ελληνική μουσική
    525 online   ·  210.866 μέλη

    Εσεις θεωρείτε την Κύπρο ξένο έθνος και όχι ελληνικό;

    Frida
    26.09.2005, 15:55
    καλησπέρα παιδιά.
    Ο λόγος που τόλμησα να θεσω αυτό το τόπικ, αν και δίσταζα, είναι γιατί ορισμένοι με στεναχωρούνε πολύ υποστηρίζοντας ότι η Κύπρος είναι μια ξένη χώρα και δεν πρέπει να θεωρέιται κομμάτι του ελληνισμού! Συγκεκριμένα, με αφορμή τη χθεσινή νίκη, ένα παιδί από Αθήνα μου είπε: "Γιατί πανυγηρίζετε στην Κύπρο; Η Ελλάδα κέρδισε, όχι η Κύπρος."
    Εσείς, λοιπόν, τι γνώμη έχετε πάνω σ αυτό το θέμα; θεωρέιτε τους Κύπριους ξένους και γενικά δεν τους πάτε; Γνωρίζω ότι η συμπεριφορά κάποιων Κυπρίων είναι προκλητική και επομένως δίκαια τσαντίζονται κάποιοι, αλλά είναι λόγος αυτός για να μας διαγράφουν και να μας θεωρούν αλλοδαπούς;
    Eνδιαφέρομαι να ακούσω τη γνώμη σας, οποια κι αν είναι. Μιλήστε ελεύθερα.
    nikostheater
    26.09.2005, 16:01
    Η αποψη οτι η κυπρος δεν ειναι κομματι του ελληνισμου ειναι τουλαχιστον ανιστορητη και καταπτυστη.
    Ειναι η ιδια συμπεριφορα με εκεινη των ελλαδιτων οταν ηρθαν οι προσφυγες απο την μικρα ασια και τους συμεριφερθηκαν καταπτυστα.
    Ελληνισμος ειναι τοσο η κυπρος,οσο και οι ποντιοι,οσο και η κρητη οσο και οπου γης μιλανε και νοιωθουν ελληνικα!

    yiannisyiannis
    26.09.2005, 16:19
    Συμφωνώ κι επαυξάνω. Η Κύπρος είναι κομμάτι της Ελλάδο0ς. Η έκφραση "Ελλαδίτες" δεν μου αρέσει, διότι από μόνη της υποδηλώνει και κάποια διάκριση. Εκτός λοιπόν από κάποιους Έλληνες που θεωρούν την Κύπρο ξένο έθνος, υπάρχουν δυστυχώς και κάποιοι Κύπριοι που θεωρούν την Ελλάδα ξένη χώρα. Αν επισκεφτείτε το παλιότερο topic Μνήμες κι οργή για την Κύπρο θα το διαπιστώσετε.
    santourman
    26.09.2005, 16:25
    Αγαπητοί φίλοι κι εγώ έτσι πιστεύω. Οι κάτοικοι της Κύπρου (στην πλειοψηφία τους) αισθάνονται `Ελληνες. Κι εγώ προσωπικά τους θεωρώ Ελληνες, σαν τον εαυτό μου, με τη μόνη διαφορά ότι καλώς ή κακώς έχουν δικό τους ανεξάρτητο κράτος.
    Frida
    26.09.2005, 16:31
    ευχαριστώ παιδιά που ανταποκριθήκατε στο topic.
    YannisYannis όντως ισχύει αυτό που λες, ότι δηλαδή και κάποιοι κύπριοι θεωρούν ξένη χώρα την Ελλάδα. κρίμα πάντως που συμβαίνουν όλα αυτα..θα ριξω μια ματια στο παλαιοτερο topic που παρεθεσες.
    katsaou
    26.09.2005, 16:38
    Το ότι η Κυπρος είναι ένα κομμάτι του ελληνισμού είναι σίγουρα αδιαμφισβήτητο.

    Από την άλλη όμως, αν η Κυπρος πραγματικά θέλει να είναι ανεξάρτητο κράτος, όπως και θα πρέπει να είναι, θα πρέπει να ξεφύγει από την ηγεμονία της Ελλάδας ώστε ούτε η Κύπρος να δέχεται επιρροή από την Ελλάδα αλλά ούτε η Ελλάδα να βρίσκεται σε μία μόνιμα τεταμένη ατμόσφαιρα στο αιγαίο που το μόνο αποτέλεσμα που έχει είναι η κατασπατάληση χρήματος για εξοπλισμους (χαρά ο Γιώργος ο Θάμνος που κάνει!!!) αλλά και τα καύσιμα και τη συντηρηση στα αεροπλάνα (πόσο καίει το χιλιόμετρο??)

    Τώρα για τους πανηγυρισμούς που είπες, καλά κάνανε και πανηγυρίσανε. Και στην ελλάδα υπάρχου πολλοί που πανηγυρίζουν με ομάδες άλλων χωρών, μέχρι και club φιλάθλων για ξένες ομάδες έχουν κάνει......

    και κάτι τελευταίο μιας και αντίστοιχη συζήτηση έχω κάνει και στο παρελθόν.
    Αν σε περίπτωση μου ζητούσαν να πάω να πολεμήσω για την Κύπρο πραγματικά δεν θα πήγαινα και δεν θα ένιωθα καθόλου μα καθόλου τύψεις. Να πάνε πρώτα όλοι οι φίλοι μας, (φίλοι μας χωρίς ειρωνεία) οι Κύπριοι που είναι στο εξωτερικό και μετά θα έκανα μία δεύτερη σκέψη πριν απορίψω ξανά την ιδέα να πολεμήσω για την Κύπρο...


    από μακριά και αγαπημένοι που λέει και ο λαός!!!!!!



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : katsaou στις 26-09-2005 16:39 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : katsaou στις 26-09-2005 16:42 ]
    istoxastis
    26.09.2005, 16:54
    Κόκκινες παπαρούνες στην αυλή της Κερύνειας,
    το αίμα του δικού μας Χριστού…
    κι ένα καίκι στο πόρτο Famagusta,
    η Πάραλος ίσως,
    περιμένει καρτερικά
    τριάντα χρόνια τώρα
    να μεταφέρει σαν μήνυμα
    στους ανυποψίσατους
    τη δικαίωση της ιστορίας
    .................................
    Κι ως να δικαιωθεί η Ιστορία, Frida μας, στη μοναδική διχοτομιμένη πόλη της Ευρωπαικής ένωσης, δυστυχώς κι εμείς, φίλε katsaou, δεν μπορούμε να έχουμε την πολυτέλεια των μη εξοπλισμών.
    Astron
    26.09.2005, 17:43
    Πολύ σωστός ο προβληματισμός σου Frida, έχεις δίκιο. Πράγματι κάποιοι Έλληνες της κυρίως Ελλάδας θεωρούν ότι οι Κύπριοι είναι κάτι τελείως διαφορετικό απ' τους υπόλοιπους Έλληνες. Για αυτό όμως δεν φταίνε μόνο αυτοί αλλά και το κράτος και οι φορείς της παιδείας που για διαφόρους λόγους αποσιωπούν το πρόβλημα της Κύπρου αλλά και την κοινή ιστορία της με την Ελλάδα.

    Θα συμφωνήσω με όλους τους προλαλήσαντες, εκτός απ' τον katsaou με τον οποίον διαφωνώ σε κάποια σημεία.
    Katsaou αυτά περί ανεξαρτησίας της Κύπρου απ' την Ελλάδα, ηγεμονίας κλπ αναφέρονται σε άλλες εποχές και δεν έχουν καμία σχέση με το σήμερα.
    Δεν πρέπει να ταυτίζουμε την έννοια του ελληνισμού με την έννοια του Κράτους.
    Οι Έλληνες έχουν περάσει κατά καιρούς μέσα από εκατοντάδες κράτη, όμως το έθνος παραμένει ίδιο, και η ιστορία είναι μία και κοινή.

    Τώρα για την περίπτωση πολέμου -που μακάρι να μην ξαναγίνει ποτέ- εννοείται ότι είτε πολεμούσα στον Έβρο, είτε στην Κύπρο θα ήταν ακριβώς το ίδιο για μένα.
    Άλλωστε φίλε Katsaou στον β' παγκόσμιο πόλεμο όταν εισέβαλαν οι Γερμανοί στην Ελλάδα πρέπει να μάθεις ότι η Κύπρος έστειλε πάρα πολλές χιλιάδες εθελοντές για να πολεμήσουν στο πλευρό των υπόλοιπων Ελλήνων. Αριθμό πολύ μεγάλο σε σχέση με τον τότε πληθυσμό της Κύπρου.
    Εσύ όμως λες ότι σε παρόμοια περίπτωση θα τους άφηνες να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους.

    Frida, στο παιδί απ' την Αθήνα που σου σε ρώτησε γιατί πανηγυρίζεις, πες του απλά να ανοίξει μια οποιαδήποτε εγκυκλοπαίδεια και να διαβάσει λίγη ιστορία.
    mirrors
    26.09.2005, 17:44
    Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες!Το να υποστηρίζει κάποιος οτι οι Κύπριοι ΔΕΝ είναι Ελληνες είναι τουλάχιστον ανιστόρητο!Είπαμε τάση για διχόνοια και μισαλλοδοξία αλλά όχι κι έτσι!
    Όταν ήμουν μαθήτρια έβλεπα τους Κυπρίους ως αλύτρωτο Ελληνισμό.ΜΈΓΑ ΛΑΘΟΣ!
    Φοιτήτρια συνειδητοποίησα ΔΕΝ ισχύει κάτι τέτοιο!Μάλιστα προς έκπληξή μου οι άνθρωποι μια χαρά είναι στον τόπο τους!Αυτό που επίσης κατάλαβα είναι ότι όταν ακούνε για ένωση με Ελλάδα γελάνε-η πλειοψηφία τουλάχιστον.
    Αυτό που ομολογώ ότι με σόκαρε είναι η περιφρόνηση των περισσοτέρων-ακόμα και εχθρικότητα- απέναντι στους Ελλαδίτες!Δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει οποιαδήποτε διαμάχη!Έχουμε να χωρίσουμε τίποτα?
    Τεσπα κλείνω με ένα προτέρημα των Κυπρίων το οποίο θα έπρεπε να γίνει μάθημα σε ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ!Μιλάω για την απίστευτη ευγένειά τους!!!

    ΥΓ:Πάντα συγκινούμαι όταν βλέπω ελληνικές και κυπριακές σημαίες να "πανηγυρίζουν" πλάι-πλάι.Ότι και να λένε μερικοί ο Ελληνισμός ΈΝΑΣ είναι!!!!!!

    katsaou
    26.09.2005, 18:04
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 26-09-2005 στις 17:43 έγραψε:


    Θα συμφωνήσω με όλους τους προλαλήσαντες, εκτός απ' τον katsaou με τον οποίον διαφωνώ σε κάποια σημεία.
    Katsaou αυτά περί ανεξαρτησίας της Κύπρου απ' την Ελλάδα, ηγεμονίας κλπ αναφέρονται σε άλλες εποχές και δεν έχουν καμία σχέση με το σήμερα.
    Δεν πρέπει να ταυτίζουμε την έννοια του ελληνισμού με την έννοια του Κράτους.
    Οι Έλληνες έχουν περάσει κατά καιρούς μέσα από εκατοντάδες κράτη, όμως το έθνος παραμένει ίδιο, και η ιστορία είναι μία και κοινή.

    Τώρα για την περίπτωση πολέμου -που μακάρι να μην ξαναγίνει ποτέ- εννοείται ότι είτε πολεμούσα στον Έβρο, είτε στην Κύπρο θα ήταν ακριβώς το ίδιο για μένα.
    Άλλωστε φίλε Katsaou στον β' παγκόσμιο πόλεμο όταν εισέβαλαν οι Γερμανοί στην Ελλάδα πρέπει να μάθεις ότι η Κύπρος έστειλε πάρα πολλές χιλιάδες εθελοντές για να πολεμήσουν στο πλευρό των υπόλοιπων Ελλήνων. Αριθμό πολύ μεγάλο σε σχέση με τον τότε πληθυσμό της Κύπρου.
    Εσύ όμως λες ότι σε παρόμοια περίπτωση θα τους άφηνες να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους.






    δηλαδή πιστεύεις ότι η Ελλάδα δεν έχει ηγεμονικό ρόλο στην Κύπρο???
    γιατί εγώ βλέπω ότι φτερνίζεται η Ελλάδα και κρυώνει η Κυπρος........

    και όντως οι ηγεμονίες είναι καταστάσεις του παρελθόντος που ακόμα ισχύουν....

    δεν ταυτίζω τις έννοιες κράτος-έθνος αλλά αναφέρω ότι η κύπρος είναι κομμάτι του ελληνισμού.


    για το θέμα του πολέμου, θα ήθελα να μου πεις πως θα έβλεπες το θέμα εσύ να πολέμας για την Κύπρο και οι μισοί Κύπριοι να είναι στο εξωτερικό....

    και για το Β παγκόσμιο που λες θα μπορούσε κάποιος να σου πει ότι: και τι έγινε που έστειλε στρατο η Κυπρος στην Ελλάδα?
    παγκόσμιος πόλεμος ήταν και επέλεξε να ειναι με το μέρος των συμμάχων.
    δεν βλέπω κάτι το σπουδαίο σε αυτό.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : katsaou στις 26-09-2005 18:15 ]
    12plus
    26.09.2005, 18:23
    Δυστυχώς δεν ξέρω πολλά ιστορικά να παραθέσω από τη μεριά μου, ωστόσο σίγουρα η Κύπρος αν νιώθει Ελλάδα -που νιώθω πως νιώθει- είναι Ελλάδα. Δεν ξέρω αν αυτό εν πολλά κατατοπιστικό αλλά τι να σας κάνω?!
    Astron
    26.09.2005, 19:09
    Quote:

    Το μέλος katsaou στις 26-09-2005 στις 18:04 έγραψε:
    και τι έγινε που έστειλε στρατο η Κυπρος στην Ελλάδα?
    παγκόσμιος πόλεμος ήταν και επέλεξε να ειναι με το μέρος των συμμάχων.
    δεν βλέπω κάτι το σπουδαίο σε αυτό.....




    Δεν "επέλεξε" η Κύπρος να είναι με το μέρος των συμμάχων γιατί όπως θα 'πρεπε να ξέρεις η Κύπρος τότε ήταν υπό σκληρή Αγγλική κατοχή.
    Η συμμετοχή ξαναλέω ήταν καθαρά εθελοντική, που σημαίνει ότι μόνο όποιος ήθελε πήγαινε για ρισκάρει τη ζωή του σε έναν τόσο αβέβαιο πόλεμο. Κατανοείς τί υπέρβαση είναι αυτή δεδομένης της φοβερής αντιπάθειας που είχαν οι Κύπριοι για τον Βρετανικό στρατό;
    Παρ' όλα αυτά τριάντα χιλιάδες Κύπριοι κατατάχθηκαν στον Βρετανικό στρατό για να πολεμήσουν για την Ελλάδα και την ελευθερία.
    Αν πάλι ΔΕΝ βλέπεις κάτι σπουδαίο σε αυτό, τότε δεν έχω να σου πω τίποτα άλλο.
    Aiolos_m
    26.09.2005, 19:13
    Λοιπόν...

    Φίλε katsaou δεν νομίζω ότι έχεις δίκαιο σε αυτό. Πράγματι πολλοί από τους Κύπριους σε περίοδο πολέμου δεν πολέμησαν για την πατρίδα τους, όμως υπήρξαν και πάρα πολλοί που πολέμησαν και αγωνίστηκαν μέχρι τελευταίας ρανίδος για την ελευθερία του τόπου τους. Σε πληροφορώ ότι υπάρχουν πολλοί Κυπραίοι που νιώθουν πολύ περισσότερο Έλληνες από σένα, όπως και υπάρχουν πολλοί Ελλαδίτες που σκίζουν την ελληνική σημαία στην επαίτειο του Πολυτεχνίου. Δε νομίζω ότι είναι φρόνιμο να αρνηθείς να πολεμήσεις για την Κύπρο, ενώ θα δεχόσουν για το Καστελόριζο.
    Όσο για το στρατό που έστειλαν οι Κύπριοι στον 2ο Παγκόσμιο, φορούσε τα ελληνικά διακριτικά και έφερε την ελληνική σημαία. Γιατί δεν έστειλε για παράδειγμα σε άλλες περιοχές όσο έστειλε στην Ελλάδα; Μπα...δε νομίζω ότι στέκει αυτό που λες.
    Ο κάθε Έλληνας είναι ηθικά δεσμευμένος να υπηρετεί το έθνος του σε όποια γωνιά του πλανήτη και αν βρίσκεται. Ακόμα και αν δεν συμφωνεί με την κυβέρνηση και τις αποφάσεις της, ακόμα και αν ξέρει ότι θα του στοιχήσει. Αν δεν συμπαθείς κάποιον για τις αποφάσεις του, μην παίρνεις τις ίδιες, μην συμπεριφέρεσαι το ίδιο. Κοίτα το χρέος σου χωρίς πολλά πολλά.


    Quote:


    δηλαδή πιστεύεις ότι η Ελλάδα δεν έχει ηγεμονικό ρόλο στην Κύπρο???
    γιατί εγώ βλέπω ότι φτερνίζεται η Ελλάδα και κρυώνει η Κυπρος........

    και όντως οι ηγεμονίες είναι καταστάσεις του παρελθόντος που ακόμα ισχύουν....

    δεν ταυτίζω τις έννοιες κράτος-έθνος αλλά αναφέρω ότι η κύπρος είναι κομμάτι του ελληνισμού.


    για το θέμα του πολέμου, θα ήθελα να μου πεις πως θα έβλεπες το θέμα εσύ να πολέμας για την Κύπρο και οι μισοί Κύπριοι να είναι στο εξωτερικό....

    και για το Β παγκόσμιο που λες θα μπορούσε κάποιος να σου πει ότι: και τι έγινε που έστειλε στρατο η Κυπρος στην Ελλάδα?
    παγκόσμιος πόλεμος ήταν και επέλεξε να ειναι με το μέρος των συμμάχων.
    δεν βλέπω κάτι το σπουδαίο σε αυτό.....
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : katsaou στις 26-09-2005 18:15 ]






    ...μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη
    πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...



    (Edit (Astron): παιδιά λίγη προσοχή με τα Quotes. Όταν κάνουμε quote στην αρχή μες το πλαίσιο βάζουμε την εντολή QUOTE και όχι /Quote γιατί γίνεται χάος στο forum...)



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 26-09-2005 19:17 ]
    movflower
    26.09.2005, 19:22
    uphkoothta kupriakh giati to epelexan oi megales dunameis
    ethnikothta ellhnikh giati to epelexe to aima kai h kardia mas.

    kai as mhn vevhlwnoun merikoi th mnhmh twn hrwwn pou epesan gia thn eleutheria kai enwsh me thn mhtera patrida. diavase ta poihmata tou mathiti apagxonisthenta euagora pallikaridh, akouse to molwn lave tou grhgorh auxentiou, viwse ta marturia pou ezhsan sto kormi tous oi fulakismenoi tou agwna gia thn enwsh, pes sth genia twn anthrwpwn pou gennithikan kata th diarkeia tou agwna, megalwsan me to oneiro, htan stratiwtes to 74 oti den einai ellhnes.

    h kupros akoma tragoudaei gia th mhtera patrida.
    ki as th diwxnoun merikoi apo thn agkalia ths. an einai autoi xenoi me sumferonta exoun elafruntiko. oi ellhnes uphkooi pou ta skeftontai auta einai mono gia luphsh.

    to den xehnw kai agwnizomai anagrafetai akoma sta tetradia tou dhmotikou.

    rwta kai tous upoloipous ellhnes apo thn voreio hpeiro, thn thrakh, ta nhsia tou aigaiou, tous ellhens pou efugan apo thn kwnstantinoupolh kai th smurnh, tous ellhnes pou afhsan ekei thn psuxh kai ta kokkala tous.

    opws kai sthn politikh kouzin eipe o pateras:
    apthn polh mas diwxane ws ellhnes
    kai sthn ellada mas dexthikan san tourkous.

    mathe th shmasia tou ws kai tou san....

    katsaou
    26.09.2005, 19:22
    εγώ θα σεβαστώ τις απόψεις σας.
    αλλά δεν με καλύπτει καμία στους προβληματισμούς που βάζω.


    και ξανακάνω την ερώτηση: πως θα ένοιωθες αν εσύ πολέμούσες για την Κύπρο και οι ιδιοι οι κύπριοι κάνουν χαβαλέ στο εξωτερικο?????
    DeLaSane
    26.09.2005, 20:41
    Quote:

    Το μέλος katsaou στις 26-09-2005 στις 19:22 έγραψε:




    και ξανακάνω την ερώτηση: πως θα ένοιωθες αν εσύ πολέμούσες για την Κύπρο και οι ιδιοι οι κύπριοι κάνουν χαβαλέ στο εξωτερικο?????





    Exeis dhladh esy yp opshn sou kanena polemo sth Kypro opou oi Kyprioi ekanan xavale sto ekswteriko?
    dimko
    26.09.2005, 21:03
    Τι είναι έθνος;

    Τι είναι ελληνισμός;

    Μεγάλες κουβέντες, ενίοτε δε κούφιες.

    Το σίγουρο είναι ότι η Κύπρος, είναι ένα ξεχωριστό κράτος, σε διαφορετικά ιστορικά και γεωγραφικά πλαίσια από αυτά της Ελλάδας, κι έτσι νομίζω ότι πρέπει να τη βλέπουμε.
    Frida
    27.09.2005, 00:37
    Quote:

    Το μέλος katsaou στις 26-09-2005 στις 19:22 έγραψε:

    και ξανακάνω την ερώτηση: πως θα ένοιωθες αν εσύ πολέμούσες για την Κύπρο και οι ιδιοι οι κύπριοι κάνουν χαβαλέ στο εξωτερικο?????

    [/I]




    φιλε katsaou

    δεν ξέρω τι ακριβως έχεις υποψιν σου και το λες αυτο...αναφερεσαι σε καποιον συγκεκριμενο πολεμο; τωρα για το οτι οι περισσοτεροι κυπριοι στο εξωτερικο κανουν γενικα χαβαλε και δεν πολυνοιαζονται για την πατριδα τους οσο θα πρεπε και το οτι βγαζουν μια ασχημη συμπεριφορα, δεν το αρνιεμαι, αυτο ομως δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το ζητημα αν η Κυπρος ανήκει ή όχι στο ελληνικό έθνος (δε λέω κράτος, γιατι ειμαστε ανεξαρτητο) και βεβαια αυτο που γινεται στο εξωτερικο δεν σημαινει πως ντε και καλα αντιπροσωπευει την πλειοψηφια των Κυπριων!! για να λεμε και του στραβου το δικιο.
    τωρα για την ηγεμονια της Ελλαδας στην Κυπρο, το γνωρίζω ότι η Ελλάδα μας βοηθάει, αλλα ούτε και εμείς θα γυρίζαμε τις πλάτες σε μια ενδεχόμενη πρόσκληση για καποια βοηθεια. κακο ειναι να υπαρχει ενας συνδεσμος;
    για τον υποτιθεμενο πολεμο που λες σιγουρα θα το αποδικιμαζα αν καποιοι κυπριοι παρεμεναν στο εξωτερικο και δεν ερχονταν να στηριξουν την πατριδα τους!!
    Πιστευω οτι αυτο που γινεται ειναι πως γενικευουμε καποιες μεμωνομενες (αρνητικες-καταδικαστεες) συμπεριφορες και κυπριων και ελληνων με αποτελεσμα να δημιουργουνται αυτες οι αντιπαραθεσεις.
    τεσπα,ελπιζω να μη σας εχω μπερδεψει πολυ..
    count
    27.09.2005, 00:41
    απο την στιγμη που γινονται τετοιες ερωτησεις για το αν οι κυπριοι ειναι ελληνες,καταλαβαινεις σε τη συγχυση βρισκομαστε ως εθνος.αραγε οι μακεδονες ειναι ελληνες΄? μπαααα 400 χρονια και βαλε την ειχαν οι τουρκοι,τουρκοι ειναι οι μακεδονες οχι ελληνες.οι θρακιωτες???αυτοι σιγουρα ειναι τουρκοι,και βουλγαροι επισεις,για την ηπειρο δεν το συζηταμε,ειναι αλβανοι.στα επτανησα ολοι ειναι ιταλοι,δωδεκανησα και κυκλαδες ιταλοι επισεις και τουρκοι,κρητη το ιδιο,αρα μερικους ελληνες οχι ολοι,πρεπει να εχει στην θεσσαλια,στερ.και πελοπ.επισεις ολοι αυτοι που μενουν αμερικη ,ευρωπη,η ασια και λενε οτι ειναι ελληνες φυσικα και δεν ειναι.τελικα κανεις δεν μπορει να πει με σιγουρια οτι ειναι ελληνας.400 χρονια και βαλε που ηταν εδω οι τουρκοι κανεις δεν γνωριζει αν ο προγονος του ηταν μπασταρδος απο καποιον τουρκο μπεη,η πασα,η στρατιωτη.με την λογικη αυτη λοιπον,giaour,Kardash giavri m”,Vai-vai tsiftetel hanoym,mpiralah,mpiralah.
    katsaou
    27.09.2005, 02:33
    αν και είμαι κουρασμένος θα προσπαθήσω να τα πωστα γρήγορα....

    δεν είπε κανείς ότι οι κύπριοι δεν είναι στο ελληνικό έθνος.

    για τον πόλεμο τι άλλο να πω? εκτός αν υποστηρίζετε ότι όλοι οι κύπριοι αφήσανε την αγγλία και τις δουλειές τους για να πάνε να πολεμήσουν...

    και ένα ακόμα. πλέον η κύπρος σας αρέσει δεν σας αρέσει είναι ανεξάρτητο κράτος.
    και σαν ανεξάρτητο κράτος δεν θα πρέπει να υπάρχει στην καμπούρα κανενός άλλου.
    πρέπει να προχωρήσει σαν ανεξάρτητο κράτος και να μην έχει καμία ηγεμονία ούτε από ελλάδα ούτε απο τουρκία. ο κόσμος θέλει να νοιώθεί έλληνας καλά θα κάνει. δεν θέλει να νοιώθει έλληνας και να νοιώθει μόνο κύπριος? και πάλι πολύ καλά θα κάνει.

    και επαναλαμβάνω την αποψή μου

    από μακριά και αγαπημενοι.