ελληνική μουσική
    317 online   ·  210.924 μέλη

    Ψεύτη - σφαγέα Μπους

    AVATA58
    10.11.2005, 03:53
    Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ
    (Mrs & Mr JANE & JOHN DOW)

    Μάρτιος/Απρίλιος 2003
    (Copyright Macaloid Music Ltd)

    (Για τα θύματα του ψεύτικου φαρσο-πολέμου του Ιράκ)





    ΣΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΜΟΥ ΠΙΟ ΠΕΡΑ
    ΤΟ ΑΣΤΕΡΙ ΤΟY ΑΝΘΡΩΠΟΥ
    ΕΔΕΙΞΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ

    ΤΗΝ ΤΡΟΧΙΑ ΤΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ
    ΟΙ ΜΑΓΟΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
    ΚΑΙ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ

    ΜΑ ΣΗΜΕΡΑ .....

    Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΜΟΥ ΣΚΕΠΑΖΕΤΑΙ
    Μ’ ΑΛΛΟΙΩΤΙΚΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ
    ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΡΟΧΙΕΣ ΧΑΛΑΣΜΟΥ

    ΞΗΜΕΡΩΘΗΚΑ ΠΑΛΙ

    ΚΑΙ ΠΛΑΙ ΜΟΥ ΚΕΙΤΟΝΤΑΙ
    ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ
    ΜΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥ (δις)


    R:
    Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΦΤΕΡΟΥΓΙΖΕΙ
    Τ’ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΓΙΖΕΙ

    ΜΕΝΩ ...ΑΝΑΣΑΙΝΩ
    .....ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΣΟΥ ΥΠΟΜΕΝΩ

    ΑΝΕΒΑΙΝΩ, ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ
    ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΟ

    ΜΕΝΩ ....ΑΝΑΣΑΙΝΩ
    .....ΦΤΕΡΟΥΓΑΩ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΩ

    ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΚΟΙΤΑΕΙ
    ΜΙΑΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΖΗΤΑΕΙ

    ΘΕΕ ΜΟΥ... ΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ
    ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥ ΓΕΛΩ



    ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΘΑ ΜΕΙΝΩ
    ΟΛΑ ΘΑ ΤΑ ΥΠΟΜΕΙΝΩ
    ΘΑ ΣΗΚΩΣΩ ΑΝΑΣΤΗΜΑ.....ΤΩΡΑ

    ΑΥΤΟΙ ΝΟΙΩΘΟΥΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ
    ΜΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥΣ
    ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ ΣΤΟΧΕΥΩ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥΣ

    (orchestral panic)

    ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΔΑΚΡΥ
    ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΟΥΣ
    ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΔΑΚΡΥ........


    R:
    Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΦΤΕΡΟΥΓΙΖΕΙ
    Τ’ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΓΙΖΕΙ

    ΜΕΝΩ ... ΑΝΑΣΑΙΝΩ
    .....ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΣΟΥ ΥΠΟΜΕΝΩ

    ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΚΟΙΤΑΕΙ
    ΜΙΑΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΖΗΤΑΕΙ


    ΘΕΕ ΜΟΥ... ΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ .....



    ...... ΜΕ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΩ





    ΥΓ : Αγαπητό nefos, το τραγούδι αυτό (ροκιά βροντερή και μπαλλαντοειδής συνάμα) είχα γράψει τότε που ξεκινούσε αυτή η φάρσα. Και δυστυχώς, ακόμη κρατάει... Το καταθέτω με αφορμή το άρθρο σου και τα συναισθήματά σου.

    Δεν το κυκλοφόρησα τότε γιατί δεν ήθελα να μπώ στη σειρά με κάποιους που ψιλο-εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός για προβολή (ή εν πάσει περιπτώσει, δεν θα ήθελα η δική μου προσπάθεια να εκληφθεί έτσι). Τώρα όμως.....


    Φιλικά
    Πάνος
    nefos
    10.11.2005, 04:07
    Quote:


    Το μέλος AVATA58 στις 10-11-2005 στις 03:53 έγραψε:

    ΥΓ : Αγαπητό nefos, το τραγούδι αυτό (ροκιά βροντερή και μπαλλαντοειδής συνάμα) είχα γράψει τότε που ξεκινούσε αυτή η φάρσα. Και δυστυχώς, ακόμη κρατάει... Το καταθέτω με αφορμή το άρθρο σου και τα συναισθήματά σου.

    Δεν το κυκλοφόρησα τότε γιατί δεν ήθελα να μπώ στη σειρά με κάποιους που ψιλο-εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός για προβολή (ή εν πάσει περιπτώσει, δεν θα ήθελα η δική μου προσπάθεια να εκληφθεί έτσι). Τώρα όμως.....




    @ Εκφράστηκες κι αυτό μέσα από τους στίχους.Εγώ βάζω άρθρα που διαβάζω συνήθως στην enet. Ο καθένας μας όπως μπορεί.

    @ Κι αν σε νοιάζει κιόλας αυτό που γράφω σε αυτό μου το post , καμία προβολή δεν εξέλαβα μιας και μοναχά το παράθεσες, δεν το διαφήμισες.


    AVATA58
    10.11.2005, 04:14
    Το ''αγαπητό nefos'' και το τελευταίο μου σχόλιο δεν είχε χαρακτήρα ούτε παρατήρησης μα ούτε και απολογητικό. Μια ιστορική παράθεση ήταν και μόνο. Ευαίσθητο το άρθρο σου, ενεργοποίησε σε μένα την διάθεση να παραθέσω τους στίχους μου διαμαρτυρόμενος με τον τρόπο μου (όπως αναφέρεις σωστά) . Τίποτε άλλο.
    Όσο για τα περί προβολής, αναφέρομαι και πάλι στο ιστορικό παρελθόν του 2003 όπου κάποιοι τραγούδησαν διαμαρτυρόμενοι και ''πάτησαν'' σε αυτό για να περιφερθούν σε κανάλια και ραδιόφωνα και να θυμίσουν την παρουσία τους. Pathetic ....

    Να είσαι καλά και να γράφεις πάντα δημιουργικά.


    Φιλικά
    Πάνος
    nefos
    10.11.2005, 04:20
    Quote:

    Το μέλος AVATA58 στις 10-11-2005 στις 04:14 έγραψε:

    Το ''αγαπητό nefos'' και το τελευταίο μου σχόλιο δεν είχε χαρακτήρα ούτε παρατήρησης μα ούτε και απολογητικό.




    @ δεν το εξέλαβα βρε έτσι. επιστροφή στο topic.
    AVATA58
    10.11.2005, 04:31
    Οκ. thanks .....βρε...

    Παρεπιπτόντως, έχεις πολύ όμορφο όνομα. -Νεφέλη....

    Μαρία-Νεφέλη λένε και μια απο τις βαφτισιμιές μου (σήμερα 16 & 17 χρονών).
    Η άλλη είναι Άννα-Ευγενία.


    Καλό σου βράδυ ..... (ή πρωί ???)
    nefos
    10.11.2005, 06:28


    @ ευχαριστώ για το κοπλιμέντο (βράδυ είναι εδώ)

    @ και για να επιστρέψω στο topic , ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω site που προσωπικά βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και το διαβάζω/ακούω συχνά.

    wbai (συγκρεκριμμένα για τον Bush μου έβγαλε 1314 posts) .
    MichPah
    12.11.2005, 20:06
    Georgie

    Πατώντας go στο browser ξεκινά πάλι!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MichPah στις 12-11-2005 20:16 ]
    nefos
    13.11.2005, 00:27
    Quote:

    Το μέλος MichPah στις 12-11-2005 στις 20:06 έγραψε:

    Georgie

    Πατώντας go στο browser ξεκινά πάλι!!!!! [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MichPah στις 12-11-2005 20:16 ]





    @ αχ αχ αχ αχ και αχ ευχαρίστησης! Bounce
    AVATA58
    13.11.2005, 04:58

    όμορφο.. Επίσης, άν πατήσετε αριστερό mouse κλίκ επάνω του και το κρατήσετε πατημένο, ''τον'' πηγαίνετε όπου θέλετε !!!! (Αν το γνωρίζατε, sorry, delete..)

    Have (more) fun .....
    nefos
    13.11.2005, 06:38
    Quote:

    Το μέλος AVATA58 στις 13-11-2005 στις 04:58 έγραψε:


    όμορφο.. Επίσης, άν πατήσετε αριστερό mouse κλίκ επάνω του και το κρατήσετε πατημένο, ''τον'' πηγαίνετε όπου θέλετε !!!! (Αν το γνωρίζατε, sorry, delete..)

    Have (more) fun .....





    @ just can not have enough of it . . . χι χι χι χι ! ευχαριστώ! τον έκανα πολλές τούμπες!
    nefos
    13.11.2005, 06:45

    @ και για να σοβαρευτώ πάλι , ορίστε και το ενετ-άρθρο ...



    Ο μόνος διασωθείς στο «σημείο Μηδέν»

    Ηχηρό μήνυμα αποδοκιμασίας έλαβε την Τρίτη ο Τζορτζ Μπους, που είδε τους ρεπουμπλικάνους υποψήφιους, πλην του δημάρχου Ν. Υόρκης Μίκαελ Μπλούμπεργκ, να καταποντίζονται στις περιορισμένες αριθμητικά, όμως σημαντικές πολιτικά, αναμετρήσεις για δημάρχους και κυβερνήτες.

    Μεγάλος χαμένος θεωρείται ο ρεπουμπλικάνος κυβερνήτης της Καλιφόρνιας, Αρνολντ Σβαρτσενέγκερ, ο οποίος έχασε και τα τέσσερα δημοψηφίσματα που υποστήριξε για την αναμόρφωση του ελλειματικού προϋπολογισμού της Πολιτείας του, που παραδοσιακά ελέγχεται από τους Δημοκρατικούς.

    Ο «Αρνι», που είχε εκλεγεί πανηγυρικά πριν από δύο χρόνια, καταποντίστηκε και οι περικοπές που εισηγήθηκε πετάχτηκαν στο καλάθι των αχρήστων. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ψαλιδίστηκαν δραστικά οι φιλοδοξίες του πρώην μποντιμπίλντερ που σχεδίαζε να είναι υποψήφιος των Ρεπουμπλικάνων για τις επόμενες προεδρικές εκλογές.

    Επίσης, κανείς δεν γνωρίζει αν θα διεκδικήσει εκ νέου την ανανέωση της θητείας του, που θα κριθεί το 2006.

    Οι Ρεπουμπλικάνοι γνώρισαν επίσης την ήττα στις εκλογές για κυβερνήτες στη Βιρτζίνια και το Νιου Τζέρσεϊ, αν και ο Τζορτζ Μπους έριξε όλο του το βάρος για να υποστηρίξει τους υποψήφιους του κόμματός του.

    Στη Βιρτζίνια, Πολιτεία που κυριαρχούν οι Ρεπουμπλικάνοι, εξελέγη ο Δημοκρατικός Τιμ Κέιν, παρά την προσωπική παρουσία του αμερικανού προέδρου στο πλευρό του ηττημένου Τζέρι Κίλγκορ.

    Στο Νιου Τζέρσεϊ, ο γερουσιαστής των Δημοκρατικών Τζον Κόρζιν επεκράτησε του δισεκατομμυριούχου ρεπουμπλικάνου υποψηφίου κυβερνήτη Ντάγκλας Φόρεστερ, σε μια από τις πλέον πολυδάπανες προεκλογικές εκστρατείες.

    Η μόνη νίκη που κατήγαγε το στρατόπεδο Μπους ήταν στην ιδιαίτερη πατρίδα του, το ανδροπρεπές Τέξας, όπου πέρασε σε δημοψήφισμα η απαγόρευση γάμων μεταξύ ομοφυλοφίλων και στη Ν. Υόρκη, με τη μεγάλη σε έκταση νίκη του δισεκατομμυριούχου δημάρχου Μίκαελ Μπλούμπεργκ, που επανεξελέγη με τη σημαία των Ρεπουμπλικάνων. Ο Μπλούμπεργκ επικράτησε με σχεδόν 60% του, πορτορικανικής καταγωγής, υποψηφίου των Δημοκρατικών, Φερνάντο Φερέρ.

    Ο αυτοδημιούργητος Μπλούμπεργκ κέρδισε χάρη στη συμπαράσταση των φιλελεύθερων και του μεσαίου χώρου, αφού ολοκλήρωσε μια πολύ πετυχημένη πρώτη θητεία. Επί των ημερών του μειώθηκαν αισθητά οι δείκτες εγκληματικότητας, εξαφανίστηκαν οι ζητιάνοι από το κέντρο της πόλης, αναγεννήθηκε η αγορά στο κέντρο, άρχισε η ανοικοδόμηση στο «σημείο Μηδέν» (εκεί που κάποτε δέσποζαν οι δίδυμοι πύργοι) και αναμόρφωσε την προσχολική και σχολική εκπαίδευση, η οποία ανήκει (όπως και η αστυνόμευση) στην αρμοδιότητα της τοπικής αυτοδιοίκησης.

    Ο δήμαρχος, που όταν δεν πιλοτάρει ο ίδιος το ελικόπτερό του πηγαίνει στο γραφείο του με το μετρό, δεν μπορεί να καταγραφεί με κανέναν τρόπο ως τυπικός Ρεπουμπλικάνος, γι' αυτό και η νίκη του δεν αποτελεί άλλοθι για τη μεγάλη ήττα του Μπους, που βλέπει τη δημοτικότητά του να καταρρέει.

    Οι Δημοκρατικοί όμως πανηγυρίζουν και θεωρούν τα αποτελέσματα αυτά προάγγελο της αντιστροφής του πολιτικού κλίματος. Ηδη προετοιμάζονται για τις εκλογές για το Κογκρέσο, που θα διεξαχθούν σε έναν χρόνο.

    ενετ - 13/11/2005
    nefos
    16.11.2005, 06:17
    @ κι άλλο no comments μάλλον . . .

    Ο Λευκός Οίκος «στηρίζει» τα βασανιστήρια
    ΟΥΑΣΙΓΚΤΟΝ

    Ο σύμβουλος του Λευκού Οίκου για θέματα εθνικής ασφάλειας Στέφεν Χάντλεϊ αρνήθηκε να αποκλείσει τη χρήση βασανιστηρίων κατά την ανάκριση κρατουμένων που θεωρούνται ύποπτοι τρομοκρατίας λέγοντας ότι ο αντιτρομοκρατικός πόλεμος δημιουργεί ευαίσθητα διλήμματα: «Ο πρόεδρος Μπους δήλωσε ότι θα κάνουμε ό,τι μας είναι δυνατό για να ενεργήσουμε σύμφωνα με τον νόμο [...] Ομως, βλέπετε το δίλημμα. Τι θα γινόταν αν στις 7 Σεπτεμβρίου του 2001 είχαμε συλλάβει έναν αεροπειρατή και βασιζόμενοι στις πληροφορίες της ανάκρισης είχαμε σκεφτεί ότι σε τέσσερις μέρες θα γινόταν μια καταστροφική επίθεση κατά των ΗΠΑ»; Οι δηλώσεις Χάντλεϊ εντάσσονται στο πλαίσιο της έντονης πολιτικής διαμάχης που βρίσκεται σε εξέλιξη για το κατά πόσον οι αμερικανικές υπηρεσίες πληροφοριών μπορούν να χρησιμοποιούν βάναυσες μεθόδους προκειμένου να αποσπούν πληροφορίες, οι οποίες μπορεί να αποτρέψουν τρομοκρατικές ενέργειες.

    enet- 15/11/2005
    Sofia
    16.11.2005, 15:40
    Ναι, ρίξαμε φώσφορο!

    Παραδέχτηκε το αμερικανικό Πεντάγωνο ότι οι αμερικανικές δυνάμεις στη Φαλούτζα χρησιμοποίησαν λευκό φώσφορο, και μάλιστα εναντίον ανθρώπων.

    Στην πρώτη ανακοίνωση, μετά την αποκάλυψη της ιταλικής RAI, το Πεντάγωνο είχε αναφέρει ότι η χρήση δεν είναι απαγορευμένη και συνήθως γίνεται για να φωτίζονται οι στόχοι τη νύχτα, αποφεύγοντας να αναφερθεί στη Φαλούτζα. Χθες, εκπρόσωπος του Πενταγώνου παραδέχτηκε στο BBC ότι στη Φαλούτζα ο λευκός φώσφορος χρησιμοποιήθηκε εναντίον μαχητών του εχθρού ως εμπρηστικό όπλο.


    (Γαλλικό Πρακτορείο)
    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 16/11/2005


    Sidonie
    16.11.2005, 18:13
    Quote:

    Το μέλος Sofia στις 16-11-2005 στις 15:40 έγραψε:
    ο λευκός φώσφορος χρησιμοποιήθηκε εναντίον μαχητών του εχθρού ως εμπρηστικό όπλο.



    Ακριβώς! Η φράση ήταν "ο φώσφορος χρησιμοποιήθηκε ως εμπρηστικό όπλο και όχι ως χημικό"! Μπορεί κάποιος καλός και έξυπνος άνθρωπος να μου εξηγήσει τη διαφορά;;; Γιατί μάλλον είμαι πολύ χαζή για να συλλάβω τη μεγαλοφυή επιστημοσύνη του Πενταγώνου!
    Η είδηση δε συνοδεύτηκε στο κρατικό κανάλι με φρικιαστικές εικόνες θυμάτων - στόχων που δέχθηκαν τη φώτιση, για να μιλήσουμε τη γλώσσα του Πενταγώνου-, που όπως δειυκρινήστηκε ήταν μόνο Ιρανοί στρατιώτες και σε καμία περίπτωση άμαχοι...


    picachu8
    16.11.2005, 18:59
    Είμαστε όλοι πρόαφυγες...........

    η ανυπακοη φτιάχνει την ιστορία....
    nefos
    17.11.2005, 06:37
    @ βρε λέτε ν΄άρχισαν να του βάζουνε φρένο;

    Γερουσία: Περιορίζει τις εξουσίες Μπους, τον ελέγχει για το Ιράκ
    ΟΥΑΣΙΓΚΤΟΝ

    Κλιμακούμενες δυσκολίες αντιμετωπίζει ο πρόεδρος των ΗΠΑ για την πολιτική του στο Ιράκ, όπου οι αμερικανικές δυνάμεις συναντούν σφοδρή αντίσταση στην πόλη Ομπέιντι.

    Στην αμερικανική Γερουσία, οι Ρεπουμπλικανοί απέρριψαν πρωτοβουλία των Δημοκρατικών να πιέσουν τον Μπους να ορίσει χρονοδιάγραμμα αποχώρησης των αμερικανικών δυνάμεων από το Ιράκ. Αντιθέτως η Γερουσία με μεγάλη πλειοψηφία ζήτησε από την κυβέρνηση Μπους να δίνει τριμηνιαίες εκθέσεις για την πολιτική της που ασκεί στο Ιράκ. Η διακήρυξη ψηφίστηκε στο πλαίσιο της συζήτησης για τον αμυντικό προϋπολογισμό. Οι Ρεπουμπλικανοί με δική τους πρωτοβουλία ζήτησαν το 2006 να είναι περίοδος «σημαντικής μετάβασης προς την πλήρη ανεξαρτησία του Ιράκ», καθώς οι ιρακινές δυνάμεις αναλαμβάνουν όλο και μεγαλύτερο κομμάτι της ασφάλειας, για να εκπληρωθούν οι συνθήκες που θα επιτρέψουν την απεμπλοκή του αμερικανικού στρατού.

    Ο Μπους φαίνεται να μπαίνει σε πορεία απομόνωσης και από τους Ρεπουμπλικανούς, καθώς η Γερουσία, με το νόμο για τον αμυντικό προϋπολογισμό, προσπαθεί να περιστείλει τμήμα των ευρέων εξουσιών που οι βουλευτές έδωσαν στον πρόεδρο μετά την 11η Σεπτεμβρίου. Ταυτοχρόνως, στο Ιράκ, οι αμερικανικές δυνάμεις συναντούν σφοδρή αντίσταση στην πόλη Ομπέιντι. Αμερικανοί και Ιρακινοί στρατιώτες βρέθηκαν αντιμέτωποι με δεκάδες παγίδες, στην πορεία τους προς την κατάληψη του εναπομείναντος τμήματος της πόλης. Οι Αμερικανοί ανακοίνωσαν ότι σκοτώθηκαν 3 πεζοναύτες και ότι από τη Δευτέρα, που άρχισε η νέα φάση της επιχείρησης έχουν σκοτωθεί 80 αντάρτες.

    Συνολικώς σκοτώθηκαν χθες σε άλλες επιθέσεις σε όλο το Ιράκ περισσότερα από 15 άτομα. Εγιναν εκρήξεις βομβών, επιθέσεις αυτοκτονίας και επιθέσεις με ελαφρά όπλα από αυτοκίνητα.

    Ο πρωθυπουργός του Ιράκ Τζάφαρι, ανακοίνωσε χθες ότι σε κτίριο του υπουργείου Εσωτερικών που κατέλαβαν από σιίτες αστυνομικούς οι Αμερικανοί βρέθηκαν 173 κρατούμενοι με ίχνη βασανισμού και υποσιτισμένοι. Οι σουνίτες είχαν καταγγείλει βασανιστήρια από σιίτες αστυφύλακες.

    ενετ - 16/11/2005


    nefos
    20.11.2005, 22:45
    @ Της ΕΛΕΝΗΣ ΚΟΧΑΪΜΙΔΟΥ

    Με μια ομόφωνη απόφαση που αμφισβητεί ευθέως την πολιτική του Τζορτζ Μπους στο Ιράκ, η αμερικανική Γερουσία απαιτεί από τον Λευκό Οίκο να αποκαταστήσει μέσα στο 2006 την πλήρη ανεξαρτησία της χώρας και, με αναλυτικές τριμηνιαίες εκθέσεις, να δίνει αναφορά για τις προόδους στο θέμα της αποκατάστασης της ιρακινής εθνικής κυριαρχίας.

    . . . συνέχεια ε δ ώ

    @ Της ΧΡΙΣΤΙΝΑΣ ΠΑΝΤΖΟΥ

    Υπήρξε ένα στιγμιότυπο πιο εύγλωττο από οποιαδήποτε ανάλυση των πολιτικών προεκτάσεων της «Διάσκεψης των Αμερικών» που πραγματοποιήθηκε στην Αργεντινή. Οι ηγέτες των 34 χωρών συζητούσαν και αστειεύονταν μεταξύ τους, εκτός από έναν: τον πρόεδρο Τζορτζ Μπους, ο οποίος δεν έκρυβε τη δυσαρέσκειά του που δεν εγκρίθηκε η αμερικανέμπνευστη δημιουργία της Ζώνης Ελεύθερου Εμπορίου.

    . . . συνέχεια ε δ ώ

    enet 20/11/05
    nefos
    22.11.2005, 05:17

    @ πάρτε και μια φώτο του (μήπως και ξεχάσατε τον "ομορφο-άντρα")

    Μπους στην Κίνα: Ζήτησε «δημοκρατία», πούλησε «Μπόινγκ»


    ΠΕΚΙΝΟ
    Η απαγγελία ολόκληρου του καταλόγου με τις αμερικανικές αιτιάσεις κατά της Κίνας, από τα ανθρώπινα δικαιώματα και την Ταϊβάν, ώς την ανάγκη εξισορρόπησης του εμπορικού ισοζυγίου με τις ΗΠΑ, εκ μέρους του προέδρου των ΗΠΑ Τζορτζ Μπους κατά την επίσημη επίσκεψή του στο Πεκίνο, ουδεμία συγκεκριμένη απάντηση πήρε από την κινεζική πλευρά πέραν της αγοράς αεροσκαφών από την αμερικανική εταιρεία «Μπόινγκ».


    ενετ 21/11/05 συνέχεια άρθρου ε δ ώ
    mirrors
    22.11.2005, 11:16
    Τουλάχιστον ο "ομορφάντρας" πήρε και κάτι απ'τους Κινέζους (αλλά δε μου επιτρέπεται να το πω )!!!!!
    Military <------------- το καμάρι της αμερικάνικης κουλτούρας!
    nefos
    23.11.2005, 18:53
    @ . . .

    Ο πρόεδρος των ΗΠΑ Τζορτζ Μπους σκεφτόταν να βομβαρδίσει το δορυφορικό τηλεοπτικό δίκτυο Αλ Τζαζίρα, αλλά ο πρωθυπουργός της Βρετανίας τον μετέπεισε, υποστήριξε χθες η βρετανική εφημερίδα «Ντέιλι Μίρορ», επικαλούμενη ένα «άκρως απόρρητο» υπόμνημα της Ντάουνινγκ Στριτ.

    ενετ 23/11/05 συνέχεια ε δ ώ