ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη

    Το καταλληλότερο όργανο για σύνθεση;

    airflow
    07.10.2005, 03:04
    Καλησπέρα σε όλους.Εδώ και χρόνια έχω σαν μεγάλη θέληση να μάθω κάποιο μουσικό όργανο.Η πρώτη μου επαφή με τη μουσική δεν ήταν και τόσο ευχάριστη.Ξεκίνησα στην ηλικία των 8 μετά απο απαίτηση δική μου στους δικούς μου,να μάθω πιάνο σε κάποιο ωδείο.Δυστυχώς περιορίστηκα μονάχα σε 2-3 μήνες εκμάθησης και αυτό γιατί έπεσα σε δασκάλα με ακρώς αντιπαιδαγωγικές μεθόδους και συμπεριφορά.Αυτό λίγο με φόβησε και με έκανε να αφήσω ότι είχα ξεκινήσει.Δεν επιθυμούσα τότε καν να συνεχίσω σε κάποιο άλλο ωδείο κι αυτό εντελώς πεισματικά.Τα χρόνια όμως περνούσαν κι εγώ συνεχώς ένιωθα την ανάγκη να μάθω μουσική όλο και πιο έντονα.Έβλεπα π.χ ενα πιανο σε κάποιο σπίτι και πάντα καθόμουν να παίξω δειλά,διαφορά κομμάτια της εποχής,με το δεξί χέρι και με την απογοήτευση που δεν ήξερα να παίζω καλύτερα.Και πάντα φίλοι και γνωστοί μου,μου έλεγαν ότι έχω μουσικό αφτί και είναι κρίμα να μην ξέρω να παίζω κάποιο όργανο.Προσπαθούσα μόνος μέσα απο βιβλία να μάθω κάποια θεωρητικά πράγματα και οτι μπορούσα και θυμόμουν γύρω απο τις νότες.Εκτός αυτού απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου,φτιάχνω τραγούδια με μελωδίες που σκαλίζω στο μυαλό μου και με στίχους και στη συνέχεια τα ηχογραφώ σε ενα μικρό μαγνητόφωνο.Κατά καιρούς έχουν ακούσει διάφοροι και τα σχόλια ήταν θετικά.
    Πλέον έχω τελειώσει το σχολείο εδώ και δυο χρόνια(είμαι 19,5 τώρα) και εκτός απο τη σχολή μου,έχω τον απαιτούμενο ελεύθερο χρόνο και τρομερά μεγάλη θέληση να ασχοληθώ έστω και ερασιτεχνικά με τη μουσική.Θα ηθελά να μου πείτε ποιο είναι το πιο κατάλληλο όργανο για να μάθω και μέσα απο αυτό να γράφω και δικά μου τραγούδια και να μπορώ να τα παίζω κάτι που σίγουρα θα είναι καλύτερο απο αυτό που κάνω μέχρι τώρα.Θα μου άρεσε πολύ να μάθω ή πλήκτρα,ή κιθάρα,ή μπουζούκι με μια λιγο μεγαλύτερη προτίμηση στο πρώτο.Ότι άλλο έχετε να μου προτείνετε καλό θα είναι.Περιμένω τις απόψεις σας και συγνώμη για τη μεγάλη έκταση του post μου,απλά έχω αποφασίσει άμεσα να κάνω κάποιες κινήσεις και χρειάζομαι συμβουλές απο ανθρώπους που ξέρουν και 5-10 πράγματα παραπάνω.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 07-10-2005 13:43 ]
    Jimy
    07.10.2005, 14:36
    Καλό θα ήταν να πάρεις ένα πιάνο.Είναι ένα απο τα πολυφωνικά καλά όργανα
    και θα σε βοηθήσει στο θέμα της πολφωνίας και μετά της σύνθεσης.
    Ξεκίνα απο κεί..


    airflow
    07.10.2005, 18:41
    To πιάνο όμως δεν είναι ένα δύσκολο όργανο για να μάθει κανείς στην ηλικία των 20?Όχι ότι βιάζομαι π.χ από το πρώτο μάθημα,ή απο τον πρώτο μήνα,να παίζω κομμάτια.Γνωρίζω φυσικά ότι η εκμάθηση οποιουδήποτε μουσικού οργάνου απαιτεί μεγάλη υπομονή και θέληση.Αλλά διάβασα σε ένα άλλο post εδώ στο forum( http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?mop=modload&name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=505&forum=36 )
    ότι είναι καλύτερα για κάποιον που ξεκινά σε μεγάλη ηλικία,να μάθει πλήκτρα(αρμόνιο),παρά πιάνο που απαιτεί πολλά χρονιά και έχει και μια "χ" παραπάνω δυσκολία από άλλα μουσικά όργανα.
    Καλώς σας βρήκα!



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : airflow στις 07-10-2005 18:43 ]
    DimitrisDimitriadis
    07.10.2005, 19:46
    Quote:

    Το μέλος airflow στις 07-10-2005 στις 18:41 έγραψε:

    To πιάνο όμως δεν είναι ένα δύσκολο όργανο για να μάθει κανείς στην ηλικία των 20?Όχι ότι βιάζομαι π.χ από το πρώτο μάθημα,ή απο τον πρώτο μήνα,να παίζω κομμάτια.Γνωρίζω φυσικά ότι η εκμάθηση οποιουδήποτε μουσικού οργάνου απαιτεί μεγάλη υπομονή και θέληση.Αλλά διάβασα σε ένα άλλο post εδώ στο forum( http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?mop=modload&name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=505&forum=36 )
    ότι είναι καλύτερα για κάποιον που ξεκινά σε μεγάλη ηλικία,να μάθει πλήκτρα(αρμόνιο),παρά πιάνο που απαιτεί πολλά χρονιά και έχει και μια "χ" παραπάνω δυσκολία από άλλα μουσικά όργανα.
    Καλώς σας βρήκα!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : airflow στις 07-10-2005 18:43 ]





    Το θέμα είναι "το καταλληλότερο όργανο για σύνθεση"? ή "το καταλληλότερο όργανο για εκμάθηση"?
    Και θέλω να πω με αυτό, ότι εσύ, θα πρέπει να κατασταλάξεις σε εκείνο το όργανο που σε "τραβάει" περισσότερο!
    Σίγουρα το "καταλληλότερο όργανο για σύνθεση", είναι ένα πολυφωνικό όργανο όπως το πιάνο, αλλά ξέρεις...το να γράψει κάποιος γενικά μουσική, από ένα απλό θεματάκι ή ένα τραγούδι, ως ένα τεραστίων διαστάσεων συμφωνικό έργο, προϋποθέτει αγάπη-έμπευση-μεράκι-γνώση κτλ. και αυτή του την μουσική δημιουργία, μπορεί κάποιος να την ενσαρκώσει ακόμα και μια φυσαρμόνικα(!), γιατί η μουσική δημιουργία είναι έκφραση και ανάγκη που εκδηλώνεται αυθόρμητα(!), ασχέτως συγκεκριμένου μουσικού όργανου.
    Νομίζω ότι το θέμα είναι υποκειμενικό, καθαρά δικό σου. Ψάξε μέσα σου, ποιό είναι εκείνο το όργανο που σε αγγίζει πιο πολύ!
    Στην συνέχεια ασχολήσου μαζί του, προσπάθησε να το κατανοήσεις και να το αγαπήσεις. Αν έχεις το χάρισμα θα σε ανταμείψει...

    Και κάτι ακόμα' η ηλικία δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο!!! Είπαμε η μουσική είναι έκφραση! Αλλίμονο αν οι άνθρωποι μετά τα 20 τους χρόνια σταματούσαν να δημιουργούν και να εκφράζονται...
    Καλώς ήρθες λοιπόν!


    vouliakis
    07.10.2005, 23:11
    airflow, θα συμφωνήσω κι εγώ: το θέμα είναι υποκειμενικό και η ηλικία δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο!

    Διάλεξε λοιπόν όποιο όργανο νομίζεις ότι σου ταιριάζει και ...Kαλή Συνέχεια!




    airflow
    08.10.2005, 17:24
    Eυχαριστώ πολύ παιδιά!Η ερώτηση ήταν λίγο σύνθετη.Όντως μου άρεσει περισσότερο το πιάνο που απο μικρό παιδί ο ήχος του πάντα με έλκυε.Αυτό που πραγματικά επιθυμώ όμως είναι να μάθω μουσική με όλη τη σημασία της λέξης.Δεν λέω ότι ξαφνικά θα γίνω ο μέγας μουσικός.Θέλω απλά επιτέλους να κάνω κάτι που ήθελα απο παιδί.Απλά μου αρέσουν κι άλλα μουσικά όργανα όπως το μπουζούκι,η κιθάρα,το αρμόνιο και θα ήθελα μαζί και με το πιάνο,να αποφασίσω ανάμεσα σε ένα απο αυτά.Απο κει και πέρα θα ήθελα να μάθω σχετικά με τα δίδακτρα και τις ώρες που απαιτούνται εβδομαδιαία στα ωδεία(κάπου διάβασα μια ώρα τη βδομάδα.Γιατί τόσο λίγο?),ή πως μπορώ να βρώ κάποιον δάσκαλο για ιδιαίτερα μαθήματα.
    KRITIKOS
    09.10.2005, 00:40
    το καλυτερο οργανο συνθεσης ειναι η ΦΑΝΤΑΣΙΑ....
    Aiolos_m
    09.10.2005, 00:47
    Ρίχνω δαγκωτό στο πιάνο!
    airflow
    10.10.2005, 13:47
    Σήμερα λέω να πάω να ρωτήσω για εγγραφές σε ένα ωδείο του Πειραιά.Αλήθεια,κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα στα ωδεία?Μικρός που είχα κάνει καποια λίγα μαθήματα,ιδιαίτερο είχα ξεκινήσει.¶λλο αν η δασκάλα έβαζε μέσα στην αίθουσα κι άλλους μαθητές και γελούσαν όλοι μαζί όποτε έκανα κάτι λάθος .Πιάνο δηλαδή μου λέτε?Είναι το αγαπημένο μου μουσικό όργανο αλλά το τρέμω λιγάκι λόγω της δυσκολίας του και των απαιτήσεων του.Και δεν θα έχω και τη δυνατότητα να εξασκούμαι και μόνος στο σπίτι.Ενώ με ένα αρμόνιο που λέει ο λόγος,αν μου αρέσει μπορώ και να αγοράσω και να ασχολούμαι και εκτός ωδείου.Και εκτός των άλλων τα μαθήματα του πιάνου για κάποιον που ξεκινά σε μεγάλη ηλικία δεν προχωράνε λίγο αργά?Κάπου εδώ στο forum διάβασα ενα post ενός παιδιού που έγραφε ότι κάνει ένα χρόνο και ακόμη το μόνο που ξέρει να παίζει είναι με δυσκολία μερικά παιδικά τραγουδάκια. Και με μια ώρα τη βδομάδα τι να μάθει κανείς απο ένα τόσο δύσκολο όργανο?
    billy_cobham_2005
    10.10.2005, 21:43
    Το καταλληλότερο όργανο για σύνθεση κατά γενική ομολογία είναι το πιάνο.
    Είναι ένα από τα όργανα με τις περισσότερες οκτάβες, κάτι που σου δίνει την άνεση να κινείσαι από πολύ "χαμηλά" ως πολύ "ψηλά", παρέχει την ευκολία να βλέπεις μπροστά σου αυτά που παίζεις, είναι το βασικό όργανο της αρμονίας όπου και βασίζεται η σύνθεση.
    iris-the-black
    11.10.2005, 16:03
    Me ligh kalh thelhsh ooola ginontai!
    piterpiano
    12.10.2005, 04:17
    θεωρω το συνθεσαιζερ. προσωμειωνει τα παντα και η εμπνευση ερχεται πιο ευκολα παρα απο το ακουσμα ενος μονο ηχου!!
    Jimy
    12.10.2005, 15:04
    Κρητικέ το πιάνο είναι απο μόνο του μια φαντασία που την έχεις και μπροστά στα μάτια σου,την άλλη φαντασία που νομίζω οτι εννοείς μπορείς να την αγίξεις?


    KRITIKOS
    12.10.2005, 23:55
    Πως αλλιως θα κανεις τα συναισθηματα νοτες???Δεν θες και λιγο φαντασια???
    whitetiger
    18.07.2007, 12:40
    Πιστεύω τ' αρμόνιο γιατί έχει ήχους πολλών οργάνων...
    noizreduction
    18.07.2007, 13:09
    Εχει συζητηθει κατα καιρους αυτος ο προβληματισμος.
    Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που θεωρητικα θα μπορουσαμε να θεσουμε για ενα τετοιο ζητημα.
    Σιγουρα το ευρος του οργανου παιζει σημαντικο ρολο σε μια συνθεση. Το πιανο κραταει τα ηνια, μιας και περιλαμβανει σε ευρος ολα τα οργανα ορχηστρας και μοντερνας μουσικης.
    Η ικανοτητα ευελιξιας του. Ο κλασσικος τροπος συνθεσης με νοτες, απαιτει ενα οργανο που θα του δινει αμεσες πληροφοριες για το τι παιζει. Αν και εδω μπορουμε να θεωρησουμε σημαντικο και τον υποκειμενικο ρολο του συνθετη, οργανα οπως η κιθαρα και το πιανο, εχουν αυτο το πλεονεκτημα. Τα ενταστα εγχορδα, καθως και τα συγκερασμενα πληκτροφορα, ειναι πολυ καλυτερα σε αυτον τον τομεα, εναντι των αταστων εγχορδων.
    Τελος, το ειδος της συνθεσης θα καθορισει και πιο οργανο θα ειναι πιο βολικο για την συνθεση ( εαν ο συνθετης εχει την ικανοτητα να παιζει παραπανω απο 1 οργανο ). Πχ, σε μια κλασσικη συνθεση το πιανο ειναι κατεξοχην η κορυφη, ενω σε ενα ροκ κομματι η ηλεκτρικη κιθαρα καλυπτει τον συνθετη.

    Παρολαυτα, ολα τα παραπανω ειναι θεωρητικες προσεγγισεις. Ο κανονας δειχνει πως στην πραξη ο καθε μουσικος χρησιμοποιει οποιο οργανο τον βολευει και ξερει να παιζει καλυτερα. Και ειναι σημαντικο ο συνθετης να αισθανεται ανετα με το οργανο του, γιατι ετσι αποδιδει τα μεγιστα και στην συνθεση.

    Εξω απο την τοποθετηση μου βαζω τα synths και τα keyboards, γιατι απο τη μια εχουν τη λογικη του πιανου, ενω απο την αλλη με την διευκολυνση πολλων ηχων, ο συνθετης παιρνει μια πρωτη εικονα για το αποτελεσμα.
    absurdus_delirium
    18.07.2007, 14:43
    Επειδή, ως άνθρωπος που ξεκίνησε να μαθαίνει να παίζει το πρώτο του μουσικό όργανο στην ηλικία των 25, εκτιμώ βαθύτατα την ανάγκη φιλικότητας προς το χρήστη να σου προτείνω κάτι άλλο για αρχή:
    Ένα μικρό και ταπεινό ουκουλέλε (ή γιουκαλίλι, όπως επικράτησε να το λέμε στην Ελλάδα). Είναι τετράχορδο, βγάζεις συγχορδίες (τις απλούστερες, "τρίηχα" τις λένε;) με το που το πρωτοπιάνεις, έχει γλυκύτατο ήχο., είναι πολύ απλό να το παίξεις, αν έχεις μικρά χέρια μπορείς να πιάσεις πολύ εύκολα συγχορδίες (ακόμα και τζαζ (ενάτης, ντιμινουέ κλπ)) και γενικότερα σου δίνει σε μια περίοδο εξέλιξης λίγων μηνών (3-4 με συστηματική εξάσκηση) τη δυνατότητα να κινείσαι ανάμεσα σε μια μελωδική γραμμή και σε συγχορδίες. Ακόμα μπορεί να κουρδιστεί σε slack key (αγνοώ την ελληνιή ονομασία) ώστε να πιάνεις συγχορδίες με τον ίδιο ακριβώς δακτυλισμό σε όλη την ταστιέρα και άλλα πολλά. Σου το προτείνω γιατί είναι ένα απλό όργανο το οποίο μπορεί όμως και να γίνει σύνθετο ανάλογα με το ποιος το παίζει! Εξάλλου το έχουν προτιμήσει μουσικοί όπως ο Τζορτζ Χάρισον, ο Τζο Στράμμερ τον Clash, ο Πολ Μακ Κάρτνεϊ, ο Έρικ Κλάπτον και, αν θυμάμαι καλά, ήταν και στην αγκαλιά του Βασίλη Καζούλη στη συνέντευξη που του είχαν πάρει τα παιδία του Musicheaven!

    Ένας βιρτουόζος:


    Δύο απλά τυπάκια σε μια πρωτότυπη σύνθεση για ουκουλέλε:


    Και απλά μαθήματα μπλουζ για τα πρώτα βήματα:


    Το αρνητικό είναι πως δεν υπάρχουν δάσκαλοι στη Ελλάδα οπότε πρέπει να ψαχτείς ιντερνετικά (ή να βρεις κάποιον ανοιχτόμυαλο δάσκαλο κιθάρας γιατί θα ακούσεις ατάκες "μα αυτό δεν είναι κονονικό όργανο" και δε συμμαζεύεται!)

    Καλή τύχη!
    deathminor88
    18.07.2007, 15:06
    Pisteuw oti to katallhlotero einai to piano, alla me synthesizer keyboards h synthesizer ki8ara kaneis apisteuta pragmaa se syndyasmo me upologisth. Omws dn katalavainw giati se endiaferei h syn8esh xwris na 3ereis kan mousikh...
    Kai na 8umasai oti meta apo kapoio shmeio ta panta einai 8ema e3askhshs. An kaneis 1 wra thn evdomada piano kai e3askeisai 3 wres thn hmera gia paradeigma tote 8a deis oti ta pragmata einai polu diaforetika ap oti ta fantazesai
    apogee
    30.08.2007, 18:29
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 18-07-2007 στις 15:06 έγραψε...

    Pisteuw oti to katallhlotero einai to piano, alla me synthesizer keyboards h synthesizer ki8ara kaneis apisteuta pragmaa se syndyasmo me upologisth. Omws dn katalavainw giati se endiaferei h syn8esh xwris na 3ereis kan mousikh...



    Φίλε ή φίλη Deathminor ,ειναι προφανές ότι δεν έχεις ακούσει αρκετά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ μουσική.Αν είχες ακούσει ,τότε θα είχες συνηδητοποιήσει , ότι, χιλιάδες τραγούδια και μελωδίες που λατρεύονται απο τον κόσμο ,γράφτηκαν εντελώς εμπειρικά.
    Σαφώς η άρτια γνώση της μουσικής παιδείας ειναι ένα παρα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα ,και μπορεί πραγματικά να αναβαθμίσει τα έργα ενός ταλαντούχου Η ΚΑΙ ΟΧΙ μουσικού.
    Θα μπορούσα επίσης να επισημάνω ,ότι σύμφωνα με την άποψη σου είδη όπως η Rap ή το Ambient [τι ειναι αυτό ???] απλά δεν υφίστανται.Το τι αξία έχουν αυτά τα είδη ειναι μία μεγάλη συζήτηση που μάλλον εξαρτάται παρα πολύ απο τα κριτήρια που θέτεις.
    Φιλε ή φίλη Deathminor ,κάνε ένα απλο πειραματάκι : ανοιξε το ραδιοφωνάκι σου ,και
    άκουσε αυτό που προβάλλεται σήμερα ως Ελληνική μουσική απο τους Mainstream [τι να ναι αυτό πάλι???] σταθμούς .Γράψε τι ακούς ,ποιος ή ποιοι τα γράφουν ... και δες αν έχουν μουσικές σπουδές.Και μετα δοκιμασε να αιτιολογήσεις γιατι και πως η μουσική σήμερα είναι όπως είναι ή ΠΡΟΒΑΛΕΤΑΙ ,ότι επιλέγεται να προβάλεται.

    Ο φίλος που έγραψε το μύνημα γουστάρει [ΝΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ,ούτε θέλει ,ούτε επιθυμεί] να κάνει μουσική.Απο μένα μπράβο του.Εσύ για ποιον λόγο τον αποθαρύνεις....δεν νομίζω ότι θα άξιζε να το σχολιάσω