ελληνική μουσική
    586 online   ·  210.874 μέλη

    Γίαννης Αγγελάκας

    Dj_kerveros
    06.10.2005, 00:30
    Τί έχετε να πείτε για αυτόν το σουδαίο καλλιτέχνη και για την καινούργια του δουλεία 'Ανάσες των λύκων';
    Έχω ακούσει λίγα κομμάτια και μου έχουν φανεί αρκετά καλά!
    XeniaRodo
    06.10.2005, 13:26
    Έχω ακούσει στο ραδιόφωνο το "Σιγά μην κλάψω" και έχω πάθει πλάκα.
    Aπό τις σπάνιες φορές που ενθουσιάζομαι με ένα τραγούδι από την πρώτη ακρόαση. Eίναι θεσπέσιο κατ' εμέ!
    Aν είναι έτσι όλος ο δίσκος θα πάω να τον πάρω...
    nefos
    06.10.2005, 14:35
    @ Έχω την εντύπωση παιδιά πως "οι ανάσες των λυκών" είναι ο δίσκος που έκανε ο Αγγελάκας με τον Βελιώτη και το τραγούδι που λέει "Σιγά μην κλάψω , ΄σιγά μην φοβηθώ" θα είναι στην καινούργια του δουλειά που θα βγει νομίζω 17 Οκτώβρη.

    @ Όσο για τις "ανάσες των λύκων" , το βρήκα ενδιαφέρον (όσο άκουσα δηλαδή) αλλά σκληρό αποτέλεσμα. Μου άρεσε η χρησιμοποίηση του βιολοντσέλλου με διάφορες τεχνικές κλπ αλλά σε συνδυσμό με την ιδιαίτερη χροιά του Αγγελάκα κάπου κάτι δεν μου κόλλησε. Βέβαια θα μου πεις "ανάσες λύκων ήταν αυτές τι ήθελες ροζ συννεφάκια και καμιά σοπράνο να τραγουδά πάνω από το τσέλλο;". Ε όχι απλά δεν θέλησα να "ρουφήξω" αυτόν τον δίσκο , ούτε τελικά να τον αγοράσω.

    @ Πάντως με πολλή ανυπομονησία περιμένω την καινούγια του δουλειά γιατί 2 δείγματα που άκουσα μέχρι στιγμής μ΄αρέσανε πολύ πολύ πολύ !


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 06-10-2005 14:36 ]
    beatlus
    06.10.2005, 14:41
    Συμφωνώ απόλυτα! Τα δείγματα της δουλειάς είναι ...100% -Τρυπωειδής- Αγγελάκας Σούπερ! Αναμένουμε...
    Aiolos_m
    06.10.2005, 14:47
    Εμένα πάντως μου φαίνεται λίγος ο Αγγελάκας ότα γράφει μουσική, γενικότερα στην μετά- Τρυπών εποχή. Δεν ξέρω γιατί...
    Πάντως το "Σιγά μην κλάψη, σιγά μη φοβηθώ" όταν το ακούω στο ραδιόφωνο (κυρίως στον μελωδία), αλλάζω συχνότητα.
    buk
    06.10.2005, 15:08
    ο δισκος αναμένεται εξαιτετικος.
    θα συμμετέχουν μουσκοί απο το συγκρότιμα που συνοδεύει τον Θανάση Παπακωσταντινου στα live αλλά και άλλοι.

    οταν βγει, δωστε προσοχή στο κομμάτι 'χωρις κανόνα' που νομίζω περιέχεται σε αυτόν. Tο ακουσα live και έπαθα
    xristoforoupanagiotis
    07.10.2005, 09:57
    Ο Αγγελάκας είχε πει πρίν απο λίγο καιρό οτι μετά τον ''μαυρο'' Ανάσες των λύκωνήταν αρκετά σκοτείνος δίσκος δύσκολος με το πρώτο άκουσμα αν και μέτα το τρίτο τον ακούς αλλιώς,ξεχώρισα το "Κρίμα να μην είσαι εδώ".
    Μέτα απο αυτο λοιπό θέλει να κάνει ΄τωρα ένα δισκο "εξω καρδια"τα δύο πρώτα δείγματα μου άρεσαν αρκετά περιμένω και τα υπόλοιπα.
    EffieKakaflika
    07.10.2005, 16:46
    Το Σιγά μη κλάψω είναι φανταστικό...
    Δυνατό και "τρυπιο" αρκετά...
    Άντε μπράβο...
    llorona
    12.10.2005, 15:12
    Για τον Αγγελάκα έχω να πω ότι είναι ένας καλλιτέχνης με αναζήτηση. ΟΙ ανάσες των λύκων είναι ένας όντως "σκοτεινός" δίσκος, βραδυφλεγής-θέλει το χρόνο του. Εμένα με κέρδισε. Ποίηση, όχι απλά στίχος, πειραματισμός, λιτή φόρμαστη μελωδια, να επιτέλους κάποιος που δεν ξεκουράζεται στις δάφνες του αλλά ψάχνει την εσωτερική του φλούδα. Η δε ερμηνεία στην "πλημμύρα" αλλά και η επιλογή η ίδια του τραγουδιού αυτού, μου αφήνει Μια γεύση μεστή.
    Νομίζω πως ο Αγγελάκας είναι πολύ κοντά σε αυτό που πραγματικά αγαπά με τη δουλειά αυτή. Να μην μιλήσω για το εξαιρετικό παλιότερο "Υπέροχο Τίποτα".
    nikostheater
    14.10.2005, 23:10
    Ο Αγγελακας ερχεται πολυ συχνα εδω στο μερος που μενω και θα συμφωνησω οτι ο ανθρωπος ειναι μουσικα "μη συμβιβασμενος" και αυτο ισχυει και για την προσωπικοτητα του.Επρεπε να δειτε συναυλια του σε μπαρ της Ιεραπετρας με τον ιδιο στα deck, εναν σαξοφωνιστα μοικανι να παιζει jazzιες και εναν ντραμερ με λιγοτερα απο τα βασικα να κραταει ρυθμο..Ηχητικα οχι εκει που ενδιαφερομαι,αλλα σιγουρα ενδιαφερον...
    vaia
    28.10.2005, 10:38
    Εξαιρετικός στο "όταν χαράζει" του Θ.Παπακωνσταντίνου.
    Προσωπικά δεν το περίμενα...
    giorgosparade
    10.11.2005, 16:40
    Quote:

    Το μέλος vag_lp στις 28-10-2005 στις 12:27 έγραψε:

    ama argisw fate!!! kalos alla "paei" kai autos!.....





    ευτυχώς δεν "πήγε", ο τελευταίος δίσκος "απο δώ και πάνω" πραγματικά εξαιρετικός. Πιστευά πως μετά τις Τρύπες θα κυμαινόταν σε ένα μέτριο επίπεδο, αυτό επιβαιβεώθηκε με τις "ανάσες των λύκων" που δεν μου πολυάρεσαν αλλά επανήλθε η τάξη με το "απο δώ και πάνω", αληθινή γιορτή! την Παρασκευή 11 Νοεμβρίου θα παρουσιάσει στον Μύλο τις ανάσες των λύκων με παριορισμένα εισιτήρια (320) ενω αρχές Δεκεμβρίου στον ίδιο χώρο την τελευταία του εξαιρετική δουλειά.
    andreas_f330
    18.11.2005, 21:29
    γιαννης αγγελακας + επισκεπτες - απο δω και πανω...

    ισως ο καλυτερος δισκος του 2005... απλως απιστευτος
    nefos
    26.11.2005, 18:50
    @ άιντε πηγαίντε και πείτε πως ήταν βρε!

    Ο Γιάννης Αγγελάκας και οι «Επισκέπτες» σήμερα και αύριο στο Gagarin

    «Η νέα μου δουλειά "Από δω και πάνω" είναι μια ενστικτώδης κίνηση να ξεκολλήσουν τα πόδια μου από τη λάσπη της ανοησίας που αυτοαποκαλείται "Σύγχρονη Ελλάδα"»... Ετσι εξηγεί ο Γιάννης Αγγελάκας μιλώντας στην «Ε» για το νέο του δίσκο που θα παρουσιάσει ζωντανά σήμερα και αύριο στο Gagarin (έναρξη 21.30 - είσοδος 18 ευρώ).

    «Να ξεκολλήσω από τη λάσπη της ανοησίας»
    Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ

    Συνοδοιπόροι του, οι «Επισκέπτες», δεκατέσσερις μουσικοί που παίζουν από ζουρνά μέχρι βιολοντσέλο. «Ετσι βάφτισε ο Ντίνος Σαδίκης τους μουσικούς που με επισκέπτονταν κατά καιρούς στο σπίτι μου τα τρία τελευταία χρόνια και αναζητούσαμε μαζί τον ήχο του δίσκου».

    - Επέστρεψες με έναν μελαγχολικό δίσκο, τις «Ανάσες των λύκων», και έναν αισιόδοξο, το «Από δω και πάνω».

    «Η αληθινή μουσική είναι πάντα αισιόδοξη. Το να συγκινούμαστε από ένα τραγούδι, είτε λυπημένο είναι αυτό είτε xαρούμενο, είναι από μόνο του ένα γεγονός που επιβεβαιώνει πως μπορούμε ακόμα σ' αυτό τον κωλόκοσμο να νιώθουμε όμορφα, να ονειρευόμαστε, να σκεφτόμαστε και να πράττουμε. Οι "Ανάσες των λύκων" και το "Από δω και πάνω"' είναι το μαύρο και το άσπρο, η άρνηση και η κατάφαση, οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος».

    - Το «Από δω και πάνω» κρύβει μια αγάπη για την παραδοσιακή μουσική.

    «Θα πω αυτό που πάλι ο Ντίνος είπε; "Το DNA είναι μια βόμβα βραδείας έκρηξης μέσα μας". Φαίνεται πως όσο μεγαλώνω θυμάμαι περισσότερα».

    - Αλλά παράλληλα προσθέτεις και ένα άλμπουμ των ίδιων τραγουδιών στην ηλεκτρονική εκδοχή τους.

    «Ετσι το φανταζόμουν από την αρχή. Ισως γιατί οι σύγχρονοι ηλεκτρονικοί ρυθμοί φαίνονται να στηρίζονται στους αρχαίους παραδοσιακούς τελετουργικούς χορούς».

    - Από πού εμπνέεσαι τους στίχους σου;

    «Αν ήξερα από πού εμπνέομαι θα πήγαινα κατ' ευθείαν εκεί και θα σας έστελνα κάθε μέρα χιλιάδες στιχάκια. Από την άλλη, όσο πιο βαθιά προσωπικοί είναι κάποιοι στίχοι τόσο περισσότερο αφορούν και όλους τους άλλους».

    - Στο τραγούδι «Αιρετικό» όμως, κριτικάρεις ξεκάθαρα έναν θρησκευτικό ηγέτη, τον Χριστόδουλο.

    «Δεν βρίσκω καμία διαφορά ανάμεσα σε ένα στίχο που υμνεί τη γυναίκα και στα λόγια του "Αιρετικού", που είναι ένα τραγούδι όχι μόνο για τον Χριστόδουλο αλλά για όλους τους εμπαθείς ηγέτες θρησκειών του κόσμου. Θεωρώ ότι η καθαρή θρησκευτικότητα είναι από μόνη της μια δύναμη που αγωνιά να ενώσει τους ανθρώπους. Το ότι αυτή τη στιγμή ο πλανήτης κινδυνεύει να τιναχτεί στον αέρα από δήθεν θρησκευτικές αντιπαραθέσεις μού ακούγεται παράλογο».

    - Το κοινό σε θυμάται από τις «Τρύπες» και περίμενε κάτι αντίστοιχο.

    «Τους καταλαβαίνω, αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό. Νομίζω πως μπορούν να σκεφτούν ότι η πιο εύκολη, ανώδυνη και βολική κίνηση για μένα θα ήταν να κάνω έναν ακόμα δίσκο με τύμπανα και ηλεκτρικές κιθάρες».

    - Τι πιστεύεις για τη σύγχρονη ελληνική σκηνή;

    «Το τοπίο της σύγχρονης ελληνικής μουσικής πραγματικότητας είναι ζοφερό. Οι καριερίτσες των μεγάλων αστέρων του ελληνικού τραγουδιού και η μικρόνοη πολιτική των εταιρειών έχουν φέρει τα πράγματα εκεί που και οι ίδιοι πια κοιτούν με πανικό το έρημο τοπίο που δημιούργησαν».

    - Γιατί επέλεξες να φτιάξεις μια ανεξάρτητη δισκογραφική εταιρεία;

    «Από τη μια κάνουμε τις παραγωγές όπως ακριβώς τις ονειρευόμαστε και από την άλλη συνεργαζόμαστε με την ΕΜΙ στο επίπεδο της προώθησης και της διανομής. Κυκλοφορούμε στην πιάτσα με τους κανόνες και τα αβαντάζ μιας μεγάλης εταιρείας. Στο site μας (www.alltogethernow.gr ) μπορεί κανείς να κατανοήσει περισσότερα για την οπτική μας και τις προθέσεις μας».

    - Σε αυτούς τους καιρούς, όπου κυριαρχούν ο πόλεμος, ο φανατισμός και η μισαλλοδοξία, τι μπορεί να προσφέρει η μουσική;

    «Στην αληθινή μουσική κρύβεται η δύναμη που κρατά ζωντανή τη μνήμη μας και τη φαντασία μας κι αυτά είναι τα όπλα με τα οποία μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες της εποχής μας και να κοιτάξουμε με ελπίδα στο μέλλον. Από αυτή την άποψη θεωρώ τις "Ανάσες των λύκων" και το "Από δω και πάνω" ξεκάθαρα πολιτικούς δίσκους».

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 26/11/2005
    beatlus
    27.11.2005, 13:51
    Νεφέλη, πήγα και...
    Ηταν Αγγελάκας! Πόλύ καλή απόδοση αλλά και αποδοχή στα καινούργια του τραγούδια. Το "Σιγά μην κλάψω" είναι ήδη στα χείλη του κόσμου -φάνηκε- ενώ το "Αιρετικό" ήταν η πιο δυνατή στιγμή, ειδικά στο "Διάολε, φύγε από μπροστά μου, μου κρύβεις το Θεό". Οσο για Τρύπες... Από την αρχή υπήρχε η απαίτηση... "είναι ωραία στον παράδεισο", αυτός χαμογελούσε συνομωτικά, συνέχιζε απτόητος, αλλά κάποια στιγμή δεν άντεξε και... "Ακούω την αγάπη"!
    nefos
    27.11.2005, 16:40
    Quote:

    Το μέλος beatlus στις 27-11-2005 στις 13:51 έγραψε:

    Νεφέλη, πήγα και...
    Ηταν Αγγελάκας!




    @ Thumbs Up ευχαριστώ που το "μετέφερες" !
    manblaz
    06.05.2006, 11:52
    Ο Γιάννης Αγγελάκας live στο Gagarin

    Με μια νέα δουλειά που έχει χαρακτηριστεί ως εξαιρετική, o Γιάννης Αγγελάκας κάνει ένα βήμα μπροστά στην καριέρα του, αυτή τη φορά μαζί με τους «Επισκέπτες», μία μπάντα από 13 μουσικούς-φίλους που «έδεσαν» καλά μεταξύ τους για να φτιάξουν το άλμπουμ «Από 'δω Και Πάνω». Τις αλήθειες τους που καίνε τις λέξεις και τις ψυχές -σήμα κατατεθέν της δουλειάς του πρώην αρχηγού στις «Τρύπες» - παρουσιάζουν στις δύο συναυλίες στο Club Gagarin της Αθήνας (10 Μαΐου), αλλά και στην Αποθήκη του Μύλου της Θεσσαλονίκης λίγο νωρίτερα, στις 7 Μαΐου.

    Οταν η καινούρια δουλειά του Αγγελάκα πρωτοπαρουσιάστηκε τον περασμένο Νοέμβριο, το Gagarin πλημμύρισε για δύο βραδιές από χρώματα και συναισθήματα με το κοινό να αποθεώνει τους μουσικούς και τους ήχους των υπέροχων συνθέσεων του «Από 'δω Και Πάνω», αλλά και τα λίγα αγαπημένα τραγούδια από το παρελθόν....

    Οι μουσικοί της ορχήστρας «Επισκέπτες»
    -- Χρήστος Χαρμπίλας (ηλεκτρονικά)
    -- Ντίνος Σαδίκης (μπαγλαμάς, φωνητικά)
    -- Πάνος Ρώσης (ηλεκτρικές κιθάρες)
    -- Στέφανος Λαζαρίνος (σαξόφωνα, πλήκτρα, καλίμπα, ζουρνάς)
    -- Γιάννης Μαρίνος (τρομπόνι)
    -- Γιώργος Αβραμίδης (τρομπέτα)
    -- Νίκος Βελιώτης (βιολοντσέλο)
    -- Φώτης Σιώτας (βιολί, βιόλα)
    -- Δημήτρης Μπασλάμ (κοντραμπάσο, ηλεκτρικό μπάσο)
    -- Κωστής Μακρυγιαννάκης (ακουστική κιθάρα)
    -- Βασίλης Μπαχαρίδης (κρουστά)
    -- Νίκος Αϊβαζίδης (κρουστά)
    -- Πάνος Τόλιος (κρουστά)
    -- Τίτος Καργιωτάκης (κονσόλα)

    Μουσική: Γιάννης Αγγελάκας και Επισκέπτες
    Στίχοι: Γιάννης Αγγελάκας

    Gagarin 205 Live Music Space: Διεύθυνση Λιοσίων 205, Αθήνα / Τηλέφωνο -210-8547600

    πηγή μελωδία
    atrixospi8ikos
    19.05.2006, 23:51
    Παιδιά εγώ πήρα το καινούριο του cd "Από εδώ και πάνω" με το τραγουδι σιγά μην κλάψω... όλα τα τραγούδια είναι καταπληκτικά........!
    rory166
    20.05.2006, 01:09
    Quote:

    Το μέλος andreas_f330 στις 18-11-2005 στις 21:29 έγραψε:

    γιαννης αγγελακας + επισκεπτες - απο δω και πανω...

    ισως ο καλυτερος δισκος του 2005... απλως απιστευτος





    θα ελεγα οτι δεν υπηρξε καποιος δισκος
    φετος (ελληνικος) που να μου τραβηξει πολυ το ενδιαφερον εκτος απο αυτον
    SWEETHOPE
    20.05.2006, 14:03
    Τόσο το διπλό cd [ιδιαίτερα η 2η του πειραγμένη ολευρά] όσο και στη σκηνή ο καλλιτέχνης αυτός μου δίνει όχι πιά την αίσθηση αλλά τη βεβαιότητα ότι έχει ξεφύγει αρκετά μπροστά βάζοντας τον πήχυ πολύ ψηλά και απρόσμενα σε καινούργιες κατευθύνσεις κάθε φορά.Πολλά συγχαρητήρια που κρατάει την όποια στάση κρατάει σταθερά επί όλα αυτά τα χρόνια όταν μιλά σε ραδιόφωνα και περιοδικά σταράτα έξω από τα δόντια με σαφή προσανατολισμό και όραμα.Φιλικά