ελληνική μουσική
    629 online   ·  210.866 μέλη
    Brokenchord
    03.12.2005, 00:46

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Brokenchord, 07-01-2016 13:06 ]


    Brokenchord
    05.12.2005, 11:09

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Brokenchord, 07-01-2016 13:07 ]


    επισυναπτόμενα: hfsanim.gif 
    Brokenchord
    09.12.2005, 12:21

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Brokenchord, 07-01-2016 13:07 ]


    επισυναπτόμενα: m3cd2_-_25.jpg 
    Astron
    09.12.2005, 12:40
    Δεν υπάρχει λόγος να θυμώνεις Brochenchord. Είναι καταφανές ότι κανείς εδώ δεν έχει ασχοληθεί με την αντιβαρύτητα.
    Αφού έχεις ασχοληθεί λοιπόν εσύ, πές μας τί ξέρεις για να τελειώνουμε.

    yiannisyiannis
    09.12.2005, 13:39
    Φίλε Broken, η αντιβαρύτητα είναι ακριβώς το ίδιο με τη βαρύτητα. Αλλάζει μόνο η σχετικότητα της έλξης. Έχεις πολύ δίκιο και συμμερίζομαι τον προβληματισμό σου. Η ίδια ή βαρύτητα είναι το πιο παράξενο από όλα τα ενεργειακά πεδία. Πως εκπέμπονται και από που προέρχονται οι δυνάμεις των βαρυτικών πεδίων, είναι ένα μυστήριο. Ένα μόνο θα σου πω. Η θεωρία των υπερχορδών, που αποτελεί το πιο σύγχρονο αποδεκτό μαθηματικό μοντέλο προσέγγισης της κοσμογένεσης (το τονίζω γιατί πολλοί το μπερδεύουν, μαθηματικό μοντέλο όχι ερμηνευτικό), βασίζεται στην κβάντωση όλων των ενεργειακών πεδίων. Εκεί που χωλαίνουν οι υπερχορδές, είναι στη βαρύτητα. Το μόνο πεδίο που τα μεγάλα κεφάλια των αστροφυσικών δεν έχουν ακόμη καταφέρει να κβαντώσουν, είναι το βαρυτικό. Αυτό λοιπόν λέει πολλά. Ίσως κάποτε τα καταφέρουν, ίσως και όχι. Θα δείξει.....
    Brokenchord
    09.12.2005, 23:00

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Brokenchord, 07-01-2016 13:07 ]


    επισυναπτόμενα: coralmot.jpg ufo.jpg 
    Brokenchord
    09.12.2005, 23:19

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Brokenchord, 07-01-2016 13:08 ]


    επισυναπτόμενα: antigravity machine.JPG ufo.gif 
    Brokenchord
    11.12.2005, 21:54
    Για άλλα και για άλλα πρώτοι ίστε για τέτια
    katsaou
    11.12.2005, 22:13
    κρίμα γιατί χτες ο Χαρδαβέλας είχε τον Φουράκη αλλα μιλούσε για τα παιδιά του 83....

    την επόμενη φορά να του ζητήσουμε να μιλήσει για αντιβαρύτητα, ηλεκτρομαγνητική αντιβαρύτητα και συγκερασμένη υφεσοδίεση..............
    λευθερια στον υπερεπιστήμονα και μέγα διδάσκαλο Πάλμο......
    οι υποχθόνιοι μας παρακολουθούν....



    πέρα από την πλάκα τώρα
    αφού σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η αντιβαρύτητα, έχω να σου προτίνω το εξής.
    να περιμένεις αν δεν το έχεις κάνει ακόμη, μέχρι να μπεις σε ένα πανεπιστημιακό τμήμα της φυσικής, όπου θα μπορέσεις να τα μελετήσεις όλα αυτά.
    Brokenchord
    12.12.2005, 14:02
    Quote:

    Το μέλος katsaou στις 11-12-2005 στις 22:13 έγραψε:


    πέρα από την πλάκα τώρα
    αφού σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η αντιβαρύτητα, έχω να σου προτίνω το εξής.
    να περιμένεις αν δεν το έχεις κάνει ακόμη, μέχρι να μπεις σε ένα πανεπιστημιακό τμήμα της φυσικής, όπου θα μπορέσεις να τα μελετήσεις όλα αυτά.





    Αυτό μου λέει και ο πετέρας μου αλλά βλέπετε η μουσική ειναι ποιο ωραία γκόμενα απο την φυσική.
    Οπότε με βλέπω για επαγγελματία μουσικό με χόμπι την αντιβαρύτιτα.
    Brokenchord
    18.04.2006, 14:52
    Είπα να ξαναφέρω το θέμα στην επιφάνια μετά απο τόσο καιρό με αφορμή αυτό το βιντεάκι για
    ρήξτε μια ματιά. Να μου πήτε συμπεράσματα







    uNick
    25.04.2006, 15:50
    Κάπου το έχω ξαναδεί το video αυτό, νομίζω όμως πως αμφισβητείται η γνησιότητα των περιεχομένων του... Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας μας ενημερώσει.

    ------------------
    Only the best is good enough...
    Brokenchord
    25.04.2007, 11:30

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Brokenchord, 07-01-2016 13:09 ]


    Brokenchord
    07.06.2007, 19:12
    Φαίνετε πως κανένας δεν έχει ένα αξιοπρεπές επίπεδο στα αγγλικά !!!
    uNick
    07.06.2007, 20:08
    Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα κάποιοι απλώς να μην ενδιαφέρονται για το θέμα?...
    Μην αφήνεις τον παρορμητισμό της ηλικίας σου να σε παρασύρει... Και, πάνω απ'όλα, μην προσβάλλεις κόσμο! Το ότι δεν απάντησε κανείς στο topic δεν σημαίνει ότι "κανένας δεν έχει ένα αξιοπρεπές επίπεδο στα αγγλικά"... Δεν μπορείς να ξέρεις... Με την ίδια λογική, θα μπορούσε κάποιος να σου πει κάτι αντίστοιχο που δεν θα σου άρεσε... αλλά όπως είδες δεν σε προσέβαλλε κανείς.


    Για την ιστορία, πάντως, και αφού ήταν απάντηση προς εμένα το βιντεάκι, θα σου πω ότι το βρήκα ιδιαιτέρως ενδιαφέρον. Όταν θα έχω τον χρόνο, θα ψάξω κι άλλα στοιχεία πάνω στο θέμα.
    vero
    07.06.2007, 20:11
    που ειναι ο στρατος να μας τα εξηγησει
    Brokenchord
    08.06.2007, 13:44
    Ναι λάθως μου να το θέσω έτσι αλλά και απο την άλλη ήθελα να καφτιριάσω (!!φτουθ!!) το γεγονός (Οτι κανένας δεν έγραψε τίποτα). Ε τώρα τι να πώ καλά εντάξη!!!(Οχι καλά εντάξη με την ένοια... Πωωω έπεσες να μας φας για μια κουβέντα αλλά με την ένοια :Kατανοώ οτι κάποιοι άνθρωποι μπορεί να ένοιοσαν έτσι) πάντος δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να προσβάλω κανένα!!!
    Brokenchord
    15.06.2007, 09:15
    uNick WERE ARE YOU !!!!
    JaNick
    15.06.2007, 11:23
    Το βιντεάκι με τον καθηγητή (αυτό που θέλει υπομονή και αγγλικά) δεν ανοίγει...!
    Οσο για το Hutchison effect...Νομίζω οτι δεν δημιουργεί αντιβαρύτητα, απλώς εξουδετερώνει τη βαρύτητα, ασκόντας αντίθετη δύναμη...Είναι τυχαίο οτι μόνο τα μεταλικά αντικείμενα αιωρούνταν? Και εσύ μπορείς να εφουδετερώσεις τη βαρύτητα κρατόντας έναν ισχυρό ηλεκτρομαγνήτη πάνω απο ένα καρφί...Το καρφί θα μείνει στον αέρα....Διάβασε το βιβλίο φυσικής της 2ας Λυκείου (γενικής παιδείας), εκεί που λέει για τον ιπτάμενο βάτραχο.
    Όταν ο Λιακόπουλος έφερε στην εκμπομπή του έναν Ελληνορώσο επιστήμονα ονόματι Συννεφάκης, που ισχύρίστηκε οτι κατασκεύασε αντιβαρυτικούς κινητήρες, το ανήγε σε αλλαγή της φοράς του άξονα του g (επιτάχυνση βαρύτητας)...Furthermore, μεταβολή της κάμψης του χωρό-χρονου. Αλλάζοντας τον άξονα λοιπόν το διάνυσμα της επιτάχυνσης, αλλάζει φορά και καθώς ο κινητήρας αιωρείται παρασέρνει και το όχημα στο οποίο είναι τοποθετημένος...
    Όμως μίλησε και για κάτι πολύ πιο σημαντικό απο την αντιβαρύτητα...Μίλησε για την απάντηση στα κάυσιμα του άνθρακα...Μίλησε για τη "βόμβα" φωτονίων...Ενα μηχάνιμα στο μέγθος απο ένα τασάκι που δεσμέυει μέσα του όλη την ενέργεια που προέρχεται απο κάθε φωτόνιο στο περιβάλλον, και είναι ίση με την ενέργεια που ακτινοβολεί η επιφάνεια του Ηλίου, στην παρούσα στιγμή. Δηλαδή, ενέργεια για μια ζωή...

    Μπορεί να μην έιμαι uNick αλλα είμαι JaNick...Σου κάνω??
    uNick
    15.06.2007, 11:39
    Παράθεση:
    Το μέλος JaNick στις 15-06-2007 στις 11:23 έγραψε...

    ..Είναι τυχαίο οτι μόνο τα μεταλικά αντικείμενα αιωρούνταν?

    Μπορεί να θυμάμαι λάθος, αλλά νομίζω ότι στο βιδεάκι αυτό είδαμε και άλλα πράγματα να αιωρούνται... Θυμάμαι χαρακτηριστικά κάτι άσπρο παχύρευστο (μάλλον γιαούρτι ή παγωτό...) να φεύγει προς το ταβάνι...
    Δεν ξέρω τί παίζει... Δεν έχω τον χρόνο να το ψάξω τώρα... Πάντως, όπως είπα και στο προηγούμενο post μου, το βιδεάκι είναι ενδιαφέρον και γεννά ερωτήματα, πρώτα για την αυθεντικότητα των όσων παρουσιάζονται (δηλ. αν όντως γίνονται ή αν είναι κολπάκια με τις κάμερες), και δεύτερον για το τί παίζει (εφ'όσον μιλάμε για επιτυχημένο πείραμα) και για τις προοπτικές εξέλιξης τέτοιων θεωριών...