ελληνική μουσική
    407 online   ·  210.873 μέλη
    drakonikolis
    25.09.2005, 01:45
    Ένα ίσως από τα καλύτερα rock συγκροτήματα πού δημιουργήθηκε ποτέ.Ένα συγκρότημα με πολύ μελαγχολικά τραγούδια και με εξαιρετικά ψαγμένους στίχους.Οι Marillion συνεχίζουν τη πορεία τους στη rock μουσική όμως με μία πολύ μεγάλη απώλεια,την απωλεια του Fish το 1986 του ηγέτη και της φωνής του συγκροτήματος μία εκπληκτική και παθιασμένη φωνή που με το συναίσθημά της έκανε τους πάντες να λυγίζουν.Θα ήθελα να ακούσω τα σχόλιά σας για τους Marillion
    Spotlight_Dancer
    25.09.2005, 03:36
    Μεγαλοι θεοι αλλα τωρα πια ξεχασμενοι.Το τελευταιο τους cd Marbles ειναι καταπληκτικο.Τους ειδα περσυ στο Λονδινο και ειναι απιστευτοι...
    GL
    25.09.2005, 14:00
    Για να θυμομαστε οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοτεροι......







    πηγη:marillion.com
    afficionado
    25.09.2005, 21:42
    Φίλε μου, σου έχω στείλει και προσωπικό μήνυμα.Τσέκαρέ το! Όσο για τους Marillion, αν δεν χάλαγαν τις μπίζνες κάποιων στην Ελλάδα, τότε θα είχαν μυθικό στάτους ακόμη και σήμερα.Ο Fish βέβαια έφυγε το 88. Ίσως μέσα στους 5 καλύτερους στιχουργούς της ΡΟΚ.
    Spotlight_Dancer
    26.09.2005, 10:59
    Επειδη σας βλεπω αρκετους,για οποιον ενδιαφερεται υπαρχει αυτο

    http://clubs.pathfinder.gr/marillion

    εχουμε μαζευτει αρκετοι εκει μεσα,και ανταλλασουμε αποψεις και υλικο.Θα χαρω να σας δω...
    drakonikolis
    27.09.2005, 00:44
    Quote:

    Το μέλος afficionado στις 25-09-2005 στις 21:42 έγραψε:

    Φίλε μου, σου έχω στείλει και προσωπικό μήνυμα.Τσέκαρέ το! Όσο για τους Marillion, αν δεν χάλαγαν τις μπίζνες κάποιων στην Ελλάδα, τότε θα είχαν μυθικό στάτους ακόμη και σήμερα.Ο Fish βέβαια έφυγε το 88. Ίσως μέσα στους 5 καλύτερους στιχουργούς της ΡΟΚ.



    έχεις δίκιο ο Fish έφυγε το 88 μέγα σφάλμα,όσο για το club α με περιμένεις
    KicKAnGeL
    27.09.2005, 00:57
    prosfata ir8a se epafi me tin dulia ton marillion otan to kalokeri ida ton fish stin sinavlia ton SAS band. itan e3eretikos k en8usiastika toso pou e4a3a stus diskus tis miteras mu gia na vro diskus ton marillion. trela8ika. e3eretikoi stixoi k mousiki. i rock mousiki sto kalitero tis


    Band
    afficionado
    27.09.2005, 13:24
    Μπράβο στη μαμά σου! Εγώ πάντως εκείνη την εποχή δεν θυμάμαι και πολλά κορίτσια να ακούνε Marillion, τουλάχιστον στην Έλλάδα.Προτιμούσαν μάλλον τους Duran Duran!Η ύπαρξη της μητέρας σου πραγματικά με συγκινεί!
    KicKAnGeL
    27.09.2005, 15:40
    ine genimeni k megalomeni stin agglia an k apo kipriaki katagogi k to gousto mou k i gnosi mou apo mousiki ine apo afti. ine megalomeni me rock. queen, the who, marillion..... an k imaste k oi 2 anixtes se ola ta idi mousikis.

    Spotlight_Dancer
    27.09.2005, 16:16
    Μια λοιπον που ζεις στην Αγγλια,φροντισε να πας να τους δεις.Ειναι πολυ συναισθηματικα τα live τους.Απ οτι βλεπω εδω http://www.marillion.com/tour/index.htm στις 20 Νοεμβριου παιζουν στο Manchester.Θα ηταν κριμα να χασεις κατι που ειναι διπλα στη πορτα σου οταν εμεις κανουμε ταξιδια απο την Ελλαδα για να τους δουμε...
    The_Heretic
    27.09.2005, 16:45
    Παιδιά...είναι γκρουπάρα...είτε με Fish,είτε με Rothery...θεωρώ οτι το γνωστο και μη εξαιρεταιο "Kayleigh" στην φουλ βερσιόν του,έχει ενα απο τα ομορφότερα σόλο που έχω ακούσει...εχετε δει απο το βιντεο των Dream Theater "5 years in alife time" το τζαμαρισμα των Dream Theater με Rothery & Hogarth απο το Ronnie Scott Jazz Club?
    Provlimatismenos
    09.10.2005, 03:50
    Marillion exo 3 protous diskous kai eine foveroi.

    spoudea foni kai kaloi stixoi.

    I kaliteri sinexeia ton genesis(gabriel)