ελληνική μουσική
    541 online   ·  210.821 μέλη

    Σας έχει συμβει ποτέ;.....

    ageras
    25.10.2005, 13:59
    Σας έχει συμβει ποτέ να ξεχάσετε κάτι το οποίο κάνετε κάθε μέρα;
    Για παράδειγμα,εγώ ξέχασα που άφησα το αυτοκίνητό μου και σήμερα έκανα κύκλους σαν τον αντε μην πω μέχρι να επανέλθει η μνήμη μου.Κι αναρωτιέμαι:Μήπως χρειάζομαι ψυχίατρο;
    Soulessome
    25.10.2005, 14:17
    Mια χαρά είσαι εσύ! Εγω ξεχνάω κωδικούς και προσφατα ξέχασα και το pin του κινητού μου! Τηλεφωνώ πελάτες και ξεχνάω για πιο λόγο τους πήρα (μετα από ώρες αναμονής)...και τα ονόματα μου είναι πολύ δυσκολο να τα θυμηθω ακομα και αν τους βλέπω καθε μερα....Είναι κάτι σαν κενα μνήμης για μικρό χρονικό διάστημα μεχρι να ξανα-συγκεντρωθώ!!!
    neerie
    25.10.2005, 14:38
    Αυτό πιθανώς συμβαίνει λόγω υπερφόρτωσης του μυαλού με πληροφορίες και έλλειψη συγκέντρωσης...

    Άμα κανείς είναι ήρεμος τότε πιο εύκολα θυμάται η μάλλον πιο δύσκολα ξεχνάει...

    Εγώ ας πούμε ξεχνάω και πρόσωπα, κουβέντες που μου έχουν πει... Αλλά όταν αυτά/ές δε με ενδιαφέρουν άμεσα...

    Έχω αυτό που λένε επιλεκτική μνήμη


    EffieKakaflika
    25.10.2005, 14:44
    Εγώ πάντως το παθαίνω πολύ συχνά -ξεχνάω ονόματα, ξεχνάω τι πρέπει να κάνω κλπ- αλλά σ'αυτό που έχω μόνιμο alzheimer είναι στους στίχους. Ξέρετε κανέναν γρήγορο και πρακτικό τρόπο να μην γίνεται αυτό;;
    Δεδομένου ότι είμαι άνετη γενικά στην σκηνή, δεν πολυκομπλάρω πρέπει να βρω ένα τρόπο να μη ξεχνάω...
    Hastaroth
    25.10.2005, 14:58
    Ο πιό εύκολος και πρακτικός τρόπος νά μήν ξεχνάς τους στίχους είναι νά τους έχης μπροστά σου σέ ένα αναλόγιο.

    Ακόμα κι'αν κινείσαι πάνω στη σκηνή,άνετα μπορείς-διακριτικώτατα βέβαια-νά περνάς μπροστά από το σημείο που έχεις το αναλόγιο και να ρίχνης μιά σύντομη ματιά...

    Εμένα μού έχει συμβεί νά ξεχάσω ανοιχτό το κινητό μου στο studio πρίν ανέβω στο σπίτι,καθώς και να ξεχάσω αναμμένες τίς "γενικές" πρίζες από τά μηχανήματα.Εφ'ώ και έφτιαξα ειδικά check lists όπως αυτά που χρησιμοποιούν οι πιλότοι-άλλωστε,μέ τόσα μηχανήματα,κουμπάκια και διακοπτάκια,το studio μου μοιάζει σάν θάλαμος πιλότου...
    Frida
    25.10.2005, 15:08
    Quote:

    Το μέλος ageras στις 25-10-2005 στις 13:59 έγραψε:

    Σας έχει συμβει ποτέ να ξεχάσετε κάτι το οποίο κάνετε κάθε μέρα;
    Για παράδειγμα,εγώ ξέχασα που άφησα το αυτοκίνητό μου και σήμερα έκανα κύκλους σαν τον αντε μην πω μέχρι να επανέλθει η μνήμη μου.Κι αναρωτιέμαι:Μήπως χρειάζομαι ψυχίατρο;





    χαχαχαχα, οχι και ψυχίατρο βρε!!! Μια χαρά είσαι! Άμα σου πω τι έπαθα εγώ θα καταλάβεις! Μια και ανέφερς το αυτό με το αυτοκίνητο, μάθε πως εγώ ένα βράδυ που είχα βγει για βόλτα, είχα παρκάρει σε ένα στενό το αυτοκίνητό μου και μετά δε θυμόμουν με τίποτα που το είχα αφήσει!! loooooooooool Μέχρι να το βρω μου πήρε.....2, 5 ωρίτσες και μάλιστα με τη βοήθεια κάποιων άγνωστων που προσφέρθηκαν να με βοηθήσουν (δεν ήξεραν τι τους περίμενε ) Από τότε "έμαθα" να μην ξαναπαρκάρω σε στενά!

    Η μουσική είναι η υψηλότερη αποκάλυψη του πνεύματος. L.V. Beethoven


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Frida στις 25-10-2005 15:09 ]
    melanie1325
    25.10.2005, 16:07
    Quote:

    Το μέλος ageras στις 25-10-2005 στις 13:59 έγραψε:

    Σας έχει συμβει ποτέ να ξεχάσετε κάτι το οποίο κάνετε κάθε μέρα;
    Για παράδειγμα,εγώ ξέχασα που άφησα το αυτοκίνητό μου και σήμερα έκανα κύκλους σαν τον αντε μην πω μέχρι να επανέλθει η μνήμη μου.Κι αναρωτιέμαι:Μήπως χρειάζομαι ψυχίατρο;





    Ελπίζω να μη χρειάζεσαι ψυχίατρο γι΄αυτό, αλλιώς θα πρέπει σύντομα να επισκευθώ κ εγώ έναν!
    Το παθαίνω συνέχεια αυτό με το αμάξι Απλά δικαιολογώ τον ευατό μου με το ότι μένω κέντρο κ κάθε μέρα παρκάρω το λιγότερο 10' μακρυά από το σπίτι!!! Καλή δικαολογία?
    Άντε, περαστικά μας
    ageras
    25.10.2005, 16:11
    Quote:

    Το μέλος melanie1325 στις 25-10-2005 στις 16:07 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος ageras στις 25-10-2005 στις 13:59 έγραψε:
    [i]
    Σας έχει συμβει ποτέ να ξεχάσετε κάτι το οποίο κάνετε κάθε μέρα;
    Για παράδειγμα,εγώ ξέχασα που άφησα το αυτοκίνητό μου και σήμερα έκανα κύκλους σαν τον αντε μην πω μέχρι να επανέλθει η μνήμη μου.Κι αναρωτιέμαι:Μήπως χρειάζομαι ψυχίατρο;





    Ελπίζω να μη χρειάζεσαι ψυχίατρο γι΄αυτό, αλλιώς θα πρέπει σύντομα να επισκευθώ κ εγώ έναν!
    Το παθαίνω συνέχεια αυτό με το αμάξι Απλά δικαιολογώ τον ευατό μου με το ότι μένω κέντρο κ κάθε μέρα παρκάρω το λιγότερο 10' μακρυά από το σπίτι!!! Καλή δικαολογία?
    Άντε, περαστικά μας

    [/I]


    Το ίδιο παθαίνω κι εγώ!!!!Αρα.....αυτοί εκεί έξω είναι τρελοί

    στην υγειά μας
    EffieKakaflika
    25.10.2005, 16:15
    Παιδιά,
    Αυτό με τ'αμάξι το παθαίνω κι εγώ συνέχεια!!! Αφού είμαστε πολλοί, είμαστε καλά!!!
    faltsoo
    25.10.2005, 17:07
    ναι τη τελευταια φορα ομως αγαπητη μου,
    σε ειδα που προσπαθουσες να ανοιξεις το
    ΔΙΚΟ ΜΟΥ

    ΓΡΡΡΡΡ





    AlienP
    25.10.2005, 17:27
    Quote:

    Το μέλος ageras στις 25-10-2005 στις 13:59 έγραψε:

    Σας έχει συμβει ποτέ να ξεχάσετε κάτι το οποίο κάνετε κάθε μέρα;
    Για παράδειγμα,εγώ ξέχασα που άφησα το αυτοκίνητό μου και σήμερα έκανα κύκλους σαν τον αντε μην πω μέχρι να επανέλθει η μνήμη μου.Κι αναρωτιέμαι:Μήπως χρειάζομαι ψυχίατρο;





    μήπως αγαπητέ μου, λεω μήπως δεν σου άρεσε και τόσο πολύ ο προορισμός γι' αυτό και το μυαλό ξεχνούσε... Άμα δεις και συνεχίζετε το έργο, ένα μπλοκάκι θα σε βοηθήσει... κάθε που παρκάρεις γράφε... Ή άφηνε χαλικάκια σαν τον κοντορεβυθούλι...

    Ψυχίατρο όχι ακόμα πάντως! λίγη καλοπέραση να ξελαμπικάρεις...
    Voltage
    25.10.2005, 20:07
    Να...τώρα κάτι ήθελα να πω...Φτου !!!!
    Hastaroth
    25.10.2005, 23:04
    Quote:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 25-10-2005 στις 16:15 έγραψε:

    Παιδιά,
    Αυτό με τ'αμάξι το παθαίνω κι εγώ συνέχεια!!! Αφού είμαστε πολλοί, είμαστε καλά!!!





    Πώς το 'λεγε και ο Αντύπας (ο τραγουδιστής,όχι ο ντράμμερ) σ'ένα δίσκο του:"Πού έχω παρκάρει δέν θυμάμαι".....

    Εγώ ευτυχώς ώς μή οδηγών έχω γλυτώσει από αυτό το άγχος....
    Hastaroth
    25.10.2005, 23:05
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 25-10-2005 στις 17:07 έγραψε:

    ναι τη τελευταια φορα ομως αγαπητη μου,
    σε ειδα που προσπαθουσες να ανοιξεις το
    ΔΙΚΟ ΜΟΥ

    ΓΡΡΡΡΡ










    Αι ρακαί πταίουσιν αγαπητέ νέε μου...
    dimitrapan
    25.10.2005, 23:17
    Συχνά πυκνά όλο κάπου αφήνω τα κλειδιά μου και όλο τα ψάχνω... Και συνήθως το παθαίνω όταν έχω ήδη αργοπορήσει. Αυτό πάλι πώς εξηγείται;;;
    KicKAnGeL
    26.10.2005, 05:41
    afto ine kata to legomeno ton egglezon to sod's law. oti ginete na pai strava 8a pai stin xiroteri dinaton stigmi

    EffieKakaflika
    26.10.2005, 10:21
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 25-10-2005 στις 23:05 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 25-10-2005 στις 17:07 έγραψε:
    [i]
    ναι τη τελευταια φορα ομως αγαπητη μου,
    σε ειδα που προσπαθουσες να ανοιξεις το
    ΔΙΚΟ ΜΟΥ

    ΓΡΡΡΡΡ











    Αι ρακαί πταίουσιν αγαπητέ νέε μου...

    [/I]


    Ουπς, το δικό σου ήταν; Και έμοιαζε με το panda μου...


    Margi
    26.10.2005, 11:37
    Για μένα "ξεχνάω" σημαίνει "υπάρχω" . Και ξεχνάω τα πάντα και παντού. Τσάντες, κλειδιά, κινητά, πανοφόρια, ομπρέλες και οτιδήποτε άλλο δεν είναι δεμένο πάνω μου.
    Αλλά δεν ανησυχώ!
    Λένε ότι η αφηρημάδα είναι χαρακτηριστικό των μεγάλων πνευμάτων
    nikostheater
    26.10.2005, 12:58
    Μαρτζι,αν οντως ισχυει αυτο το τελευταιο,τοτε σε αυτον εδω τον ιστοτοπο μαζευονται ολα τα μεγαλα πνευματα του ελληνικου κοσμου....
    Haroulinda
    26.10.2005, 13:21
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 25-10-2005 στις 17:07 έγραψε:

    ναι τη τελευταια φορα ομως αγαπητη μου,
    σε ειδα που προσπαθουσες να ανοιξεις το
    ΔΙΚΟ ΜΟΥ

    ΓΡΡΡΡΡ











    Καλά κι αυτά συμβαίνουν...

    παρκάρω που λέτε το αυτοκίνητο μου χρώματος μπλέ μπροστά στο δέντρο... αφήνω το παράθυρο 5 εκατοστά ανοικτό, (για να θυμαμαι)... και στην επιστροφή.... τί βλέπω????

    κάποιος προσπαθεί να ανοίξει το αυτοκίνητο ΜΟΥ!!! Βρε μπας και κάνω λάθος (λέω)
    Ελέγχω λοιπόν,
    Χρώμα? Μπλέ = Σωστό
    Παράθυρο? 5 εκατοστά ανοικτό = Σωστό,
    Πού πάρκαρα? Μπροστά στο δέντρο = Σωστό

    Ετοιμάζομαι για καβγά... και τον αρχίζω κι όλας...
    και παιδιά δεν ήταν το αυτοκίνητο (ΜΟΥ)... και δεν άνοιγε ούτε η γή να με καταπιεί!!!








    Γραμμένο και Υπογραμμένο από μένα, την Χαρουλίντα... και για όσους δεν με ξέρετε? TOUGH! Εγώ με ξέρω!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Haroulinda στις 26-10-2005 13:25 ]