ελληνική μουσική
    526 online   ·  210.905 μέλη

    Ειστε ρατσιστες ή οχι.

    Luthien
    23.10.2005, 19:20
    Τοτε μπορεις ανετα να καταχωρησεις τους εχοντες και κατεχοντες την Εξουσια στην ομαδα την οποια θεωρεις υπευ8υνη για την καταντια ..
    nefos
    23.10.2005, 19:27

    ΝΤΙ ΝΤΙ ΜΠΡΙΤΖΓΟΥΟΤΕΡ


    @ Για διαβάστε το παρακάτω άρθρο.

    «Ξέρω τι σημαίνει ρατσισμός»
    του Νίκου Κ. Φωτάκη

    Ξεκίνησε να τραγουδά στα δεκαπέντε της. Εκπαιδεύτηκε στην τζαζ από τον πρώτο της σύζυγο, τον τρομπετίστα Σέσιλ Μπριτζγουότερ, καταξιώθηκε τραγουδώντας με την big band του Ταντ Τζόουνς και του Μελ Λιούις, τραγούδησε φανκ με τον Ρόι Αϊερς, αν δεν ήταν όμως το γαλλικό κοινό, ίσως η Ντι Ντι Μπριτζγουότερ να μην είχε κάνει την καριέρα που έκανε.

    Γιατί τα τελευταία είκοσι χρόνια, από τότε που υποδύθηκε την Μπίλι Χόλιντεϊ σε παρισινό θέατρο, η Γαλλία τής προσέφερε εύφορο έδαφος να τραγουδήσει με τον δικό της τρόπο. Τώρα, που επέστρεψε οριστικά στην πατρίδα της, η Ντι Ντι Μπριτζγουότερ ηχογράφησε το J'ai deux amours, ένα δίσκο με κλασικά γαλλικά τραγούδια, τα οποία και θα μας παρουσιάσει ζωντανά στη σκηνή του Club 22 στις 9 Νοεμβρίου.

    Συνέχεια του άρθρου που αναφέρεται και στον ρατσισμό
    ε δ ώ





    επισυναπτόμενα: dspphoto.jpg 
    Red-Rose
    27.10.2005, 11:42
    όχι δεν είμαι ρατσίστρια!δε μου αρέσει η περιθωριοποίηση ατόμων και για κανένα λόγο! πιστεύω πως όλοι πρέπει να έχουμε ίσα δικαιώματα στην κοινωνία και ίσεσ ευκαιρίες ανεξάρτητα από την εμφάνιση ή το χρώμα ή ότι άλλο μπορεί να γίνει αντικείμενο ρατσισμού!
    thanos2004
    27.10.2005, 12:17
    Για να μην μακρηγορούμε. Η Ελλάδα φιλοξενεί αλλοδαπούς διαφόρων χωρών.

    Κάποιοι έχουν δώσει δικαίωμα με κάποιες πράξεις τους με το που πάτησαν το πόδι τους στην Ελλάδα γι’ αυτό τους αντιμετωπίζω κάπως, πάντα βέβαια με το γάντι.

    Υπάρχουν όμως και κάποιοι που πραγματικά και το σπίτι μου να ανοίξω σε αυτούς δεν έχω να φοβηθώ τίποτα.

    Δεν πιστεύω ότι είμαι ρατσιστής.

    kalouka
    27.10.2005, 13:09
    είμαι ρατσιστής με όσους απειλούν τα δικαιώματα και τις ελευθερίες της οικογένειάς μου
    Ania
    29.10.2005, 12:15
    nai...einai anapofefkto distixws...
    W4TT4N4B3
    03.11.2005, 15:23
    Quote:

    Το μέλος kalouka στις 27-10-2005 στις 13:09 έγραψε:

    είμαι ρατσιστής με όσους απειλούν τα δικαιώματα και τις ελευθερίες της οικογένειάς μου




    οσους απειλουν τα δικαιωματα της δικης σου οικογενειας μονο ή και των υπολοιπων?
    W4TT4N4B3
    03.11.2005, 15:25
    Quote:

    Το μέλος vag_lp στις 03-11-2005 στις 13:07 έγραψε:

    οποιος λεει πως δεν ειναι ρατσιστης,πολυ απλα ειναι ΨΕΥΤΗΣ!





    εγω που ειναι ευρεως γνωστο οτι ειμαι μεγαλος ψευτης, ειμαι μηπως και ρατσιστης?
    melanie1325
    03.11.2005, 15:51
    Νομίζω ότι θέλουμε δε θέλουμε όλοι είμαστε λίγο (και άλλοι περισσότερο!)
    Ας προσπαθούμε τουλάχιστον να μη το κάνουμε ενσυνείδητα
    RahmanAzeez
    03.11.2005, 18:50
    Είμαι καχύποπτος με τους ξένους στην Ελλάδα,αλλα όχι ρατσιστής.Την ΙΔΙΑ καχυποψία την απόλαυσα κι εγώ προς το πρόσωπό μου όταν πρωτοήρθα στην Ρώμη οπου και μένω μέχρι σήμερα.Με καλή θέληση... όλα γίνονται.
    Melinda
    05.12.2005, 16:25
    Ακομα κι αν λεμε πως δεν ειμαστε ρατσιστες... ολοι ειμαστε λιγο-πολυ... ΟΛΟΙ
    Bruce_Dicki13
    05.12.2005, 16:33
    Εεεε.....κατι ψιλα!!!!!
    nefos
    13.12.2005, 05:56


    @ Νομίζω το παρακάτω άρθρο είναι εντός topic...

    Πολύχρωμο «όχι» για τον ρατσισμό

    Η αντιρατσιστική πορεία που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο με τη συμμετοχή χιλιάδων μεταναστών, πολιτικών, κοινωνικών και αντιρατσιστικών οργανώσεων ήταν η πιο ζωντανή πορεία των τελευταίων χρόνων. Ανθρωποι από όλα τα σημεία της Γης, χορεύοντας και χτυπώντας δυνατά τύμπανα, διεκδίκησαν το δικαίωμά τους να ζήσουν και να εργαστούν νόμιμα.

    Η πορεία ξεπέρασε κατά πολύ τις προσδοκίες των διοργανωτών. Φιλιππινέζες με τα παιδιά τους, Αφρικανοί, Ινδοί, Πακιστανοί, Μπαγκλαντεσιανοί, Αλβανοί -άνδρες και γυναίκες- συγκροτούσαν ένα πολύχρωμο πλήθος, ασυγκράτητο, γέμισαν την οδό Σταδίου και πορεύτηκαν μέχρι τη Βουλή. «Οχι στο ρατσισμό», «Νομιμοποίηση όλων των μεταναστών», «Ασυλο-Ισα δικαιώματα», «Κανένας άνθρωπος δεν είναι λαθραίος», «Ελληνες και μετανάστες ζούμε, σπουδάζουμε, εργαζόμαστε και παλεύουμε μαζί», ορισμένα συνθήματα.

    Ο ΣΥΝ, το Δίκτυο Κοινωνικής Υποστήριξης Προσφύγων και Μεταναστών, το Ελληνικό Κοινωνικό Φόρουμ, το Φόρουμ Μεταναστών, το Κυριακάτικο Σχολείο Μεταναστών, η YRE, ορισμένοι από τους συμμετέχοντες. Φθάνοντας στη Βουλή, οι μετανάστες πραγματοποίησαν καθιστική διαμαρτυρία. Η συγκέντρωση διαλύθηκε με τη ρίψη δακρυγόνων από την πλευρά της Αστυνομίας.

    «Το πρόβλημα δεν είναι οι μετανάστες και οι πρόσφυγες, αλλά το κράτος και η νομοθεσία του, που τους καταδικάζει σε μια γκρίζα ζώνη παρανομίας», δήλωσε ο πρόεδρος του ΣΥΝ, Αλέκος Αλαβάνος, που παραβρέθηκε στην πορεία. Ο ίδιος πρόσθεσε ότι «οι άνθρωποι θέλουν να είναι νόμιμοι. Από τις αιτήσεις όμως, που κατέθεσαν 500.000 μετανάστες χωρίς χαρτιά, έχουν εγκριθεί μόνο 20.000. Χρειάζεται να υπάρξει παράταση στις αιτήσεις, απλοποίηση των διαδικασιών και διεύρυνση σε ορισμένες περιπτώσεις».

    Ο ΣΥΝ καταγγέλλει την αναίτια ρίψη χημικών, από τις αστυνομικές δυνάμεις και, μάλιστα, την παγκόσμια ημέρα για τα ανθρώπινα δικαιώματα.

    Σε ανακοίνωση του Δικτύου Κοινωνικής Υποστήριξης Προσφύγων και Μεταναστών τονίζεται πως η μαζική παρουσία των μεταναστευτικών κοινοτήτων κατέδειξε τη χρεοκοπία του μεταναστευτικού νόμου.

    ενετ 12/12/05

    evageliageo
    23.06.2006, 22:59
    Το μέλος kadmilos στις 15-10-2005 στις 03:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ναι ειμαι ρατσιστης.
    Οποιος λεει οτι δεν ειναι πιστευω οτι ειναι υποκριτης.Τι εννοω..Αυτο που λετε οι απο πανω οτι ειμαι μονο οταν με πιανουν τα νευρα αποδεικνυει οτι εχετε το ρατσισμο μεσα σας απλα τον καταπιεζετε..
    Επισης πιστευω οτι η φυση,μας εχει κανει ρατσιστες.τι εννοω...Οταν βλεπουμε εναν χοντρο λεμε το ζωο,ο δουλος της κοιλιας του κτλ..ρατσιστικα σχολεια
    επιλεγουμε τους φιλους μας με βαση την εξωτερικη εμφανιση..ρατσισμος
    επιλεγουμε το ταιρι μας προς αναπαραγωγη με βαση την εξωτερικη εμφανιση..ρατσισμος
    εναν διανοητικα καθυστερημενο-αναπηρο τον αντιμετωπιζουμε με οικτο..ρατσισμος
    Εναν πιο αδυναμο απο εμας στη πρωτη ευκαιρια θα τον πατησουμε κατω για να ανεβουμε εμεις ψηλα..ρατσιστικη συμπεριφορα που επιβαλεται απο τη φυση μας

    Γενικα σε οτιδηποτε το διαφορετικο αντιδραμε ρατσιστικα..το αποκλειουμε φερομαστε με μισος...(απειρα τα παραδειγματα..ομοφυλοφιλοι,αλλοθρησκοι ακομα και αυτοι που ακουνε λαικα αντιμετωπιζονται με ρατσισμο απο αυτους που ακουνε ''εντεχνα'' και το αντιστροφο )

    Ναι εγω λοιπον δηλωνω οτι ειμαι ρατσιστης αλλα προσπαθω να το αποβαλλω..


    Ναι συμφωνώ απόλυτα! Έτσι είναι! Και όχι μόνο σ'αυτούς και αλλους πολλούς
    Η αντιμετώπιση δεν είναι ίδια σε τέτοια άτομα και άλλα πολλά.
    Δεν το κατακρίνω γιατί και εγω τα ίδια κάνω όσο και αν και δεν το θέλω...
    atrixospi8ikos
    24.06.2006, 14:57
    oxi den eime ratsistis alla ginome kapoies fores otan nebriazw....
    Dragon_eye
    24.06.2006, 15:47
    Tha pw to klasiko(oute tampela na krataga) den eimai ratsistria giati den pistevw sthn ili.

    Alla o ratsismos htan o logos pou h "kaliteri" mou fili stamatise na mou milaei(gia 6 mhnes toulaxiston twra einai ok alla den prokite na ksana ginei H kaliteri fili mou) pou na mathei dld oti vgainw me ena paidi apo alvania...
    T_A_Z_Z
    24.06.2006, 16:59
    9o Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ
    23-25 Ιούνη, 4ο Πάρκο Παραλίας, Στάση Σχολή Τυφλών (Θεσσαλονίκη)

    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

    -> ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ
    Παρασκευή 23/6
    -Μεταναστευτική Λογοτεχνία
    -Μετανάστες και Δικαιώματα
    -Τοπικές Κινήσεις και Μετανάστες
    -Ρατσισμός/Εθνικισμός & Σχολείο
    -Απαγωγές ΜΕταναστών
    -Επισφαλής/Μεταναστευτική εργασία
    -Φοιτητικό Κίνημα και Καταλήψεις

    Σάββατο 24/6
    -Για ένα Φόρουμ Μεταναστών στη Θεσσαλονίκη
    -Πόλη και Μετανάστες
    -ΜΜΕ και Ρατσισμός
    -Εργατικό κίνημα και Μετανάστες
    -Οι "μη Έλληνες το γένος" πολιτικοί πρόσφυγες
    -Για το ομοφυλοφιλικό κίνημα
    -Οι Ζαπατίστας και η κατάσταση στο Μεξικό πριν τις εκλογές

    Κυριακή 25/6
    -Ο αγώνας για τη νομιμοποίηση/κοινωνική εξίσωση των μεταναστών
    -Γυναίκες Μετανάστριες
    -Το κηνύγι των μεταναστών μικροπωλητών
    -Πρόφυγες & Πολιτικό Άσυλο
    -Για τα δικαιώματα των Μεταναστών
    -Διαφορά,Ταυτότητες,Εθνολαϊκισμός και Θρησκευτικός φονταμενταλισμός
    -Ο ελληνικός αντισημιτισμός στην Κατοχή
    -Εγκώμιο Πλατείας

    *Οι συζητήσεις αρχίζουν στις 7μ.μ.


    ->ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ
    Παρασκευή 23/6
    Κεντρική Σκηνή: GROUP ZERO ZERO, MARQUIS DE SAND, Γ.ΧΑΡΑΤΖΟΓΛΟΥ & 360ο, ΚΩΣΤΑΣ ΠΡΑΤΣΙΝΑΚΗΣ, ΠΡΑΣΙΝ ΑΛΟΓΑ
    Ταβέρνα: ΑΜΜΟΞΥΛ, ΕΜΕΙΣ κι ΕΣΕΙΣ

    Σάββατο 24/6
    Κεντρική Σκηνή: Γεωργιανό συγκρ. PESVEBI, Αφγανικό συγκρ. AFGAN MAJER, Νιγηριανό παραδοσιακό χορευτικό συγκρ. DE SADES,
    ΨΥΧΟΚΡΑΧ, ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ & B-MOOVIES
    Ταβέρνα: ΑΛΒΑΝΙΚΕΣ ΚΑΝΤΑΔΕΣ, ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΗΤΡΕΝΤΖΗΣ

    Κυριακή 25/6
    Κεντρική Σκηνή: INFIDELITY, Γ. ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ & ΠΡΩΤΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ, ΚΑΚΟ
    ΣΥΝΑΠΑΝΤΗΜΑ, SKARIBAS, NASA FUNK, ONE DROP
    Ταβέρνα: ΓΙΟΥΧΤΑΣ ΟΙ ΜΑΡΝΕΛΗΔΕΣ


    ->ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ
    -Θεατρικό Δρώμενο ΟΔΥΣΣΕΑ (Σάββατο)
    -Θεατρικό Δρώμενο από το Προγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας (Κυριακή)


    ->ΒΙΝΤΕΟΠΡΟΒΟΛΕΣ
    Παρασκευή 23/6
    -Θεσσαλονίκη, πόλη της σιωπής του Maurice Amaraggi
    -Fuzzy Logic από το Γυμνάσιο Αμυνταίου και την καλλιτεχνική ομάδα Άνω
    Θρώσκω

    Σάββατο 24/6
    -It's a sad story της Χρύσας Τζελέπη
    -Οι αόρατες οικιακές βοηθοί της Frauenlesben Filmkollektif του Βερολίνου

    Κυριακή 25/6
    -The moonless night του Artan Minarolli
    -Δύο σύντομα ντοκιμαντέρ για τα μαθήματα ελληνικής γλώσσας σε μετανάστες
    από τον "Οδυσσέα" και τα "Πίσω θρανία"


    Καθόλη τη διάρκεια του τριημέρου θα προβάλλεται οπτικοακουστικό υλικό από την ακτιβιστική δράση του αντιρατσιστικού κινήματος σε Μ.Βρετανία, Ισπανία, Γερμανία και Ιταλία.

    Θα προβληθούν επίσης σπουδαστικές ταινίες φοιτητών/ριών του Τμήματος Κινηματογράφου ΑΠΘ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : T_A_Z_Z στις 24-06-2006 17:03 ]


    poison_girl
    24.06.2006, 18:50
    Το μέλος atrixospi8ikos στις 24-06-2006 στις 14:57 έγραψε...
    Παράθεση:

    oxi den eime ratsistis alla ginome kapoies fores otan nebriazw....



    me 2
    ageras
    24.06.2006, 18:54
    Ας μιλήσουν τα λόγια του Martin Louther King....

    * Δεν πολεμάς το σκοτάδι με σκοτάδι. Μόνο με το φως μπορείς.
    * Το μίσος δεν αντιμετωπίζει το μίσος. Μόνο η αγάπη μπορεί.
    * Μια απειλή στη δικαιοσύνη οπουδήποτε είναι μια απειλή στη δικαιοσύνη παντού....

    uNick
    24.06.2006, 22:07
    Προσωπικά είμαι ρατσιστής. Επιλεκτικά μεν, αλλά είμαι... Μου βγαίνει ο ρατσισμός, απεναντι σε συγκεκριμένες "ράτσες", για λόγους που δεν χρειάζεται να αναφέρω...