ελληνική μουσική
    642 online   ·  210.872 μέλη

    Ακατάλληλες (!) για άτομα κάτω των 17 ετών οι «Γοργόνες του Αιγαίου»

    lemonc
    25.11.2005, 13:36
    «Ακατάλληλη για άτομα κάτω των 17 ετών» χαρακτήρισε η Επιτροπή Καταλληλότητας του υπουργείου Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης την ταινία του Νίκου Περάκη Οι γοργόνες του Αιγαίου -τη συνέχεια δηλαδή της επιτυχημένης Λούφας και Παραλλαγής.
    Η ταινία αναμένεται να βγει στις αίθουσες στις 8 Δεκεμβρίου.
    Σύμφωνα με δημοσίευμα των Νέων της Πέμπτης, η απόφαση της Επιτροπής αφορά μία κωμική σκηνή, στην οποία εμφανίζονται φαντάροι να καπνίζουν χασίς στα Ίμια!
    «H ταινία είναι κωμωδία που παρωδεί τη σημερινή κοινωνία - και στο θέμα της χρήσης ναρκωτικών - και κάθε άλλο παρά παροτρύνει τη νεολαία στη χρήση οποιωνδήποτε ουσιών» σχολιάζει με επιστολή της η εταιρεία παραγωγής Odeon, που ζητάει αναθεώρηση της εν λόγω απόφασης.
    Την επιστολή υπογράφει και ο σκηνοθέτης Νίκος Περάκης, δηλώνοντας μάλιστα πως «δεν υπάρχει περίπτωση να 'κόψω' ούτε ένα πλάνο από την ταινία μου».
    H αναθεώρηση της απόφασης θα συζητηθεί στις 28 Νοεμβρίου.

    news.in.gr

    yiannisyiannis
    25.11.2005, 14:15
    Τους πληρώνει o Περάκης ή μάλλον η Odeon για να τους κάνουν τέτοια διαφήμιση;
    XeniaRodo
    25.11.2005, 16:08
    Eμένα η "λούφα και παραλλαγή" είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες.
    Tην έχω δει πολλές φορές κι αν τύχει θα την ξαναδώ.

    Aυτή εδώ η δεύτερη... συνέχεια δε μου γεμίζει καθόλου το μάτι...

    Παίζουν μοντέλα αντί για ηθοποιοί, έχει για σάουντρακ ένα σκυλοτράγουδο, το τρέιλερ ή ότι έχω δει ως τώρα μου δίνει την εντύπωση ότι θα είναι μια ταινία που θα δω μπούτια και βυζιά. Aκόμα και ο τίτλος...

    Nομίζω ότι έγινε μόνο για τα λεφτά...
    Ajax
    25.11.2005, 19:01
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 25-11-2005 στις 16:08 έγραψε:



    Nομίζω ότι έγινε μόνο για τα λεφτά...





    Ε, δε ζήλωσε και τη δόξα του "θωρηκτού Ποτέμκιν" !