ελληνική μουσική
    513 online   ·  210.866 μέλη

    Ο Αμερικανός ποιητής Ντίλαν Τόμας επιστρέφει 52 χρόνια μετά το θάνατό του

    vouliakis
    09.11.2005, 23:40
    Εικονικός Ντίλαν Τόμας επιστρέφει για απαγγελία ποίησης




    Ο Αμερικανός ποιητής Ντίλαν Τόμας επιστρέφει 52 χρόνια μετά το θάνατό του για να απαγγείλει ένα από τα διασημότερα έργα του σε τρισδιάστατη ταινία φτιαγμένη στον υπολογιστή. Ο εικονικός Τόμας, ανακατασκευασμένος από φωτογραφίες, εκμαγεία και ηχογραφήσεις, διαβάζει το Αβρός μην πας στη νύχτα την καλή.

    Η τρισδιάστατη ταινία που δημιούργησε ο φωτογράφος Μπέρναρντ Μίτσελ και η βρετανική εταιρεία iCreate προβλήθηκε για πρώτη φορά την Τετάρτη, επέτειο του θανάτου του ποιητή, στο Κέντρο Ντύλαν Τόμας, στη γενέτειρά του στο Σουάνσι της Βρετανίας.

    Ο Ντύλαν Τόμας πέθανε στη Νέα Υόρκη το 1953 χωρίς να έχει αφήσει καμία ταινία πίσω του. Οι δημιουργοί του τρισδιάστατου φιλμ βασίστηκαν σε φωτογραφίες, καθώς και στη νεκρική του μάσκα (εκμαγείο του προσώπου του), για να δημιουργήσουν ένα μοντέλο του κεφαλιού. Η φωνή προήλθε από ηχογράφηση του Τόμας να διαβάζει έργα του το 1952.

    Η ταινία του Τόμας αποτελείται από 2.600 καρέ, τα οποία χρειάστηκαν χιλιάδες ώρες επεξεργασίας στον υπολογιστή για να δημιουργηθούν.

    «Ίσως κυκλοφορήσουμε ένα DVD με την απαγγελία και το ντοκιμαντέρ [για τη δημιουργία του φιλμ], αλλά, για να είμαι ειλικρινής, χρειαζόμαστε περισσότερο υλικό για μια εμπορική κυκλοφορία» σχολίασε στο BBC ο φωτογράφος Μπέρναρντ Μίτσελ.

    Η κόρη του Ντύλαν, Αερόνουι, δεν θα παραστεί στην προβολή, δήλωσε όμως ότι εγκρίνει το έργο.

    Πηγή: news.in.gr





    (Περισσότερα, εδώ...)

    To ποίημα:

    DO NOT GO GENTLE INTO THAT GOOD NIGHT


    Do not go gentle into that good night,
    Old age should burn and rave at close of day;
    Rage, rage against the dying of the light.
    Though wise men at their end know dark is right,
    Because their words had forked no lightning they
    Do not go gentle into that good night.

    Good men, the last wave by, crying how bright
    Their frail deeds might have danced in a green bay,
    Rage, rage against the dying of the light.

    Wild men who caught and sang the sun in flight,
    And learn, too late, they grieved it on its way,
    Do not go gentle into that good night.

    Grave men, near death, who see with blinding sight
    Blind eyes could blaze like meteors and be gay,
    Rage, rage against the dying of the light.

    And you, my father, there on the sad height,
    Curse, bless me now with your fierce tears, I pray.
    Do not go gentle into that good night.
    Rage, rage against the dying of the light.





    Εδώ, μπορείτε να ακούσετε το ποίημα με τη φωνή του ποιητή...






    semplice
    10.11.2005, 00:12
    Ενδιαφέρουσα είδηση ,όμως δεν μπορώ να πω πως σύμφωνα με την πρώτη μου εντύπωση με ενθουσιάζει η ιδέα του εν λόγω φωτογράφου(εμπορικά καλή μπορεί να βγει βέβαια αλλά δεν εξετάζουμε αυτό)

    Με ξένισε και μάλλον με "τρόμαξε" κάπως η φωτογραφία όπως και η ιδέα να
    "ξυπνάει" ένας ποιητής μετά απο 52 χρόνια για να απαγγείλει ποιήματα.
    Σίγουρα θα πάνε κάποιοι να την δούν μόνο και μόνο γιατί θα τους έχει γίνει πλύση
    εγκεφάλου με το πόσο μεγάλη υπολογιστική ισχύς χρειάστηκε κλπ...όμως προσωπικά δεν μου κάνουν εντύπωση τέτοια πράγματα και πιθανότατα έχουμε να κάνουμε με κλασσικό δείγμα Δυτικής υποκουλτούρας και "κιτς".
    (πάλι ο Γιανναράς μου ήρθε συνειρμικά-μήπως έχω κάτι? )

    Κρατάω πάντως μια επιφύλαξη και περιμένω να ακούσω και άλλες απόψεις
    dimitrapan
    10.11.2005, 13:21
    Semplice, μπερδεύτηκα... Μήπως έγραψα εγώ χρησιμοποιώντας το όνομά σου;

    Με κάλυψες απόλυτε φίλε Κωνσταντίνε!
    semplice
    11.11.2005, 14:06
    Quote:

    Το μέλος dimitrapan στις 10-11-2005 στις 13:21 έγραψε:

    Semplice, μπερδεύτηκα... Μήπως έγραψα εγώ χρησιμοποιώντας το όνομά σου;

    Με κάλυψες απόλυτε φίλε Κωνσταντίνε!





    Δήμητρα----->

    Θέλω να ξέρεις ότι ακριβώς αυτό που είπες μου έχει συμβεί εδώ μέσα με κάποιους
    φίλους και φίλες (δεν αναφέρω ονόματα διότι δεν έχω κανονίσει ακόμα τα % μου).
    Δεν τους έχω γνωρίσει(ακόμα,αλλά που θα πάει) από κοντά ,όμως είναι πολύ όμορφο διότι ,δεν έχει να κάνει με συμφωνία "στεγνών" απόψεων αλλά με "συμφωνία"και προώθηση θα έλεγα μιας δημιουργικής και πιστέυω καθόλου "ψωνισμένης" αισθητικής και στάσης στα πράγματα.
    Να το πω πιο απλά?Είμαι πολύ χαρούμενος που συμμετέχω στο ΜΗ!!!


    Φυσικά θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε και άλλες απόψεις