ελληνική μουσική
    436 online   ·  210.866 μέλη

    Σήκωσε μια πέτρα και θα Με βρεις απο κάτω...

    Giorgos_arazei
    16.09.2005, 14:49
    Αυτή λοιπόν εδώ η φράση έχει γίνει η αγαπημένη μου, καθώς προέρχεται απ την Αγια Γραφή..Κατα πόσο συμφωνείτε με τα λόγια αυτά? Μην τα προσπεράσετε έτσι. Νομίζω πως αυτή η φράση κρύβει την ουσία για το πως και που να αναζητήσουμε το Θεό....Α!Και όποιος γνωρίζει για το πώς ακριβώς αναφέρεται στην Α.Γραφή ας παραθέσει τα λόγια..ΕΕΕυχαριστώ....
    W4TT4N4B3
    16.09.2005, 17:51
    και αμα η πετρα ειναι βαρια και δεν μπορω να τη σηκωσω?
    τοτε τι γινεται?

    faltsoo
    16.09.2005, 18:09
    Η προελευση της με τρομαζει , διοτι οπως θα αναφερθω και παρακατω , οταν εισαι απο κατω, ειναι δυσκολο να σηκωσεις κεφαλι σε μια δυσκολη εποχη οπου ολα εμπλεκονται γλυκα σαν μια καλοκαιρινη βροχη, που παρελυσε τις συγκοινωνιες και επαψαν ετσι να υφιστανται οι ανυποχωρητες διαθεσεις μια κατανυκτικης εξορμησης, σε ενα μη διακρητο πλεγμα εμπιστοσυνης στο Θειο και αυτομολο γεγονος, που προερχεται απο καθε τι που μας εκφραζει, μεσα στα πλαισια της συνηδητοτητας και της αρχης της ουσιας, οπως αυτη αναφερεται απο τους Μεγαλους Σοφους σε καθε σελιδα των χαμενων απο καιρο κειμενων.
    θα αναγκαστω λοιπον να συμφωνησω με τη παραπανω ρηση αν και θα διαφωνησω με τη προελευση του υποπετρου .


    Nekros
    16.09.2005, 21:13
    χμ....! ειναι τα λογια του Ιησου καταλεξη οπως τα ειπε στο Μυστικο Δειπνο! ειναι απο το απαγορευμενο ευαγγελιο! γιατι απαγορευμενο? διοτι καταργει της εκκλισιες!
    "Ο Πατερας μου δεν ζει σε κτισματα απο ξυλο και πετρα! ειναι παντου! σπασε ενα ξυλο και θα ειμαι εκει! σηκωσε μια πετρα και θα με δεις...."
    KRITIKOS
    17.09.2005, 02:56
    ρε παιδια οι εκκλησιες τι ειναι???Δημιουργηθηκαν μονο και μονο για τις συνναντησεις των πιστων και τιποτα αλλο...Η πιστη βρισκεται μεσα μας και οχι στις εκκλησιες
    W4TT4N4B3
    17.09.2005, 03:53
    εσυ το λες αυτο για τις εκκλησιες, αλλα οι ιερεις εχουν αντιθετη αποψη.
    θεωρουν οτι δεν μπορει να υπαρξει πιστη η λατρεια σε ατομικο επιπεδο,
    αλλα μονο μεσα απο τα μυστηρια της εκκλησιας οπου συνερχονται οι πιστοι.

    μεταξυ μας, αν δεν το πιστευαν αυτο, τοτε δε θα ειχαν καμια χρησιμοτητα οι ιερεις,

    και ισως να μην εχουν.Αλλα δε γραφω τιποτα παραπανω για να μη μας την πεσουν οι θεοσεβουμενοι κτλ.
    KRITIKOS
    17.09.2005, 04:01
    Οι ιερεις εχουν ξεφυγει τελειως
    W4TT4N4B3
    17.09.2005, 04:09
    δε θελω να τους υπερασπιστω αλλα στην ελληνικη κοινωνια, λιγοι ειναι αυτοι που δεν εχουν ξεφυγει.

    φευγατοι ολοι ειμαστε και οπως το λεει και το τραγουδι
    "συναδελφοι ειμαστε ολοι στην τρελα"