ελληνική μουσική
    449 online   ·  210.870 μέλη

    αρθρο που είχε δημοσιευθεί πριν 76 χρόνια!

    maria21
    20.10.2005, 08:37
    αρθρο που είχε δημοσιευθεί πριν 76 χρόνια!



    επισυναπτόμενα: 1111.JPG 
    Stelios_cy
    20.10.2005, 10:22
    ΧαΧαΧα!
    ¶κου τι βλακείες είπε ο διαπρεπέστατος επιστήμονας στη βουλή, αν είναι δυνατόν. Κι όμως δυστυχώς η ανδροκρατούμενη κοινωνία του παρελθόντος καταπίεζε και υποτιμούσε πάρα πολύ τις γυναίκες. Γίνονταν φοβερές αδικίες εις βάρος των γυναικών λες και δεν ήταν άνθρωποι.
    Ειλικρινά σαν άνδρα νιώθω να προσβάλλομαι από το ίδιο μου το φύλο.

    neerie
    20.10.2005, 10:28
    Καλόοοοοοοοο

    Στοίχημα ότι ο συγκεκριμένος βουλευτής υπέφερε πολύ από τη γυναίκα του...
    Τουλάχιστον κάθε μήνα!


    Hastaroth
    20.10.2005, 10:54
    Αυτός ο "διαπρεπέστατος" (τρομάρα του!),μόνο επιστήμονας δέν ήταν.

    Διότι όντως σέ πολλές γυναίκες οι "ωρισμένες μέρες τού μήνα" προκαλούν ενοχλήσεις (από όσο μού έχουν κατά καιρούς πεί διάφορες γνωστές μου) αλλά σίγουρα δέν διατελούν "εις ανισόρροπον και έξαλλον κατάστασιν".Δέν είναι ανάγκη να είναι κάποιος ακόμα και πρωτοετής φοιτητής ιατρικής,έστω και εν έτει 1928 -πόσο μάλλον γυναικολόγος-γιά να το ξέρη αυτό...

    Μάλλον ο "διαπρεπέστατος" ήταν ο ίδιος μονίμως ανισόρροπος και μέ τίς εν λόγω δηλώσεις του μάς έκανε όλους εμάς...έξαλλους πνευματικώς τε και ψυχικώς.

    Τό κακόν ήτο οτι ελάμβανε και βουλευτικήν αποζημίωσιν (τόν πλήρωναν οι φορολογούμενοι δηλαδή) γιά να τά λέη αυτά.....

    Ας πάρουμε μιά από μιά ο καθένας μας γιά να συνέλθουμε...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 20-10-2005 10:56 ]
    yiannisyiannis
    20.10.2005, 11:08
    Νομίζω πως ο αρθρογράφος κι ο διακεκριμένος επιστήμονας διατελούσαν εις ανισόρροπον και έξαλλον πνευματικήν κατάστασιν, εις όλας τα ημέρας εκάστου μηνός.
    XeniaRodo
    20.10.2005, 11:11
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-10-2005 στις 10:54 έγραψε:

    Διότι όντως σέ πολλές γυναίκες οι "ωρισμένες μέρες τού μήνα" προκαλούν ενοχλήσεις (από όσο μού έχουν κατά καιρούς πεί διάφορες γνωστές μου) αλλά σίγουρα δέν διατελούν "εις ανισόρροπον και έξαλλον κατάστασιν".
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 20-10-2005 10:56 ]





    Mην είσαι τόσο σίγουρος Hastaroth χα χα
    Ξέρεις εμένα τι με πιάνει?

    KIT_KAT
    20.10.2005, 11:11
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 20-10-2005 στις 11:08 έγραψε:

    Νομίζω πως ο αρθρογράφος κι ο διακεκριμένος επιστήμονας διατελούσαν εις ανισόρροπον και έξαλλον πνευματικήν κατάστασιν, εις όλας τα ημέρας εκάστου μηνός.






    analogion
    20.10.2005, 11:28
    Δυστυχώς, αρκετοί των επιστημόνων "πλανώνται" πιεζόμενοι (ή και ελκόμενοι) υπο τινων πολιτικών δυνάμεων και συμφερόντων. Και στην εποχή μας το ίδιο συμβαίνει, σε άλλα βέβαια θέματα, και σε μεγαλύτερο βαθμό καθότι έχει θεοποιηθεί η επιστήμη και ο λόγος των "επιστημόνων" έχει ιδιαίτερη βαρύτητα: πετάει ο γάϊδαρος λέει ο επιστήμων, πετάει! επιβεβαιώνει ο λαός.

    Soulessome
    20.10.2005, 12:52
    Πριν κάποιες μέρες συζήταγα με έναν άνθρωπο της τέχνης...ο οποίος υποστήριζε ότι οι γυναίκες δεν μπόρουν από τη φύση τους να είναι σε θέσεις εξουσίας (γι αυτό δεν έχουμε δει ποτέ στην Αμερική πρόεδρο γυναίκα) παρά μόνο σε δευτερευοντες θέσεις!! Η εξήγηση που μου έδωσε ήταν ότι ενω είμαστε πιο οικονόμες και διορατικές, ορισμένες μέρες το χρόνο όταν τα ορμονικά μας είναι πάνω-κάτω, μπορούμε να καταστρέξουμε τον πλανήτη!!!
    mirrors
    21.10.2005, 00:09
    Quote:

    Το μέλος Soulessome στις 20-10-2005 στις 12:52 έγραψε:

    Η εξήγηση που μου έδωσε ήταν ότι ενω είμαστε πιο οικονόμες και διορατικές, ορισμένες μέρες το χρόνο όταν τα ορμονικά μας είναι πάνω-κάτω, μπορούμε να καταστρέξουμε τον πλανήτη!!!





    Ενώ αυτοί (βλ. άντρες) τα καταφέρνουν μια χαρά και χωρίς ορμονικές δικαιολογίες!

    Luthien
    21.10.2005, 00:21
    Kαταραμενο προεμμηνοριακο συνδρομο ...
    buddy
    21.10.2005, 09:00

    no comment..........


    dimitrapan
    21.10.2005, 09:47
    Η αλήθεια είναι ότι είναι αδύνατο να βρεθεί "μέρα πνευματικής ισορροπίας και ψυχικής γαλήνης όλων το θηλέων"!

    Είναι όμως εύκολο να βρεθεί αντίστοιχη ημέρα ΟΛΩΝ των ανδρών;