ελληνική μουσική
    373 online   ·  210.907 μέλη

    Ηράκλειο, ολόκληρο μιαν ομορφιά..!!

    vgeronimo
    21.01.2008, 11:08
    χα! Έχετε δίκιο εν μέρει αλλά έχετε μείνει πίσω. Αν έχετε επισκεφθει το Ηράκλειο πριν το 2005 σας δικαιολογώ, αλλά τώρα το Ηράκλειο έχει μεταμορφωθεί, δε φαντάζεστε πόσο. Πεζόδρομοι, αρχοντικά κάτω στο λιμάνι που έχουν αναπαλαιωθεί, διάνοιξη λεωφόρων, πράσινο, και ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ. Επιτέλους καθαριότητα, το Ηράκλειο μια περίοδο βρωμούσε.
    Η ενδοχώρα του νομού Ηρακλείου όντως δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο σε σχέση με τον Ομαλό, τον Ψηλορείτη και το Οροπέδιο Λασιθίου.
    sigur
    21.01.2008, 11:10
    Παράθεση:

    Το μέλος MichPah στις 21-01-2008 στις 10:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 21-01-2008 στις 10:42 έγραψε...

    συγνώμη αλλά μάλλον δεν διάβασα καλά ή έχω ξεχάσει τα ελληνικά μου.Μιλάμε για την ομορφιά του Ηρακλείου Κρήτης? Μάλιστα. Ο νομός Ηρακλείου είναι ένας όμορφος νομός με λιγότερο πράσινο βέβαια αλλά με μια άγρια ομορφιά κυρίως προς τα νότια.Η αλήθεια είναι οτι υστερεί σε σχέση με τους άλλους νομούς του νησιού οι οποίοι,Χανίων και Ρεθύμνου κυρίως, διαθέτουν μια ενδοχώρα πανέμορφη.
    Μιλάω τόση ώρα για τον νομό γιατί για την καημένη πόλη του Ηρακλείου τι να πώ? Όμορφος ο πεζόδρομος που βγάζει στο λιμάνι, επιβλητικό με τεράστια ιστορία το κάστρο αλλά η πόλη κατά την γνώμη μου είναι μια από τις χειρότερες της Ελλάδος.
    Δηλαδή αυτό το σχέδιο πόλης απορώ ποιος δημοτικός άρχοντας το ..σχεδίασε!!!
    Επειδή μιλάμε για συναισθήματα , οκ Κρήτη είναι, αναμνήσεις ατελείωτες υπάρχουν.Αλλά όχι και η πολή του Ηρακλείου γοητευτική...Επειδή έχουμε μεθύσει αμέτρητες φορές από ρακί και γυναικείες ομορφίες ....Μην τα μπερδεύουμε

    φιλικά



    Εδώ θα συμφωνήσω με τον Αντρέα!!!! Αν και τώρα παει να στρώσει η πόλη σιγά σιγά, δεν ξέρω πότε την επισκέφτηκες τελευταία φορά φίλε αλλά κάτι πάει να γίνει!!!





    τα χαιρετίσματα μου στον Μιχάλη από το πανέμορφο νησί.Δυστυχώς στις Ελληνικές πολείς γίνεται μια λανθασμένη αρχή ως προς ανοικοδόμηση της πόλης, και μετά είναι πολύ δύσκολο να βελτιώσεις τα κακώς κείμενα.. Και η Αθήνα ακόμα μαρτυράει την "κατασκευαστική" δεκαετία του Καραμανλή με τα πολλά τετράγωνα "κουτιά'' κτήρια στο κέντρο και την απαξίωση όλων τον υπέροχων παλαιών σπιτιών (κόστιζε βλέπετε η αναπαλαίωση σε σχέση με την νέα οικοδομή, ζούμε και σε σεισμογενή χώρα, που να βάζεις λεφτά κλπ..).
    Στο Ηράκλειο βέβαια φταίει μάλλον και η αυξημένη ζήτηση για μόνιμη κατοικία που παρουσίασε η πόλη τις τελευταίες δεκαετίες..
    Κατά τα άλλα, το νησί δεν λέω είναι μοναδικό..