ελληνική μουσική
    423 online   ·  210.907 μέλη
    vouliakis
    05.09.2005, 12:11
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 05-09-2005 στις 11:43 έγραψε:

    -Επίσης, έχω να προτείνω μια "νέα" κατηγορία: Μουσική στον κινηματογράφο.







    Εκτός από τα soundtracks, είναι αρκετές οι ταινίες που η πλοκή τους διαρθρώνεται με "άξονα" τη μουσική -και δεν μιλώ μόνο για βιογραφικές. Παράδειγμα, η "Πιο λυπητερή Μουσική του Κόσμου".

    Μια κατηγορία "Μουσική στον Κινηματογράφο", λοιπόν, θα διευκολύνει κάποιους στις αναζητήσεις τους.

    Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο forum, εκτός ίσως από το ότι -πιθανά- ανάλογα θέματα -που πιστεύω πως είναι αρκετά- να είναι "σπαρμένα" σε διάφορες κατηγορίες.






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 05-09-2005 12:14 ]
    vouliakis
    05.09.2005, 12:13
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 05-09-2005 στις 11:43 έγραψε:

    -Επίσης, έχω να προτείνω μια "νέα" κατηγορία: Μουσική στον κινηματογράφο.







    Πιο σωστά: Μουσική > Μουσική στον κινηματογράφο.

    gate
    05.09.2005, 12:16
    Παιδιά, μήπως πρέπει για τη συζήτηση αυτή να δημιουργήσετε ένα νέο thread ;
    Δεν έχει καμία σχέση με τον τίτλο: "Δέσποινα Βανδή" ασφαλώς και, όπως φαίνεται, έχουν να ειπωθούν αρκετές ακόμα γνώμες.
    violketa
    23.01.2006, 00:52
    τι λες μμ΄μ' η δεσποινα ειναι θεα εχει ωραια ρουχα και πολυ πιο ωραια τακουνια απο την οποιαδηποτε τραγουδιστρια στην ελαδα
    βιολκετα απο αγ.βαρβαρα
    δεσποινα θεα με το καινουργιο στηθοσ σου παει. μπραβο.
    tb12
    06.06.2007, 20:25
    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 04-09-2005 στις 18:09 έγραψε...

    Παιδιά, χωρίς να θέλω να νομίσετε πως προσπαθώ να σας εμποδίζω να γράφετε ελεύθερα - δεν έχω άλλωστε τέτοιο δικαίωμα, από πουθενά - ωστόσο, νομίζω πως θέματα σαν κι αυτό για την Δέσποινα Βανδή (λέω: "σαν κι αυτό..", γιατί θυμάμαι και κάποιο άλλο topic: "Βανδή - Βίσση" ή κάτι παρόμοιο..., αν δεν κάνω λάθος), δεν ταιριάζουν σε αυτό το site. Όχι ότι θέλουμε να το παίξουμε δήθεν ποιοτικοί, αλλά κατά κύριο λόγο το site αυτό προσπαθεί να αναδείξει - στο μέτρο του δυνατού! - ένα άλλο είδος μουσικής, για το οποίο ασφαλώς έχει γίνει ιδιαίτερη συζήτηση - κι ακόμα άκρη δεν έχει βρεθεί - για το κατά πόσο μπορεί να ονομάζεται έντεχνο όχι. Επίσης έχει δώσει βήμα [με δευτερεύοντα όμως ρόλο - και σε δημοσιεύματα για το παραδοσιακό τραγούδι, το ρεμπέτικο, την κλασσική και τη βυζαντινή μουσική. Με λίγα λόγια, είδη μουσικής τελείως διαφορετικά από εκείνα που εκπροσωπούν ορισμένοι καλλιτέχνες όπως η Δέσποινα Βανδή, η Πέγκυ Ζήνα, η Έλλη Κοκκίνου και άλλοι ίσως περισσότερο εμπορικοί.

    Προσοχή! Δε λέω ότι αυτοί είναι δήθεν κατώτεροι από αυτό που εμείς προσπαθούμε να υποστηρίξουμε! Δεν το λέω και δεν το πιστεύω, σε καμία περίπτωση! Αυτή τη σχέση ανώτερου και κατώτερου τη θεωρώ τελείως λάθος! Εξάλλου κι εγώ έχω ανάγκη κάποιες ώρες ν' ακούσω Βανδή ή Ζήνα κι έχω βρει και τραγούδια που μ' αρέσουν ν' ακούω.

    Θα προτιμούσα όμως- όπως πιστεύω και αρκετοί άλλοι ακόμα, απ' όσους προσπαθούμε για την προώθηση αυτού του ιστο...τόπου, εδώ και καιρό - αυτή η ταυτότητα του site να διατηρηθεί και στο forum.

    Υπάρχουν, δόξα τω Θεώ, πολλές ιστοσελίδες που αναφέρονται σε αυτούς τους καλλιτέχνες και σε αυτό το είδος μουσικής. Εκεί σίγουρα και απάντηση στα ερωτήματά σας θα έχετε και πολύ κόσμο, για να μοιραστεί τις σκέψεις, τις απόψεις σας και τις προτιμήσεις σας.

    Πάντα με φιλική διάθεση, όσα γράφω και είμαι έτοιμη να ακούσω τις απόψεις σας!

    "Sabir acidir ama meyvesi tatlidir"
    (τουρκική παροιμία: η υπομονή είναι πικρή, αλλά τα φρούτα της γλυκά)
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 04-09-2005 18:10 ]

    ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΒΑΝΔΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΑ ΒΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΞΕΚΙΝΙΜΑ ΚΑΙ ΑΞΙΖΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΘΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    tb12
    06.06.2007, 20:28
    Παράθεση:

    Το μέλος violketa στις 23-01-2006 στις 00:52 έγραψε...

    τι λες μμ΄μ' η δεσποινα ειναι θεα εχει ωραια ρουχα και πολυ πιο ωραια τακουνια απο την οποιαδηποτε τραγουδιστρια στην ελαδα
    βιολκετα απο αγ.βαρβαρα
    δεσποινα θεα με το καινουργιο στηθοσ σου παει. μπραβο.

    ΤΟ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΜΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΝΤΑ ΒΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΟΣ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    SOPHIA-MX-4EVER
    07.06.2007, 01:29
    το εχετε καταλαβει οτι καθεστε κ τσακωνεστε
    για καποιον που ουτε σας ξερει
    ουτε νοιαζεται για σας ??
    γιατι πολυ απλα η μονη "επαφη" που εχει με 'σας,
    ειναι οταν παιρνει τα λεφτα σας
    - να πας να την δεις την "θεα" να τραγουδαει (ουσιαστικα το χομπυ της κανει-μεγαλη προσφορα)
    κ να της ακουμπας το μηνιατικο σου
    σταματηστε να σχολειστε με δηθεν "θεους"
    που τιποτα παραπανω δεν εχουν απο σας
    παρα μονο πολλα λεφτα τα οποια απο σας εχουν -κ απο μενα- εχουν παρει
    τουάχιστον τσακωθητε για κατι που αξιζει...
    ελεος ποια....
    αυτο το τι κινητο πηρε η Βανδη, ποιος
    ειναι ο καινουριος γκομενος της Βισση
    το εχω βαρεθει πια
    Σιγα τις σημαντικες πρωσοπικοτητες
    που ιδρωσαν για να βγαλουν τα εκατομμυρια
    για να βγαινει μετα η Βανδη ¨απο την χαρα της στην tv κ να λεει
    οτι δεν εχουν τι να τα κανουν τα λεφτα
    Κ δε βρεθηκε καποιος να της πει
    οτι υπαρχουν τοσα ιδρυματα????
    Απορω....

    ΟΣΟ Α Γ Α Π Α Ω ΜΕΝΩ ΠΙΣΩ!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOPHIA-MX-4EVER στις 07-06-2007 01:32 ]


    maspa
    07.06.2007, 02:56
    Ποιός ο λόγος να γίνονται δυο παράλληλες συζητήσεις για τη συγκεκριμένη τραγουδίστρια;