now.
    Don't care, where the past was,
    I know where I'm going...Out!

    If you kill me, it's self-defense,
    If I kill you, then I call it vengeance.
    Spit in your eye, I will defy,
    you'll be afraid when I call out your name.

    Run! Fight! To breathe! It's gonna be tough!
    Now you see me, and now you don't.
    Break the walls, I'm coming out.

    Not a prisoner, I'm a free man,
    And my blood is my own now.
    Don't care, where the past was,
    I know where I'm going.

    I'm not a number, I'm a free man,
    Live my life where I want to.
    You'd better scratch me from your black book,
    'cause I'll run rings around you.

    [Solo]

    Not a prisoner, I'm a free man,
    And my blood is my own now.
    Don't care where the past was,
    I know where I'm going.

    I'm not a number, I'm a free man,
    Live my life where I want to.
    You'd better scratch me from your black book,
    'cause I'll run rings around you.

    Not a prisoner, I'm a free man,
    And my blood is my own now.
    Don't care where the past was,
    I know where I'm going.

    το οτι  εχου ξεπουληθει δεν ειναι αιτια να μην τους  ακουμε! επειδη ο μικ ρζαγερ συμβιβαστηκε με το  συτστημα θα παψουμε να ακουμε  rolling stones?

    και τι μανια να ψαχνουμε πρωτα τις αποψεις των μελλων του συγκροτηματος και σε σχεση με αυτες να το ακουμε ! αλλο ακουω μουσικη και αλλο ψηφιζω για εκλογες! 

     


    john1987
    30.01.2009, 01:17

    Συμφωνω με τον προλαλησαντα.

     

    Δεν ειμαστε πια 15 (εγω παντως κοντευω 22) να τους εχουμε ειδωλα και να τους μιμουμαστε.

     

    Ουτε παρεα θα τους κανουμε,ουτε κολλητοι θα γινουμε.

     

    Απλα οπως και να το παρεις ο Bruce ειναι ανωτερος καλλιτεχνικα,σαν ανθρωπος ποσως με ενδιαφερει!


    NikosRoman
    30.01.2009, 03:21

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 29-10-2008 στις 12:36 έγραψε...

    Οι maiden ήταν γνωστοί πολύ πριν τον Bruce.

    Από εκει και ύστερα αν θεωρείτε επιτυχία το οτι ακόμα και το CNN (...) τους έκανε αφιέρωμα, πηγαίντε στα πρώτα αλμπουμ, διαβάστε μερικούς στίχους και θα καταλάβετε πως οι maiden του τότε, καμία σχέση δεν έχουν με τους maiden του σήμερα αλλά σάμπως έτσι δεν ξεγελαστήκαμε και εμείς?

    Διαβάστε και καμιά συνένετευξη του Dianno για να διαπιστώσετε πως είναι ο μοναδικός που παραμένει αυθεντικός αλλά έτσι γίνεται με τους πραγματικά αληθινούς καλλιτέχνες. Τους τρωει η μαρμάγκα. Αυτή είναι η τύχη τους στο σάπιο star system.



    Ηταν ηδη γνωστοι αλλα οχι τοσο εκτος Αγγλιας.Αν θυμαμαι καλα οταν βγηκε το Number of the beast ηταν σαν να εφαγα τσιμεντολιθο στο κεφαλι οπως και ο υπολοιπος πλανητης.Ημουν Αμερικη και μονο τοτε ετρεξαν και αγορασαν τα προηγουμενα.Εκατο κλασεις ανωτερο απο οτιδηποτε ειχαν βγαλει μεχρι τοτε στο επιπεδο της ωριμοτητας και οτι ακολουθησε τα επομενα δεκα χρονια ηταν καλλιτεχνικα αρτιο.Αλλιμονο εαν ο καθενας απο εμας παρεμενε με τα μυαλα του τοτε οσο μεγαλωνει.Ουτε εσυ (νομιζω)ουτε εγω ουτε κανενας και ουτε αυτοι.Οποτε κανενας δεν ξεγελασε κανεναν γιατι απλα μεγαλωνεις και ωριμαζεις και αυτο ειναι καλο.Το CNN κανει θεμα το οτιδηποτε αφορα τα πληθη,ποσο μαλλον αυτους.Αν εγω η εσυ ειχαμε πουλησει 200 εκατομυρια δισκους θα εκαναν και εμας αφιερωμα.Καθολου κακο.

    Τελος εαν εχεις δει το Dvd "The early years"θα καταλαβεις γιατι εδιωξαν τον Ντιανο.Ο τυπος ρουφαγε ναρκωτικα και απο τον κωλο ,δεν εβγαινε στην σκηνη να τραγουδησει,ηταν συνεχεια μαστουρας,και παρολα αυτα του εδωσαν τρεις μηνες να συνελθει.Δεν το καταφερε και οξω(ακολουθησε ο ντραμερ δυο χρονια μετα για τους ιδιους λογους) .Ο ιδιος ομολογει οτι δεν αντεχε την πιεση και ηθελε να ειναι σπιτι του ενω οπως ο ιδιος παλι λεει του δοθηκε η ευκαιρια της ζωης του και την πεταξε(χωρις να το μετανοιωσει λεει).Αν εισαι αυθεντικος και σε τρωει η μαρμαγκα και καταρα στο σταρ σιστεμ, επειδη δεν κοβεις τα ναρκωτικα,δεν αντεχεις την πιεση,εισαι ξεροκεφαλος (το ομολογει ο ιδιος)και κανεις οτι σου την δωσει εις βαρος των αλλων.....τοτε....πρεπει να βρουμε αλλη εννοια στο λεξικο για το ¨αυθεντικος".Μαλλον το¨"νεκρος"και τετοιοι υπαρχουν πολλοι.Και εαν εσυ μπορεις να δουλεψεις με τετοια ατομα στον δικο σου χωρο τοτε τα συγχαρικια μου.Σεβομαι τον Ντιανο αλλα και αυτος και οι Iron Maiden ειναι καλυτερα χωρις ο ενας τον αλλον.Τουλαχιστον ζωντανοι.


    fireroc
    30.01.2009, 10:50

    Παράθεση:

    Το μέλος john1987 στις 30-01-2009 στις 01:17 έγραψε...

    Συμφωνω με τον προλαλησαντα.

     

    Δεν ειμαστε πια 15 (εγω παντως κοντευω 22) να τους εχουμε ειδωλα και να τους μιμουμαστε.

     

    Ουτε παρεα θα τους κανουμε,ουτε κολλητοι θα γινουμε.

     

    Απλα οπως και να το παρεις ο Bruce ειναι ανωτερος καλλιτεχνικα,σαν ανθρωπος ποσως με ενδιαφερει!



    αυτο ακριβως! ουτε ο di ano  ουτε ο dickinson  ειναι ο τσε γκεβαρα! να παψουμε να ακουμε maiden?  τι μας ενδιαφερει? α! κατι ασχετο ... μερικοι κατηγορουν τους lynyrd  skynyrd οτι ηταν ρατσιστες!   η μουσικη τους ομως ειναι γαματη .... και αυτο εχει σημασια .......!  για το τι ειναι ο καθενας  πρεπει να προβληματιζεται ο ιδιος και η οικογενεια του !  και βεβαια μου αρεσουν οι στιχοι που εκφραζουν προβληματισμους!αν ηταν να ψαχνω ομως μονο τετοιους  καλιτεχνες θα ακουγα μονο bob dylan rolling stones  kai  jon lenon!


    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 30-01-2009 12:06 ]


    NikosRoman
    30.01.2009, 15:16

    Μια αληθεια για τους Skynyrd και οποιος το πιστεψει.(Με αφορμη αυτο που γραφει ο φιλος fireroc πιο πανω).Οι Lynyrd Skynyrd δεν υπηρξαν πιο ρατσιστες απο οποιον αγαπαει τον τοπο του την ιστορια του και την καταγωγη του.Π.χ απο τους Κρητικους για την Κρητη,απο τους Ικαριωτες για την Ικαρια,απο τους Κερκυραιους για την Κερκυρα κλπ,κλπ.Οταν αγαπας τον τοπο σου ,αγαπας και αυτο που αντιπροσωπευει.

    Ενας βλακας,ηλιθιος,ανιστορητος καποτε ,και δεν ξερω σε ποιο μερος ,ανεφερε οτι το τραγουδι "that smell" αναφερεται στους μαυρους της Αμερικης και απο εκει αρχισε ενα γαιτανακι οτι ειναι ρατσιστες κλπ.ισως για να μειωσει την αξια της μουσικης τους(αλλα και τον Νοτο της Αμερικης με οτι αυτο σημαινει ιστορικα ,και το ξερουμε ολοι.Εμφυλιος,δουλεια)Στην πραγματικοτητα το εν λογω τραγουδι αναφερεται στην μυρωδια της επιτυχιας.Εκεινη την εποχη το συγκροτημα εβγαζε λεφτα πολλα και ειχαν ξεφυγει.Ναρκωτικα,ποτα,γυναικες,ταξιδια και ενα γενικοτερο χασιμο με ακραια αποτελεσματα ακομα και για την ιδια τους την ζωη.Μια φορα ο κιθαριστας  Ροσσινγκτον αγορασε ενα αυτοκινητο και επεσε μεθυσμενος σε μια μαντρα.Την γλυτωσε βεβαια αλλα ηταν η αφορμη ωστε ο μακαριτης Βαν Ζαντ να γραψει και να του αφιερωσει αυτο το τραγουδι.(οποιος διαβασει τους στιχους θα καταλαβει).

    Αυτη ειναι η αληθεια και οχι οτι ηταν πιο ρατσιστες απο αλλους.Οι Ελληνες τους Αλβανους,οι Ιρλανδοι τους Πολωνους,οι Αγγλοι τους Γαλλους,οι Ισπανοι τους Μαροκινους,οι Γερμανοι τους Τουρκους και παντα ο Βορρας με τον Νοτο σε ολες τις χωρες ακομα και με την ιδια γλωσσα και κατω απο την ιδια σημαια.


    fireroc
    30.01.2009, 17:24

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 30-01-2009 στις 15:16 έγραψε...

    Μια αληθεια για τους Skynyrd και οποιος το πιστεψει.(Με αφορμη αυτο που γραφει ο φιλος fireroc πιο πανω).Οι Lynyrd Skynyrd δεν υπηρξαν πιο ρατσιστες απο οποιον αγαπαει τον τοπο του την ιστορια του και την καταγωγη του.Π.χ απο τους Κρητικους για την Κρητη,απο τους Ικαριωτες για την Ικαρια,απο τους Κερκυραιους για την Κερκυρα κλπ,κλπ.Οταν αγαπας τον τοπο σου ,αγαπας και αυτο που αντιπροσωπευει.

    Ενας βλακας,ηλιθιος,ανιστορητος καποτε ,και δεν ξερω σε ποιο μερος ,ανεφερε οτι το τραγουδι "that smell" αναφερεται στους μαυρους της Αμερικης και απο εκει αρχισε ενα γαιτανακι οτι ειναι ρατσιστες κλπ.ισως για να μειωσει την αξια της μουσικης τους(αλλα και τον Νοτο της Αμερικης με οτι αυτο σημαινει ιστορικα ,και το ξερουμε ολοι.Εμφυλιος,δουλεια)Στην πραγματικοτητα το εν λογω τραγουδι αναφερεται στην μυρωδια της επιτυχιας.Εκεινη την εποχη το συγκροτημα εβγαζε λεφτα πολλα και ειχαν ξεφυγει.Ναρκωτικα,ποτα,γυναικες,ταξιδια και ενα γενικοτερο χασιμο με ακραια αποτελεσματα ακομα και για την ιδια τους την ζωη.Μια φορα ο κιθαριστας  Ροσσινγκτον αγορασε ενα αυτοκινητο και επεσε μεθυσμενος σε μια μαντρα.Την γλυτωσε βεβαια αλλα ηταν η αφορμη ωστε ο μακαριτης Βαν Ζαντ να γραψει και να του αφιερωσει αυτο το τραγουδι.(οποιος διαβασει τους στιχους θα καταλαβει).

    Αυτη ειναι η αληθεια και οχι οτι ηταν πιο ρατσιστες απο αλλους.Οι Ελληνες τους Αλβανους,οι Ιρλανδοι τους Πολωνους,οι Αγγλοι τους Γαλλους,οι Ισπανοι τους Μαροκινους,οι Γερμανοι τους Τουρκους και παντα ο Βορρας με τον Νοτο σε ολες τις χωρες ακομα και με την ιδια γλωσσα και κατω απο την ιδια σημαια.



    μπραβο ρε φιλε!  οτι ηταν ρατσιστες  δεν το πιστευα( οχι οτι και ασχοληθηκα)! αλλα με αυτα που λες  το εξακριβωσα!


    Moonchild92
    07.02.2009, 01:06

    Να σας πω... εννοείται ότι ξεκίνησα να ακούω maiden με Dickinson. Άλλωστε εκείνης της εποχής τα κομμάτια ήταν πολύ πιο διαδεδομένα. Βρήκα πανάξια τραγούδια, αλλά συνέχισα να ψάχνομαι. Άτομα που είχα ρωτήσει μου έλεγαν ότι ο Di'Anno δεν πιάνει μια μπροστά στον Bruce, κι ακόμα αυτό λένε. Αλλά όταν έψαξα και άκουσα (πρώτο νομίζω το Killers) ένιωσα την ανάγκη να τους ρίξω μία μούντζα για την υποκειμενικότητά τους!

    Και οι δύο είναι ξεχωριστοί για τις εποχές που έπαιξαν και τα τραγούδια που είπαν, εγώ δεν νομίζω ότι ο ένας μπορεί να πει στο full potential τους τα κομμάτια του άλλου... Για μένα ο Dickinson έχει την φωνή, ο Di'Anno την χροιά! Αλλά έχει και κάτι ακόμα, δεν έχω καταλάβει τι, που δεν το έχει ο Bruce. Να πω πάθος, θα ήταν ιεροσυλία μάλλον.

    Anyway, αν πρέπει να διαλέξω, παρ' όλο που μου αρέσουν κομμάτια κι από τις δύο εποχές(ο Bayley δεν πιάνεται), λέω Di'Anno! Και αγαπημένα κομμάτια Killers, Prowler, Remember Tomorrow, Phantom of the Opera και Purgatory.(αυτό γιατί δεν το αναφέρει κανείς; Μια χαρά κομμάτι είναι!)