ελληνική μουσική
    708 online   ·  210.873 μέλη

    Ο σταυρός του Νότου live σε cd

    xristoforoupanagiotis
    28.09.2005, 08:15


    Κυκλοφορεί αυτές τις μέρες η ζωντανή ηχογράφηση από το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών από την EMI Music σε 2πλο CD και 3πλο 10ιντσο βινύλιο
    ο Σταυρός του Νότου του 2005 ολοκληρωμένος
    (το σύνολο των μελοποιημένων από τον Θάνο Μικρούτσικο ποιημάτων του Νίκου Καββαδία σε live απόδοση, με νέα μουσικο-ενορχηστρωτική ματιά του συνθέτη,
    με άρτιες ερμηνείες και εκτέλεση
    από το νέο επιτελείο τραγουδιστών και μουσικών αντίστοιχα)

    Η μουσική επεξεργασία του ποιητικού λόγου του Νίκου Καββαδία από τον Θάνο Μικρούτσικο παρουσιάστηκε για πρώτη φορά σε συναυλία ολοκληρωμένη τον Μάρτιο στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών με 6 sold out παραστάσεις στον κύκλο «Ταξιδεύοντας». Η ερμηνεία του συνολικού έργου, με τη μορφή του κύκλου τραγουδιών, η ηχογράφηση και η έκδοσή τους επιβεβαιώνουν την διαχρονικότητα του έργου που εξακολουθεί και παρασύρει 3 γενιές.
    Έχουν περάσει είκοσι πέντε χρόνια από την πρώτη έκδοση και δεκατέσσερα από τη δεύτερη. Στο διάστημα αυτό τα τραγούδια μεμονωμένα ή κατά μικρές ενότητες ερμηνεύτηκαν από δεκάδες τραγουδιστές και μουσικούς, οι δε δυο δισκογραφικές εκδόσεις που τα περιείχαν έχουν διατεθεί μέχρι σήμερα σε επτακόσιες περίπου χιλιάδες αντίτυπα, γεγονός πρωτοφανές στα χρονικά αλλά και για τα δεδομένα της ελληνικής δισκογραφίας.

    Η ιστορία του Σταυρού…

    1979 εκδίδεται ο Σταυρός του Νότου. Μελοποιημένη από τον Θάνο Μικρούτσικο η ποίηση του Νίκου Καββαδία ερμηνεύεται από τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου, τον Γιάννη Κούτρα και την Αιμιλία Σαρρή. Στην εποχή του ξένισε τους «ειδικούς» αλλά τώρα πια είναι φανερό ό,τι επρόκειτο για μια οριακή στιγμή της ελληνικής μουσικής δημιουργίας. Αποτελεί σημείο αναφοράς στην ιστορία του ελληνικού τραγουδιού. Τρεις γενιές ακροατών, μέχρι σήμερα, του αποδίδουν τον τίτλο του διαχρονικού αλλά και δημοφιλέστερου έργου της μεταπολίτευσης.

    1991 εκδίδονται οι Γραμμές των Οριζόντων. Το έργο είναι «ζωντανό» και εξελίσσεται. Κυκλοφορεί σε μια δεύτερη αναθεωρημένη και εμπλουτισμένη εκδοχή. Μια νέα μουσική προσέγγιση και περισσότερα τραγούδια με ερμηνευτές τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου απ’ τα παλιά, τον Γιώργο Νταλάρα, τους Αδερφούς Κατσιμίχα και τον ίδιο τον συνθέτη.

    2005 εκδίδεται η ηχογράφηση της συναυλίας που παρουσιάστηκε στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών τον Μάρτιο, σε CD και 10ιντσο βινύλιο. Περιλαμβάνει το σύνολο των μελοποιημένων τραγουδιών συν ένα ανέκδοτο, με ερμηνευτές τον πρώτο διδάξαντα Γιάννη Κούτρα μαζί με τον Γιάννη Κότσιρα, τον Λαυρέντη Μαχαιρίτσα και τον Χρήστο Θηβαίο.

    …και το ταξίδι του Σταυρού συνεχίζεται…


    Οι μουσικοί που συμμετέχουν στην νέα ερμηνεία των τραγουδιών του Θάνου Μικρούτσικου και του Νίκου Καββαδία του είναι:

    Γιάννης Κότσιρας, Γιάννης Κούτρας ,Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Χρήστος Θηβαίος τραγούδι
    Θύμιος Παπαδόπουλος κλαρινέτο, φλάουτο, σοπράνο και άλτο σαξόφωνο
    Στέργιος Γαργάλας βιολί
    Νίκος Καπηλίδης ντραμς, κρουστά
    Γιώτης Κιουρτσόγλου ηλεκτρικό μπάσο
    Χρήστος Κωνσταντίνου μπουζούκι, τζουρά
    Βάσω Δημητρίου κιθάρες
    Γιώργος Μπεχλιβάνογλου κιθάρες

    Κουαρτέτο εγχόρδων
    Στέλλα Τσάνη βιολί
    Μιγκέν Σελμάνη βιολί
    Γκέρτα Σιναί βιόλα
    Λευκή Κολοβού τσέλο
    Θάνος Μικρούτσικος πιάνο









    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristoforoupanagiotis στις 28-09-2005 08:21 ]
    eneni
    28.09.2005, 09:02
    εχει μόνο τα τραγούδια απο το Σταυρο του Νότου και τις Γραμμές των οριζόντων ή και τα άλλα του Μικρούτσικου που είπαν στη συναυλία; πχ. το "Ελένη", που άκουσα οτι το λέει τέλεια ο Κότσιρας...
    xristoforoupanagiotis
    28.09.2005, 09:04
    Μάλλον ναι....Αυριο θα το έχω στα χέρια μου και θα σου πώ σίγουρα.
    eneni
    28.09.2005, 09:08
    Αχ μακάρι!
    Ευχαριστώωωω!
    xristoforoupanagiotis
    28.09.2005, 09:18
    Quote:

    Το μέλος eneni στις 28-09-2005 στις 09:08 έγραψε:

    Αχ μακάρι!
    Ευχαριστώωωω!




    Ναι μακάρι να έχει και το δευτερο μέρος της συναυλίας γιατί ειχε πολύ καλές στιγμές και ο Κότσιρας εκέι έδωσε τον καλύτερο του εαυτό τόσο στην Ελένη όσο και στα Ρόζα και Παντα γελαστοί.Στο πρώτο μέρος μου άρεσε πολυ η ενορχηστρωσή στο Καραντί με το Κότσιρα και όλα όσα είπαν οι Κούτρας και Θηβαίος(κυρίως στο william george allum - εκπληκτικός!!!!)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristoforoupanagiotis στις 28-09-2005 09:19 ]
    dimitrapan
    28.09.2005, 09:32
    Όντως, εκπληκτικός στο William George Allum! Αλλά πότε έχει πει και κάτι απλά καλά;;; Ο άνθρωπος είναι απίστευτος!!!
    xristoforoupanagiotis
    28.09.2005, 09:34
    Quote:

    Το μέλος dimitrapan στις 28-09-2005 στις 09:32 έγραψε:

    Όντως, εκπληκτικός στο William George Allum! Αλλά πότε έχει πει και κάτι απλά καλά;;;





    Έλα ντέ?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristoforoupanagiotis στις 28-09-2005 09:36 ]
    manblaz
    28.09.2005, 12:01
    Quote:

    Το μέλος xristoforoupanagiotis στις 28-09-2005 στις 08:15 έγραψε:



    Κυκλοφορεί αυτές τις μέρες η ζωντανή ηχογράφηση από το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών από την EMI Music σε 2πλο CD και 3πλο 10ιντσο βινύλιο
    ο Σταυρός του Νότου του 2005 ολοκληρωμένος
    (το σύνολο των μελοποιημένων από τον Θάνο Μικρούτσικο ποιημάτων του Νίκου Καββαδία σε live απόδοση, με νέα μουσικο-ενορχηστρωτική ματιά του συνθέτη,
    με άρτιες ερμηνείες και εκτέλεση
    από το νέο επιτελείο τραγουδιστών και μουσικών αντίστοιχα)





    η ηχογραφηση ειναι απο το μεγαρο μουσικης, οποτε ειναι μαλλον απιθανο να περιεχει τραγουδια απο την συναυλια (ημουν στο μεγαρο και ειπαν μονο τραγουδια απο τον σταυρο του νοτου και τις γραμμες των οριζοντων)...
    kalouka
    28.09.2005, 12:52
    Κάθε έκδοση που αφορά τον σταυρό του νότου είναι άξια προσοχής .Μη ξεχνάμε ότι μόνο το οτι έχει πουλήσει πάνω από 700.000 δίσκους τον κάνει ιστορικό
    antonLOrd
    04.10.2005, 21:05
    Πήρα και γω το διπλό cd και είμαι τρελά ευτυχισμένος...
    Για να σας λύσω την απορία, δεν περιέχει άλλα τραγούδια εκτός από αυτά στον "Σταυρό του Νότου" και στις "Γραμμές των Οριζόντων"...
    Παιδιά είναι καταπληκτικό.. Εγώ που είδα την συναυλία στη Ρόδο, με το που το άκουσα έστησε η τρίχα μου κάγκελο...
    Πραγματικά εκπληκτικό και σίγουρα αποτελεί θησαυρό για κάθε δισκοθήκη...
    Kotsiraki
    04.10.2005, 21:51
    ¶σχετα με την προσωπική συμπαθεια που έχω προς το Γιάννη Κότσιρα - κάτι που δε φαίνεται καθόλου εξάλλου- και αφού πω πως κατά καιρούς έχω διαφωνήσει με επιλογές τους και τις έχω κατακρίνει, δε θέλω να θεωρηθεί με ό,τι γράψω πως.. "παινεύω το σπίτι μου".

    Δεν έχει τύχει να πάρω ακόμη το cd.. Ένας φίλος όμως μου έστειλε το "Μαχαίρι".. Πραγματικά ανατρίχιασα! Έχει δώσει τον καλύτερό του εαυτό. Για μένα΄, είναι ίσως η καλύτερη ερμηνεία του σε κομμάτι...
    Dj_kerveros
    04.10.2005, 22:02
    Πολύ καλό cd με συγκλονιστικές ερμηνείες!!! Ακόμα καλύτερη ήταν η ιδέα να το κυκλοφορήσουν και σε τριπλό βινύλιο!!! Κριμα βέβαια για μας που δεν εχουμε καν πικαπ!!!
    kalouka
    05.10.2005, 14:47
    προσωπικά δεν ενθουσι΄ζομαι με όλες τις εμηνείες αλλά απο χρέος στον εαυτό μου εφόσον εχω σε βινύλιο τα 2 προηγούμενα θα το παρω και αυτο σε βινύλιο
    ιστορική υποχρέωση