ελληνική μουσική
    582 online   ·  210.848 μέλη

    Χρειάζονται άλλες κατηγορίες στο forum?

    vouliakis
    06.09.2005, 00:01
    Στο topic ..."Δέσποινα Βανδή" (sorry Δέσποινα), έγιναν κάποιες προτάσεις, από τον Παύλο (Astron) και από μένα, για τη δημιουργία νέων κατηγοριών στο forum.

    Mε προτροπή της Νεκταρίας (Gate), μεταφέρω εδώ τη συζήτηση (στην οποία συμμετέχουν μέχρι τώρα ο jorge και η ΚΙΤ_ΚΑΤ), μια που εκεί είμαστε off topic (και πάλι sorry Δέσποινα).

    Αντιγράφω, λοιπόν, το τελευταίο post μου από το topic της Δέσποινας.
    (Προτείνω να διαβάσετε και τα όσα έχουν γραφτεί εκεί, επειδή ο Παύλος έχει να προτείνει κάτι διαφορετικό: αφορά στο "Περί ανέμων και υδάτων".)

    Το post, λοιπόν:

    "Εκτός από τα soundtracks, είναι αρκετές οι ταινίες που η πλοκή τους διαρθρώνεται με "άξονα" τη μουσική -και δεν μιλώ μόνο για βιογραφικές. Παράδειγμα, η "Πιο λυπητερή Μουσική του Κόσμου".

    Μια κατηγορία "Μουσική στον Κινηματογράφο", λοιπόν, θα διευκολύνει κάποιους στις αναζητήσεις τους.

    Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο forum, εκτός ίσως από το ότι -πιθανά- ανάλογα θέματα -που πιστεύω πως είναι αρκετά- να είναι "σπαρμένα" σε διάφορες κατηγορίες.
    "



    Με μια πρώτη σύντομη ...έρευνα στο forum, βρήκα τα παρακάτω topics που ταιριάζουν:

    -Ο.S.T. από το «Ο Ξεχωριστός Γουίλ Χάντιγκ»
    -Amelie
    -Ποιο είναι το αγαπημένο σας soundtrack?
    -Τα παιδιά της χορωδίας
    -Ρόζ πάνθηρας...
    -Ian Curtis η ταινια
    -O θάνατος του Brian Jones και μια ταινία...
    -«Νύχτες πρεμιέρας»
    -Η Πόλη των Θαυμάτων!!
    -Walk The line: ένα φιλμ για τον Johnny Cash
    -Για μια χούφτα σάουντρακ...
    -Tαινια για τους Tiμ & Τζεφ Μπακλει...
    - «Τελευταίες Μέρες», ταινία για τον Κερτ Κομπέιν
    -Ταινία «πολλών αστέρων» για τον Bob Dylan
    -Πολιτικός Κινηματογράφος
    -Η πιο λυπητερή μουσική του κόσμου

    (Σίγουρα, θα υπάρχουν κι άλλα...)














    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 06-09-2005 00:25 ]
    jorge
    06.09.2005, 00:31
    Παναγιώτη τα θέματα που παραθέτεις:

    1. Έχουν συμμετοχή (=γίνεται κουβέντα ή έχουν μόνο 1-2 απαντήσεις) που να δημιουργεί την ανάγκη να φτιάξουμε νέα κατηγορία;
    2. Μήπως σε πολλά topics υπάρχει η ερώτηση "Ποιό τραγούδι είναι αυτό που ακούγεται στην ταινία Χ;", επομένως υπάρχει "κοινός τόπος" με την κατηγορία "Στίχοι - Τραγούδια";
    3. Μήπως μετά θα πρέπει να εξειδικεύσουμε ακόμα περισσότερο το Forum βάζοντας κατηγορίες όπως "Μουσική και TV", "Μουσική και Εκπαίδευση", "Κλασική Μουσική", "Εντεχνη Μουσική" κλπ;

    Επειδή ένα από τα πρώτα πράγματα που έγιναν το 1998 στο Greek Musician's Heaven ήταν η δημιουργία ενός Forum (remember Astron?), έχω ασχοληθεί πολύ με την κατηγοριοποίηση. Η εμπειρία μου, μου λέει πως το μυστικό είναι να μην έχεις κατηγορίες α) με μειωμένο ενδιαφέρον β) με κοινό σύνολο θεμάτων με άλλες κατηγορίες γ) με topics που τα έχουν ξεκινήσει 1-2 άτομα, διότι αν για κάποιο διάστημα αυτά τα άτομα λείψουν, η κατηγορία θα πρέπει να (ξανα)ενταχθεί αλλού (=τσάμπα κόπος).

    Επίσης απαραίτητη προϋπόθεση για να αυξηθούν οι κατηγορίες (=μεγαλύτερος φόρτος εργασίας για τους moderators) είναι να γίνεται καλή δουλειά στις υπάρχουσες κατηγορίες. Σήμερα πχ μπήκα στο Περι Ανέμων κ Υδάτων και μετέφερα αλλού πάνω από 10-15 θέματα που είχαν σχέση με τη μουσική και φυσικά δεν ήταν η θέση τους εκεί. Βλέποντας κάτι τέτοιο, πιστεύω πως δεν είμαστε σε θέση να κάνουμε το άλμα προς την εξειδίκευση.

    Όμως ανεξάρτητα της δικής μου γνώμης, είναι καλό να κάνουμε μια τέτοια συζήτηση, γιατί είναι πιθανό κάποια πράγματα να μην τα αντιλαμβάνομαι. Θα παρακαλούσα να ακουστούν κι άλλες γνώμες.
    Astron
    06.09.2005, 00:50
    Ανεξάρτητα από τις επιπλέον μουσικές κατηγορίες (που προσωπικά δεν νομίζω ότι χρειάζονται απαραίτητα), νομίζω λόγω της μεγάλης συμμετοχής που έχουν θέματα ηθικά και φιλοσοφικά αξίζει να υπάρξει ένα θέμα "φιλοσοφικές συζητήσεις".

    Δεν θα είναι ένα στενό θέμα που θα πρέπει να συμπεριλαμβάνει οπωσδήποτε πολύ σοβαρές αναλύσεις ή κατεβατά με ντοκουμέντα. Θα μπορεί δηλαδή να γίνεται και πιο χαλαρή κουβέντα, αλλά πάντα σε κάποια πλαίσια στοχασμού.
    Για παράδειγμα και το απλό ερώτημα "υπάρχει φιλία ανάμεσα σε άνδρες και γυναίκες", θα μπορούσε να εμπίπτει στο συγκεκριμένο topic. Όπως και οτιδήποτε αφορά θρησκείες, φιλοσοφίες, ζώδια, κοσμοθεωρίες και αναζητήσεις για τον άνθρωπο και για τον κόσμο γενικότερα.

    Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν ήδη μιλάμε για ένα "γεμάτο" topic αφού είναι πάρα πολλές οι συζητήσεις αυτού του τύπου στο "περί ανέμων και υδάτων" απ' τις απαρχές του site μέχρι σήμερα.
    jorge
    06.09.2005, 00:58
    Συμφωνώ Παύλο. Εθελοντές moderators για αυτή τη νέα κατηγορία;
    vouliakis
    06.09.2005, 01:03
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 06-09-2005 στις 00:58 έγραψε:

    Συμφωνώ Παύλο. Εθελοντές moderators για αυτή τη νέα κατηγορία;




    Να αυτοπροταθούμε δηλαδή???
    nefos
    06.09.2005, 01:04
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 06-09-2005 στις 00:58 έγραψε:

    Συμφωνώ Παύλο. Εθελοντές moderators για αυτή τη νέα κατηγορία;





    @ τι προσόντα ? βιογραφικά ? αιτήσεις ?

    @ συμφωνώ κι εγώ για την "απερφότιση" που προτάθηκε μιας και υπόσχεται ένα πιο κατανοητό (ή έστω ευκολότερο στη χρήση του) τομέα.

    Orfeus
    06.09.2005, 01:06
    Συμφωνώ με την πρόταση του Παύλου και του Παναγιώτη για το "Φιλοσοφικές Συζητήσεις". Προτείνω όμως να ονομαστεί "Επιστήμη και Φιλοσοφία" γιατί έτσι θα συμπεριλάβει περισσότερα θέματα για συζήτηση.

    (π.χ. Όλα αυτά που αναφέρει ο Παύλος)




    Orfeus
    06.09.2005, 01:13
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 06-09-2005 στις 00:58 έγραψε:

    Εθελοντές moderators για αυτή τη νέα κατηγορία;





    Μπορώ να αυτο......προτείνω τον Παύλο;


    vouliakis
    06.09.2005, 01:24
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 06-09-2005 στις 01:03 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος jorge στις 06-09-2005 στις 00:58 έγραψε:
    [i]
    Συμφωνώ Παύλο. Εθελοντές moderators για αυτή τη νέα κατηγορία;




    Να αυτοπροταθούμε δηλαδή???

    [/I]



    (Δεν πρόλαβα να το τελειώσω το άτιμο το post και το αυτο-έστειλε, το pc...)

    Να αυτοπροταθούμε δηλαδή??? Mήπως θα ήταν καλύτερο να προτείνουμε κάποιους και να δούμε αν συμφωνήσουν?

    Προτείνω λοιπόν:
    -Astron
    -Orfeus
    -Gate
    -Nefos





    jorge
    06.09.2005, 01:30
    Εννοώ από τους υπάρχοντες moderators
    Orfeus
    06.09.2005, 01:47
    Προτείνω:

    -Gate
    -Rapsodos
    -Vouliakis


    vouliakis
    06.09.2005, 02:01
    Προτείνω:
    -Gate
    -Rapsodos (πότε θα τα πούμε από κοντά εμείς, Νεκταρία και Γιώργο?)
    -Orfeus

    Ευχαριστώ για την τιμή, Orfeus. Δέχομαι, αν δεν υπάρχουν αντιρρήσεις (δέξου κι εσύ, όμως)...


    Orfeus
    06.09.2005, 02:05
    Ναι Παναγιώτη.

    Αν είσαι κι' εσύ, τότε ......δέχομαι!!!

    ΤΗΝΧ!!!


    Astron
    06.09.2005, 02:45
    Ωραία, βλέπω σας άρεσε η ιδέα
    Ορφέα, το "Επιστήμη και Φιλοσοφία" δημιουργεί λιγάκι την αίσθηση του δοκιμίου και δεν είναι απαραίτητο να είναι τόσο σοβαρές οι κουβέντες. Θα το περιορίσουμε με ένα τέτοιο τίτλο...
    Orfeus
    06.09.2005, 02:52
    No problem....


    jorge
    06.09.2005, 09:41
    Gate & Rapsodos δέχεσθε να είστε moderators σε αυτή τη νέα κατηγορία;

    Αν ναι, παρακαλώ ορκιστείτε
    rapsodos
    06.09.2005, 10:12
    Με μεγαλη μου τιμή,
    Απλώς οι γνώσεις μου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα είναι κατά πολύ λιγότερες από τους υπόλοιπους προτεινόμενους Moderators και φοβάμαι ότι θα καταλήξω ένα απλό διακοσμητικό moderatorακι (χαριτωμένο μεν διακοσμητικό μάλλον δε)
    Και αυτό νομίζω δεν θα το ήθελε κανένας , σωστά?

    Πάντως η ιδέα είναι αρκετά καλή και συμφωνώ και εγώ.

    Παναγιώτη … θα τα πούμε, να είσαι σίγουρος.

    Astron
    06.09.2005, 11:18
    Νομίζω πρέπει και ο Ορφέας να είναι συντονιστής στην νέα κατηγορία.
    Η συμμετοχή του σε τέτοια θέματα είναι πολύ μεγάλη και έχει αποδείξει ότι έχει πάρα πολλές γνώσεις γύρω απ' τα φιλοσοφικά ζητήματα.
    Νομίζω ότι θα ειναι ο ιδανικός συντονιστής του τόπικ "Φιλοσοφικές Συζητήσεις".


    faltsoo
    06.09.2005, 11:36
    ετσι μπραβο τελειωνετε
    για να σας ξορκισω...






    jorge
    06.09.2005, 11:54
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 06-09-2005 στις 11:18 έγραψε:

    Νομίζω πρέπει και ο Ορφέας να είναι συντονιστής στην νέα κατηγορία.
    Η συμμετοχή του σε τέτοια θέματα είναι πολύ μεγάλη και έχει αποδείξει ότι έχει πάρα πολλές γνώσεις γύρω απ' τα φιλοσοφικά ζητήματα.
    Νομίζω ότι θα ειναι ο ιδανικός συντονιστής του τόπικ "Φιλοσοφικές Συζητήσεις".







    Εννοείται πως συντονιστές θα είναι και οι Orfeus, Vouliakis, μια και έχουν ήδη δεχθεί. Απλά ο Rapsodos και η Gate δεν είχαν ενημερωθεί και περίμενα (και περιμένω) τη γνώμη τους. Sorry που δεν έγινα κατανοητός, αλλά πριν λίγο ήπια τον πρώτο καφέ...