ελληνική μουσική
    537 online   ·  210.907 μέλη

    Τί πιστεύετε για τη ζωή μετά θάνατο;

    ageras
    08.07.2006, 03:29
    όταν θα ετοιμάζομαι για το μεγάλο ταξίδι θα σου απαντήσω...

    Τέρμα η πλάκα κι ας μιλήσουμε σοβαρά.Κάποτε όταν ήμουν έφηβος είχα διαβάσει πολύ για αυτό το θέμα και για άλλα πολλά γενικά.Έπειτα περνώντας τα χρόνια διαπίστωνα ότι άκρη και απαντήσεις σε τέτοιου είδους μεταφυσικά και παραφυσικά φαινόμενα δεν πρόκειτε να βρω ποτέ.Είχα μπερδευτεί με τις τόσες πολλές απόψεις διαφόρων επιστημόνων που μόνο απάντηση δεν πήρα.Οπότε το πήρα απόφαση και είπα ότι είναι να έρθει ας έρθει και για μετά θάνατον....θα δείξει.....
    Feggarenia261
    08.07.2006, 08:55
    Μα καλά, μόνο εγώ είμαι η κυνική εδώ μέσα??? Δεν πιστεύω στη ζωή μετα θανατον, ουτε σε μετεμψυχώσεις κλπ.. Πιστεύω πως οτι είμασταν πριν γεννηθουμε έτσι θα μαστε και όταν πεθάνουμε... Απο ανυπαρξία ερχόμαστε, στην ανυπαρξία οδεύουμε... Όταν κοιμόμαστε κααλαβαίνουμε τπτ? ¨οΧι... Ε, έτσι φαντάζομαι και τον θάνατο... σορι που απογοητεύω πολλούς...
    mpatzinick
    08.07.2006, 12:14
    Το μέλος Feggarenia261 στις 08-07-2006 στις 08:55 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μα καλά, μόνο εγώ είμαι η κυνική εδώ μέσα??? Δεν πιστεύω στη ζωή μετα θανατον, ουτε σε μετεμψυχώσεις κλπ.. Πιστεύω πως οτι είμασταν πριν γεννηθουμε έτσι θα μαστε και όταν πεθάνουμε... Απο ανυπαρξία ερχόμαστε, στην ανυπαρξία οδεύουμε... Όταν κοιμόμαστε κααλαβαίνουμε τπτ? ¨οΧι... Ε, έτσι φαντάζομαι και τον θάνατο... σορι που απογοητεύω πολλούς...



    συμφωνώ απόλυτα!!
    KAKOFONIKS
    08.07.2006, 14:07
    Το μέλος ageras στις 08-07-2006 στις 03:29 έγραψε...
    Παράθεση:

    όταν θα ετοιμάζομαι για το μεγάλο ταξίδι θα σου απαντήσω...

    Τέρμα η πλάκα κι ας μιλήσουμε σοβαρά.Κάποτε όταν ήμουν έφηβος είχα διαβάσει πολύ για αυτό το θέμα και για άλλα πολλά γενικά.Έπειτα περνώντας τα χρόνια διαπίστωνα ότι άκρη και απαντήσεις σε τέτοιου είδους μεταφυσικά και παραφυσικά φαινόμενα δεν πρόκειτε να βρω ποτέ.Είχα μπερδευτεί με τις τόσες πολλές απόψεις διαφόρων επιστημόνων που μόνο απάντηση δεν πήρα.Οπότε το πήρα απόφαση και είπα ότι είναι να έρθει ας έρθει και για μετά θάνατον....θα δείξει.....



    Σωστός έχεις άποψη. . .


    Feggarenia261
    08.07.2006, 20:13
    Το μέλος mpatzinick στις 08-07-2006 στις 12:14 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Feggarenia261 στις 08-07-2006 στις 08:55 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μα καλά, μόνο εγώ είμαι η κυνική εδώ μέσα??? Δεν πιστεύω στη ζωή μετα θανατον, ουτε σε μετεμψυχώσεις κλπ.. Πιστεύω πως οτι είμασταν πριν γεννηθουμε έτσι θα μαστε και όταν πεθάνουμε... Απο ανυπαρξία ερχόμαστε, στην ανυπαρξία οδεύουμε... Όταν κοιμόμαστε κααλαβαίνουμε τπτ? ¨οΧι... Ε, έτσι φαντάζομαι και τον θάνατο... σορι που απογοητεύω πολλούς...



    συμφωνώ απόλυτα!!



    Αχ, ωραία! Επιτέλους κάποιος που συμφωνεί!!!
    XrysaOikonomaki
    21.07.2006, 20:37
    Ακόμα και αν υπάρχει ζωή μετά το θάνατο, εφόσον δεν θυμάσαι τίποτα για προηγούμενες ζωές, δεν θα θυμάσαι και μετά. Οπότε, τι σημασία έχει;

    Πιστεύω ότι ο θάνατος είναι μια χαρά κατάσταση, μια πολύ έντονη στιγμή ζωής και μετά αντίο. Αν χαίρομαι τόσο τη ζωή είναι γιατί ξέρω ότι θα πεθάνω. Δε λέω, πολύ ωραία η ζωή, αλλά αν υπήρχε περίπτωση να μην πεθάνω ποτέ, ε, έλεος! Η ζωή είναι μια κατάσταση όπου ποτέ δεν μπορείς να έχεις όλα όσα θες. Προβλήματα σκάνε από το πουθενά που αναζητάνε λύσεις, άνθρωποι έρχονται και πάνε, παρουσιάζονται διάφορα στη ζωή μας που αρχικά χαιρόμαστε κι έπειτα γίνονται ρουτίνα και βαριόμαστε. Ζωή για πάντα; Με τίποτα!

    Πιστεύω, η ζωή είναι ενέργεια. Τώρα αν αυτή η ενέργεια μεταφέρεται από δω και από κει μετά το θάνατό μου, ε, αυτό δεν μ'αφορά. Δεν μας ανήκει η ενέργεια. Δανεική είναι. Και όλες αυτές οι θεωρίες περί "τί γίνεται ο άνθρωπος μετά.." είναι δημιουργήματα του ανθρώπου, επειδή φοβάται. Δεν υπάρχει λόγος να φοβάται κανείς τον θάνατο. Ο θάνατος είναι μια άλλη κατάσταση απλώς. Το αντίθετο της ζωής. Το τίποτα. Μια χαρά!
    Shamriella_
    29.08.2006, 18:12
    Ούτε εγώ μπορώ να πώ ότι πιστεύω στη μετά θάνατον ζωή...μάλλον παραμυθάκια μου φαίνονται όλα τα σχετικά. Δημιουργήματα της φαντασίας του ανθρώπου, όπως κάνει χιλιάδες χρόνια τώρα με ό,τι δεν καταλαβαίνει.
    meltica
    29.08.2006, 23:49
    Τα αρχικά posts σας παιδιά μου έκαναν πολύ ''μέρα της μαρμότας''. Ξανά μανά σε άλλο σώμα δηλαδή μέχρι να πετύχεις την τέλεια ζωή; Απαπα...

    Εντάξει το λέει και ο βουδισμός σαν να μου φαίνεται- πάει καιρός από τότε που έκανα θρησκευτικά στο σχολείο. Περνάς λέει από 7- ή 9;- φάσεις μέχρι να πετύχεις την ολοκλήρωση. Κάτι τέτοιο θα σας γελάσω. Όποιος τα ξέρει καλύτερα ας μας κατατοπίσει.

    Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι κανείς δεν ανέφερε τον παράδεισο... τι στο καλό όλοι αντίχριστοι είμαστε εδώ μέσα;;

    Ήταν ένα βράδυ πριν δυο χρόνια θυμάμαι. Σκεφτόμουν διάφορα ώσπου κάποια στιγμή μου 'ρθε ''και αν δεν υπάρχει τίποτα τελικά μετά, ούτε παράδεισος, ούτε άλλη ζωή, ούτε τίποτα;''. Ε, δεν κοιμήθηκα εκείνο το βράδυ.

    Μετά το πήρα απόφαση όπως είπε και κάποιος παραπάνω, πως αν είναι να πεθάνω και να μην καταλάβω τίποτα, εντάξει no problem. Όχι ότι με χάλαγε βέβαια να ζούσα συνεχώς... νομίζω!

    Εν τέλει η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει τίποτα μετά. Τα ζώα δηλαδή που έχουν και αυτά ζωή- και αντίληψη μην τρελαθούμε που θα πείτε ότι τα ζώα δεν έχουν αντίληψη του θανάτου και της επιβίωσης!- που πηγαίνουν...; Οι όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί; Οι εμείς είμαστε οι μάγκες και γι'αυτό τα πράγματα είναι ΠΑΝΤΑ πιο περίπλοκα για μας;

    Εν τέλει βέβαια θα συμφωνήσω με πολλούς. Εφ'όσον δεν μπορούμε να μάθουμε, τι σκάμε; Όλοι ανεξαιρέτως θα μάθουμε, μην ανησυχείτε!!!


    nektarios_pi
    30.08.2006, 00:15
    TO soma einai apo xoma epistrefi sthn gh alla h psixi einai athanath metathanaton zoh yparxei ejjalou an den ipirxe giati na mas kanei o theos ?

    gia na eimaste arestei ston theo prepei na prosexoume tin psixi mas kai oxi to soma mas opou antamibete h psixi meta thanaton ayto einai enas logos gia na pisteyoume sthn metathanaton zoh allios am den pisteyame tha itan oi aretes sto elaxisto

    an kano lathos diorthoste me
    rory166
    30.08.2006, 00:21
    Το μέλος mpatzinick στις 08-07-2006 στις 12:14 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Feggarenia261 στις 08-07-2006 στις 08:55 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μα καλά, μόνο εγώ είμαι η κυνική εδώ μέσα??? Δεν πιστεύω στη ζωή μετα θανατον, ουτε σε μετεμψυχώσεις κλπ.. Πιστεύω πως οτι είμασταν πριν γεννηθουμε έτσι θα μαστε και όταν πεθάνουμε... Απο ανυπαρξία ερχόμαστε, στην ανυπαρξία οδεύουμε... Όταν κοιμόμαστε κααλαβαίνουμε τπτ? ¨οΧι... Ε, έτσι φαντάζομαι και τον θάνατο... σορι που απογοητεύω πολλούς...



    συμφωνώ απόλυτα!!



    me too!!ασε που δεν με συμφερει να υπαρχει μετα θανατον ζωη..
    αφου εγω θα πηγαινα κατευθειαν στην κολαση!!
    nektarios_pi
    30.08.2006, 00:25
    Το μέλος rory166 στις 30-08-2006 στις 00:21 έγραψε...

    Παράθεση:


    me too!!ασε που δεν με συμφερει να υπαρχει μετα θανατον ζωη..
    αφου εγω θα πηγαινα κατευθειαν στην κολαση!!





    Καρτερούμεν μέραν νύχταν να φυσήσει ένας αέρας σ'τουν'τον τόπο πο'ν καμένος τζιαι εν θωρεί ποττέ δροσιάν για να φέξει καρτερούμεν το φώς τζείνης της μέρας πο'ν να φέρει στον καθέναν τζιαι δροσιάν τζιαι ποσπασιάν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 31-08-2006 20:58 ]


    evi_L
    30.08.2006, 01:50
    Μια κοπέλα πιο πάνω είπε "Αν χαίρομαι τόσο τη ζωή είναι γιατί ξέρω ότι θα πεθάνω."
    Μεγάλη κουβέντα αυτό κ την συγχαίρομαι γι'αυτό.Μακάρι μόνο να το σκεφτόμασταν λίγο συχνότερα για να μην πέφτουμε ψυχολογικά σε κάθε κακουχία.

    Δεν ξέρω αν υπάρχει μεταθανάτια ζωή κι ούτε κανω κατι στη ζωή μου για να παω στον..Παραδεισο.Με την εκκλησία δεν τα έχω και πολύ καλά,το βρίσκω λίγο τυπικό το πράγμα!(Ούτε συζήτηση για εξομολογήσεις και τέτοια..)Κοιτάω να περάσω καλά σε αυτή τη ζωη -που την έχω και σίγουρη.Άλλωστε δεν ξέρω και πότε θα την αφήσω!Μπορεί και να μην είναι όσο μεγάλη την φαντάζομαι..

    Για να επιστρέψω στο αρχικό θέμα,δεν ξέρω αν υπάρχει ζωή μετα θάνατο κι όπως αρκετοί είπατε θα το μάθω λίγο αργά..Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα ήθελα να υπάρχει είναι για να βρώ όσα αγαπημένα πρόσωπα έχασα ή οσα πρόκειται να χασω.
    (σόρρυ που έδωσα εναν λίιιιγο πιο μελαγχολικό τόνο...)
    vero
    31.08.2006, 20:31
    Παιδια πιστευω στη μεταθανατο ζωη γιατι ειχα και προηγουμενη ζωη!!!
    Στην προηγουμενη ζωη μου ημουνα μαγος
    margo
    31.08.2006, 21:05
    πως το ξέρεις vero??
    cello
    01.09.2006, 17:26
    Ειλικρινα δεν ξερω τι πρεπει να πιστεψω κ ποια θεωρια πρεπει να ασπαστω γιατι πολυ απλα κανενας δεν ειναι σε θεση να πει κατι για τον θανατο...Ειμαι της αποψης οτι οσα θυμομασταν κ πριν γενηθουμε θα θυμομαστε κ αφου πεθανουμε...Απλα τιποτα!Κ ολα αυτα περι deja vu κ εικονες απο προηγουμενη ζωη ειναι εντελως ασταθη κ υπαρχει καθαρα επιστημονικη εξηγηση για ολα!Παντως αν ειχα την ευκαιρια να επιλεξω το πως θα'θελα να'ναι η μετα θανατον ζωη μου θα επελεγα να'ναι κατι σαν το "Η ζωη μετα" του Αρκα!Τι καλυτερο απο το να γελας κ μετα θανατον???
    rompa
    05.10.2006, 07:58
    Όντως είναι μάταιο να ζούμε για 1,5,20,70,90 .... χρόνια και μετά..πάπαλα αλλά κανείς δεν ξέρει!!Ελπίζω να μας περιμένει κάτι γαλήνιο και όμορφο μετά
    maspa
    05.10.2006, 12:04
    Η απόδειξη του ότι υπάρχει ζωή μετά θάνατο βρίσκεται σε ιστορίες ανθρώπων που "έφυγαν" κι "επέστρεψαν" από την άλλη ζωή....Διαβάστε ανάλογα βιβλία....Έπαθα πλάκα με τη περιγραφή του τι συμβαίνει μετά....Στην αρχή δε το συνηδειτοποείις καν ότι πέθανες. Νιώθεις μόνο πως κάτι σε τραβάει προς τα κάτω κι έπειτα παρακολουθείς τον εαυτό σου (δηλαδή το σώμα σου) και τους υπόλοιπους ανθρώπους....Μένει η ψυχή για λίγη ώρα στη γη.....Το μετά δε περιγράφεται....!!

    Πάντως ζωή πρίν αυτή αποκλείετα να υπάρχει....Είναι δυνατόν να υπάρχει και να μη θυμόμαστε τίποτα;

    rory166
    05.10.2006, 12:12
    πςςςςςς...τελος,το λενε τα βιβλια..τι αλλο χρειζομαστε για να πειστουμε
    maspa
    05.10.2006, 12:23
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 05-10-2006 στις 12:12 έγραψε...

    πςςςςςς...τελος,το λενε τα βιβλια..τι αλλο χρειζομαστε για να πειστουμε





    Κόψε κάτι....Ανάλογα περιστατικά βρες κανένα γιατρό που είχε κανένα τέτοιο ασθενή να σου πεί....Δεν έχεις ακούσει ποτέ σου τέτοιες ιστορίες;Απορώ....Κι εκτός από σχόλια επιχειρηματολόγησε καμια φορά! Άντε μικρέ και μ'έχεις νευριάσει σήμερα!
    rory166
    05.10.2006, 12:32
    και αυτα που μας εκθετεις εσυ τα αποκαλεις σοβαρα επιχειρηματα?